
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/592/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
представника позивача ОСОБА_1,
за участю представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дії ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови йому у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за списком №1) протиправними, зобов’язання призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за списком №1) з 03 грудня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є громадянином України, має постійне місце проживання у США, досягнувши встановленого законом віку, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, 03 грудня 2018 року звернувся до відповідача з заявою та надав документи відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року. Листом від 30.01.2019 за №16/м-01 відповідача, яке надійшло на адресу представника заявника йому було повідомлено про те, що Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області не може прийняти рішення про призначення чи відмову у призначенні пенсії ОСОБА_3, оскільки заява з необхідними документами ОСОБА_3 не подавалася.
Такі дії ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області позивач вважає протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення гарантоване ОСОБА_5 України, а тому просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 12.03.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов (а.с.1).
27 березня 2019 року за вх. №4728/19 на адресу суду надійшов від відповідача відзив на позовну заяву (а.с.54-59), в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, вказує на те, що рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії позивачу ОСОБА_4 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області не приймалося, оскільки позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, відповідно до вимог статті 44 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Вказує на те, що між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області відсутній публічно-правовий спір, оскільки лист від 30.01.2019, на який посилається позивач, не є рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії. Просить в задоволенні позову відмовити.
02.04.2019 поступило клопотання представника позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 02.04.2019 року справу було вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін (а.с.152).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд в позові відмовити повністю з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши вступне слово сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України. В даний час позивач постійно проживає у США, де була прийнятий на консульський облік в Генеральному консульстві України в Сан-Франциско, що підтверджується копією закордонного паспорту ВК №130379 (а.с.09). До виїзду за кордон позивач проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
03 грудня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою та надав документи відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, а саме, нотаріально посвідченні: копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон, довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, копія трудової книжки, копія свідоцтва про народження, копія посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю, копія військового квитка, копія дипломів про освіту, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, копія довідки про підтвердження повної зайнятості на роботах з особливо шкідливими умовами праці, копія довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, копія довідки про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, оригінал заяви про виплату пенсії, копію довідки про прописку з останнього місця проживання в Україні.
ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 18.12.2018 №571/м-01 ОСОБА_3 було повідомлено, що питання призначення йому пенсії на пільгових умовах може вирішуватися органами Пенсійного фонду тільки у разі надання ним паспорта України або довідки уповноважених органів з місця оживання (реєстрації), або копії посвідки на місце проживання (реєстрації) та документів про страховий стаж (при цьому на підставі поданих позивачем документів відповідачем був обрахований його страховий стаж) , а листом від 30.01.2019 за №16/м-01 відповідача, яке надійшло на адресу представника заявника йому було повідомлено про те, що Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області не може прийняти рішення про призначення чи відмову у призначенні пенсії ОСОБА_3, оскільки заява з необхідними документами ОСОБА_3 не подавалася.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно ст.46 ОСОБА_5 України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 24 ОСОБА_5 України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Позивач, проживаючи в США, як громадянин України, має такі ж самі конституційні права, як і інші громадяни України, так як ОСОБА_5 України та пенсійне законодавство України не допускає обмеження права на соціальний захист, зокрема, права на отримання пенсії, за ознакою місця проживання громадянина України.
Згідно зі ст. 8 ОСОБА_5 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_5 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_5 України і повинні відповідати їй.
ОСОБА_5 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_5 України гарантується.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно зі ст.51 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Рішенням Конституційного Суду України №25-рп/2009 від 7 жовтня 2009 року пункт 2 частини 1 статті 49, другого речення статті 51 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною державою міжнародний договір з питань пенсійного забезпечення і якщо згода на обов'язковість такого міжнародного договору не надана Верховною Радою України, визнано таким, що не відповідає ОСОБА_5 України (є неконституційним).
Отже, з 7 жовтня 2009 року порядок виплати пенсії громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, регулюється нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням рішення Конституційного Суду України щодо неконституційності положень п.2 ч.1 ст. 49, другого речення ст.51 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
З наведеного слідує висновок, що з 7 жовтня 2009 року пенсія громадянам України, які виїхали на постійне місце проживання за кордон виплачується на загальних підставах, незалежно від наявності відповідного міжнародного договору між Україною та державою, в якій проживає пенсіонер.
Більш того, як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні у справі “Пічкур проти України”, яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення).
У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що з наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Враховуючи те, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов'язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов'язані враховувати практику ЄСПЛ, у тому числі й у рішенні у справі “Пічкур проти України”, як джерело права відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”.
Дії відповідача щодо відмови в прийнятті до розгляду заяви та доданих документів ОСОБА_3 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах є протиправними з огляду на таке.
Частиною 1 статті 44 і частиною 5 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
На виконання названих норм Закону № 1058-IV правлінням Пенсійного фонду затверджено Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).
За приписами пункту 1.6 і абзаців 1-4 пункту 1.7 Порядку 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною 4 статті 45 Закону № 1058-IV.
Перелік документів, необхідний для призначення пенсії за віком, встановлений пунктом 2.1 Порядку 22-1, за змістом якого до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж; документи про місце проживання (реєстрації) особи; довідка про заробітну плату.
Одночасно, згідно з абзацом 1 пункту 2.9 Порядку 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
При цьому, за правилами пунктів 2.22 - 2.23 Порядку 22-1 за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання. Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Окрім цього, за змістом положень пунктів 4.1, 4.3, 4.7, 4.10 Порядку 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. При прийманні документів щодо виплати пенсії орган, що призначає пенсії, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, знімає копії з відповідних документів. Не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.
Аналіз вказаних нормативних актів свідчить про те, що за результатами заяви та доданих до неї документів пенсійний орган повинен ухвалити рішення про призначення (перерахунок) чи про відмову у призначенні (перерахунку) раніше призначеної пенсії.
Водночас, суд звертає увагу на те, що відповідач рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_3. не приймав. В свою чергу відповідь надана позивачу листами від 18.12.2018, 30.01.2019 суперечить вимогам вище згаданих норм.
З урахуванням встановленого судом порушення відповідачем вимог чинного законодавства в частині неприйняття рішення про призначення чи відмову у призначенні пенсії, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, визнати дії ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в прийнятті до розгляду заяви та доданих документів ОСОБА_3 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах протиправними, зобов’язати Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області прийняти та розглянути заяву ОСОБА_3 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому позовна вимога щодо зобов’язання призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими умовами праці ( за списком №1) з 03 грудня 2018 року є передчасною, оскільки рішення про призначення (перерахунок) чи про відмову у призначенні (перерахунку) раніше призначеної пенсії пенсійним органом не приймалося.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 768,40 грн., сплачений квитанцією від 03.04.2019 №0.0.1286588260.1 (а.с.2).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в прийнятті до розгляду заяви та доданих документів ОСОБА_3 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за списком №1) протиправними.
Зобов’язати Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Грушевського, 38, ідентифікаційний код 40378680) прийняти та розглянути заяву та додані документи ОСОБА_3 (43000, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Винниченка, 26/104, ідентифікаційний код НОМЕР_1) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за списком №1) з винесенням рішення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 768 гривні 40 копійок (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде складений 23.04.2019 року.
Суддя В.Д. Ковальчук