Ухвала суду № 81330010, 22.04.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
142/252/19
Номер документу
81330010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

22 квітня 2019 р. Справа № 142/252/19

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Поліщук Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:

за позовом: ОСОБА_1,

до: Головного управління ДФС у Вінницькій області, Державної фіскальної служби України,

про: визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

21.03.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Піщанського районного суду Вінницької області з позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень.

Ухвалою Піщанського районного суду Вінницької області від 25.03.2019 року матеріали даної адміністративної справи передано на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.

16.04.2019 року відповідні матеріали надійшли до Вінницького окружного адміністративного суду.

Розглянувши передані Піщанським районним судом Вінницької області матеріали справи, приходжу до висновку, що вказаний спір відповідно до правил предметної юрисдикції визначених статями 19, 20 КАС України підлягає розгляду Вінницьким окружним адміністративним судом.

Водночас, положеннями п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

В даному випадку, ознайомившись із отриманими матеріалами справи, у якій не відкрито провадження, вважаю, що подана ОСОБА_1 позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Так, п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову майнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" станом на 01.01.2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 1921,00 грн.

Таким чином, ставка судового збору за подання даного адміністративного позову становить 768,40 грн.

Разом з тим, до матеріалів позовної заяви позивачем не додано жодних доказів сплати судового збору, однак заявлено клопотання про звільнення від його сплати, оскільки її майновий стан не дає змоги сплатити його в установленому розмірі.

Обґрунтовуючи дане клопотання, позивач зазначає, що вона є одинокою матір'ю, на утримані якої знаходиться неповнолітня дочка. Також зазначила, що вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Піщанської районної державної адміністрації Вінницької області та отримує субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, що згідно постанови Вищого адміністративного суду України від 03.11.2016 року по справі №К/800/18502/16 , є підставою для звільнення від сплати судового збору.

Крім того, вказала, що оскільки предметом даного позову є захист соціальних прав її сім'ї, то відповідно до п. 3 ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд має звільнити її від сплати судового збору, як особу, майновий стан якої не дає змоги сплатити його в установленому розмірі.

Визначаючись щодо заявленого клопотання, зазначаю наступне.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір").

Із наведеного слідує, що Законом України "Про судовий збір" передбачено вичерпний перелік умов, за наявності яких, у суду наявні підстави для звільнення фізичної особи від сплати судового збору.

Разом із тим, у даному переліку відсутня така підстава для звільнення від сплати судового збору, як отримання фізичною особою субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Крім того, посилання позивача на постанову Вищого адміністративного суду України від 03.11.2016 року по справі №К/800/18502/16 є необґрунтованими, адже, як уже було зазначено вище, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч. 2 ст. 132 КАС України).

Також звертаю увагу позивача на те, що предметом даного позову є її вимоги щодо скасування податкової вимоги №Ф -145082-54 від 08.11.2018 року, а також рішення ДФС України від 14.01.2019 року, що жодним чином не пов'язане із захистом соціальних прав її сім'ї, а тому положення п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" застосуванню не підлягають.

З огляду на викладене, підстави для звільнення позивача від сплати судового збору з мотивів, наведених нею у позовній заяві, відсутні.

В той же час, якщо позивач вважає, що у неї наявні підстави для звільнення від сплати судового збору, їй слід надати суду обґрунтоване клопотання про звільнення від сплати судового збору із посиланнями на докази, які б підтверджували, що належний до сплати розмір судового збору (768,40 грн.) перевищує 5 відсотків розміру її річного доходу за попередній календарний рік, або факт наявності у неї статусу особи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

Зазначений вище недолік свідчить про невідповідність поданої позивачем позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу.

За правилами, визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом надання доказів сплати судового збору чи/або обґрунтованого клопотання про звільнення від сплати судового збору із посиланнями на докази, які б підтверджували, що належний до сплати розмір судового збору (768,40 грн.) перевищує 5 відсотків розміру її річного доходу за попередній календарний рік, або факт наявності у неї статусу особи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. 169 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Вінницькій області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, залишити без руху.

2. Запропонувати позивачу у 7-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, шляхом надання доказів сплати судового збору чи/або обґрунтованого клопотання про звільнення від сплати судового збору із посиланнями на докази, які б підтверджували, що належний до сплати розмір судового збору (768,40 грн.) перевищує 5 відсотків розміру її річного доходу за попередній календарний рік, або факт наявності у неї статусу особи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

3. Дану ухвалу направити позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна