Рішення № 81318748, 19.04.2019, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
19.04.2019
Номер справи
522/17799/18
Номер документу
81318748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/17799/19

Провадження № 2-а/522/111/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2019 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої судді Домусчі Л.В.,

за участі секретаря судового засідання - Вадуцкої В.І.,

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина В`єтнаму ОСОБА_1 про примусове видворення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 08.10.2018 року звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом посилаючись на те, що 27.09.2018 працівниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Центральний аеропорт, 1, «Аеропорт-Одеса», було виявлено громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме проживання без документів, на право проживання в Україні. 27.09.2018 співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області було складено протокол про адміністративне затримання на 72 години з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.

У результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні. Перевіркою встановлено, що громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув на територію України в жовтні 2001 році через КПП «Аеропорт-Бориспіль» по паспорту громадянина В`єтнаму для виїзду за кордон. У 2005 році ОСОБА_1 був документований посвідкою на постійне проживання в Україні, вид. ВГІРФО УМВС України в Одеській області. 25.02.2008 дозвіл на імміграцію громадянина В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було скасовано на підставі висновку про скасування дозволу на імміграцію. На даний час громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться не законно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має. 27.09.2018 ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянина В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 28.09.2018. У визначений термін громадянин В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з території України не виїхав. 27.09.2018 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянина В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005207 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 27.09.2018 ПН МОД № 005207 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн..Проте, відповідач з відповідною заявою, а також з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до ГУ ДМС України в Одеській області не звертався, відповідного бажання під час опитування не виявив, жертвою торгівлі людьми себе не вважає.

Разом з цим, під час проведення процедурних заходів було встановлено, що у громадянина В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутній паспортний документ у зв`язку з чим є обґрунтовані підстави вважати, що рішення про примусове повернення відповідачем виконане не буде.

Ухвалою суду від 08.10.2018 року провадження у справі було відкрито та розгляд справи призначено на 17.10.2018 року.

17.10.2018 року суд протокольно зобов`язав позивача надати оригінал особової справи відповідача для огляду. Розгляд справи відкладено на 01.11.2018 року. 01.11.2018 року розгляд справи було відкладено на 05.12.2108 року у зв`язку з великою завантаженістю.

Ухвалою суду від 05.12.2018 року провадження у справі №522/17799/18 за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_2 про примусове видворення за межі території України було зупинено до розгляду № 522/17648/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення в країну походження, яка перебуває у провадження судді Єршової Л.С..

На запит суду 10.04.2019 року було надано копію ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 20.02.2019 року, прийнятої за розглядом справи №522/17648/18, якою позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення в країну походження було залишено без розгляду.

Ухвалою суду від 12.04.2019 року провадження у справі поновлено та справу призначено до розгляду на 19.04.2019 року.

У судовому засіданні 19.04.2019 року представник позивача - Стельмах О.М. (по довіреності) позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача - адвокат Тонкошкур І .В. (по ордеру серії ОД №381857 від 09.10.2018 року) у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав до суду копії паспорту відповідача з відміткою про видачу посвідки на постійне проживання на території України, копію відповідної посвідки видану 29.03.2019 року та довідку про реєстрацію місця проживання відповідача в Київській області. Вважає, що на теперішній час відсутні підстави для видворення відповідача.

Дослідивши матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи із наступного.

З матеріалів справи встановлено, що 27.09.2018 працівниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Центральний аеропорт, 1 , «Аеропорт-Одеса», було виявлено громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме проживання без документів, на право проживання в Україні.

27.09.2018 співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області було складено протокол про адміністративне затримання на 72 години з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.

У результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні.

Перевіркою встановлено, що громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув на територію України в жовтні 2001 році через КПП «Аеропорт-Бориспіль» по паспорту громадянина В`єтнаму для виїзду за кордон. У 2005 році ОСОБА_2 був документований посвідкою на постійне проживання в Україні, вид. ВГІРФО УМВС України в Одеській області. 25.02.2008 дозвіл на імміграцію громадянина В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було скасовано на підставі висновку про скасування дозволу на імміграцію. На даний час громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться не законно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має.

27.09.2018 ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянина В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 28.09.2018.

У визначений термін громадянин В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з території України не виїхав.

27.09.2018 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянина В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005207 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 27.09.2018 ПН МОД № 005207 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн..

Під час проведення процедурних заходів було встановлено, що у громадянина В`єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутній паспортний документ у зв`язку з чим вважаючи, що рішення про примусове повернення відповідачем виконане не буде, ГУДМС України в Одеській області звернулось до суду з дійсним позовом.

Між тим, як встановлено на теперішній час, відповідач ОСОБА_1 документований паспортом серії НОМЕР_1 від 12.10.2018 року та 29 березня 2019 року отримав посвідку № НОМЕР_2 на постійне проживання, видану органом 8101 (закінчення строку дії якої визначено 28.03.2029 року, виданий).

Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи від 09.04.2019 року, відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.

Вирішуючи спір суд виходить із наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р. № 3773-VI (далі - Закон), який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

За змістом ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 вказаного Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Згідно з п. 14 ст. 1 Закону №3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Пунктом 2 ст.25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

За приписами частини першої статті 26 Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст. 26 Закону №3773-VI).

Статтею 30 Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Отже, із змісту наведеної норми видно, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Тобто обов`язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 07.02.2018 року № 743/432/16-а (К/9901/3819/18 К/9901/3821/18).

Між тим у відповідності до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1ст. 77 КАС України), за згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, відповідач має законні підстави для перебування на території України.

Отже, з урахуванням викладеного, зважаючи на те, що відповідач має документи, які посвідчують його особу, та в законному порядку отримав документи на проживання на території України, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина В`єтнаму ОСОБА_1 про примусове видворення, а тому відмовляє у його задоволенні.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9,72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина В`єтнаму ОСОБА_1 про примусове видворення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.

Суддя Л.В. Домусчі