Ухвала суду № 81317127, 11.04.2019, Зіньківський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
11.04.2019
Номер справи
530/16/19
Номер документу
81317127
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Зіньківський районний суд в Полтавській області

________________

38100, м. Зіньків, вул. Соборності, 2. Тел.3-24-41/факс 3-11-95

Справа № 530/16/19

Номер провадження 1-кс/530/121/19

У Х В А Л А

іменем України

11.04.2019 р. м.Зіньків

Слідчий суддя Зіньківського районного суду Полтавської області Должко С.Р., при секретарі Стрілець Л.Г., розглянувши клопотання слідчого СВ Зінківського ВП Гадяцького ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_1 про проведення позапланової перевірки по кримінальному провадженню 12019170170000007 від 03.01.2019 року за ч. 1 ст. 272 КК України, –

В С Т А Н ОВ И В :

Слідчий слідчого відділення Зіньківського відділення поліції Гадяцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області капітан поліції ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді Зіньківського районного суду Полтавської області з клопотанням про проведення позапланової документальної перевірки дотримання вимог законодавства про працю в Дитячому будинку-інтернат ім.. ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ 03189222), який знаходиться за адресою: м. Зіньків Полтавської області, вул. Соборності, 91, за період з 01.01.2018 по теперішній час в частині законності використання робочої сили на території зазначеного закладу, а також справності об’єкта ДКУ-2,0 (універсальний подрібнювач кормів), розташованого на території зазначеного будинку-інтернату.

Клопотання уповноважений слідчий обґрунтовує тим, що 02.01.2019, приблизно о 12 год. 30 хв., внаслідок порушення правил безпеки, посадовими особами Зіньківського дитячого будинку-інтернату ім. О.В.Синяговського, під час виконання робіт підвищеної небезпеки на об’єкті ДКУ-2,0 (універсальний подрібнювач кормів), розташованого на території зазначеного будинку-інтернату за адресою: м. Зіньків, Полтавської області, вул. Соборності, 91, вихованець вказаного закладу, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримав тілесні ушкодження у вигляді травматичного відриву кисті правої руки.

Відомості про вказаний злочин були внесені до ЄРДР за № 12019170170000007 від 03.01.2019 року за ч. 1 ст. 272 КК України.

03.01.2019 під час проведення огляду на території Зіньківського дитячого будинку-інтернату ім. О.В. Синяговського за адресою: м. Зіньків, Полтавської області, вул. Соборності, 91, було виявлено та вилучено: технічний паспорт на ДКУ для подрібнення кормів на 7 аркушах; зошит передачі підопічних 2019 рік на 18 аркушах; зошит з виховної роботи навчально-виховної майстерні «Помічники» на 18 аркушах; журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці на 94 аркушах; журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці на робочому місці на 28 аркушах; посадова інструкція директора Зіньківського дитячого будинку- інтернату ім. О.В. Синяговського на 3-х аркушах; пошкоджена кисть правої руки ОСОБА_3.

03.01.2019 року слідчим СВ Зіньківського ВП Гадяцького ВП ГУНП в Полтавській області винесено постанову про визнання і приєднання речових доказів по вказаному кримінальному провадженні, згідно якої всі вилучені 03.01.2019 року речі та документи під час вказаного огляду визнані речовими доказами.

З метою встановлення причин та наслідків нещасного випадку, механізму нещасного випадку, установлення відповідності дій певних осіб вимогам нормативно-технічних документів, що регламентують безпечний хід виконання робіт, установлення причинно-наслідкового зв’язку між діями певних осіб та настанням нещасного випадку, визначення кола осіб, діяльність (або бездіяльність) яких пов’язана з нещасним випадком, установлення з технічної точки зору причинно-наслідкових зв’язків між діями (бездіяльністю) осіб та настанням події нещасного випадку, виникла необхідність у проведенні судової експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності.

Враховуючи вищевикладене, з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, постала необхідність у проведенні перевірки стану дотримання вимог законодавства про працю в Дитячому будинку-інтернаті ім. О.В. Синяговського (код ЄДРПОУ 03189222), який знаходиться за адресою: м. Зіньків Полтавської області, вул. Соборності, 91, за період з 01.01.2018 по теперішній час в частині законності використання робочої сили на території зазначеного закладу, а також справності об’єкта ДКУ-2,0 (універсальний подрібнювач кормів).

У судовому засіданні прокурор Зіньківського відділу Миргородської місцевої прокуратури клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Заслухавши пояснення прокурора Зіньківського відділу Миргородської місцевої прокуратури, дослідивши матеріали провадження, з метою забезпечення всебічного, повного та об’єктивного досудового розслідування, приходжу до висновку про задоволення клопотання.

Частиною 2 ст. 9 КПК України визначено, що прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Згідно з п. 18 ст. 3 КПК України, слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Тобто, за змістом вказаної норми однією з головних функцій слідчого судді є насамперед здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів учасників кримінального провадження під час досудового розслідування.

Згідно зі ст.25 КПК України прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Відповідно до ч.4 ст.38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Пунктом другим Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч.ч.7, 8, 11 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Відповідно до ст.84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Відповідно до ст.85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Відповідно до ст.86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.

Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до ч.1, п.4 ч.2 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Згідно ст.223 КПК України слідчі дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами їх проведення є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

Відповідно до «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №295 від 26.04.2017 року, визначено процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об’єкт відвідування).

Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Згідно з п.4 ст.5 Порядку, інспекційні відвідування проводяться за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю.

Відповідно до ч.1 ст.244 КПК України, у разі, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді. Положеннями частини другої цієї статті визначено перелік обставин та відомостей, які повинні бути зазначені у клопотанні про проведення експертизи.

Як визначено ч.3 ст.244 КПК України, клопотання про проведення експертизи розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування. При цьому, дана норма не містить посилання на обов’язковість визначення територіальної юрисдикції органу досудового розслідування як зареєстрованої юридичної особи; норми ст.ст.242-244 КПК України згідно структури КПК України розташовані у главі 20 КПК України «Слідчі (розшукові) дії» і не стосуються заходів забезпечення кримінального провадження.

Таким чином, без проведення позапланової перевірки спеціалістами Управління Держпраці у Полтавській області, які мають спеціальні знання у сфері дотримання законодавства про працю, сторона обвинувачення об’єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.За правилами підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, серед іншого, рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону.

Відповідно до п. 28 постанови Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006 року «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» (далі-Постанова) у разі ненадання правоохоронним органом рішення суду про проведення позапланової виїзної ревізії, але за наявності у зверненні правоохоронного органу фактів, що свідчать про порушення вимог законів, контроль за дотриманням яких віднесено до компетенції органу державного фінансового контролю, можливе включення ревізії об'єкта контролю до плану проведення заходів державного фінансового контролю на наступний плановий період за умови, що така установа не ревізувалася органами державного фінансового контролю у плановому порядку протягом поточного календарного року.

Згідно абзацу 4 пункту 29 цієї Постанови, позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: інформації про факти, що свідчать про порушення обєктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, в якому зазначаються підстави для її проведення, дати початку та закінчення проведення ревізії.

При цьому, зазначення конкретних питань в такій перевірці є компетенцією слідчого та органу, якому його буде доручено, тому дане питання слідчий суддя не вирішує.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 25, 38, 93, 94, 370-372, 309 КПК України, слідчий суддя, -

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого СВ Зіньківського відділення поліції Гадяцького ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_1 про проведення про проведення позапланової перевірки по кримінальному провадженню №12019170170000007 від 03.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України - задовольнити.

Призначити по кримінальному провадженню №12019170170000007 від 03.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України позапланову документальну перевірку дотримання вимог законодавства про працю в Дитячому будинку-інтернаті ім. О.В. Синяговського (код ЄДРПОУ 03189222), який знаходиться за адресою: м. Зіньків Полтавської області, вул. Соборності, 91, за період з 01.01.2018 по 27.03.2019 р. в частині законності використання робочої сили на території зазначеного закладу, а також справності об’єкта ДКУ-2,0 (універсальний подрібнювач кормів), розташованого на території зазначеного будинку-інтернату.

Проведення вказаної перевірки доручити спеціалістам управління Держпраці у Полтавській області, розташованого за адресою: м. Полтава, вул. Пушкіна, 119 протягом 20 робочих днів розпочавши її з 15.04.2019 року.

Зобов’язати посадових осіб управління Держпраці у Полтавській області, після проведення перевірки, висновок (акт) направити ініціатору, слідчому Зіньківського ВП Гадяцького ВП ГУ НП в Полтавській області ОСОБА_1.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Зіньківського районного суду

Полтавської області ОСОБА_4