Ухвала суду № 81307887, 22.04.2019, Василівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
311/1397/19
Номер документу
81307887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 311/1397/19

Провадження № 2-а/311/15/2019

22.04.2019

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2019 року м. Василівка

Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області, про визнання листа протиправним та необґрунтованим, зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

16 квітня 2019 року до Василівського районного суду Запорізької області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області, про визнання листа протиправним та необґрунтованим, зобов’язання вчинити певні дії, в якому позивач ОСОБА_1 просить: 1) визнати лист від 18.06.2018 року за №02-01-15/659 Голови Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області ОСОБА_2М протиправним та необґрунтованим; 2) зобов’язати Підгірненську сільську раду Василівського району Запорізької області надати учаснику антитерористичної операції ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в розмірах не більше 2,00 га.

Вивчивши зміст позовних вимог позивача ОСОБА_1 та підстави, якими вони обґрунтовані, приходжу до висновку, що вказана позовна заява не підсудна Василівському районному суду, як адміністративному суду.

Згідно п.4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

За правилами ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.

Згідно ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Гарантоване ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом.

Згідно з судовою практикою Європейського Суду з прав людини фраза «встановленого законом», крім іншого, поширюється на дотримання судом певних норм, які регулюють його діяльність; у разі перевищення судом повноважень, які чітко викладені в процесуальному законі, такий суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у значенні п.1 ст.6 Конвенції (справа «Сокуренко і Стригун проти України»).

Як вбачається з позовної заяви, відповідачем за позовом є Підгірненська сільська рада Василівського району Запорізької області, яка являється суб’єктом владних повноважень.

Спір виник із публічно-правових відносин, у яких відповідач є суб’єктом владних повноважень.

Зазначений спір згідно зі статтею 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства і відповідно до ч.2 ст.20 КАС України підсудний окружним адміністративним судам.

Таким чином, вичерпний перелік спорів, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, передбачений ч.1 ст.20 КАС України, до яких не відносяться розгляд справ з публічно-правових відносин, у яких відповідач є суб’єктом владних повноважень, то відповідно до ч.2 ст.20 КАС України зазначені спори підсудні окружним адміністративним судам.

Пунктом 2 ч.1 ст.29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Діюче процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.

В той же час, статтею 29 КАС України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції, тому суд, відповідно до вимог ч.2 ст.7 КАС України застосовує до правовідносин аналогію п.2 ч.1 ст.29 КАС України.

Враховуючи, що дана обставина не є підставою для повернення позову позивачу, передбаченою в ст.169 КАС України, і не є підставою для відмови у відкритті провадження, передбаченою в ст.170 КАС України то, застосовуючи аналогію процесуального закону, і виходячи з положень статті 29 КАС України, суд передає позовну заяву з додатками до окружного суду з дотриманням правил про предметну і територіальну юрисдикцію, тобто до Запорізького окружного адміністративного суду, якому підсудна дана адміністративна справа.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області, про визнання листа протиправним та необґрунтованим, зобов’язання вчинити певні дії, необхідно передати до окружного суду з дотриманням правил про предметну і територіальну юрисдикцію, тобто до Запорізького окружного адміністративного суду.

Згідно ч.1 ст.30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.2, 19, 20, 29, 30, 171, 241-243, 248, 287, 294, 295 КАС України, -

У Х В А Л И В :

Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Підгірненської сільської ради Василівського району Запорізької області, про визнання листа протиправним та необґрунтованим, зобов’язання вчинити певні дії, - передати за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду, який розташований за адресою: 69041 м.Запоріжжя вул.Сергія Синенка, буд. 65 «В».

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Василівський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

У відповідності до п.п.15.5) п.п.15 п.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя

Василівського районного суду

Запорізької області ОСОБА_3