
Справа № 161/20346/18
Провадження № 2/161/98/19
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Кирилюк В.Ф., при секретарі судового засідання Самолюк І.М. з участю відповідача ОСОБА_1 розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Управління Державного агентства рибного господарства у Рівненській області до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Жобринська сільська рада Рівненського району Рівненської області про стягнення збитків завданих незаконним добуванням цінних видів водних біоресурсів, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Державного агентства рибного господарства у Рівненській області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків завданих незаконним добуванням цінних видів водних біоресурсів.
В обґрунтування заявлених вимог зазначили, що постановою Рівненського районного суду від 20.07.2017 року по справі №570/2785/17 встановлено, що 18.06.2017 р., приблизно о 08.40 год. на Путилівському водосховищі поблизу с. Мочулки Рівненського району Рівненської області, ОСОБА_1 здійснював вилов риби без відповідного дозволу на промисел, промисловим забороненим знаряддям лову, сіткою, внаслідок чого виловив рибу загальною вагою 1,2 кг., зокрема: краснопірка - 5 екз., сазан - 1 екз., плітка - 10 екз., окунь - 1 екз.. Своїми діями відповідач наніс збитки рибному господарству України на суму 1513 грн. Вказаною постановою відповідача було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. з конфіскацією знарядь лову та незаконно добутих водних живих ресурсів. Проте питання щодо відшкодування заподіяної шкоди, в ході розгляду адміністративної справи не вирішувалось, оскільки ст.40 КУпАП не передбачено одночасне стягнення завданої шкоди саме на користь держави. Вказані обставини послужили підставою для звернення до суду з відповідною позовною заявою.
Покликаючись на викладені обставини, просить суд стягнути з відповідача на користь Жобринської сільської ради Рівненського району Рівненської області шкоду заподіяну незаконним добуванням (збиранням) цінних видів водних біоресурсів в розмірі 1 513,00 грн. та судові витрати по справі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Заявлені вимоги підтримав із вказаних у позові підстав, просив суд позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнав, просив суд в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Заслухавши пояснення відповідача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що 18.06.2017 р., приблизно о 08.40 год. на Путилівському водосховищі поблизу с. Мочулки Рівненського району Рівненської області, ОСОБА_1 здійснював вилов риби без відповідного дозволу на промисел, промисловим забороненим знаряддям лову, сіткою, внаслідок чого виловив рибу загальною вагою 1,2 кг., зокрема: краснопірка - 5 екз., сазан - 1 екз., плітка - 10 екз., окунь - 1 екз, чим порушив п. 3.15 Правил любительського та спортивного рибальства. Вказані обставини знайшли своє відображення в Протоколі про адміністративне правопорушення №000322/211 від 18.06.2017 року.
Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 20.07.2017 року (справа №570/2785/17), яка набрала законної сили, відповідача було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. з конфіскацією знарядь лову та незаконно добутих водних живих ресурсів. Окрім того, з ОСОБА_1 стягнуто судовий збір в дохід держави в розмірі 320,00 грн.
Згідно ч.5 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Таким чином, вина ОСОБА_1 є доведеною, проте питання відшкодування збитків, нанесених рибному господарству України судом не вирішено.
Відповідно до статті 40 Кодексу України про адміністративні правопорушення якщо у результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то адміністративна комісія, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди, якщо її сума не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а суддя районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду - незалежно від розміру шкоди, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. В інших випадках питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.
Преамбулою до Закону України «Про тваринний світ» встановлено, що тваринний світ є одним з компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об'єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про тваринний світ», об'єкти тваринного світу, які перебувають у стані природної волі і знаходяться в межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, є об'єктами права власності Українського народу. Об'єкти тваринного світу в Україні знаходяться під охороною держави незалежно від права власності на них.
Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів»посадові особи органів рибоохорони мають повноваження визначати розмір збитків, завданих рибному господарству, за затвердженими таксами та методиками.
Згідно наданого Управління державного агентства рибного господарства у Рівненській області розрахунку шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення водних ресурсів здійсненого на підставі Такс, затверджених постановою КМУ від 21.11.2011 року №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», розмір заподіяної відповідачем шкоди становить 1513 грн.
Сторонами по справі не надано доказів помилковості чи неправильності такого розрахунку, в зв'язку в чим суд вважає його достовірним.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про тваринний світ», громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» - шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодування за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Відповідно до ст. 13 Конституції України та ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», в якій зазначається, що водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об'єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України та законами України. Крім того, статтею 142 Конституції України визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно статей 16, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і від імені та в інтересах територіальних громад, відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції.
Отже, органи місцевого самоврядування в межах своєї території є самостійними суб'єктами права власності на природні ресурси (в тому числі водні біоресурси). Відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища зараховуються у місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що відповідач незалежно від притягнення його до адміністративної відповідальності зобов'язаний відшкодувати заподіяну навколишньому середовищу шкоду, а тому з відповідача підлягає стягненню заподіяна шкода у розмірі 1513 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст.10,18,23,76,279,258,259,263-265,282,352,354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь бюджету Жобринської сільської ради Рівненського району Рівненської області (номер рахунку 33113331017309 в УК у Рівненському районі, МФО 899998, код платежу 24062100, код ЄДРПОУ 38012756) шкоду заподіяну незаконним добуванням (збиранням) цінних видів водних біоресурсів в розмірі 1 513,00 грн. (одна тисяча п'ятсот тринадцять грн.).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Управління Державного агентства рибного господарства у Рівненській області(р/р 35218020097452, МФО 820172, ЗКПО 40868535, банк: Держказначейська служба, м. Київ, код класифікації видатків бюджету 2800) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн..).
Згідно зі статтями 273, 354, 355 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачем у справі є Управління Державного агентства рибного господарства у Рівненській області, місце знаходження м. Рівне, вул. Чорновола, 86 Рівненської області, код ЄДРПОУ 408685535.
Відповідачем у справі є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою АДРЕСА_1.
Третьою особою без самостійних вимог на стороні позивача є Жобринська сільська рада Рівненського району Рівненської області, місце знаходження Рівненська область, Рівненський район, с. Жобрин, вул. Центральна, 7
Повний текст рішення складено та підписано 22.04.2019 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.Ф. Кирилюк