Ухвала суду № 81303470, 22.04.2019, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
913/199/19
Номер документу
81303470
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________

У Х В А Л А

22 квітня 2019 року Справа № 913/199/19

Провадження № 18/199/19

Суддя господарського суду Луганської області Корнієнко В.В., розглянувши матеріали позовної заяви від 11.04.2019 № 114/1760вих19

Керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області, м. Старобільськ Луганської області,

в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області

до Селянського (фермерського) господарства "Нива", с. Бондареве Старобільського району Луганської області

про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння

В С Т А Н О В И В:

Керівник Старобільської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з позовом до Селянського (фермерського) господарства "Нива", в якому заявлено вимогу про:

- витребування із незаконного володіння Селянського (фермерського) господарства «Нива» на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 47,0689 га, розташовану на території Караяшницької сільської ради Старобільського району Луганської області, яка була надана у постійне користування ОСОБА_1 на підставі державного акта на право постійного користування землею від 14.03.1997 серії ЛГ № НОМЕР_1, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 125.

У позові прокурор зазначив, що Старобільською місцевою прокуратурою за результатами вивчення стану законності у сфері земельних відносин виявлено факт незаконного, без відповідної правової підстави використання СФГ «Нива» земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 47,0689 га.

Так, рішенням 10 сесії 21 скликання Старобільської районної ради народних депутатів Старобільського району від 27.02.1992 року, громадянину ОСОБА_2 було надано у постійне користування земельну ділянку площею 54,6 га, яка розташована на території Караяшницької сільської ради Старобільського району Луганської області для ведення фермерського господарства.

18.03.1992 року ОСОБА_2 відповідно до вимог Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» № 2009-ХІІ від 20 грудня 1991 року (який діяв на момент виникнення правовідносин), зареєстрував селянське (фермерське) господарство «Нива».

На підставі вищевказаного рішення ОСОБА_2 отримав державний акт на право постійного користування землею площею 54,6 га серії НОМЕР_3, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 125.

В подальшому, розпорядженням голови Старобільської районної державної адміністрації Луганської області № 171 від 25.03.2008 частину земельної ділянки площею 7,5311 га, яка входила до складу земельної ділянки загальною площею 54,6 га, надано у приватну власність ОСОБА_2, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 08.01.2009, зареєстрованому в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №251815/010925100001. Решта земельної ділянки площею 47,0689 га, згідно інформації ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 05.03.2019 №10-12-0.45-1888/2-19, залишилися у ОСОБА_2 на праві постійного користування.

Згідно інформації наданої Фізичною особою-підприємцем Лазебник А.Б. від 22.03.2019 № 23, експертна грошова оцінка земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 47,0689 га, з них: 23,4989 га - рілля, 10,1310 га - пасовища, 4,8690 га - інші землі: лісосмуги - 4,2088 га, польові дороги - 0,4410 га, солонці - 0,2192 га, сіножаті - 8,5700 га, розташованої на території Караяшницької сільської ради, з технічної точки зору складає 1223791 грн.

Відповідно інформації Караяшницької сільської ради від 28.02.2019 № 60, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер 19.05.2011, що підтверджується інформацією № 696/17.28-08 від 12.03.2019, наданою Старобільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Луганській області.

У зв'язку зі смертю ОСОБА_2, право постійного користування вищевказаною земельною ділянкою припинилось.

Разом з цим, незважаючи на те, що вищевказана земельна ділянка починаючи з 19.05.2011 не могла використовуватись та утримуватись СФГ «Нива», адже підстави для цього відпали внаслідок смерті особи, якій було надано у користування цю землю, зазначене фермерське господарство незаконно, без відповідної правової підстави продовжує використовувати земельну ділянку площею 47,0689 га, що розташована на території Караяшницької сільської ради Старобільського району Луганської області.

З урахуванням викладених обставин керівник Старобільської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Луганської області з даним позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, як уповноваженого державою органу на розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної форми власності та здійснення контролю.

Відповідно до ч. 5 ст. 162 ГПК України у разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

При зверненні з цим позовом в інтересах держави керівник Старобільської місцевої прокуратури зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Луганській області є органом, який здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог земельного законодавства у процес укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотримання органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Прокурор обгрунтовує підстави представництва інтересів держави в суді нездійсненням уповноваженим органом - Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області покладеного на нього законом обов'язку із захисту державних інтересів у сфері раціонального використання земель, що полягає у невжитті заходів щодо витребування земельної ділянки з незаконного володіння.

Пункт третій частини першої статті 131-1 Конституції України передбачає можливість представництва прокурором інтересів держави у виключних випадках.

Саме лише посилання в позовній заяві на те, що уповноважений орган не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження, для прийняття заяви для розгляду недостатньо. У такому разі прокурор повинен надати належні та допустимі докази відповідно до вимог процесуального закону (наприклад, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинене кримінальне правопорушення на підставі статті 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість); вирок суду щодо службових осіб; докази накладення дисциплінарних стягнень на державних службовців, які займають посаду державної служби в органі державної влади та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків тощо).

Вищевказані правові висновки викладені у складі Верховного Суду в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 07.12.2018 у справі № 924/1256/17, а також у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 926/03/18, від 23.09.2018 у справі № 924/1237/17, від 06.02.2019 у справі № 927/246/18.

Прокурором при зверненні з позовом до суду не зазначено причин неможливості здійснення позивачем, який є самостійною юридичною особою з відповідною процесуальною дієздатністю, захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів у судовому порядку; не наведено доказів того, що Головне управління Держгеокадастру у Луганській області не може чи не бажає здійснювати захист інтересів держави та звертатись до суду з відповідним позовом до Селянського (фермерського) господарства "Нива", про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння.

Згідно з Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Основними завданнями Держгеокадастру є: реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль): за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: проведенням землеустрою, виконанням заходів, передбачених проектами землеустрою, зокрема за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проектах землеустрою; дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Враховуючи викладене, органи Держгеокадастру можуть виконувати, зокрема, дві абсолютно різні функції, а саме:

- функції розпорядника земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності від імені власника, яким є держава Україна, з усіма повноваженнями власника на захист права власності;

- функції органу державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.11.2018 у справі № 920/1/18, від 05.02.2019 у справі № 910/7813/18.

Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно з ч. 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до п. 3 ч. 6 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Як вбачається з позовних матеріалів, спірна земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту на території Караяшницької сільської ради Старобільського району Луганської області та є комунальною власністю, цільове призначення (використання) земельної ділянки - для ведення фермерського господарства.

Отже, спірна земельна ділянка є земельною ділянкою сільськогосподарського призначення та належить до земель агропромислового комплексу, тому, у цьому випадку, Головне управління Держгеокадастру у Луганській області наділене повноваженнями розпорядника з усіма повноваженнями власника на захист права власності, а надані законом функції державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства наділяють Головне управління Держгеокадастр у Луганській області правом самостійного звернення до суду із позовом.

Згідно п. 4 ч. 5 ст. 174 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави або для звернення до суду особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що за даним позовом не має передбачених законом підстав, коли прокурор може звернутися до суду за захистом інтересів держави, а відтак позовна заява і додані до неї документи підлягають поверненню заявникові.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

Повернути керівнику Старобільської місцевої прокуратури позовну заяву від 11.04.2019 № 114/1760вих19 та додані до неї документи.

Додаток (тільки заявнику): на « 49» аркушах, у т.ч. платіжне доручення № 391 від 03.04.2019 на суму 18356,86 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 22.04.2019 та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя В.В. Корнієнко