Рішення № 81303231, 16.04.2019, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.04.2019
Номер справи
909/267/19
Номер документу
81303231
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.04.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/267/19

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводи С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури, вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, 76018 в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, проспект Перемоги, буд.14, м.Київ, 01135,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", вул.В.Івасюка, 62, м.Івано-Франківськ, 76018,

про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів у розмірі 10781 грн 00 к.

за участю:

від позивача: Крайник Оксана Василівна - головний спеціаліст (юрист) управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області, (довіреність б/н від 26.12.2018 року; посвідчення № 1170 від 29.05.2018 року)

від прокуратури: Журавльова Наталія Євгенівна - прокурор відділу, (службове посвідчення № 036307 від 12.11.2015 року)

від відповідача: представники не з'явились

установив: перший заступник керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів у розмірі 10 781,00 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач порушив норми законодавства щодо проїзду великовагових та транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та не сплачено розрахованої плати за проїзд.

Суд ухвалою від 22.03.2019 року відкрив провадження у справі та вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено на 16.04.2019 о 12:00. У вказаній ухвалі суд надав відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а сторонам надано право, у разі наявності у них заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та/або проти розгляду справи без повідомлення (виклику) сторін, подати суду відповідні обґрунтовані заяви (клопотання) протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали. Встановлено сторонам строк на подачу заяв по суті справи протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

В судовому засіданні представники позивача та прокуратури позовні вимоги підтримали, з підстав викладених у позовній заяві та просять суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка про отримання відповідачем кориспонденції на повідомленні про вручення вх.№6014 від 29.03.19. Причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань, а також відзиву на позов, суду не подав.

Згідно з приписами частини 1 та пункту 2 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За таких обставин, беручи до уваги приписи ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду спору впродовж розумного строку та норми ч.ч.1,3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті і суд розглядає справу за відсутності такого учасника, враховуючи той факт, що відповідач, у відповідності до чинного законодавства, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, а у суду є всі необхідні матеріали (докази) для вирішення спору по суті, спір належить вирішити у відсутності представника відповідача за матеріалами справи, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд встановив наступні обставини.

Згідно з щотижневим графіком проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області у період з 26.03.2018 по 01.04.2018 (а.с. 26) та графіком проведення рейдових перевірок , які здійснюються територіальними органами Державної служби з безпеки на транспорті у період з 20.03.2018 по 01.04.2018 (а.с.24), затвердженими в установленому порядку, співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Миклаївській області здійснювався габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.

23.03.2018 року посадовим особам Управлінням Уктрансбезпеки у Харківській області видано направлення на проведення перевірки №010494, в якому визначено місце та період проведення - з 26.03.2018 року до 01.04.2018 року, автодорога Н-24 Благовіщенське-Миколаїв,211км+920м (а.с.23).

01.04.2018 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля КАМАЗ 45413-0012-15 (реєстраційний номер НОМЕР_1) та причепу НЕФАЗ 8560-082-02 (реєстраційний номер НОМЕР_2), яким керував водій ОСОБА_4. Транспортні засоби належать ТОВ "Європа-ТрансАгро", що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_3 та НОМЕР_4 (а.с.43, 44). Відповідно товарно-транспортної накладної при перевезенні кукурудзи автомобільним транспортом від 31.03.2018 року (а.с. 41) перевізником зазначений ТОВ "Європа-Транс Агро", за маршрутом с.Морошино, Кіровоградська обл.- м.Очаків, Миколаївська обл.

Габаритно-ваговий контроль здійснений з використанням ваг пересувних автомобільних сертифікат відповідності та свідоцтвом про повірку засобу вимірювальної техніки долучені до матеріалів справи (а.с. 28,29).

Перевіркою встановлено, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням нормативних вагових обмежень, а саме фактичне осьове навантаження на здвоєну вісь- 17900 кг при нормативно допустимому - 16000 кг.

Загальна вага транспорту відповідно до довідки №0012858 від 01.04.2018 склала 41 850 кг при фактично допустимій 40 000 кг (а.с.36).

Таким чином, результат зважування вказав на перевищення нормативно допустимих.

Маршрут руху транспортного засобу с.Морошино, Кіровоградська область - м.Очаків, Миколаївська область, пройдена відстань дорогами загального користування 297 км.

Результати перевірки оформлені актом № 004227 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 01.04.2018 року (а.с.37).

До вказного акту доданий розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (а.с. 38), згідно з яким визначена сума до сплати склала 329,67 євро. Розрахунок виконано відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункт 31-1 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року.

Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області направляло на адресу відповідача звернення від 06.04.2018 року з проханням оплатити вказану у розрахунку суму із зазначенням необхідних для цього реквізитів (а.с. 40).

Суду не подано доказів оскарження відповідачем дій Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області щодо фіксування правопорушення та нарахування суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування в адміністративному чи судовому порядку. Визначена сума в добровільному порядку не сплачена.

Наведене стало підставою для звернення позивача з позовом про стягнення з відповідача в судовому порядку в дохід Державного бюджету України 10781 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, що є гривневим еквівалентом 329,67євро.

Під час розгляду спору по суті судом приймається до уваги наступне.

За своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Такого висновку щодо застосування норм права прийшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17, провадження № 11-49/апп18.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 Господарського кодексу (далі - ГК) України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

При цьому, юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад правопорушення, елементами якого є шкода, вина та протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою.

Частини 1 та 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" зазначає, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, з наступними змінами), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до абзацу 4 п. 1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 (із внесеними до нього змінами) передбачено, що зупинення транспортного засобу здійснюється для проведення рейдової перевірки посадовою особою в будь-який час на маршруті руху, а у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 і 3 до цього Порядку.

Відповідачем порушено вимоги вказаних вище нормативних актів, що встановлено складеним позивачем актом № 0004227 від 01.04.2018 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів , довідкою № 0012858 від 01.04.2018 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю та не спростовано відповідачем.

Відповідач не подав суду доказів отримання у встановленому порядку дозволу на участь у дорожньому русі належного йому транспортного засобу, загальна вага та навантаження на осі якого перевищували нормативні параметри.

За таких обставин, відповідачем вчинене правопорушення, яке має своїм наслідком спричинення державі збитків у вигляді некомпенсованого руйнування автомобільних доріг.

Розмір плати за проїзд визначено позивачем у відповідності до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок № 879) та відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879).

Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Оскільки відповідачем не здійснено оплату нарахованої суми відшкодування, позивачем здійснено її розрахунок в гривнях, за офіційним курсом гривні до євро станом на момент вчинення правопорушення (тобто, станом на 01.04.2018), що складає 10781 грн.

Частинами 1 та 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч. ч. 1, 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

В порушення вказаної процесуальної норми, відповідачем не надано суду будь-яких доказів на спростування позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, заявлених прокурором, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

З урахуванням приписів ст. 129 ГПК України та враховуючи результат розгляду справи (задоволення позову в повному обсязі), судовий збір по справі слід відшкодувати прокуратурі за рахунок відповідача.

Керуючись ст. 224 Господарського кодексу України, ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", ст.73, 74, 77, 86, 129, 165, 176, 233, 237, 238, 240, 241, 252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в :

позов першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорт до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів у розмірі 10 781 грн 00 к. - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул.В.Івасюка, 62, м.Івано-Франківськ, код 41101091) в дохід Державного бюджету України (Отримувач: УК у м.Миколаєві/Заводський район 22160100; р/р31216216014003 в ГУДКСУ в Миколаївській області, МФО 899998; ЄДРПОУ 37992781) - 10781 грн 00 к. (десять тисяч сімсот вісімдесят одна гривня) плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні згідно розрахунку № 19 від 01.04.2018.

Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул.В.Івасюка, 62, м.Івано-Франківськ, код 41101091) на користь прокуратури Івано-Франківської області (вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, р/р 35215084003924, Державна казначейська служба України, м. Київ ,МФО 820172, код ЄДРПОУ 03530483) 1 921 грн 00к. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня) судових витрат.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 22.04.2019

Суддя Фанда О. М.