Постанова № 8130004, 02.03.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2010
Номер справи
2а-8299/09/1370
Номер документу
8130004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2010 року, 12 год. 40 хв. м . Львів справа № 2а-8299/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кравчука В.М.

за участю секретаря судового засідання Ганачівської Л.Ю.,

представника відповідача Дуркало Б.Й.,

розглянувши у відкритому судовому засідання справу за позовом Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області до Комунального підприємства «Стрийводоканал» про примусове стягнення не перерахованого до бюджету прибуткового податку в розмірі 781506,46 грн. за рахунок активів та основних засобів,-

В С Т А Н О В И В :

ДПІ у Стрийському районі Львівської області звернулась до суду з адміністративним позовом до КП «Стрийводоканал» про примусове стягнення не перерахованого до бюджету прибуткового податку в розмірі 781506,46 грн. за рахунок активів та основних засобів.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем в порушення п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» не перераховано до бюджету прибутковий податок з громадян в сумі 781506,46 грн., в результаті чого утворилась заборгованість по несплаті до бюджету прибуткового податку з громадян. Зазначені сума платежу несплачена у встановлені законодавством строки, тому державна податкова служба, покликаючись на повноваження органів ДПІ, з метою недопущення порушень законодавства субєктами господарювання при виплаті заробітної плати, просить суд стягнути заборгованість за рахунок активів та основних засобів платника податків.

Відповідач суму заборгованості перед бюджетом визнав, сплативши частково заборгованість з не перерахованого до бюджету прибуткового податку в сумі 205500 грн., заборгованість пояснив важким фінансовим становищем підприємства. Просив суд розстрочити несплачену частину заборгованості.

Заслухавши пояснення присутнього представника відповідача, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, Суд встановив наступне:

Відповідач КП «Стрийводоканал», зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності - юридична особа 18.06.2004 р., в підтвердження чого позивачем до позовної заяви додано довідку з ЄДРПОУ, довідку статистики та свідоцтво про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи.

Відповідач взятий на облік платника податків в Стрийській ОДПІ 18.10.2000 р. та є платником податку з доходів фізичних осіб.

ДПІ у Стрийському районі Львівської області проведено позапланову виїзну документальну перевірку КП «Стрийводоканал» з питань заборгованості із заробітної плати, наявності утриманих та не перерахованих до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб у законодавчо встановлені терміни для місячного податкового періоду з 01.10.2006 р по 30.09.2009 р.

Перевіркою встановлено, що кредитове сальдо платника по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.10.2009 р. становить 824470,16 грн., в т.ч. не перерахований податок з доходів фізичних осіб до бюджету у терміни встановлені законом для місячного податкового періоду в сумі 781506,46 грн. Таким чином, встановлено порушення п.п. 8.1.2 п.8.1 ст8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб». За результатами перевірки складено акт від 27.11.2009 р.

Крім того, ДПІ у Стрийському районі Львівської області та КП «Стрийводоканал» проведено звірку розрахунків по даному виду заборгованості, з якого вбачається, що заборгованість КП «Стрийводоканал» станом на 01.10.2009 р. становить 781506,46 грн. Акт складено та підписано обома сторонами.

Спірні правовідносини, які склались між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003, № 889-IV (далі Закон № 889-IV).

Відповідно до п.1.6. Закону № 889-IV загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (далі - оподатковуваний дохід).

Згідно п. 1.13 зазначеного Закону оподаткування передбачає собою порядок, пов'язаний з визначенням об'єкта оподаткування, обчисленням та сплатою (утриманням) податку з доходів фізичних осіб.

В розумінні Закону № 889-IV оподаткування це порядок, пов'язаний з визначенням об'єкта оподаткування, обчисленням та сплатою (утриманням) податку з доходів фізичних осіб.

Відповідно до пп..8.1.2.ст.8 вказаного Закону податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Прибутковий податок з громадян справляється відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян".

Відповідно до положень Декрету оподатковуваними прибутковим податком доходами, одержаними за місцем основної роботи (служби, навчання), вважаються доходи, одержані від підприємств, установ i організацій усiх форм власності, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, з якими громадянин має трудові відносини, за умови обов'язкового ведення в цьому місці трудової книжки i провадження відрахувань до фонду соціального страхування.

Пунктом 9 Декрету встановлено, що нарахування, утримання i перерахування до бюджету прибуткового податку здійснюється підприємствами, установами, організаціями всiх форм власності та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які провадять виплати доходів. Обчислення податку протягом року провадиться з суми місячного сукупного оподатковуваного доходу за ставкою, визначеною відповідно до статті 7 цього Декрету.

Порядок перерахування податку до бюджету передбачено ст..10 Декрету, згідно якої підприємства, установи i організації усiх форм власності, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності після закінчення кожного місяця, але не пізніше строку одержання в установах банків коштів на виплату належних громадянам сум зобов'язані перераховувати до бюджету суми нарахованого i утриманого прибуткового податку за минулий місяць. Зазначені юридичні i фізичні особи одночасно з поданням чеків на отримання коштів для виплати належних громадянам сум за другу половину місяця подають до установ банків платіжне доручення на перерахування до бюджету утриманих сум прибуткового податку.

Статтею 19 Декрету передбачено, що підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані своєчасно i в повному обсязі нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету суми податку з доходів громадян, що підлягають оподаткуванню у джерела виплати.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач заборгованості з виплати заробітної плати не має, однак ним не сплачено в повному обсязі та у встановлені строки податок з доходів фізичних осіб.

У відповідності до п.1.2 ст.1 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ, з наступними змінами та доповненнями, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Оскільки Законом N 889-IV передбачено подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. N 1ДФ), який не є податковою декларацією, податковий борг у таких платників податків виникає лише у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати відповідної суми податкового зобов'язання, нарахованого органом ДПС за актом документальної перевірки та узгодженого відповідно до чинного законодавства.

Матеріалами справи підтверджується проведення ДПІ у Стрийському районі Львівської області перевірки з приводу сплати даного виду податку та встановлено наявність заборгованості по неперерахованому податку з доходів фізичних осіб до бюджету у терміни встановлені законом для місячного податкового періоду в розмірі 781506,46 грн. Відповідачем заборгованість не заперечується.

В судовому засіданні представник відповідача представив копії платіжних доручень, на суму 205500 грн., що підтверджують ним часткову сплату не перерахованого податку з доходів фізичних осіб до бюджету. Тому в цій частині у позові слід відмовити.

Враховуючи наведене, Суд дішов до висновку про те, що визнання позову відповідає фактичним обставинам справи та не порушує чиїх-небудь прав чи свобод, а тому Суд приймає визнання позову відповідачем. Оскільки відповідач повністю визнав позов і частково сплатив суму заборгованості, тому позов є підставним та обґрунтованим лише в частині стягнення з відповідача 576006 грн.

В частині клопотання про розстрочення боргу на 6 місяців слід відмовити, оскільки відповідач не надав суду жодних доказів в обґрунтування обставин, на які покликався як на підставу розстрочення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з комунального підприємства «Стрийводоканал» (ідентифікаційний код 05432968, м. Стрий, вул. Сколівська, буд. 7) на користь бюджету заборгованість з прибуткового податку в сумі 576006 (пятсот сімдесят шість тисяч шість) гривень, 46 (сорок шість) копійок.

3. В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасована, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 03 березня 2010 р. о 12:05

Суддя В.М. Кравчук