
Справа №:755/4007/19
Провадження №: 1-кп/755/832/19
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" квітня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Галиги І.О.,
при секретарі Ляшинській А.Ю.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора відділу прокуратури міста Києва Хацкова Д.О. про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваних
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Києва, громадянина України, українця, працюючого генеральним директором ТОВ «Н.С.К. Сіті», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженки м. Києва, громадянки України, українки, працюючої бухгалтером в ТОВ «ТЕХМЕНЕДЖМЕНТ», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2,
в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 06.07.2016 року за № 32016100040000033, за ознаками кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ч.2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України на підставі ч. 4 ст. 212 даного Кодексу,
за участю прокурора Хацкова Д.О.,
захисників Спасибка А.В., Скольського В.В.,
підозрюваних ОСОБА_2, ОСОБА_4,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до наказу № 3-к ТОВ «Господарник» від 10 жовтня 2003 року та протоколу № 14 зборів Учасників ТОВ «Господарник» від 10 жовтня 2003 року, на посаду директора даного підприємства призначено ОСОБА_2, який займав дану посаду до 08 січня 2014 року включно. Головним бухгалтером ТОВ «Господарник» являлась ОСОБА_4, призначена на посаду головного бухгалтера на підставі наказу директора ТОВ «Господарник» ОСОБА_2 за № 35-к від 19 липня 2013 року, яка обіймала цю посаду включно до 06.06.2016.
Права та обов'язки директора ТОВ «Господарник» визначені п. 11.18 розділу 11 Статуту підприємства, який затверджено протоколом № 18 від 27 квітня 2005 року.
Відповідно до п. 11.18 розділу 11 Статуту підприємства директор: видає накази, розпорядження, інші акти з питань, що входять до його компетенції; організовує реалізацію програми діяльності Товариства, рішень Загальних зборів учасників; виступає від імені Товариства та презентує його в стосунках з державними органами, іншими юридичними та приватними особами, як українськими так і іноземним; визначає умови укладання Товариством угод або надання йому платних послуг партнерами, вирішує питання, пов'язані з укладанням правочинів, договорів, угод, контрактів, укладає без доручення від імені Товариства правочини, з дотриманням вимог та обмежень встановлених Статутом, та забезпечує їх виконання з обмеженнями встановленими Статутом та рішеннями Загальних зборів учасників; видає доручення/довіреності/, відкриває розрахункові та інші рахунки Товариства, є розпорядником належних Товариству майна та коштів; приймає рішення про пред'явлення від імені Товариства претензій та позовів у відповідності до чинного законодавства України; здійснює безпосереднє керівництво працівниками виконавчого апарату Товариства, забезпечує належні умови для їх роботи, контролює належне виконання ними своїх функціональних обов'язків та дотримання ними виконавчої дисципліни і трудового розпорядку; вживає необхідні заходи для збереження і належного використання майна та коштів Товариства; у встановленому законом порядку звітує про діяльність Товариства перед державними органами; вирішує інші питання діяльності Товариства, за винятком віднесених до виключної компетенції Загальних зборів учасників.
Відповідно до Статуту ТОВ «Господарник» директор ОСОБА_2, зобов'язаний здійснювати управління всіма видами діяльності Товариства, вирішувати питання організації виробництва, постачання, збуту, фінансування, розрахунків, обліку та звітності.
Будучи службовою особою директором ТОВ «Господарник» ОСОБА_2, у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 966-XIV від 16 липня 1999 року (із змінами та доповненнями), вимогами інших законодавчих актів, що регулюють питання оподаткування господарської діяльності в Україні, ніс відповідальність за правильне ведення бухгалтерської та податкової звітності підприємства та результатів його роботи, повне відображення в обліку за відповідні звітні періоди доходів і витрат підприємства, а також за своєчасне нарахування та сплату в повному обсязі податків та обов'язкових зборів в державний бюджет України.
Так, директор ТОВ «Господарник» ОСОБА_2, усвідомлював, що відповідно до своїх службових обов'язків, саме він зобов'язаний забезпечити належний контроль за фінансово-господарською діяльністю підприємства і вірним фіксуванням фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах та правильне ведення бухгалтерського і податкового обліків, складання та подачу достовірної податкової звітності підприємства, а також повноту та своєчасність нарахування і сплати встановлених законом податків та інших обов'язкових платежів до бюджетів і державних цільових фондів, що передбачено нормами законодавчих актів України, які регулюють порядок здійснення фінансово-господарської діяльності суб'єктами підприємництва, а саме:
- п.п.16.1.2, п.п.16.1.3, п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, якими встановлено, що платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;
- п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» за № 996-XIV від 16 липня 1999 року із змінами і доповненнями, яким встановлено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів;
- п. 6 ст. 8 цього ж Закону, яким визначено, що керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів;
- п. 8 ст. 8 цього ж Закону, яким передбачено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи;
- ст. 67 Конституції України - обов'язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом;
Таким чином, ОСОБА_2, у період з 1 січня 2003 року по 8 січня 2014 року обіймав посаду директора ТОВ «Господарник», на постійній основі виконував організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські обов'язки, у зв'язку з чим являвся службовою особою.
Являючись службовою особою ТОВ «Господарник», у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 966-XIV від 16 липня 1999 року (із змінами та доповненнями), інших законодавчих актів, що регулюють питання оподаткування господарської діяльності в Україні, головний бухгалтер ОСОБА_4 несла відповідальність за правильне ведення бухгалтерської та податкової звітності підприємства та результатів його роботи, повне відображення в обліку за відповідні звітні періоди доходів і витрат підприємства, а також за своєчасне нарахування та сплату в повному обсязі податків та обов'язкових зборів в Державний бюджет України.
Так, головний бухгалтер ТОВ «Господарник» ОСОБА_4, усвідомлювала, що відповідно до своїх службових обов'язків, саме вона зобов'язана забезпечити належний контроль за фінансово-господарською діяльністю підприємства і вірним фіксуванням фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах та правильне ведення бухгалтерського і податкового обліків, складання та подачу достовірної податкової звітності підприємства, а також повноту та своєчасність нарахування і сплати встановлених законом податків та інших обов'язкових платежів до бюджетів і державних цільових фондів, що передбачено нормами законодавчих актів України, які регулюють порядок здійснення фінансово-господарської діяльності суб'єктами підприємництва, а саме: - відповідно до ст. 67 Конституції України від 28 червня 1996 року: «Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом»;- відповідно до Податкового кодексу України № 2455-VI від 02 грудня 2010 року: п. 15.1 ст. 15: «Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом», пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16: «Платник податків зобов'язаний вести у встановленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів»; пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16: «Подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів»; пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16: «Сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи»; - згідно з Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-99ВР від 16 липня 1999 року: п. 1 ст. 8: «Бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації»; п. 2 ст. 8: «Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів»; п. 3 ст. 8: «Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів»; п. 6 ст. 8: «Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів»; п. 8 ст. 9: «Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи».
Таким чином, ОСОБА_4, у період з 19 липня 2013 року по 19 лютого 2014 року включно обіймала посаду головного бухгалтера ТОВ «Господарник», на постійній основі виконувала організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські обов'язки, у зв'язку з чим являлась службовою особою.
Встановлено, що ТОВ «Господарник» (код ЄДРПОУ 30971302) зареєстроване 06 червня 2000 року Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві, номер запису про включення відомостей про юридичну особу №10741050001002952. ТОВ «Господарник» було зареєстровано за адресою: м. Київ, вул. Багговутівська, 17/21, а фактично знаходилось за адресою: м. Київ, вул. Володимира Сосюри, буд. 6 літ. А.
Між Київською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «Господарник» (Орендар) 16 лютого 2009 року укладений договір оренди земельної ділянки, який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_7, зареєстрований в реєстрі за № 166.
Даним договором, крім іншого, передбачено наступне:
Орендодавець на підставі рішення Київської міської ради від 28.08.2008 за №175/175, за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (п.1.1);
Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:
місце розташування - вул. Червонопрапорна, 34 (тридцять чотири) у Голосіївському районі м. Києва;
розмір - 57 124 (п'ятдесят сім тисяч сто двадцять чотири) кв. м.;
цільове призначення - для реконструкції існуючих будівель для розміщення офісних, торговельних і складських приміщень:
кадастровий номер: - 8000000000:82:414:0105 (п.2.1);
Відповідно до витягу з технічної документації №Ю-23770/2008 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 04 грудня 2008 року №1009 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 82 839 058 (вісімдесят два мільйони вісімсот тридцять дев'ять тисяч п'ятдесят вісім) грн. 54 коп. (п.2.2);
Договір укладено на 10 (десять) років (п.3.1);
Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі (п.4.1);
Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 4 (чотирьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. (п.4.2);
Зміна нормативної грошової оцінки Земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України. (п.4.6);
Передача земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі об'єкта оренди в день державної реєстрації цього Договору. (п.6.1)
Вказаний договір земельної ділянки від 16 лютого 2009 року, зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 13 березня 2009 року за №79-6-00692 у книзі записів державної реєстрації.
Відповідно до п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Враховуючи викладене, орендна плата за земельну ділянку із кадастровим №8000000000:82:414:0105 є обов'язковим платежем, що входить в систему оподаткування, введений у встановленому законом порядку.
Згідно статті 288 розділу ХІІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
Статтею 289. Податкового кодексу України визначено, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кі = [І - 10] : 100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 110.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Правові засади проведення оцінки земель визначені в Законі України « Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року N 1378-IV, яким крім іншого визначено наступне:
- дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації;
- нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» визначені обов'язкові випадки проведення грошової оцінки земельних ділянок.
Так, згідно даної статті нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:
?визначення розміру земельного податку;
?визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За нормами статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
?розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;
?розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земел ь», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів визначений в Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженому Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27 січня 2006 року № 18/15/21/11, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262 (надалі - Порядок №18), в якому вказано, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно розділу 3 «Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів» Порядку №18, в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах.
Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою:
В х Нп
Цн = --------- х Кф х Км,
Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6%);
Нк - норма капіталізації (3%);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем, затвердженою наказом Держкомстату України від 05 лютого 1998 року N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14 грудня 1998 року за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Так, директор ТОВ «Господарник» ОСОБА_2, діючи за попередньою змовою з головним бухгалтером ОСОБА_4, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність та передбачаючи можливість настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді ненадходження до бюджету грошових коштів в особливо великих розмірах, бажаючи їх настання, з метою незаконного заниження податкового зобов'язання по сплаті за землю (орендна плата), використали недійсну нормативно грошову оцінку земельної ділянки, в результаті чого вчинив інкриміноване йому умисне ухилення від сплати податку в особливо великих розмірах.
Так, 08 січня 2014 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, головний бухгалтер ТОВ «Господарник» ОСОБА_4, діючи за попередньою змовою із директором ОСОБА_2, знаходячись у офісі підприємства, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Володимира Сосюри, буд. 6 літ. А, під час складання «Податкової декларації ТОВ «Господарник» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік № 9008168604» у Голосіївському районі м. Києва, діючи з метою умисного ухилення від сплати податку в особливо великих розмірах, занизила податкове зобов'язання по орендній платі за землю, розрахувавши її відповідно до витягу з технічної документації № Ю-27050/2009 від 19 жовтня 2009 року про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №8000000000:82:414:0105), відповідно до якого нормативна грошова оцінка розрахована на площу земельної ділянки 57 124 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, для ТОВ «Господарник», з функціональним використанням - інші землі: зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво. Даний витяг був дійсним до 01 жовтня 2012 року, тобто на момент здійснення розрахунку втратив чинність.
При цьому, ОСОБА_4 усвідомлювала, що не може розраховувати податок, використовуючи витяг з технічної документації № Ю-27050/2009 від 19 жовтня 2009 року про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №8000000000:82:414:0105), відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 57 124 кв.м. за адресою м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, для ТОВ «Господарник» визначена в розмірі 19 086 119,09 грн., оскільки даний документ втратив чинність та діяв лише до 01 жовтня 2012 року.
Нормативно грошова оцінка за витягом №Ю-27050/2009 від 19 жовтня 2009 року земельної ділянки площею 57 124 кв.м. за адресою м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34 є меншою за нормативну грошову оцінку за витягом №Ю-23770/2008, у зв'язку з застосуванням іншого коефіцієнту на функціональне використання землі. А саме, в розмірі - 0,5 як інші землі, тоді як за витягом №Ю-23770/2008 - коефіцієнт на функціональне використання землі - 2,5, як землі комерційного використання.
Головний бухгалтер ТОВ «Господарник» ОСОБА_4 достовірно знала, що відповідно до витягу з технічної документації №Ю-23770/2008 від 04 грудня 2008 року про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №8000000000:82:414:0105), нормативна грошова оцінка розрахована на площу земельної ділянки 57 124 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, для ТОВ «Господарник», з функціональним використанням - землі комерційного призначення.
Так, відповідно до витягу з технічної документації №Ю-23770/2008 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №8000000000:82:414:0105), нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становила 82 839 058,54 грн. та розрахована виходячи з наступного: 57 124 кв.м. х 397,37 грн./кв.м. х 2,50 х 1,42 х 1,028 = 82 839 058,54 грн., де: 57 124 кв.м. - загальна площа земельної ділянки; 2,50 - коефіцієнт на функціональне використання землі; 1,42 - узагальнюючий локальний коефіцієнт; 1,028 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, згідно листа Державного Агентства земельних ресурсів раїни від 10 січня 2008 року №14-22-6/55.
Окрім іншого встановлено наявність довідки №Ю-38731/2013 про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:82:414:0105), від 2013 року, згідно з якою нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 57 124 кв.м. за адресою м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, становила 91 097 239,95 грн.
Даний розмір нормативної грошової оцінки визначений виходячи з наступних показників:
57 124 кв.м. х 397,37 грн./кв.м. х 2,50 х 1,28 х 1,028 х 1,152 х 1,059 = 91 097 239,95 грн., де:
- 57 124 кв.м. - загальна площа земельної ділянки;
- 2,50 - коефіцієнт на функціональне використання землі;
- 1,28 - узагальнюючий локальний коефіцієнт;
- 1,028 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, згідно листа Державного Агентства земельних ресурсів України від 10 січня 2008 року №14-22-6/55;
- 1,152 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, згідно листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 09 січня 2009 року №14-22-6/87;
- 1,059 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, згідно листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11 січня 2010 року №641/22-6-10.
Згідно з даними довідки №Ю-38731/2013, на відміну від даних витягу з технічної документації у №Ю-23770/2008 та витягу з технічної документації №Ю-27050/2009, де нормативна грошова оцінка визначена з врахуванням узагальнюючого локального коефіцієнту - 1,42, в довідці № Ю-38731/2013 розмір нормативної грошової оцінки визначений з врахуванням узагальнюючого локального коефіцієнту - 1,28.
Таким чином, оскільки:
- нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 57 124 кв.м. за адресою м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, за витягом № Ю-27050/2009 від 19 жовтня 2009 року в розмірі 19 086 119,09 грн. діяла до 01 жовтня 2012 року;
- термін дії нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 57 124 кв.м. за адресою м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, в розмірі 82 839 058,54 грн. за витягом №Ю-23770/2008 від 04 грудня 2008 року, не обмежений;
- відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років;
- станом на 2014 рік термін дії нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 57 124 кв.м. за адресою: м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, в розмірі 82 839 058,54 грн. за витягом № Ю-23770/2008 від 04 грудня 2008 року, становив 6 років;
- згідно з договором оренди земельної ділянки від 16 лютого 2009 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 57 124 кв.м. за адресою: м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, становить 82 839 058,54 грн., а річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 4 (чотирьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, в свою чергу, для розрахунку розміру плати за землю (орендної плати) за земельну ділянку площею 57 124 кв.м. за адресою м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, за 2014 рік, приймаються дані нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 82 839 058,54 грн. за витягом №Ю-23770/2008р. При цьому, згідно з статтею 289 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельної ділянки в розмірі 82 839 058,54 грн. для визначення плати за землю (орендної плати) за 2014 рік підлягає індексації.
Відповідно, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 57 124 кв.м., розташованої за адресою: м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, для розрахунку розміру плати за землю (орендної плати) за 2014 рік станом на 01 січня 2014 року складав 101 061 000,57 грн.
82 839 058,54 грн. х 1,152 х 1,059 х 1,0 х 1,0 х 1,0 х 1,0 = 101 061 000,57 грн.
Плата за землю (орендна плата) за 2014 рік складає 4 042 440,02 грн.
101 061 000,57 грн. х 4% = 4 042 440,02 грн., де:
- 101 061 000,57 грн. - сума проіндексованої нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 57 124 кв.м. за адресою м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, згідно витягу №Ю-23770/2008 року, станом на 01 січня 2014 року;
- 4 % розмір орендної плати згідно договору оренди земельної ділянки від 16 лютого 2009 року.
Таким чином, плата на землю (орендна плата) за земельну ділянку площею 57 124 кв.м. за адресою м. Київ, район Голосіївський, вул. Червонопрапорна, 34, що знаходилася у користуванні ТОВ «Господарник», згідно договору оренди земельної ділянки від 16 лютого 2009 року) за 2014 рік становила 4 042 440,02 грн., що підтверджено висновком судово-економічної експертизи № 01/02-18 від 27 лютого 2018 року.
Однак, головний бухгалтер ТОВ «Господарник» ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_2, діючи умисно з метою ухилення від сплати податку, розуміючи, що витяг з технічної документації №Ю-27050/2009 від 19 жовтня 2009 року про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №8000000000:82:414:0105) є недійсним, з метою неправомірного заниження податкових зобов'язань по орендній платі за землю задля зменшення суми в розмірі 3 233 952,02 грн., необхідних до сплати в бюджет, склала «Податкову декларацію ТОВ «Господарник» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік № 9008168604» у Голосіївському районі м. Києва, відобразивши у графі 2.1.7 недостовірну суму в розмірі 808 488 грн., при фактичному розмірі орендної плати 4 042 440,02 грн. чим порушила вимоги ст. 286 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі зміна та доповненнями).
Після цього, ОСОБА_4 з метою ухилення від сплати податку, перебуваючи за адресою знаходження ТОВ «Господарник», а саме: м. Київ, вул. Володимира Сосюри, буд. 6 літ. А, на підставі недійсних документів, які містять завідомо неправдиві відомості щодо суми сплати за землю (орендна плата), реалізуючи до кінця свій злочинний умисел, спрямований на ухилення від сплати податку підприємством, підписала її шляхом накладення свого електронного цифрового підпису.
В подальшому, ОСОБА_4 надала вищеописану декларацію для погодження директору ТОВ «Господарник» ОСОБА_2, який будучи обізнаний про злочинний умисел ОСОБА_4 та недостовірність даних зазначених у декларації погодив її своїм електронним підписом, тим самим надавши податковій декларації обов'язковий реквізит та закінчив її складання, а отже підтвердив достовірність інформації зазначеній в декларації, яка не відповідала дійсності.
В подальшому, 19 лютого 2014 року головний бухгалтер ТОВ «Господарник» ОСОБА_4, знаходячись у офісі підприємства, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Володимира Сосюри, буд. 6 літ. А, подала за допомогою засобів електронного зв'язку «Податкову декларацію ТОВ «Господарник» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік № 9008168604» у Голосіївському районі м. Києва до ДПІ у Голосіївському районні ГУ ДФС у м. Києва, в якій містилися неправдиві відомості про занижену суму податкових зобов'язань по орендній платі за землю у сумі 3 233 952,02 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету за вказаний період коштів на зазначену суму, яка у п'ять тисяч разів перевищує встановлений законом України неоподаткований мінімум доходів громадян, який на момент скоєння злочину становив 609 грн., що є особливо великим розміром.
В результаті протиправних дій ОСОБА_2 та ОСОБА_4, до місцевого бюджету не надійшло податків на загальну суму 3233952,02 грн., що є особливо великим розміром, оскільки в п'ять тисяч і більше разів перевищують встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Такі дії ОСОБА_2 та ОСОБА_4 вірно кваліфіковані як умисне ухилення від сплати податку, що входить у систему оподаткування, введеного у встановленому законом порядку, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах, тобто вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України.
Прокурор відділу прокуратури міста Києва Хацков Д.О. звернувся до суду з клопотанням про звільнення ОСОБА_2 та ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у зв'язку з відшкодуванням завданих державі збитків.
Під час підготовчого судового засідання прокурор та сторона захисту, підтримали внесене клопотання.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши надані матеріали, суд при розгляді вказаного клопотання виходить із положень ч. 3 ст. 314 КПК України, роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п.1 постанови "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності" № 12 від 23 грудня 2005 року, згідно яких, звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження у справі можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, у тому числі під час підготовчого судового засідання, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правих підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності, та приходить до наступного висновку.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження за наявності підстав, передбачених пунктами 4-8,10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу, зокрема у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Частиною 1 ст. 285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
У відповідності до положень ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
За змістом диспозиції ч. 4 ст. 212 КК України, за наявності матеріально-правових умов звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі цієї норми є обов'язковим.
Судом встановлено, що до повідомлення про підозру ОСОБА_2 та ОСОБА_4 за вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України, ТОВ «Господарник», що відповідно до установчих документів має зобов'язання зі сплати податків, зборів, інших загальнообов'язкових платежів, сплачено до бюджету орендну плату за користування земельною ділянкою на суму 3233952,02 грн.
Так, відповідно до платіжного доручення №101314491 від 07.02.2018 року ТОВ «Господарник» в повному обсязі погашено заборгованість по орендній платі за землю на загальну суму 3233952 грн. 02 коп.
Крім того, з службової записки за №1810/26-15-17-02-07 від 04.03.2019 року Головного Управління ДФС у м. Києві (Управління погашення боргу) вбачається, що у ТОВ «Господарник» (код ЄДРПОУ 30971202) станом на 31.12.2014 року по місту обліку земельної ділянки в Голосіївському районі, по орендній платі з юридичних осіб (код платежу 13050200) податковий борг не обліковувався.
05.03.2019 року ОСОБА_2 та ОСОБА_4, кожен окремо, звернулись до прокурору відділу прокуратури міста Києва Хацкова Д.О. з заявою, в якій ініціювали питання про звільнення їх від кримінальної відповідальності, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у зв'язку з добровільним відшкодуванням заподіяних державі збитків.
Зважаючи на викладене, суд, за наявності згоди ОСОБА_2 та ОСОБА_4 на закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, приходить до висновку про необхідність звільнення останніх від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у зв'язку з відшкодуванням заподіяних державі збитків (погашено заборгованість по орендній платі за землю до притягнення до кримінальної відповідальності).
Керуючись ст. 212 КК України, ч. 2 ст. 284, ст. 285, п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора відділу прокуратури міста Києва Хацкова Д.О. про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваних ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_7, в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 06.07.2016 року за № 32016100040000033, за ознаками кримінального правопорушення (злочину) передбаченого ч. 2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України на підставі ч. 4 ст. 212 даного Кодексу - задовольнити.
ОСОБА_2, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України -звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст. 212 КК України.
ОСОБА_4, підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України -звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження внесене до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 06.07.2016 року за № 32016100040000033 - закрити у зв`язку зі відшкодуванням ОСОБА_2 та ОСОБА_4 завданих державі збитків.
Арешт накладений, згідно ухвали колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду м. Києва від 25.09.2018 року на майно, а саме: Ѕ частину нерухомого майна - Ѕ частину квартири №255, загальною площею 57, 5 кв. м., яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Архипенка Олександра, 3А, що на праві власності належить ОСОБА_2 - скасувати після набрання ухвалою законної сили.
Арешт накладений, згідно ухвали колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду м. Києва від 26.09.2018 року на майно, а саме: нерухоме майно - квартири №159, загальною площею 54, 5 кв. м., яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Челябінська, 1, що на праві власності належить ОСОБА_4 - скасувати після набрання ухвалою законної сили.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя