Ухвала суду № 81294546, 09.04.2019, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
646/1703/18
Номер документу
81294546
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 646/1703/18

№ провадження 1-кс/646/2393/2019

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.04.19 року м.Харків

Слідчий суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Єжов В.А., за участю секретаря Шинкарчук А.Я., прокурора Старченко Я.В., підозрюваного ОСОБА_1, захисника адвоката ОСОБА_2, розглянувши клопотання слідчого в ОВС першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Харківської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42018220000000252 від 20 лютого 2018 року про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, одруженого, ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсіонера, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами 1 та 2 ст. 367 КК України,

В С Т А Н О В И В:

Слідчий звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_1, яке обґрунтоване тим, що обіймаючи посаду директора ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» ОСОБА_1, будучи обізнаним у сфері своєї професійної діяльності, нормативно-правових актах, що регулюють діяльність очолюваного ним підприємства, маючи відповідні службові права та обов’язки (службові повноваження), які прямо визначено контрактом і статутом підприємства, перебуваючи на території ПАТ «Укргазвидобування» Газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування» за адресою Харківська область, Балаклійський район, смт. Донець, вул. Стадіонна, 9, у невстановленому органом досудового розслідування місці, 30.05.2017 у невстановлений органом досудового розслідування час, уклав договір від імені ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» з Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») за №1182 від 30.05.2017 щодо проведення експертного обстеження стану охорони праці та промислової безпеки виробництва об'єктів Відділення з експлуатації АЗС філії Управління з переробки газу та газового конденсату ПАТ «Укргазвидобування». Ціна цього Договору становить 77 376,00 грн., в тому числі ПДВ 12896,00 грн. згідно Додатку № 1 «Розрахунок визначення вартості послуг», Додаток № 2 «Розрахунок визначення вартості послуг».

Виходячи з Додатку 1 до Договору вартість проведення експертного обстеження так само визначена у відповідності до «Порядку визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009 року.

На виконання умов вищезазначеного Договору № 1182 від 30.05.2017 Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» складено Висновок експертизи № 63.2.02.2.01-0845.17 від 31.05.2017.

В підтвердження виконання надання послуги за Договором № 1182 від 30.05.2017 Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» та Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») складений та підписаний акт здачі-прийому наданих послуг №1181 від 31.05.2017 року, згідно якого Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» виконані послуги на загальну суму 77376,00грн з ПДВ.

Послуги оплачено стороною у повному обсязі, відповідно до умов вказаного договору.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VІ від 21.06.2012 (зі змінами та доповненнями), «гранична ціна – максимально або мінімально допустимий рівень ціни, який може застосовуватись суб’єктом господарювання».

Відповідно до п. 1, 2 ст. 13 вказаного Закону, державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом установлення обов’язкових для застосування суб’єктами господарювання, поміж іншого, граничних цін.

Згідно п.п. 4-5 «Порядку визначення граничного розміру на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єктів господарювання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009, порядок визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи розраховується на підставі таких даних, а саме - заявлених працівників суб’єкта господарювання, що виконують роботи підвищеної небезпеки, кількість заявлених видів робіт підвищеної небезпеки відповідно до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, кількість заявлених одиниць устаткування відповідно до переліку машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, після чого, граничний розмір тарифу на проведення експертизи визначається за формулою Т=К*0,5 МЗП, де Т – граничний розмір тарифу на проведення експертизи, гривень, К – сумарний коефіцієнт для визначення граничного розміру сум тарифу на проведення експертизи, МЗП – розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на момент визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи.

Застосування вказаної формули та інших положень Порядку визначення граничного розміру на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єктів господарювання для визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи є обов’язковим для ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» у кожному окремому випадку проведення експертних досліджень стану охорони праці та безпеки промислового виробництва підприємств для одержання дозволу на спроможність виконувати роботи підвищеної небезпеки.

Крім того, відповідно до п. 2.2 наказу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» №3 від 03.01.2017 «Про ціноутворення вартості послуг», для визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання для отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, затверджених у додатках №2 та №3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, визначено необхідність керуватись постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009, а також при формуванні вартості послуг керуватись вище переліченими нормативними документами та розміром мінімальної заробітної плати, встановленою Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік».

Одночасно, з урахуванням даних зазначених у Висновку експертизи № 63.2.02.201-0845.17 від 31.05.2017 щодо кількості заявлених одиниць устаткування, кількості заявлених видів робіт підвищеної небезпеки та кількості працівників, що виконують роботи підвищеної небезпеки, вартість робіт з проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єктів господарювання, які були виконані фахівцями Державного підприємства «Східний експертно-технічний центр Держпраці» за Договором № 1182 від 30.05.2017 між Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») з Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» розрахована в ході дослідження, яка зазначена в акті здачі-прийому наданих послуг №1181 від 31.05.2017, у відповідності до вимог «Порядку визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009 року - занижена у сумі 507 тисяч 72 гривні з ПДВ, через застосування недійсного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» при здійсненні розрахунку вартості послуг за проведення відповідної експертизи.

Таким чином, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов’язків директором ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» ОСОБА_1, передбачених у п.п. 1.1., 1.3., 1.4., 2.1., 2.5.2., 2.5.3. умов контракту №27 від 31.05.2016, а також вимог п. 3 статті 6, п. 7 статті 7 статуту ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» у редакції від 2015 року затвердженого наказом голови Державної служби України з питань праці №30 від 22.05.2015, внаслідок несумлінного ставлення до них, що виразилось у відсутності дієвого посадового контролю ОСОБА_1 за діяльністю кошторисно-договірного відділу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» та контролю за виконанням п.2.2 наказу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» від 03.01.2017, підписавши вищевказаний договір про надання послуг державним підприємством за заниженими цінами, незважаючи на прямо передбачені вимоги чинного законодавства щодо формулювання граничної ціни (тарифу) на надання таких послуг на час укладення договору, затвердивши своїм особистим підписом протокол погодження договірної ціни та акт приймання-передачі виконаних робіт за умовами вищевказаного договору, без дотримання вимог чинного законодавства, завдав істотної шкоди державним інтересам, у вигляді збитків (майнової шкоди) юридичній особі ДП «Східний ЕТЦ Держпраці», внаслідок реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) державним підприємством за заниженою ціною, у сумі 507 тисяч 72 гривні з ПДВ, що спричинило тяжкі наслідки.

Крім того, обіймаючи посаду директора ДП «Східний ЕТЦ Держпраці», ОСОБА_1, будучи обізнаним у сфері своєї професійної діяльності, нормативно-правових актах, що регулюють діяльність очолюваного ним підприємства, маючи відповідні службові права та обов’язки (службові повноваження), які прямо визначено контрактом і статутом підприємства, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою м. Харків, вул. Чернишевська, 72, 04.08.2017 у невстановлений органом досудового розслідування час, уклав договір від імені ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» з Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») за № 408/178-17/1656 від 04.08.2017 щодо проведення експертного обстеження стану охорони праці та промислової безпеки виробництва об'єктів Відділення з експлуатації АЗС філії Управління з переробки газу та газового конденсату ПАТ «Укргазвидобування».

Загальна ціна послуг, що надавались за даним Договором, згідно з «Протоколом погодження договірної ціни послуг з експертизи УПГГК ПАТ «Укргазвидобування» на спроможність виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати обладнання підвищеної небезпеки» (Додаток №1 до цього Договору, що є його невід’ємною частиною) складає: 23 184 грн. 00 коп. (двадцять три тисячі сто вісімдесят чотири грн. 00 коп.), у тому числі: вартість послуг - 19 320,00 грн.; ПДВ 20% - 3 864,00 грн.

Вартість ціни договору встановлена Сторонами на основі «Протоколу погодження договірної ціни послуг з експертизи УПГТК ПАТ «Укргазвидобування» на спроможність виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати обладнання підвищеної небезпеки» (Додаток №1 до цього Договору), виконаного згідно розрахунку, який складено на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2009 року № 1251 «Порядок визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання» та постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

Виходячи з Додатку 1 до Договору № 408/178-17/1656 від 04.08.2017р. «вартість проведення експертного обстеження визначена у відповідності до «Порядку визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009 року».

На виконання умов вищезазначеного Договору № 408/178-17/1656 від 04.08.2017 Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» складені Висновки експертизи № 63.2.02.2.01-1498.17 та № 63.2.01.2.01-1497.17 від 31.08.2017.

В підтвердження виконання надання послуги за Договором № 408/178-17/1656 від 04.08.2017 Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» та Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») складений та підписаний акт здачі-прийому наданих послуг №1656 від 31.08.2017 року, згідно якого Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» виконані послуги на загальну суму 23184 гривень з ПДВ.

Послуги оплачено стороною у повному обсязі, відповідно до умов вказаного договору.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VІ від 21.06.2012 (зі змінами та доповненнями), «гранична ціна – максимально або мінімально допустимий рівень ціни, який може застосовуватись суб’єктом господарювання».

Відповідно до п. 1, 2 ст. 13 вказаного Закону, державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом установлення обов’язкових для застосування суб’єктами господарювання, поміж іншого, граничних цін.

Згідно п.п. 4-5 «Порядку визначення граничного розміру на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єктів господарювання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009, порядок визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи розраховується на підставі таких даних, а саме - заявлених працівників суб’єкта господарювання, що виконують роботи підвищеної небезпеки, кількість заявлених видів робіт підвищеної небезпеки відповідно до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, кількість заявлених одиниць устаткування відповідно до переліку машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, після чого, граничний розмір тарифу на проведення експертизи визначається за формулою Т=К*0,5 МЗП, де Т – граничний розмір тарифу на проведення експертизи, гривень, К – сумарний коефіцієнт для визначення граничного розміру сум тарифу на проведення експертизи, МЗП – розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на момент визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи.

Застосування вказаної формули та інших положень Порядку визначення граничного розміру на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єктів господарювання для визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи є обов’язковим для ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» у кожному окремому випадку проведення експертних досліджень стану охорони праці та безпеки промислового виробництва підприємств для одержання дозволу на спроможність виконувати роботи підвищеної небезпеки.

Крім того, відповідно до п. 2.2 наказу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» №3 від 03.01.2017 «Про ціноутворення вартості послуг», для визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання для отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, затверджених у додатках №2 та №3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, визначено необхідність керуватись постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009, а також при формуванні вартості послуг керуватись вище переліченими нормативними документами та розміром мінімальної заробітної плати, встановленою Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік».

Одночасно, з урахуванням даних зазначених у Висновках експертизи № 63.2.02.2.01-1498.17 та № 63.2.01.2.01-1497.17 від 31.08.2017р щодо кількості заявлених одиниць устаткування, кількості заявлених видів робіт підвищеної небезпеки та кількості працівників, що виконують роботи підвищеної небезпеки, вартість робіт з проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єктів господарювання, які були виконані фахівцями Державного підприємства «Східний експертно-технічний центр Держпраці» за Договором № 408/178-17/1656 від 04.08.2017р. між Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») з Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» розрахована в ході дослідження, яка зазначена в акті здачі-прийому наданих послуг №1656 від 31.08.2017, у відповідності до вимог Порядку визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009 року - занижена у сумі на 184 тисяч 944 гривень з ПДВ, через застосування недійсного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» при здійсненні розрахунку вартості послуг за проведення відповідної експертизи.

Таким чином, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов’язків директором ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» ОСОБА_1, передбачених у п.п. 1.1., 1.3., 1.4., 2.1., 2.5.2., 2.5.3. умов контракту №27 від 31.05.2016, а також вимог п. 3 статті 6, п. 7 статті 7 статуту ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» у редакції від 2015 року затвердженого наказом голови Державної служби України з питань праці №30 від 22.05.2015, внаслідок несумлінного ставлення до них, що виразилось у відсутності дієвого посадового контролю ОСОБА_1 за діяльністю кошторисно-договірного відділу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» та контролю за виконанням п.2.2 наказу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» від 03.01.2017, підписавши вищевказаний договір про надання послуг державним підприємством за заниженими цінами, незважаючи на прямо передбачені вимоги чинного законодавства щодо формулювання граничної ціни (тарифу) на надання таких послуг на час укладення договору, затвердивши своїм особистим підписом протокол погодження договірної ціни та акт приймання-передачі виконаних робіт за умовами вищевказаного договору, без дотримання вимог чинного законодавства, завдав істотної шкоди державним інтересам, у вигляді збитків (майнової шкоди) юридичній особі ДП «Східний ЕТЦ Держпраці», внаслідок реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) державним підприємством за заниженою ціною, у сумі 184 тисяч 944 гривень з ПДВ.

Крім того, в межах досудового розслідування встановлено, що обіймаючи посаду директора ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» ОСОБА_1, будучи обізнаним у сфері своєї професійної діяльності, нормативно-правових актах, що регулюють діяльність очолюваного ним підприємства, маючи відповідні службові права та обов’язки (службові повноваження), які прямо визначено контрактом і статутом підприємства, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою м. Харків, вул. Чернишевська, 72, 04.08.2017 у невстановлений органом досудового розслідування час уклав договір від імені ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» з Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») за № 409/178-17/1658 від 04.08.2017 щодо проведення експертного обстеження стану охорони праці та промислової безпеки виробництва об'єктів Відділення з експлуатації АЗС філії Управління з переробки газу та газового конденсату ПАТ «Укргазвидобування».

Загальна ціна послуг, що надавались за даним Договором, згідно з «Протоколом погодження договірної ціни послуг з експертизи УПГГК ПАТ «Укргазвидобування» на спроможність виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати обладнання підвищеної небезпеки» (Додаток №1 до цього Договору, що є його невід’ємною частиною) складає: 23 184 грн. 00 коп. (двадцять три тисячі сто вісімдесят чотири грн. 00 коп.), у тому числі: вартість послуг - 19 320,00 грн.; ПДВ 20% - 3 864,00 грн.

Вказана вартість встановлена Сторонами на основі «Протоколу погодження договірної ціни послуг з експертизи УПГТК ПАТ «Укргазвидобування» на спроможність виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати обладнання підвищеної небезпеки» (Додаток №1 до цього Договору), виконаного згідно розрахунку, який складено на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2009 року № 1251 «Порядок визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання» та постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

На виконання умов вищезазначеного Договору № 409/178-17/1658 від 04.08.2017 Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» складено Висновок експертизи № 63.2.01.2.01-1761.17 від 29.09.2017.

В підтвердження виконання надання послуги за Договором № 409/17-17-1658 від 04.08.2017 Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» та Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») складений та підписаний акт здачі-прийому наданих послуг №1658 від 29.09.2017 року, згідно якого Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» виконані послуги на загальну суму 14544,00грн з ПДВ.

Послуги оплачено стороною у повному обсязі, відповідно до умов вказаного договору.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VІ від 21.06.2012 (зі змінами та доповненнями), «гранична ціна – максимально або мінімально допустимий рівень ціни, який може застосовуватись суб’єктом господарювання».

Відповідно до п. 1, 2 ст. 13 вказаного Закону, державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом установлення обов’язкових для застосування суб’єктами господарювання, поміж іншого, граничних цін.

Згідно п.п. 4-5, «Порядку визначення граничного розміру на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єктів господарювання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009, порядок визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи розраховується на підставі таких даних, а саме - заявлених працівників суб’єкта господарювання, що виконують роботи підвищеної небезпеки, кількість заявлених видів робіт підвищеної небезпеки відповідно до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, кількість заявлених одиниць устаткування відповідно до переліку машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, після чого, граничний розмір тарифу на проведення експертизи визначається за формулою Т=К*0,5 МЗП, де Т – граничний розмір тарифу на проведення експертизи, гривень, К – сумарний коефіцієнт для визначення граничного розміру сум тарифу на проведення експертизи, МЗП – розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на момент визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи.

Застосування вказаної формули та інших положень Порядку визначення граничного розміру на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єктів господарювання для визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи є обов’язковим для ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» у кожному окремому випадку проведення експертних досліджень стану охорони праці та безпеки промислового виробництва підприємств для одержання дозволу на спроможність виконувати роботи підвищеної небезпеки.

Крім того, відповідно до п. 2.2 наказу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» №3 від 03.01.2017 «Про ціноутворення вартості послуг», для визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання для отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, затверджених у додатках №2 та №3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, визначено необхідність керуватись постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009, а також при формуванні вартості послуг керуватись вище переліченими нормативними документами та розміром мінімальної заробітної плати, встановленою Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік».

Одночасно, з урахуванням даних, зазначених у Висновку експертизи № 63.2.01.2.01-1761.17 від 29.09.2017, щодо кількості заявлених одиниць устаткування, кількості заявлених видів робіт підвищеної небезпеки та кількості працівників, що виконують роботи підвищеної небезпеки, вартість робіт з проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єктів господарювання, які були виконані фахівцями Державного підприємства «Східний експертно-технічний центр Держпраці» за Договором № 408/178-17/1658 від 04.08.2017 між Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» (Філія «Управління з переробки газу та газового конденсату») з Державним підприємством «Східний експертно-технічний центр Держпраці» розрахована в ході дослідження, яка зазначена в акті здачі-прийому наданих послуг №1658 від 29.09.2017, у відповідності до вимог «Порядку визначення граничного розміру тарифу на проведення експертизи стану безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 04.11.2009 року - занижена у сумі 316 тисяч 464 гривні з ПДВ, через застосування недійсного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» при здійсненні розрахунку вартості послуг за проведення відповідної експертизи.

Таким чином, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов’язків директором ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» ОСОБА_1, передбачених у п.п. 1.1., 1.3., 1.4., 2.1., 2.5.2., 2.5.3. умов контракту №27 від 31.05.2016, а також вимог п. 3 статті 6, п. 7 статті 7 статуту ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» у редакції від 2015 року затвердженого наказом голови Державної служби України з питань праці №30 від 22.05.2015, внаслідок несумлінного ставлення до них, що виразилось у відсутності дієвого посадового контролю ОСОБА_1 за діяльністю кошторисно-договірного відділу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» та контролю за виконанням п.2.2 наказу ДП «Східний ЕТЦ Держпраці» від 03.01.2017, підписавши вищевказаний договір про надання послуг державним підприємством за заниженими цінами, незважаючи на прямо передбачені вимоги чинного законодавства щодо формулювання граничної ціни (тарифу) на надання таких послуг на час укладення договору, затвердивши своїм особистим підписом протокол погодження договірної ціни та акт приймання-передачі виконаних робіт за умовами вищевказаного договору, без дотримання вимог чинного законодавства, завдав істотної шкоди державним інтересам, у вигляді збитків (майнової шкоди) юридичній особі ДП «Східний ЕТЦ Держпраці», внаслідок реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) державним підприємством за заниженою ціною, у сумі 316 тисяч 464 гривні з ПДВ, що спричинило тяжкі наслідки.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого та просив його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, вважали, що взагалі не має підстав для обрання запобіжного заходу.

Слідчий суддя, вислухавши прокурора, підозрюваного, захисника, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Статтею 177 КПК України визначено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам:

- переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

- незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Встановлено, що відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.02.2018 за №42018220000000252 за ознаками злочинів передбачених ч. ч. 1 та 2 ст. 367 КК України.

03.04.2019 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 367 КК України.

Надані до клопотання матеріали: показаннями свідка ОСОБА_4, висновком спеціаліста-бухгалтера, висновком судової економічної експертизи, а також іншими доказами, здобутими під час здійснення досудового розслідування, свідчать про обґрунтованість повідомленої ОСОБА_1 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 367 КК України.

Згідно зі ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов’язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі:

- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

- тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується;

- вік та стан здоров’я підозрюваного, обвинуваченого;

- міцність соціальних зв’язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців;

- наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання;

- репутацію підозрюваного, обвинуваченого;

- майновий стан підозрюваного, обвинуваченого;

- наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого;

- дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше;

- наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення;

- розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.

Вивченням особистості підозрюваного ОСОБА_1 встановлено, що він раніше не судимий, є пенсіонером, на обліку у лікаря нарколога і психіатра не перебуває, одружений, має родину і постійне місце проживання, що свідчить про міцні соціальні зв’язки.

Згідно з ч.3 ст. 176 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м’яким запобіжним заходом є особисте зобов’язання, а найбільш суворим - тримання під вартою.

Таким чином, проаналізувавши всі вищевказані обставини, приходжу до висновку про те, що під час розгляду даного клопотання стороною обвинувачення не було надано достатніх та належних доказів на підтвердження обставин, що свідчать про необхідність застосування до обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, оскільки прокурором не доведено існування ризику незаконного впливу підозрюваного на свідків, експертів та інших учасників кримінального провадження.

Тому підстав для обрання відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у даному випадку не вбачається.

Разом з тим, враховуючи таку обставину, як міцність соціальних зв’язків підозрюваного, приходжу до висновку, що разом з іншими обставинами особистої ситуації підозрюваного та обґрунтованою підозрою у вчиненні ним інкримінованих правопорушень, з метою запобігання перешкоджанню досудовому розслідуванню іншим чином, є підстави для обрання відносно нього такого запобіжного заходу як особисте зобов’язання.

На підставі викладеного, керуючись статтями 176-178, 179, 184, 193, 194, 196, 197, 205, 309, 372 КПК України,

У Х В А Л И В :

У задоволенні клопотання слідчого – відмовити.

Обрати підозрюваному ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання та покласти на нього такі обов’язки:

1) прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;

2) не відлучатися за межі Харківської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

3) повідомляти слідчого, суд про зміну свого місця проживання;

4) утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, слідчим, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом, слідчим.

Строк дії ухвали по 03 червня 2019 року, включно.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п’яти днів з дня оголошення.

Слідчий суддя: В.А. Єжов