
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/92/19
18 квітня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1З.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просив вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1821-54 від 08.11.2018 року визнати протиправною та скасувати.
Позов обґрунтований тим, що постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.11.2015 року у справі № 819/3159/14-а припинено підприємницьку діяльність позивача, а державного реєстратора зобов'язано вчинити дії щодо припинення його підприємницької діяльності. Вважає, що оскаржувана вимога порушує його права та законні інтереси, оскільки призводить до необхідності виплати єдиного внеску за умови відсутності доходу від підприємницької діяльності.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 04.02.2019 року о 10:00 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що відповідно до ідентифікаційних даних щодо ОСОБА_1 згідно І.С. "Податковий Блок" позивач є платником податків за основним місцем обліку. Зазначив, що підставою для зняття фізичної особи - підприємця в контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємцем за його рішенням або за судовим рішенням, і інших випадках, передбачених чинним законодавством, а також відомості відповідної реєстраційної картки. Таким чином, вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 року розгляд справи відкладено до 25.02.2019 року о 11:00 год.
25.02.2019 року у судовому засіданні оголошено перерву до 11.03.2019 року о 12:30 год.
11.03.2019 року розгляд справи відкладено до 20.03.2019 року о 09:15 год.
20.03.2019 року розгляд справи відкладено до 01.04.2019 року о 09:30 год.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 року розгляд справи відкладено до 11.04.2019 року.
11.04.2019 року у судовому засіданні оголошено перерву до 18.04.2019 року о 09:30 год.
Позивач у судове засідання не прибув, подав письмову заяву, в якій просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності, на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав письмову заяву, в якій просив справу розглядати в порядку письмового провадження.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.01.2015 року у справі №819/3159/14-а припинено підприємницьку діяльність позивача, а державного реєстратора зобов'язано вчинити певні дії щодо припинення підприємницької діяльності позивача.
У відповідності до частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно довідки Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 17.10.2014 року № 29370/7/17-06/29, податкова звітність не подавалася відповідачем більше одного року, а саме, більше п’яти років. Заборгованість по платежах до бюджетів відсутня.
08 листопада 2018 року Головним управлінням ДФС у Тернопільській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1821-54 на суму 15819,54 грн.
Не погоджуючись із таким рішенням податкового органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до пункту 14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (надалі, ПК України), самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненнями) (надалі - Закон № 2464).
Відповідно до пункту 3 частини першої ст. 4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Суд зазначає, що визначальною умовою для наявності обов'язку своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність є наявність у особи статусу фізичної особи-підприємця.
Державна реєстрація фізичних осіб–підприємців полягає у засвідчення факту набуття статусу підприємця фізичною особою. Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації.
Документом, який підтверджує статус фізичної особи – підприємця відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15 травня 2003 року № 755-IV, як суб’єкта підприємницької діяльності, є витяг з Єдиного державного реєстру, в якому зазначаються основні види діяльності.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.
Як вбачається з матеріалів справи, Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.01.2015 року у справі №819/3159/14-а припинено підприємницьку діяльність позивача, а також зобов'язано державного реєстратора провести дії, передбачені частинами 3 статті 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» стосовно припинення підприємницької діяльності суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи ОСОБА_1
Відповідач звернувся до Управління Державної реєстрації Тернопільської міської ради із листом №86/9/19-00-10-05-13/5946 від 13.03.2019 року, в якому просив надати відомості про фізичну особу - підприємця ОСОБА_1, дату державної реєстрації, дату державної реєстрації припинення, належним чином завірені копії документів, на підставі яких така реєстрація була здійснена.
В подальшому, Управління державної реєстрації Тернопільської ради надіслало Головному управлінню ДФС у Тернопільській області лист №722/28-02 від 26.03.2019 року, в якому зазначило, що відомості на сайті //usr.minjust.gov.ua є відкритими, безкоштовними та загальнодоступними, тому запитуваною інформацією можна скористатися на вказаному сайті, та сформувати витяг, зазначивши користувачем критерії пошуку.
Проте, судом встановлено що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості по ОСОБА_1. При цьому, при прийнятті рішення по суті, суд приймає до уваги твердження позивача, наведене у позовній заяві, що позивач з 01.01.2010 року по 28.12.2018 року працевлаштований у ПП "Дружба-Нафтопродукт", та роботодавцем було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Наведене підтверджується довідкою ПП "Дружба-Нафтопродукт" №1064 від 28.12.2018 року.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, оскільки Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні будь-які відомості щодо позивача, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно виставлено вимогу про сплату боргу (недоїмку) від 08.11.2018 року № Ф-1821-54, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Тернопільській області про сплату боргу (недоїмки) від 08.11.2018 року №Ф-1821-54
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18 квітня 2019 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.