
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2019 р. Справа № 480/821/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/821/19
за позовом ОСОБА_2
до Сумського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України
про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якій просить визнати не законним та скасувати рішення Комісії Сумської обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, оформлене протоколом від 05.09.2018 № 18, зобов’язавши повторно розглянути питання, з врахуванням правової позиції суду.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 07.03.2019 відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.
Ухвалою суду від 04.04.2019 закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 починаючи з жовтня 1960 року проходив дійсну військову службу у лавах ОСОБА_3 армії у військовій частині 51466 на посаді радіотелеграфіста, а з жовтня 1962 року у військовій частині польова пошта 92613 у військовому званні «єфрейтор» приймав участь у військово-стратегічній операції «Анадир» у період Карибської кризи з 2 серпня 1962 року по 30 листопада 1963 року (тобто, в час ведення бойових дій). Позивач вважає, що при прийнятті рішення комісія Сумського обласного військового комісаріату з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій, не взяла до уваги наявні у нього документи, які підтверджують його участь в бойових діях. А тому, рішення від 05.09.2018, оформлене протоколом № 18, про відмову йому у наданні статусу учасника бойових дій, є протиправним, і підлягає скасуванню.
Відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову, мотивуючи тим, що у вересні 2018 року відповідач розглянув документи позивача про надання йому статусу учасника бойових дій. Комісія Сумського обласного військового комісаріату з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій, відмовила в задоволенні заяви ОСОБА_4 з тих підстав, що відповідно до архівних документів, а саме довідки ЦАМО РФ б/н від 21.03.2003, довідки ДАМО РФ №4/149379 від 10.12.2004, архівної довідки ДАМО РФ від 31.05.2018 № 4/70519 відомостей щодо участі позивача у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ не міститься. Відповідач зауважив, що у вищезазначених довідках зокрема йдеться лише про те, що в/ч пп 92613 «Г» значиться у переліку з’єднань, що брали участь у військово-стратегічній операції «Анадир» в період Карибської кризи з 02.08.1962 по 24.07.1964 та те, що ОСОБА_5 дійсно проходив строкову військову службу у даній військовій частині. З урахуванням наведеного, оскільки неможливо встановити участь позивача у воєнно-стратегічній операції "Анадир" на острові Куба під час Карибської кризи, відповідач відмовив позивачу в наданні статусу учасника бойових дій.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено 06.07.2018 ОСОБА_5 звернувся до Сумського обласного військового комісаріату із заявою щодо встановлення статусу учасника бойових дій, до якої додав архівну довідку Федерального державного казенного закладу «Центрального архіву МО РФ» від 31.05.2018 № 4/70519 (а.с. 15), копію військового квитка серії НК № 1310476 (а.с. 7), копію обліково-послужної картки, згоду на збір та обробку персональних даних, копію паспорта громадянина України, копія картки платника податків.
Як встановлено із витягу з Протоколу № 18 засідання комісії Сумського обласного військового комісаріату з розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій від 05.09.2018 комісією прийнято рішення відмовити у встановлені статусу учасника бойових дій ОСОБА_5 у зв’язку із відсутністю у архівних документах відомостей про безпосередню участь позивача в бойових діях, виконання інтернаціонального обов’язку або забезпечення проведення бойових дій (а.с. 17-18).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці ОСОБА_3, ОСОБА_6, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994 року №63 «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затверджено перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців ОСОБА_3, ОСОБА_6, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, і періодів бойових дій на їх території
Відповідно до вказаного Переліку острів Куба віднесений до держав, на території яких в період з липня 1962 року по листопад 1963 року проходили бойові дії.
За приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» обов'язковою умовою для надання статусу учасника бойових дій є встановлення факту участі особи у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ на території острова Куба у зазначений вище період.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 1995 року № 16 «Про застосування пункту 2 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що відповідно до пункту 2 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються працівники, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР працювали в державах, де в цей період велися бойові дії, якщо вони безпосередньо брали участь у бойових діях або в забезпеченні бойової діяльності військ (флоту).
Участь громадян, у бойових діях або в забезпеченні бойової діяльності військ (флоту) визначається комісіями, що створюються у міністерствах і відомствах, які направляли своїх працівників на роботу в держави, де в цей період велися бойові дії.
Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій відповідно до п.9 якого на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.
Відповідно до п. 11 вказаного Положення комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі таких документів: заяв громадян або клопотань командирів (начальників); довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою; партизанського квитка; посвідчення учасника підпілля; посвідчення до знака «За розмінування»; грамот, фотографій (оригіналів); газетних матеріалів того періоду, який потребує підтвердження; історичних довідок, документів та інших архівних матеріалів; документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, імя та по батькові заявника; документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період; інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).
Крім того, підставою для надання статусу учасника бойових дій є такі документи: 1) для військовослужбовців, які були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки: витяг із наказу (по особовому складу) Міністра оборони України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, командувача виду Збройних Сил України відповідно про призначення на посаду в частину, яка перебуває в складі національного контингенту; витяг із відповідного розділу особової справи військовослужбовця про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу; довідка про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу; 2) для військовослужбовців, які перебували у відрядженні в державах, де в той час велися бойові дії: рішення Міністра оборони України або начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України про відрядження; витяг із наказу (по стройовій частині) відповідного командира (начальника) про направлення у відрядження; копії посвідчень про відрядження з відповідними відмітками про вибуття та прибуття.
Згідно із архівною довідкою Федеральної державної казенної установи "Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації" від 31.05.2018 № 4-70519 ОСОБА_2 проходив строкову військову службу у військовій частині польова пошта 92613 "Г" з 10.10.1962 по 22.11.1963. Вказана військова частина зазначена в переліку тих, які брали участь у військово-стратегічній операції «Анадир» на острові Куба під час Карибської кризи (а.с. 15).
Як встановлено із архівної довідки Центрального архіву Міністерства оборони Російської федерації від 10 грудня 2004 року відповідно до архівних документів встановлено, що особовий склад 43 вузла зв’язку (в/ч пп 92613 «Г») починаючи з жовтня 1962 року ніс бойове чергування на елементах вузла зв’язку, забезпечуючи провідним та радіозв’язком командний пункт 12 дивізії ПВО (а.с. 9).
Водночас, суд зауважує, що відповідно до п.10 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Комісії зобов'язані, зокрема: робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника; заслуховувати пояснення осіб, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил) або розмінуванні (траленні бойових мін).
Таким чином, саме на комісію Сумського обласного військового комісаріату з розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій покладено обов'язок сприяти громадянам в підготовці необхідних матеріалів для їх розгляду при встановленні статусу учасника бойових дій.
Враховуючи вказані законодавчі положення та обставини справи, суд дійшов висновку, що надані ОСОБА_5 на розгляд Комісії Сумського обласного військового комісаріату з розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій документи містять відомості про участь позивача на о. Куба у складі військової частини польова пошта 92613 "Г" у військово-стратегічній операції «Анадир» у період «Карибської кризи», о. Куба входить до переліку держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців ОСОБА_3 у період з липня 1962 року по листопад 1963 року, а відтак рішення відповідача про відмову у наданні такого статусу, оформлене протоколом комісії Сумського обласного військового комісаріату з розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій № 18 від 05.09.2018 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що відповідачем як суб’єктом владних повноважень належним чином не доведено правомірності прийняття рішення про відмову ОСОБА_2 у наданні статусу учасника бойових дій, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Сумського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Сумської обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, оформлене протоколом від 05.09.2018 № 18, щодо відмови ОСОБА_2 у наданні статусу учасника бойових дій.
Зобов’язати комісію Сумської обласного військового комісаріату (40009, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 30, ідентифікаційний код 08269552) повторно розглянути заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) про надання статусу учасника бойових дій з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України (40009, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 30, ідентифікаційний код 08269552) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 19.04.2019.