Рішення № 81277951, 15.04.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
550/1490/18
Номер документу
81277951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа № 550/1490/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання – Колодяжного Д.В.

позивача – ОСОБА_1

представника позивача – ОСОБА_2,

представника відповідача – ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії прийняти до провадження,

В С Т А Н О В И В:

18.12.2018 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до Чутівського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру МВС України в Полтавській області (надалі – РСЦ МВС України в Полтавській області, відповідач), в якому просив: зобов'язати РСЦ МВС в Полтавській області негайно повернути ОСОБА_1 вилучене у нього 30.07.2018 посвідчення водія видане на його ім'я 18 травня 2016 року серії ВХІ№ 449052 та виключити з Єдиного державного реєстру МВС дані про те, що посвідчення водія серії ВХІ №449052 підлягає вилученню у зв’язку з позбавленням права керування транспортними засобами ОСОБА_1 строком на 4 роки згідно постанови Чутівського районного суду Полтавської області від 09.06.2010 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 30.07.2018 інспектором роти №3 батальйону УПП в Полтавській області було зупинено транспортний засіб АЗЛК 2740, д.н.з. НОМЕР_1, за кермом якого перебував позивач. За результатом чого було складено постанову про адміністративне правопорушення та накладено адміністративне стягнення за правопорушення передбачене ч.5 статті 121 КУпАП у розмірі 510,00 грн. Крім того, працівниками поліції було вилучено водійське посвідчення позивача, оскільки згідно бази даних постановою Чутівського районного суду Полтавської області від 09.06.2010 на ОСОБА_1 накладено стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 4 роки. За результатом звернення до відповідача із заявою про повернення посвідчення водія йому було відмовлено. Вважає, що відповідач безпідставно відмовив йому у поверненні посвідчення водія, оскільки строк позбавлення права керування транспортними засобами має обчислюватися з 09.06.2010 - дати набрання законної сили постановою Чутівського районного суду Полтавської області.

Ухвалою Чутівського районного суду Полтавської області від 22.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №550/1490/18. Вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Чутівського районного суду Полтавської області від 17.01.2019 справу №550/1490/18 передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 справу №550/1490/18 прийнято до провадження суддею Костенко Г.В.

18.03.2019 відповідач надав до суду відзив (а.с.69-72), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що на РСЦ МВС України в Полтавській області покладено обов'язок щодо зберігання вилучених посвідчень водія та облік посвідчень, що надійшли на зберігання. Зі змісту частини першої статті 317 КУпАП Національна поліція є органом на який покладено обов'язок виконання постанови про позбавлення права керування транспортними засобами. З огляду на викладене відповідач вважає, що ОСОБА_1 безпідставно заявив позовні вимоги РСЦ МВС України в Полтавській області.

01.04.2019 до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.79-81), у якій позивач відхиляє доводи відповідача. Наголошує, що відповідно до статті 303 КУпАП не підлягає виконання постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

11.04.2019 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив (а.с.90-92), у яких відповідач надає спростування доводам позивача. Вказує, що постанова Чутівського районного суду Полтавської області від 09.06.2010 направлена судом для виконання начальнику ВРЕР УДАІ майору міліції ОСОБА_4 та отримана 30.06.2010. Рішення суду не було виконано, оскільки станом на дату набрання законної сили (21.06.2010) позивач не мав посвідчення водія та відповідно рішення суду неможливо було виконати. 25.04.2016 ОСОБА_1 отримав посвідчення водія та користувався спеціальним правом до 30.07.2018, коли посвідчення водія було вилучено працівниками поліції та направлено на зберігання ТСЦ 5341 регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області.

У судовому засіданні позивач та представник позивача вимоги позовної заяви підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Постановою Чутівського районного суду Полтавської області від 09.06.2010 №3-482/10 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 статті 130 КУпАП України і накладено стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 4 роки (а.с.12).

Вказана постанова набрала законної сили 21.06.2010, що підтверджується відміткою суду.

Згідно супровідного листа Чутівського районного суду Полтавської області копія постанови направлена начальнику Чутівського ВРЕР УДАІ майору поліції ОСОБА_4А, та отримана 30.06.2010 вх.№1380 (а.с.129).

З 17.03.2016 по 22.04.2016 позивач проходив навчання в приватній автомобільній школі "Водій" за програмою підготовки водіїв категорії "В" про що отримав свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв серії СВА №041161 та отримав посвідчення водія серії ВХТ №448209 (а.с.16).

18.05.2016 позивач отримав посвідчення водія серії ВХТ №449052 (а.с.73).

30.07.2018 інспектором роти №3 батальйону УПП в Полтавській області ДПП лейтенантом поліції ОСОБА_5 було винесено постанову серія НК №370245 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, якою за правопорушення, передбачене ч.4 статті 126 та ч.5 статті 121 КУпАП, на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн та вилучено посвідчення водія серії ВХІ №449052 (а.с.122).

Листом від 31.07.2018 №12317/41/26/03-2018 управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції направило начальнику ТСЦ 5341 регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області посвідчення водія серії ВХТ №449052 надане на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, для приєднання до постанови Чутівського районного суду Полтавської області від 29.06.2010 про позбавлення права керування транспортними засобами строком на 48 місяців (а.с.74).

05.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про повернення посвідчення водія (а.с.13-14).

Листом від 14.11.2018 №31/16-9-Б-6 РСЦ МВС України в Полтавській області повідомив про відсутність правових підстав для повернення посвідчення водія (а.с.10-11).

Позивач вважаючи, що РСЦ МВС України в Полтавській області не правомірно відмовив у поверненні посвідчення водія, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною дев'ятою статті 15 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.

Забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами /частини десята статті 15 Закону України "Про дорожній рух"/.

Відповідно статті 7 КУпАП (тут і надалі в редакції на момент ухвалення постанови суду про позбавлення позивача права керування транспортними засобами) ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами /статті 23 КУпАП/.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 24 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень можуть застосовуватись такі адміністративні стягнення, а саме позбавлення спеціального права, наданого даному громадянинові (права керування транспортними засобами, права полювання).

Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами /статті 298 КУпАП/.

Відповідно до частини першої статті 299 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншими законами України.

Не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження чи опротестування постанови відповідно до статті 291 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги або протесту. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки /частина перша статті 303 КУпАП/.

Відповідно до частини першої статті 317 КУпАП постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів внутрішніх справ, зазначеними у пунктах 2 і 3 частини другої статті 222 цього Кодексу.

Статтею 321 КУпАП визначено, що водії транспортних засобів, судноводії і особи, що порушили правила полювання, вважаються позбавленими спеціального права з дня винесення постанови про позбавлення цього права. Якщо зазначені особи, які позбавлені спеціального права, ухиляються від здачі документа, що посвідчує це право, то строк позбавлення їх спеціального права обчислюється з дня здачі або вилучення такого документа. Після закінчення призначеного строку позбавлення спеціального права особі, щодо якої застосовано даний захід адміністративного стягнення, повертаються в установленому порядку вилучені в неї документи. Вилучене посвідчення водія транспортного засобу повертається особі, яку було позбавлено права керування транспортними засобами, після успішного складання нею в Державній автомобільній інспекції іспитів для отримання права керування.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи постановою Чутівського районного суду Полтавської області від 09.06.2010 №3-482/10 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 статті 130 КУпАП України і накладено стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 4 роки (а.с.12).

Вказана постанова набрала законної сили 21.06.2010 та 29.06.2010 направлена судом на виконання начальнику Чутівського ВРЕР УДАІ майору поліції ОСОБА_4, 30.06.2010 отримана про що свідчить відмітка за вх.№1380 від 30.06.2010 (а.с.129).

Варто зазначити, що станом на момент прийняття рішення Чутівським районним судом Полтавської області (09.06.2010) позивач не мав посвідчення водія.

За запит суду управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції повідомило, що при прийнятті рішення щодо вилучення посвідчення водія серії ВХТ №449052 у громадянина ОСОБА_1 лейтенант поліції ОСОБА_5 керувалась наявною інформацією у підсистемі "позбавлені НАІС" Єдиного Державного реєстру Міністерства внутрішніх справ України. На момент зупинки 30.07.2018 транспортного засобу АЗЛК 2140, д.н.з. НОМЕР_1, громадянин ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до інформації з Єдиного Державного реєстру МВС мав діючий статус "позбавлений права керування", відповідно до рішення Чутівського районного суду Полтавської області від 09.06.2010. Встановивши дану інформацію інспектором було прийнято рішення, на підставі статті 317 КУпАП, щодо виконання рішення Чутівського районного суду Полтавської області шляхом вилучення посвідчення водія (а.с.121).

Отже, за фактом виявлення інформації щодо позбавлення ОСОБА_1 права керування транспортними засобами, на підставі рішення Чутівського районного суду Полтавської області, інспектором роти №3 батальйону УПП в Полтавській області ДПП лейтенантом поліції ОСОБА_5 було прийнято рішення про вилучення посвідчення водія серії ВХІ №449052, видане на ім'я ОСОБА_1

Відповідно до частини першої статті 317 КУпАП (у редакції на час вилучення водійського посвідчення) постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів Національної поліції, зазначеними у пунктах 2 - 4 частини другої статті 222 цього Кодексу.

Судовим розглядом встановлено та не заперечується сторонами, що вилучення посвідчення водія було здійснено працівниками Національної поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №889 утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком.

Згідно з Переліком територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, що утворюються (додаток до зазначеної постанови), утворено, зокрема, Регіональний сервісний центр МВС в Полтавській області.

РСЦ МВС в Полтавській області діє на підставі Положення про регіональний сервісний центр МВС в Полтавській області, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 №1416 (у редакції наказу МВС України від 19.05.2016 №417).

Відповідно до пункту 1 Положення про регіональний сервісний центр МВС в Полтавській області, РСЦ МВС в Полтавській області підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України та є територіальним органом з надання сервісних послуг МВС.

РСЦ МВС в Полтавській області відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує, спрямовує та контролює діяльність структурних підрозділів - територіальних сервісних центрів МВС (далі - ТСЦ МВС), здійснює постійний моніторинг їх діяльності /пункту 4 вказаного Положення/.

Як зазначено вище, листом від 31.07.2018 №12317/41/26/03-2018 управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції направило начальнику ТСЦ 5341 регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області посвідчення водія серії ВХТ №449052 надане на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, для приєднання до постанови Чутівського районного суду Полтавської області від 29.06.2010 про позбавлення права керування транспортними засобами строком на 48 місяців (а.с.74).

Наказом РСЦ МВС в Полтавській області від 15.02.2016 №34 (у редакції наказу РСЦ МВС в Полтавській області від 19.12.2017 №299) затверджено Положення про територіальний сервісний центр 5341 Регіонального сервісного центру МВС України в Полтавській області.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про територіальний сервісний центр 5341 Регіонального сервісного центру МВС України в Полтавській області ТСЦ 5341 МВС є структурним підрозділом територіального органу МВС - РСЦ МВС.

Розділом ІІ Основні функції ТСЦ 5341 МВС вищезазначеного положення передбачено, що ТСЦ МВС відповідно до чинного законодавства, зокрема, забезпечує зберігання посвідчення водія на право керування транспортними засобами у разі позбавлення особи права на керування транспортним засобом, а також копій документів про позбавлення спеціального права; забезпечує повернення посвідчення водія на право керування транспортними засобами після закінчення строку позбавлення спеціального права та успішного складання іспитів.

З викладеного слідує, що на ТСЦ 5341 МВС, як на структурний підрозділ територіального органу МВС - РСЦ МВС в Полтавській області покладено обов'язок щодо зберігання посвідчення водія на право керування транспортними засобами у разі позбавлення особи права на керування транспортним засобом та повернення посвідчення водія на право керування транспортними засобами після закінчення строку позбавлення спеціального права за умови успішного складання іспитів.

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовними вимогами до РСЦ МВС в Полтавській області про повернення посвідчення водія, при цьому в якості обґрунтування позову посилається на протиправність дій щодо вилучення посвідчення водія.

Враховуючи, що відповідач не приймав рішення про вилучення у ОСОБА_1 посвідчення водія та те, що відповідач наділений лише обов'язком зберігати посвідчення водія на право керування транспортними засобами у разі позбавлення особи права на керування транспортним засобом, суд приходить висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог до РСЦ МВС в Полтавській області.

Відтак у задоволені позовних вимог слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, вул. Дружби, 12, с. Зеленківка Чутівського району Полтавської області) до Регіонального сервісного центру МВС Україна в Полтавській області (вул. Кременчуцька, 2В, с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 40112186) про зобов'язання вчинити певні дії - повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 19 квітня 2019 року.

Головуючий суддя ОСОБА_6