
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1088/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання – Панькіної А.С.,
позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
26 березня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради про зобов'язання виплатити щорічну допомогу на оздоровлення за період 2004-2005 роки, 2007-2010 роки, передбачені ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі п'яти мінімальних зарплат, з розміру заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-V-III в розмір 3723 грн. на момент виплати, з урахуванням проведених виплат, а саме у розмірі 22338 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного провадження з викликом учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву вказавши, що на виконання ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2011 позивачу у листопаді 2015 року здійснено розрахунок щорічної допомоги на оздоровлення за період 2009-2010 роки, передбаченої ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до мінімальної заробітної плати, яка визначена Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік". 25.09.2018 ОСОБА_1 перераховано через Ощадбанк 7960,00 грн, як зазначено в розрахунку недоотриманого розміру щорічної допомоги на оздоровлення за період 2009-2010 роки.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
Судом встановлено, що постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 28.12.2010 у справі №2а-5218/10 зобов'язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за період 2004-2005 р.р., за 2007-2010 р.р. передбачені ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі п'яти мінімальних зарплат, з розміру мінімальної заробітної плати встановленої на момент виплати з урахуванням проведених виплат /а.с. 11-12/.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2011 постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 28.12.2010 по справі у справі №2-а-5218/10/1622 скасовано в частині задоволення позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради про визнання протиправною бездіяльність і зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату грошової щорічної допомоги на оздоровлення за 2004-2008 роки.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність і зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату грошової щорічної допомоги на оздоровлення за 2004-2008 роки - залишено без розгляду.
В іншій частині постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 28.12.2010 по справі у справі №2-а-5218/10/1622 - залишено без змін /а.с. 13-14/.
На виконання судового рішення, Октябрським районним судом м. Полтави видано виконавчий лист, який був пред'явлений позивачем до виконання.
Постановою Октябрського відділу державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції від 06.04.2012 відкрито виконавче провадження №32048650 з примусового виконання виконавчого листа №2а-5218/10, виданого 02.04.2012 Октябрським районним судом м. Полтави, про зобов'язання Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за період 2009-2010 р.р., передбачені ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі п'яти мінімальних зарплат, з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виплати з урахуванням проведених виплат /а.с. 16/.
На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження, листом від 11.05.2012 №02-2930 Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради, повідомлено про проведення нарахування щорічної допомоги на оздоровлення на підставі судового рішення за 2009 рік в розмірі 3 620 грн, за 2010 рік в розмірі 4 340 грн., всього - 7 960 грн. Також зазначено, що виплата щорічної допомоги на оздоровлення не може бути проведена, оскільки кошти на зазначену статтю видатків на рахунок Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради не надходили /а.с. 17-18/.
Постановою Октябрського відділу державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції від 17.05.2012 закінчено виконавче провадження №32048650 з примусового виконання виконавчого листа №2а-5218/10, виданого 02.04.2012 Октябрським районним судом м. Полтави /а.с. 19/.
25.09.2018 на виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 28.12.2010 та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2011 у справі №2а-5218/10, Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради перераховано ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за період 2009-2010 р.р. в розмірі 7 960 грн.
19.11.2018 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради із завою, у якій просив здійснити доплату із врахуванням рішення суду щодо розміру п'яти мінімальних зарплат, встановленої на момент виплати згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" /а.с. 21/.
Листом від 04.12.2018 №13-10587 Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради повідомлено ОСОБА_1, що управлінням на виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 28.12.2010 та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2011 ОСОБА_1 було перераховано через Ощадбанк 7960 грн. /а.с. 22/.
Позивач не погодившись із нарахованою відповідачем сумою грошової допомоги на оздоровлення та вважаючи, що відповідач повинен йому сплатити 22338 грн., що складає 5 розмірів мінімальних заробітних плат станом на день виплати у 2018 році, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку позовним вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом
Положенням ч. 2 ст. 6 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" вказано, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII ) у редакції, чинність якої було відновлено в зв'язку з тим, що положення розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 27.12.2007 №107-VI були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 у справі № 10-рп/2008, яка діє на час виникнення спірних відносин, щорічна допомога на оздоровлення виплачується, зокрема, в таких розмірах: інвалідам І і II групи - п'ять мінімальних заробітних плат.
Також вказано, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Таким чином вихідним критерієм нарахування спірної виплати за цим законом є мінімальна заробітна плата, розмір якої визначається на момент виплати законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином вихідним критерієм нарахування спірної виплати за цим законом є мінімальна заробітна плата, розмір якої визначається на момент виплати законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
У подальшому до ст. 48 вказаного Закону внесено зміни, відповідно до яких компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів від 20.09.2005 № 936, що діяла і у 2014 році, затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Підпунктом 4 п. 4 Постанови КМУ № 639 вказано, що виплата щорічної допомоги на оздоровлення здійснюється відповідно до частини четвертої статті 48 Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Разом з цим, при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення позивачу за 2014 рік, застосуванню підлягає Закон № 796-XII, що має вищу юридичну силу над урядовим нормативно-правовим актом, у редакції до внесення відповідних змін у 2005 році.
Так, ст. 48 Закону № 796-XII було передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІ групи виплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
З наведеного слідує, що щорічна допомога на оздоровлення призначається і відповідно виплачується кожного року, тому розмір заробітної плати визначається на момент її призначення і виплати.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" розмір мінімальної заробітної плати у 2009 році становив 744 гривні на місяць.
Згідно ст. 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" розмір мінімальної заробітної плати у 2010 році становив 888 гривень на місяць.
Згідно матеріалів справи, позивачу така допомога була призначена і виплачена у 2009 році та 2010 році (100,00 грн. щорічно), тобто у меншому розмірі, тому постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 28.12.2010 було зобов'язано відповідача перерахувати та нарахувати фактично її різницю.
Таким чином, згідно з розрахунком щорічної допомоги на оздоровлення за 2009-2010 роки позивачу відповідно до виконавчого листа у справі №2-а-5218/10, виходячи з розміру заробітної плати, встановленої на момент призначення та виплати, тобто на 2009-2010 роки, сума щорічної допомоги на оздоровлення, з врахуванням проведених виплат:
- за 2009 рік становить 3620,00 грн. (744,00 грн. (розмір мінімальної заробітної плати станом на листопад 2009 року) х 5 (мінімальних заробітних плат) = 3720,00 грн. - 100,00 грн. (сума, що була сплачена) = 3620,00 грн);
- за 2010 рік становить 4340,00 грн. (888,00 грн. (розмір мінімальної заробітної плати станом на липень 2010 року) х 5 (мінімальних заробітних плат) = 4440,00 грн. - 100,00 грн. (сума, що була сплачена) = 4340,00 грн).
Перерахунок відповідачем був проведений на виконання судового рішення та у межах заявлених вимог за 2009-2010 роки, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 2009-2010 роки.
Таким чином, обов'язок стосовно перерахунку позивачу щорічної допомоги на 2009-2010 роки відповідачем виконано згідно з вимогами законодавства та розміру мінімальної заробітної плати станом на 2009-2010 роки.
Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на встановлені обставини справи та керуючись приписами наведених норм, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Станіславського, 17, м. Полтава, Полтавська область, 36000, рнокпп НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради (вул. І.Мазепи, буд.30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 03195317) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 19 квітня 2019 року.
Суддя ОСОБА_3