
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2019 р. № 400/293/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, Бульвар Шкільний, 10/4, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001
до відповідача:Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, Б-р Цвіточний, 4, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002
про:визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (далі - відповідач) з вимогами:
- визнати дії відповідача неправомірними щодо невірного застосування норм закону при обчисленні пенсії позивачу за віком;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1, у відповідності до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, та здійснити відповідні виплати з урахванням раніше виплачених сум, починаючи з 16.02.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач при перерахунку пенсії позивача протиправно зменшив розмір його пенсії. На думку позивача, відповідач не вірно застосував показник середньої заробітної плати за 2016-2017 роки згідно п.3 ст.45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон 1058), перевівши позивача з одного виду пенсії на інший, що призвело до невірного обчислення розміру пенсії, який зменшився до 3048,03грн.
Відповідач надав відзив на позов, в якому просив суд позовні вимоги позивача з 16.02.2018р. по 29.07.2018р. залишити без розгляду в зв'язку з пропуском строку на звернення до адміністратиного суду; в частині позовних вимог позивача з 30.07.2018р. по 31.01.2019р. залишити без задоволення. Відповідач у відзиві зазначив, що позивача було переведено за його заявою з 16.02.2018 року на інший вид пенсії - пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №2. Відповідно до страхового стажу позивача, йому було перераховано пенсію відповідно до вимог Закону 1058, розмір якої склав 3049,03грн. Відповідач вважає, що він діяв в межах наданих йому повноважень, тому позовні вимоги є необгрунтованими та безпідставними.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідач неправомірно застосував схему переведення позивача з одного виду пенсії на інший, а також не вірно призначив та обрав показник середньої заробітної плати за 2016-2017 роки при обчисленні розміру пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.
Позивач є пенсіонером з грудня 1998 року та перебуває на обліку в Южноукраїнському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262).
13.02.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про припинення виплати пенсії за вислугу років з 01.03.2018 в зв’язку із переведенням на пенсію за віком.
16.02.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком за Списком № 2.
Відповідно до ст. 7 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" , призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету».
Згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ: «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі робота не менше ЗО років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах». Позивач самостійно написав заяву про призначення йому пенсії на пільгових умовах. Повідомляємо суд, що Южноукраїнським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Миколаївської області Позивачу була призначення пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Частиною 3 ст. 45 Закону 1058 визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії».
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону 1058 - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Статтею 28 Закону № 1058 встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини».
Згідно ч. 3 ст. 42 Закону № 1058 з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності».
Особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" . При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби (ст. 5 Закону № 2262).
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Виходячи з матеріалів справи, суд приходить до висновку, що обчислення пенсії за віком позивача здійснено на підставі наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу на дату подання заяви відповідно до ст. 27 Закону № 1058.
Згідно п. 1 ст. 25 Закону № 1058 страховий стаж позивача по місяць сплати страхових внесків - грудень 2017 року склав 34 роки 5 місяців 15 днів, коефіцієнт стажу - 0,34417.
Згідно зі ст. 40 Закону № 1058 коефіцієнт заробітної плати позивача розрахований згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) за період з 12.02.2003 по 31.12.2017 та склав 2,22152.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за особою може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення попереднього перерахунку (попереднього виду пенсії).
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 № 2148-УІІІ для призначення пенсії врахована середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.)
Відповідач зазначає у відзиві на позовну заяву, що при розрахунку коефіцієнта заробітної плати була відсутня будь-яка інформація про середню місячну заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за грудень 2017 року та січень 2018 року.
Відповідно до ст. 40 Закону № 1058 в разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії».
Відповідач також зазначає у відзиві, що при формуванні відомостей на виплату пенсій на травень 2018 року був проведений автоматично масовий перерахунок. Уточнення показників середньої заробітної плати по народному господарству і особовий рахунок позивача був помилково перерахований із застосуванням показника середнього заробітку за 2016-2017 роки, що і призвело до збільшення пенсії починаючи з 16.02.2018 та виникла переплата.
В липні 2018 року у зв’язку з доопрацюванням програмного забезпечення був проведений перерахунок пенсії позивача з метою приведення у відповідність до чинного законодавства України. При перерахунку пенсії була наявна інформація про середню щомісячну заробітну плату (дохід) з якої сплачено страхові внески, за грудень 2017 року та січень 2018 року.
Враховуючи зазначене, згідно з п. 1 ст. 25 Закону № 1058 страховий стаж позивача по місяць сплати страхових внесків - січень 2018 року складав 34 роки 6 місяців 16 днів, коефіцієнт стажу - 0,34500, згідно зі ст. 40 Закону № 1058 коефіцієнт заробітної плати, розрахований згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) за період з 12.02.2003 по 31.01.2018, склав 2,21542. Таким чином, розмір пенсії позивача з 16.02.2018 склав 3048,03 грн.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - :
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (Бульвар Шкільний, 10/4, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (Б-р Цвіточний, 4, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, код ЄДРПОУ 40387386) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов