
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
19 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1295/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості по заробітній платі,
ВСТАНОВИВ:
28 березня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі -позивач) до Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради (далі – відповідач) в якому позивач просить
- визнати протиправною бездіяльність Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради щодо невиплати належної заробітної плати ОСОБА_1, за грудень 2018 року.
- стягнути з Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі 36440,69 грн.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач з 16.10.2006 по сьогоднішній день працює у відповідача на посаді заступника начальника Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради.
Згідно довідки Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради від 13.02.2019 № 78, згідно табелю обліку робочого часу відпрацьовано за грудень 2018 року - 5 днів, відпустка з 01.12.18 по 24.12.18-24 дня. Листок непрацездатності з 26.11.18 по 30.11.18 - 5 днів При цьому відповідач повинен був сплатити позивачу заробітну плату в розмірі 36440,69 грн, але не виконав свій обов’язок.
На підставі вищевикладеного позивач вважає діє відповідача протиправними та просить суд стягнути з відповідача заборгованість по заробітній платі в розмірі 36440,69 грн.
Ухвалою суду від 01 квітня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 1-2).
Від Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради через відділ діловодства, обліку та звернення громадян (канцелярію) суду 08 квітня 2019 року надійшов відзив від 08 квітня 2019 року № 549, в якому зазначено, що відповідачем було порушено строки виплати заробітної плати у зв’язку з відсутністю бюджетного призначення. Не виплата заробітної плати, призвело до порушення прав працівника та має наслідком стягнути з відповідача нарахованої але не виплаченої заробітної плати. Таким, чином відповідач вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню (арк.спр. 22).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1 адреса: 93400, АДРЕСА_1), згідно з записами трудової книжки від 20.01.2003 АА № 125091, починаючи з 16.10.2006 працює на посаді заступника Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради (запис № 5), присяга посадової особи місцевого самоврядування прийнята 16.10.2006 (арк. спр. 7-8).
Розпорядженням міського голови від 13.10.2006 № 377 також підтверджено, що з 16.10.2006 позивач призначений на посаду заступника Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради (арк. спр. 10).
Згідно з довідкою Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької про заробітну плату, позивачем за грудень 2018 року відпрацьовано 5 робочих днів, при цьому сума невиплаченої заробітної плати позивача за грудень 2018 року з урахуванням податків складає 36440,69 грн, обрахована виходячи з: почасової оплати у сумі 1299,80 грн, надбавки за інтенсивність за листопад 2018 року у сумі 6705,57 грн та за грудень 1660,43 грн, доплати за ранг у сумі 18,00 грн, доплати за непр стаж за листопад 2018 року у сумі 2128,75 грн, за грудень 2018 року у сумі 527,12 грн, премії за листопад 2018 року у сумі 4246,86 грн, відпускні у сумі 17465, 28 грн, лікарняні за рахунок підприємства у сумі 3656,00 грн (арк.спр. 23).
Кількість відпрацьованих днів у грудні 2018 року, вказана підтверджена також витягом з табелю обліку робочого часу за цей період (арк. спр. 17-18).
Крім того нарахована сума заробітної плати в розмірі 36440,69 підтверджена довідкою про доходи виданою ОСОБА_1 (арк.спр. 24).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини четвертої статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Згідно з частинами першою та третьою статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України “Про оплату праці” та іншими нормативно-правовими актами.
Частинами першою, п’ятою статті 96 Кодексу законів про працю України визначено, що системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників.
Схема посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, формується на основі:
мінімального посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України;
міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів (тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів.
Частиною п’ятою статті 97 Кодексу законів про працю України визначено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Відповідно до статті 98 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Згідно з частиною першою статті 115 Кодексу законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Частиною першою статті 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР “Про оплату праці” (далі – Закон № 108/95-ВР) закріплено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено, що основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до частин першої та другої статті 4 Закону № 108/95-ВР джерелом коштів на оплату праці працівників госпрозрахункових підприємств є частина доходу та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності. Для установ і організацій, що фінансуються з бюджету, - це кошти, які виділяються з відповідних бюджетів, грантів, а також частина доходу, одержаного внаслідок господарської діяльності та з інших джерел.
Згідно зі статтею 13 Закону № 108/95-ВР обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Частинами першою та шостою статті 24 Закону № 108/95-ВР визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
Згідно з частиною першою статті 27 Закону № 108/95-ВР порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.[…].
Відповідно до частин першої, четвертої статті 21 Закону України від 07.06.2001 № 2493-III “Про службу в органах місцевого самоврядування” посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень.
Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених цією постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.
У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати, пунктом 1 якої визначено випадки, у яких застосовується цей Порядок.
З огляду на вищевикладене судом встановлено, що відповідач зобов’язаний своєчасно та у повному обсязі виплачувати позивачу заробітну плату із дотриманням вимог чинного законодавства щодо оплати праці. Заробітна плата обраховується органом місцевого самоврядування виходячи з розмірів посадових окладів працівників та відповідних надбавок.
Наявними в матеріалах справи письмовими доказами підтверджено, що відповідачем протягом грудня 2018 року такий першочерговий обов’язок не виконаний, умови оплати праці посадових осіб органу місцевого самоврядування не дотримано, що призвело до утворення перед позивачем заборгованості по заробітній платі з урахуванням податків у загальній сумі 36440,69 грн.
Правильність здійсненого відповідачем розрахунку заборгованості по заробітній платі виходячи з розмірів почасової оплати, відповідних надбавок, доплат, відпускних та лікарняних що утворилася перед позивачем за грудень 2018 року, наведеного у довідці перевірена судом на підставі наданих документів (арк.спр. 11,12,13,14,15,16,)
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд виходить з такого.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до статті 238 Кодексу законів про працю України при розгляді трудових спорів у питаннях про грошові вимоги, крім вимог про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи (стаття 235), орган, який розглядає спір, має право винести рішення про виплату працівникові належних сум без обмеження будь-яким строком.
Пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок невиплати йому заробітної плати у повному обсязі за грудень 2018 року.
Відповідно, ефективним способом захисту порушених прав позивача є стягнення з відповідача належних позивачу сум заробітної плати. У свою чергу визнання протиправною бездіяльності відповідача не сприятиме відновленню прав позивача. Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цієї вимоги позивача.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача обґрунтовану суму заборгованості по виплаті заробітної плати за грудень 2018 року, яка складає 36440,69 грн.
Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Відповідач як податковий агент згідно з вимогами Податкового кодексу України зобов'язаний виплатити позивачеві заробітну плату, утримавши з неї при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.
З огляду на вищевикладене, суд встановив, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та адміністративний позов належить до часткового задоволення.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.
Отже, рішення суду в частині стягнення з Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради на користь позивача суми заробітної плати за один місяць з урахуванням обов’язкових податків та зборів належить до негайного виконання.
Суд не вирішує питання про розподіл судових витрат, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості по заробітній платі задовольнити частково.
Стягнути з Управління охорони здоров’я Сєвєродонецької міської ради (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, буд. 2-Б, код ЄДРПОУ 26447320) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1, адреса: 93400, АДРЕСА_1) заборгованість по заробітній платі за грудень 2018 року в розмірі 36440,69 грн (тридцять шість тисяч чотириста сорок гривень 69 коп.), з відрахуванням установлених законом податків та інших обов’язкових платежів.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
В частині присудження виплати заробітної плати в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконується негайно.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_2