
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про зупинення провадження в адміністративній справі
та призначення експертизи
17 квітня 2019 року м. Київ № 320/193/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши за правилами загального позовного провадження в підготовчому засіданні у порядку письмового провадження клопотання представника позивача про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Ірпені міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені ГУ Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_2 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Ірпені міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені ГУ Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_2, в якому просить суд: визнати протиправним рішення відповідача від 12.07.2018 № РВ-3201308452018 «Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру»; скасувати рішення відповідача від 12.07.2018 № РВ-3201308452018 «Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру»; зобов’язати відповідача здійснити державну реєстрацію земельної ділянки № 98 по вул. Садовій в м. Ірпені Київської області та внести зміни до Державного земельного кадастру.
Під час розгляду справи представником позивача подано до суду клопотання про призначення земельно-технічної експертизи, проведення якої просить доручити атестованим судовим експертам ТОВ «Український центр судових експертиз», що розташований за адресою: 03150, м. Київ вул. Предславинська, 39, оф. 426, т. (044) 361-67-75, та на вирішення експерта поставити наступні питання:
- чи внесено земельну ділянку згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 до державного земельного кадастру?
- чи присвоєно кадастровий номер земельній ділянці згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998?
- чи винесено в натурі межі земельної ділянки згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998?
- чи знаходяться у межах земельної ділянки згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 інші земельні ділянки, яким присвоєно інші кадастрові номери та які знаходяться у праві приватної власності?
- які об’єкти нерухомості на даний час розташовані на земельній ділянці згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998?
- визначити відповідність фактичної площі та меж земельної ділянки згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 в натурі документам що встановлює право?
- чи входить до складу земельної ділянки згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 - земельна ділянка, що планується реєструвати під існуючим гаражем позивача ОСОБА_1 ?
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що клопотання про призначення експертизи підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно з частиною третьою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Частинами четвертою, п’ятою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до підпункту 3.3 пункту 3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначаються такі дані: місце й дата винесення постанови чи ухвали; посада, звання та прізвище особи, що призначила експертизу (залучила експерта); назва суду; назва справи та її номер; обставини справи, які мають значення для проведення експертизи; підстави для призначення експертизи; прізвище експерта або назва експертної установи, експертам якої доручається проведення експертизи; питання, які виносяться на вирішення експертові; перелік об'єктів, що підлягають дослідженню (у тому числі порівняльних зразків та інших матеріалів, направлених експертові, або посилання на такі переліки, що містяться в матеріалах справи); інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до частини першої статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно з частиною третьою статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків (частина п’ята статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суд вважає подане клопотання представника позивача про призначення земельно-технічної експертизи обґрунтованим, оскільки для всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи необхідні спеціальні знання у сфері землеустрою.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
У зв'язку із неможливістю та недоцільністю подальшого розгляду адміністративної справи до проведення експертизи, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі № 320/193/19 до одержання її результатів.
Керуючись статтями 102, 103, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Призначити в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Ірпені міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені ГУ Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_2 про визнання протиправним і скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії експертизу, проведення якої доручити атестованим судовим експертам ТОВ «Український центр судових експертиз», що розташований за адресою: 03150, м. Київ вул. Предславинська, 39, оф. 426, т. (044) 361-67-75.
2. Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 і 385 Кримінального кодексу України.
3. Поставити експерту такі питання:
чи внесено земельну ділянку згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 до державного земельного кадастру;
чи внесено земельну ділянку згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 до державного земельного кадастру?
чи присвоєно кадастровий номер земельній ділянці згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998?
чи винесено в натурі межі земельної ділянки згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998?
чи знаходяться у межах земельної ділянки згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 інші земельні ділянки, яким присвоєно інші кадастрові номери та які знаходяться у праві приватної власності?
які об’єкти нерухомості на даний час розташовані на земельній ділянці згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998?
визначити відповідність фактичної площі та меж земельної ділянки згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 в натурі документам що встановлює право?
чи входить до складу земельної ділянки згідно Державного акту на право постійного користування землею II-КВ №000410 від 03.09.1998 - земельна ділянка, що планується реєструвати для власності під існуючим гаражем позивача ОСОБА_1 ?
4. Ухвалу та матеріали справи № 320/193/19 направити до ТОВ «Український центр судових експертиз», що розташований за адресою: 03150, м. Київ вул. Предславинська, 39, оф. 426.
5. Витрати, що пов'язані з проведенням експертизи, покласти на ОСОБА_1.
6. Провадження у справі зупинити до отримання висновку експерта.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панченко Н.Д.