Рішення № 81276479, 19.04.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2019
Номер справи
340/574/19
Номер документу
81276479
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/574/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 (25000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, через адвоката ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування рішення №3042 від 20.12.2018 року про утримання надміру виплачених сум пенсій.

Позов мотивовано тим, що наказом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №50 о/с від 27.02.2017 року ОСОБА_1 протиправно звільнено зі служби в поліції за п.4 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 року в адміністративній справі №П/811/200/17 позивача поновлено на службі в поліції з 01.03.2017 року, а також стягнуто на його користь з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01.03.2017 року по 19.09.2018 року. Між тим, з 23.08.2017 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку з втратою 40% професійної працездатності, а з 06.08.2018 року встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково. Листами ГУ ПФУ в Кіровоградській області №684/04-19 від 14.01.2019 року, №1473/03-19 від 18.01.2019 року позивачу запропоновано повернути грошові кошти у сумі 103290,13 грн., як переплату пенсії за період з 23.08.2017 року по 31.12.2018 року у зв'язку з поновленням позивача на службі з 01.03.2017 року відповідно до рішення суду в адміністративній справі №П/811/200/17, а також повідомлено, що на підставі рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №3042 від 20.12.2018 року переплата буде утримуватися по 20 % від розміру пенсії позивача до повного погашення боргу. Представник позивача стверджує, що позивач мав повне право на отримання пенсії по інвалідності у період з 23.08.2017 року по 31.12.2018 року, тому просить суд визнати протиправним та скасувати спірне рішення відповідача.

Ухвалою суду від 04.03.2019 року вказаний позов забезпечено шляхом зупинення дії спірного рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №3042 від 20.12.2018 року про утримання надміру виплачених сум пенсії, до набрання судовим рішенням у справі законної сили.

Ухвалою судді від 04.03.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивачу з 23.08.2017 року виплачувалася пенсія по інвалідності як пенсіонеру Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з 60% грошового забезпечення. У грудні 2018 року до ГУ ПФУ в Кіровоградській області надійшли документи від сектору з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Кіровоградській області про поновлення позивача на службі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 01.03.2017 року по 19.09.2018 року. На цій підставі ГУ ПФУ в Кіровоградській області припинило виплату позивачу пенсії та прийняло рішення про повернення переплаченої суми пенсії за період з 23.08.2017 року по 31.12.2018 року. Доводячи правомірність спірного рішення, відповідач стверджував, що переплата пенсії виникла з вини ОСОБА_1, а тому згідно з ч.1 ст.1212 ЦК України він повинен її повернути. З цих підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані та зібрані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив службу в органах поліції на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативного моніторингу управління внутрішньої безпеки в Кіровоградській області.

Наказом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 27.02.2017 №50 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за підпунктом 4 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації).

Відповідно до довідки МСЕК Серії 12 ААА №007498 ОСОБА_1 з 23.08.2017 року встановлено ІІІ групу інвалідності на строк до 01.10.2018 року, причина інвалідності - травма, пов'язана з виконанням службових обов'язків. За наслідками повторного огляду 06.08.2018 року відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААА №627705 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності безтерміново. (а.с. 52 - 55)

ОСОБА_1 через сектор з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Кіровоградській області звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області за призначенням пенсії по інвалідності. (а.с. 31зв.)

У лютому 2018 року матеріали про призначення позивачу пенсії по інвалідності подані до ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1113006908 ОСОБА_1 з 23.08.2017 року призначено пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 60% грошового забезпечення. (а.с. 30зв.) Пенсійний лист сформований 15.02.2018 року.

Згодом ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій №3042 від 20.12.2018 року, яким установлено, що за результатами перевірки пенсійної справи №1113006908, у зв’язку з надходженням рішення суду щодо поновлення на службі виникла переплата пенсії у розмірі 103290,13 грн. за період з 01.08.2017 року по 31.12.2018 року, яка підлягає поверненню ОСОБА_1 (а.с. 19, 38)

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом №684/04-19 від 14.01.2019 року, у якому вказано про необхідність повернення зайво отриманих коштів на банківський рахунок ГУ ПФУ в Кіровоградській області та попереджено, що в іншому випадку переплата буде утримуватися по 20% від розміру пенсії з наступного місяця до повного погашення боргу. (а.с. 16)

Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини стосуються правомірності утримання надміру виплачених сум пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Згідно з пунктом "б" статті 1-2 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Статтею 2 Закону №2262-XII, яка визначає умови пенсійного забезпечення, передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії в разі втрати годувальника призначаються незалежно від тривалості служби.

Умови призначення пенсій по інвалідності визначені у статті 18 Закону №2262-XII.

Відповідно до статті 18 Закону №2262-XII пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Статтею 19 Закону №2262-XII визначено, що групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.

Згідно зі статтею 20 Закону №2262-XII залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, поділяються на такі категорії:

а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби.

Відповідно до статті 21 Закону №2262-XII пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:

а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Згідно зі статтею 26 Закону №2262-XII пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.

В разі визнання пенсіонера, який не досяг пенсійного віку, працездатним пенсія виплачується йому до кінця місяця, в якому його визнано працездатним, але не довше ніж до дня, по який встановлено інвалідність.

Відповідно до статті 27 Закону №2262-XII із зміною групи інвалідності, що настала після призначення пенсії, відповідно змінюється і розмір пенсії. Якщо при цьому у особи з інвалідністю внаслідок війни здоров’я погіршується у зв’язку із загальним захворюванням, трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, пенсія перераховується за новою групою інвалідності із збереженням її причини.

Статтею 28 Закону №2262-XII передбачено, що в разі порушення особою з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом строку повторного огляду у медико-соціальних експертних комісіях виплата їй пенсії зупиняється, а при визнанні її знову особою з інвалідністю - поновлюється з дня зупинення, але не більш як за один місяць до дня повторного огляду.

В разі порушення особою з інвалідністю строку повторного огляду з поважної причини виплата їй пенсії поновлюється з дня зупинення, але не більш як за 3 роки до дня повторного огляду, якщо медико-соціальна експертна комісія визнає її за цей період особою з інвалідністю. Якщо за цих умов при повторному огляді встановлено іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений час виплачується за попередньою групою інвалідності.

Відповідно до статті 48 Закону №2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

Згідно з пунктами 1, 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Статтею 49 Закону №2262-XII передбачено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначення.

Згідно з пунктом "е" частини 1, частиною 3 статті 50 Закону №2262-XII пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю після закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби чи внаслідок нещасного випадку або захворювання, що мали місце після звільнення їх зі служби, - з дня встановлення їм інвалідності.

Відповідно до статті 59 Закону №2262-XII відрахування з пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей провадиться в порядку, встановленому частиною другою статті 50 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 60 Закону №2262-XII передбачено, що пенсіонери зобов’язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

В разі невиконання цього обов’язку і одержання у зв’язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім’ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року №6-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 року за №374/7695, затверджено Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення. Цей Порядок визначає механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення.

Згідно з абзацом 3 пункту 2 цього Порядку переплата пенсії - сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.

Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).

Згідно з частиною 1 статті 1212, частиною 1 статті 1215 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Системний аналіз зазначених вище положень актів законодавства дозволяє стверджувати, що обов'язковою умовою стягнення/утримання за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України надміру виплачених пенсій з пенсіонера є допущення зловживань з його боку.

Як вбачається зі змісту спірного рішення №3042 від 20.12.2018 року про утримання з позивача надміру виплачених сум пенсій, підставою для його прийняття відповідачем зазначено судове рішення про поновлення позивача на службі.

Суд установив, що ОСОБА_1 після звільнення зі служби в поліції на підставі наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №50о/с від 27.02.2017 року, вважаючи його незаконним, у березні 2017 року звернувся до суду з позовом про його скасування та поновлення на службі.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 року в адміністративній справі №П/811/200/17 позов ОСОБА_1 задоволено. Наказ Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №50о/с від 27.02.2017 року визнано протиправним та скасовано. ОСОБА_1 поновлено на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативного моніторингу управління внутрішньої безпеки в Кіровоградській області. Стягнуто з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 01.03.2017 року по 19.09.2018 року у розмірі 214649,56 грн. Допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на роботі та виплати середнього грошового утримання за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 11 725,44 грн. (а.с. 10 - 15).

На виконання рішення суду Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України видано наказ №171 о/с від 02.10.2018 року про поновлення ОСОБА_1 з 01.03.2017 року на службі в поліції на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативного моніторингу управління внутрішньої безпеки в Кіровоградській області. (а.с. 35)

Наказом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №190 о/с від 23.10.2018 року позивача з 24.10.2018 року звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу). (а.с. 37а)

Суд вважає помилковими висновки ГУ ПФУ в Кіровоградській області про те, що ОСОБА_1 не мав права на отримання пенсії по інвалідності у період з 01.08.2017 року по 31.12.2018 року у зв'язку з його поновленням на службі за рішенням суду та повинен повернути переплату, що утворилася за цей період, у розмірі 103290,13 грн.

Як свідчать матеріали справи, позивача фактично поновлено на службі в поліції на виконання рішення суду 02.10.2018 року. Період з 01.03.2017 року по 01.10.2018 року був вимушеним прогулом, у який позивач не проходив службу. У цей період, а саме з 23.08.2017 року позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності, яка настала внаслідок травми, пов’язаної з виконанням службових обов’язків. Відтак, позивач, будучи звільненим зі служби, з дня встановлення інвалідності набув право на призначення йому пенсії по інвалідності на підставі та на умовах Закону №2262-XII, а пенсія, що виплачена з 23.08.2017 року по 01.10.2018 року, не може вважатися такою, що виплачена надміру (зайво) та/або внаслідок зловживань чи недобросовісності з боку пенсіонера. Пенсія позивачу призначена за поданням ГУНП в Кіровоградській області і відповідачем не встановлено, що ним, як страхувальником, подані будь-які недостовірні дані для призначення пенсії.

З 02.10.2018 року позивач був зарахований на службу в поліції, яку проходив до 23.10.2018 року, та повинен був повідомити пенсійний орган про ці обставини як такі, що спричиняють припинення виплати пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII.

З 24.10.2018 року позивач звільнений зі служби та не мав перешкод для отримання пенсії по інвалідності, призначеної за Законом №2262-ХІІ.

Отже, у спірному рішенні ГУ ПФУ в Кіровоградській області №3042 від 20.12.2018 року про утримання надміру виплачених сум пенсій відповідачем неправильно визначено суму та період переплати пенсії, що свідчить про його незаконність та безпідставність. Тож позов про визнання цього рішення протиправним та скасування слід задовольнити.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (25000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №3042 від 20.12.2018 року про утримання надміру виплачених сум пенсій.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_3