Рішення № 81276230, 08.02.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2019
Номер справи
640/21765/18
Номер документу
81276230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2019 року № 640/21765/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В. Р., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо припинення з 01.04.2017 виплати пенсії;

- зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області поновити виплату пенсії довічно та виплатити з 01.04.2017 заборгованість з пенсійних виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою. З моменту взяття на облік в Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (червень 2016 року) позивач вчасно отримувала належну їй пенсію. Проте, з 01.04.2017 виплата пенсії позивачу призупинена. На думку позивача пенсійний орган незаконно обмежує її конституційне право на отримання пенсії, оскільки відсутні будь-які законодавчо визначені підстав для призупинення виплати пенсії позивачу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.12.2018 передано адміністративну справу №640/21765/18 за територіальною підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Позивачем до адміністративного позову надано клопотання про звільнення/відстрочення позивача від сплати судового збору.

У вказаному клопотання позивач просить суд звільнити від сплати судового збору у зв'язку із тяжким матеріальним становищем або відстрочити його сплату.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 3 частини другої статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умов якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Розглянувши вказане клопотання, суд вважає за необхідне відстрочити позивачу сплату судового зброру до ухвалення судового рішення у даній справі.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, за змістом якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що було відмовлено у зв’язку відсутністю позивача за місцем свого фактичного проживання посилаючись постанову Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивач є пенсіонером та з 01.03.2005 отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням Серії АГ №906000

З червня 2016 року позивач перебував на обліку в Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, як внутрішньо переміщена особа.

Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 31.08.2016 №3244008701 фактичним місцем проживання позивача є: 8136, село Крюківщина, Києво-Святошинський район, вул. Вишнева 6/5.

З 01.04.2017 виплата пенсії позивачу призупинена (сторонами вказана обставина не заперечується).

Листом від 05.07.2018 №9679/08 Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повідомило позивача, що виплата пенсії йому тимчасово припинена у зв'язку з відсутністю позивача за місцем свого фактичного проживання.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року №137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.

Частиною третьою статті 4 Закону №1058-IV встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону №1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів ПФУ та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Отже, нормативно-правовим актом, яким визначено підстави припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення), є Закон №1058-IV. Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом №1058-IV, можуть застосовуватися виключно за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.

Підстави припинення виплати пенсії передбачені ст. 49 Закону України №1058-IV.

Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України №1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Верховний Суд у постанові від 22.03.2018 (справа №243/6391/17) за результатом розгляду аналогічного спору (припинення виплати пенсії особі, яка перемістилась з району проведення антитерористичної операції) дійшов висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття Пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що рішення про припинення виплати позивачу пенсії з підстав, визначених ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем не приймалось.

З огляду на викладене, виплата пенсії позивачу протиправно припинена без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав. При цьому, слід підкреслити пріоритетність застосування положень ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.

Керуючись ст. 9, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 291, 382 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо припинення з 01.04.2017 виплати пенсії ОСОБА_1.

3. Зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області поновити виплату пенсії довічно та виплатити з 01.04.2017 заборгованість з пенсійних виплат ОСОБА_1.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.