Рішення № 81275660, 18.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
240/3525/19
Номер документу
81275660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 року м. Житомир справа № 240/3525/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Нагірняк М.Ф.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести розрахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за три роки, що передували року звернення.

В позові зазначено, що з 02.01.2009року Позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Після призначення пенсії Позивач продовжувала працювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 26.10.2018року Позивач звернулася до Відповідача про призначення пенсії за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При обчисленні розміру такої пенсії Відповідачем, на думку Позивача, протиправно застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 3764,40грн. Позивач вважає, що при такому переведенні, фактичному призначенні нового виду пенсії, пенсійний орган повинен був при визначенні розміру пенсії застосувати показник заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за три роки, що передували року звернення.

Ухвалою суду від 22.03.2019року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, 08.04.2019року направив до суду письмові заперечення проти позову. Відповідач визнає, що Позивачу з 02.01.2009року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Одночасно Відповідач зазначає, що згідно заяви Позивача від 26.10.2018року мало місце переведення Позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивачу правомірно при переході з одного виду пенсії на інший було застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 3764,40грн., що відповідає вимогам Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017року.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Судом встановлено та визнається сторонами, що з 02.01.2009року Позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Тобто, Позивач не була особою, якій пенсія була призначена у відповідності до Закону N1058-IV.

Судом встановлено та визнається сторонами, що з 26.10.2018року за заявою Позивача, тобто особи, якій призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", проведено переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом.

Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до того, який показник заробітної плати слід було застосовувати при визначенні розміру пенсії Позивачу при такому переведенні.

Відповідач при такому переведенні Позивача з 26.10.2018року здійснив перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 3764,40грн.

Як зазначено у відзиві, таке рішення Відповідача мотивовано вимогами ч.1 ст.40 і ч.3 ст.45 Закону N1058-IV та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017року N 2148-VIII.

Такі дії (рішення) Відповідача є протиправним та стали наслідком помилкового застосування до вказаних спірних відносин вказаних правових норм.

Безспірно, в розумінні вимог п.4-3 розділу " XV. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ" Закону N 1058-IV ( внесеними саме Законом України від 03.10.2017 р. N 2148-VIII), пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Тобто, за основу береться єдиний для всіх пенсіонерів показник середньої заробітної плати за останні 3 роки (2014-2016) в розмірі 3764,40 гривень.

Разом з тим, Відповідач не врахував, що приписами даної правової норми прямо зазначено, що вона застосовується для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до цього Закону. Судом же встановлено, що Позивачу призначена пенсія відповідно до закону України "Про державну службу".

При вирішенні даних спірних відносин суд також враховує, що види пенсійних виплат і соціальних послуг перелічені в ст.9 Закону N 1058-IV та передбачають, що пенсія за віком є самостійним видом пенсійних виплат (пенсії), і не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про державну службу".

Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 р. (справа N 876/5312/17) зробив висновок, що в ст. 9 Закону N 1058-IV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч. 3 ст. 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, призначення пенсії за віком на підставі Закону N 1058-IV особі, якій було призначено пенсію за вислугу років, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV.

Тобто, якщо ж особі було призначено пенсію за вислугу років, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при досягненні пенсійного віку особа отримує пенсію за віком відповідно до Закону N 1058-IV, слід вважати, що призначення пенсії за віком згідно Закону N 1058-IV особі здійснюється вперше, і має місце саме призначення пенсії за віком, а не у зв'язку з переведенням згідно ч. 3 ст. 45 указаного Закону, тому показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України до спірних правовідносин суд враховує вказаний висновок Верховного Суду щодо застосування зазначених правових норм Закону N 1058-IV.

Суд також враховує, що за змістом ч. 2 ст. 40 Закону N 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Водночас ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом N 1058-IV.

Однак у випадку із заявою Позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону N 1058-IV Позивач, як особа 01.01.1960року народження, звернулася вперше 26.10.2018 року, тобто після досягнення 58-річного віку, відповідно до положень ст.26 Закону N 1058-IV.

Таким чином, Позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону N 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.

Аналогічний правовий висновок Верховного Суду щодо застосування зазначених правових норм Закону N 1058-IV викладено в постанові від 03.04.2018року у справі №520/6761/18), який відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України підлягає врахуванню судом до спірних правовідносин в даній справі.

Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача протиправними діями та рішенням Відповідача.

Таке порушене право підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними дії Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про переведення з 26.10.2018року ОСОБА_1 на пенсію за віком в частині застосування при визначення розміру пенсії показника середньої заробітної плати в розмірі 3764,40 гривень.

Одночасно суд зобов'язує Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 26.10.2018року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати протиправними дії Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про переведення з 26.10.2018року ОСОБА_1 на пенсію за віком в частині застосування при визначення розміру пенсії показника середньої заробітної плати в розмірі 3764,40 гривень.

Зобов'язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 26.10.2018року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.

Судові витрати ОСОБА_1 (11201, вул.Молодіжна,13 с.Руденька Ємільчинського району Житомирської області, ІПН НОМЕР_1) у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11001, вул.Свято_Миколаївська,31 м.Олевськ Житомирської області, ЄДРПОУ 41246527).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк