Рішення № 81275577, 15.04.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
280/445/19
Номер документу
81275577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 квітня 2019 року Справа № 280/445/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпроект, ЛТД» (69093, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 40160690)

до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197)

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії –

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпроект, ЛТД» (далі - позивач) до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 1) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ «Укрспецпроект, ЛТД» №15 від 26 листопада 2018 року;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Укрспецпроект, ЛТД» (69093, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 40160690) №15 від 26 листопада 2018 року з дати подання її на реєстрацію.

Ухвалою суду від 05 лютого 2019 року зазначену позовну заяву було залишено без руху, в зв’язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.

Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 15 лютого 2019 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.

Ухвалою суду від 20 лютого 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, а перше судове засідання призначено на 19 березня 2019 року.

19 березня 2019 року протокольною ухвалою суду розгляд справи відкладено до 09 квітня 2019 року.

09 квітня 2019 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Позовна заява обґрунтована тим, що рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690 є безпідставним та незаконним, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецпроект, ЛТД» документально підтвердило реальність здійснення даної господарської операції, яка повністю відповідає меті господарської діяльності підприємства. В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник Головного управління ДФС у Запорізькій області та Державної фіскальної служби України в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№10419 від 18 березня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що у комісії ГУ ДФС у Запорізькій області були законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірних податкової накладної, а тому таке рішення є правомірним. У Комісії були законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної так, як позивачем не в повній мірі надано документи, а відповідач-2 діяв з підстав та в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством України з врахуванням поданих позивачем пояснень та документів.

Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з частиною 4 статті 243 КАС судове рішення, постановлене у письмовому проваджені, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

За правилами частини 1 статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 5 статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено – повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

01 березня 2018 року між TOB «Укрспецпроект, ЛТД» (в якості постачальника) та TOB «Оптимал Трейд» (в якості покупця) укладено договір №0103-18.

Відповідно до положень пункту 1.1 вказаного договору постачальник зобов'язується передати у власність покупця з метою здійснення господарської діяльності продукцію, виробництва TOB «Укрспецпроект, ЛТД» (номенклатура продукції зазначається в специфікаціях до даного договору), що іменується надалі по тексту Продукція, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити на умовах, визначених в Договорі.

Пунктом 1.2. договору передбачено, що предметом поставки є продукція с найменуванням, зазначеним в специфікаціях до вказаного договору. В п. 1.3. договору зазначено, що специфікації, а також додатки до них, після погодження сторонами, є невід'ємною частиною дійсного договору.

Відповідно до положень пункту 3.1. договору - ціна на продукцію встановлюється в національній валюті України, гривнях за одиницю, на умовах, зазначених в Специфікаціях до договору, згідно Правил ІНКОТЕРМС 2010. Постачальник поставляє продукцію в повному обсязі, згідно специфікаціям і умов договору за ціною та у кількості згідно специфікацій.

Пунктом 4.1. договору встановлено, що покупець оплачує продукцію шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника в строки та порядку, погодженому сторонами у відповідній специфікації.

05 листопада 2018 року сторонами погоджено специфікацію №7 до вказаного договору, на поставку товару - алюмінію вторинного чушкового АВ-87, код УКТВЕД - 7601, загальною кількістю 80 тон, вартістю 4 272 000 грн., в тому числі ПДВ 712 000 грн.

26 листопада 2018 року TOB «Укрспецпроект, ЛТД» складено рахунок-фактуру №СФ-0001113 на придбання продукції вагою 18 тон, вартістю 961 200 грн., в тому числі 160 200 грн. ПДВ.

26 листопада 2018 року між сторонами договору підписано видаткову накладну №РН- 0000823 продукції (алюмінію вторинного чушкового АВ-87) вагою 18 тон, вартістю 961 200 грн., в тому числі 160 200 грн. ПДВ. Також 26 листопада 2018 року між сторонами підписано акт приймання-передачі вказаної продукції за номером 823/261118.

26 листопада 2018 року було складено товарно-транспортну накладу №РН-0000823 про перевезення вказаної продукції (алюмінію вторинного чушкового АВ-87) вагою 18 тон. Перевезення здійснювалось TOB «ОСОБА_1 Компані» на підставі Заявки №2611/1 на перевезення вантажу №0910-1/18 від 26 листопада 2018 року, виставленого рахунку на оплату №1530 від 27 листопада 2018 року та, після завершення надання послуги з перевезення, складеного акту здачі-приймання робіт (надання послуг) №1530 від 27 листопада 2018 року. Надані транспортні послуги оплачені TOB «Укрспецпроект, ЛТД» платіжним дорученням №154 від 12 грудня 2018 року в сумі 13 600 грн.

TOB «Укрспецпроект, ЛТД» видано покупцю Сертифікат якості №2611 від 26 листопада 2018 року.

03 грудня 2018 року покупцем (TOB «Оптимал Трейд») оплачено отриманий товар, в тому числі і продукцію за видатковою накладною №РН-0000823 від 26 листопада 2018 року, на загальну суму в розмірі 1 922 400 грн.

Вищезазначена продукція придбана у TOB «Цептер» на підставі договору поставки № 13/1118 від 13 листопада 2018 року.

23 листопада 2018 року TOB «Цептер» складено рахунок-фактуру №ЦП-0000359 на придбання TOB «Укрспецпроект, ЛТД» вищезазначеного товару (алюмінію вторинного чушкового АВ-87) загальною вагою 36 тон за ціною 1 879 200 грн.

24 листопада 2018 року між TOB «Цептер» та TOB «Укрспецпроект, ЛТД» підписано видаткову накладу №ЦП-0000431 про передання на користь TOB «Укрспецпроект, ЛТД» вказаної продукції вагою 9 тон., вартістю 469 800 грн.

Також 24 листопада 2018 року між TOB «Цептер» та TOB «Укрспецпроект, ЛТД» підписано видаткову накладу №ЦП-0000432 про передання на користь TOB «Укрспецпроект, ЛТД» ще вказаної продукції вагою 9 тон., вартістю 469 800 грн.

Згідно товарно-транспортної накладної №ЦП-0000431 від 24 листопада 2018 року вказана продукція загальною вагою 18 тон доставлена на склад TOB «Укрспецпроект, ЛТД». Перевезення здійснювалось ФОП ОСОБА_2 на підставі рахунку на оплату №24/11 від 24.11.2018 року, та після завершення надання послуги з перевезення, складеного акту №24/11 здачі-прийняття виконаних послуг (робіт) на транспортне обслуговування та перевезення вантажу автотранспортом від 24 листопада 2018 року. Надані транспортні послуги були оплачені TOB «Укрспецпроект, ЛТД» платіжним дорученням №145 від 05 грудня 2018 року в сумі 15 000 грн. (одразу були сплачені два рахунку на перевезення).

03 грудня 2018 року між TOB «Укрспецпроект, ЛТД», TOB «Цептер» та TOB «Флагма Плюс» було укладено договір переуступки №0312-п1, за яким TOB «Цептер» передав новому кредитору (TOB «Флагма Плюс») право вимоги за вказаним договором поставки на суму 1 700 000 грн. 04 грудня 2018 року ТОВ «Укрспецпроект, ЛТД» платіжним дорученням №142 перерахувало на користь ТОВ «Флагма Плюс» 1 700 00 грн.

З метою підтвердження тієї обставини, що TOB «Укрспецпроект, ЛТД» має складське приміщення для збереження придбаної продукції, податковій службі надавалась копія договору суборенди №02/01-10 від 01 жовтня 2018 року. Відповідно до положень пункту 1.1. вказаного договору оренди TOB «BT Стандарт» передає, а TOB «Укрспецпроект, ЛТД» приймає в суборенду приміщення з обладнанням площею 30 кв.м., які розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 4.

Відповідно до положень пункту 4.1. договору суборенди, за користування об'єктом суборенди суборендар сплачує орендарю суборенду плату, незалежно від наслідків своєї господарської діяльності, у розмірі 2 000 гривень 00 коп. за кожен місяць терміну суборенди, у тому числі ПДВ.

Передання об'єкту в суборенду підтверджується актом прийому-передачі від 01.10.2018 року. Платіжними дорученнями №112 від 15 листопада 2018 року та №156 від 13 грудня 2018 року, TOB «Укрспецпроект, ЛТД» здійснювало оплату орендних платежів в розмірі 2 000 грн. за кожний місяць користування складським приміщенням.

Також TOB «Укрспецпроект, ЛТД» було надано податковому органу оборотно-сальдову відомість по рахунку №281, щодо алюмінію вторинному тушкованому АВ-78 за листопад 2018 року.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрспецпроект, ЛТД» направлено на проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - податкову накладну №15 від 26 листопада 2018 року на загальну суму 801 000 грн. в т.ч. ПДВ 160 200, 00 грн.

Однак відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних показників і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14 грудня 2018 року реєстрація податкової накладної №15 від 26 листопада 2018 року реєстрацію зупинено.

Податковим органом вказано: «…Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 26 листопада 2018 року №15 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку» .Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних…».

Для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної від 26 листопада 2018 року №15, TOB «Укрспецпроект, ЛТД» складено та направлено повідомлення від 26 грудня 2018 року №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/PK до податкового органу за основним місцем реєстрації із відповідними первинними документами, що підтверджується також квитанцією №2 від 26 грудня 2018 року.

За результатами розгляду повідомлення та первинних документів, 28 грудня 2018 року TOB «Укрспецпроект, ЛТД» отримано інформацію про те, що Комісією ГУ ДФС в Запорізькій області прийнято Рішення №1038563/40160690 від 28 грудня 2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №15 від 26 грудня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

08 січня 2019 року TOB «Укрспецпроект, ЛТД» подано скаргу на рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладаної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1038563/40160690 від 28 грудня 2018 року, що підтверджується також квитанцією №2 від 08 січня 2019 року.

Рішенням Комісії з питань розгляду скарг від 16 січня 2019 року №3386/40160690/2 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Не погоджуючись з таким діями та рішенням відповідачів, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі ПК України).

Відповідно до підпункту 16.1.2,16.1.3 пункт 16.1 статті ПК України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

В абзаці 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Згідно з абзаців 1-2 пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як зазначено у пункті 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 56.23 статті 56 ПК України, оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей: 56.23.1 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; 56.23.2 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; 56.23.3 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим; (…).

У Листі Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року «Критерії ризиковості платника податку», зокрема, зазначено: «1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Головні управління ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …».

Належної мотивації підстав для віднесення Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпроект, ЛТД» до ризикових платників податків відповідно до підпункту 1.6 пункту 1 Листа Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 при прийняті ГУ ДФС у Запорізькій області Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної №15 від 26 листопада 2018 року не містять.

Також, під час розгляду справи судом, відповідачами не було надано суду жодних доказів щодо приналежності позивача до перелічених категорій ризикових платників податків.

У пунктах 18- 21 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому 21 лютого 2018 року постановою Кабінету Міністрів України №117 (який діяв під час прийняття відповідачем спірних рішень), передбачено: «18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженому 21 лютого 2018 року постановою Кабінету Міністрів України №117 (далі «Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації») комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Головним управлінням ДФС у Запорізькій області не надано до суду доказів додержання вимог пункту 21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», результатів проведених звірок/перевірок інформаційних джерел та наданих позивачем документів.

У пункті 17 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», зокрема, зазначено, що під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні. Забезпечення обліку матеріалів роботи комісії контролюючого органу покладається на секретаря такої комісії.

Головним управлінням ДФС у Запорізькій області не надано до суду копію протоколів засідань Комісії під час прийняття Рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, матеріалів роботи комісії тощо.

Відтак, Головним управлінням ДФС у Запорізькій області документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.

Відповідно до пункту 19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29 грудня 2010 року постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2)набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

Згідно з пункту 20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду: податкову накладну TOB «Укрспецпроект, ЛТД» №15 від 26 листопада 2018 року; договір №0103-18 від 01 березня 2018 року; специфікацію №7 від 05 листопада 2018 року до договору №0103-18 від 01 березня 2018 року; рахунок-фактури №СФ-0001113 від 26 листопада 2018 року; видаткову накладну №РН-0000823 від 26 листопада 2018 року; акт приймання-передачі продукції №823/261118 від 26 листопада 2018 року; товарно-транспортну накладну №РН-0000823 від 26 листопада 2018 року; товарно-транспортну накладну №РН-0000823 від 26 листопада 2018 року; заявку №2611/1 на перевезення вантажу №0910-1/18 від 26 листопада 2018 року; рахунок на оплату № 153 0 від 27 листопада 2018 року; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 153 0 від 27 листопада 2018 року; платіжне доручення №154 від 12 грудня 2018 року; сертифікат якості №2611 від 26 листопада 2018 року; платіжн доручення №1850 від 03 грудня2018 року; договір поставки № 13/1118 від 13 листопада 2018 року; рахунок-фактури №ЦП-0000359 від 23.11.2018 року; видаткову накладну №ЦП-0000431 від 24 листопада 2018 року; видаткову накладну №ЦП-0000432 від 24 листопада 2018 року; товарно-транспортну накладну №ЦП-0000431 від 24 листопада 2018 року; рахунок на оплату №24/11 від 24 листопада 2018 року; акт №24/11 здачі-приймання виконаних послуг (робіт) на транспортну обслуговування та перевезення вантажу автотранспортом від 24 листопада 2018 року; платіжне доручення №145 від 05 грудня 2018 року; договір переуступки №0312-пЗ від 03 грудня 2018 року; платіжне доручення №142 від 04 грудня 2018 року; договір суборенди №02/01 -10 від 01 жовтня 2018 року; акт прийому-передачі від 01 жовтня 2018 року до договору суборенди нежитлового приміщення №02/01-10 від 01 жовтня 2018 року; платіжне доручення № 112 від 15 листопада 2018 року; платіжне доручення №156 від 13 грудня 2018 року; оборотно-сальдову відомість по рахунку: 281 «Алюміній вторинний чушковий АВ-87» за листопад 2018 року, інші документи.

Як вказано у Рішенні ГУ ДФС у Запорізькій області від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690 про відмову в реєстрації податкової накладної №15 від 26 листопада 2018 року в ЄРПН воно прийнято, оскільки платником податків не надано копій: Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).

Судом досліджено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено та додані до нього документи, які надсилались позивачем до контролюючого органу.

Представник відповідачів не обґрунтував та не довів суду у чому саме податкова накладна реєстрація якої зупинена, а попід відмовлено в такій реєстрації відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податку».

Необхідно звернути й увагу на те, що в Рішенні ГУ ДФС у Запорізькій області від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690 про відмову в реєстрації податкової накладної №15 від 26 листопада 2018 року в ЄРПН зазначено, що рішення прийнято оскільки позивачем не надано Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).

Суд не погоджується з таким рішенням позивача, оскільки позивач скористався правом на адміністративне оскарження та подав скаргу на Рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690, оскільки в рішенні про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено: «…Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних…».

Таким чином, податковий орган у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної не зазначено конкретно які документи потрібно надати, тобто застосовано принцип диспозитивності.

Не визначивши чіткого переліку документів, які потрібні податковому органу для прийняття рішення, або спростування «ризиковості» суб’єкт господарювання не має можливості надати ті документи яких не вистачає для прийняття рішення, що в свою чергу позбавляє платника податків права на реєстрацію податкової накладної.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Вживання податковим органом загального посилання, без наведення відповідного переліку, або недоліків призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Таким чином, податковий орган при відмові в реєстрації податкової накладної №15 від 26 листопада 2018 року в ЄРПН не може посилатися на недостатність документів, які він не зазначив у переліку при прийнятті рішення про зупинення реєстрації податкової накладної.

Суд звертає увагу на те, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законним та обґрунтованим, прийнятим чи вчиненим в межах наданих повноважень, містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На думку суду, позивачем надані документи та пояснення, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкової накладної №15 від 26 листопада 2018 року, через що суд приходить до висновку про те, що рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690 підлягає скасуванню.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо позовних вимог про реєстрацію податкової накладної, слід зазначити, що відповідно до підпункту 201.16.4. пункту 201.16 статті 201 ПК України податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) визначає Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).

Так, відповідно до пункту 19 та пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (із змінами; далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:

1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

Відтак, оскільки рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690 підлягає скасуванню, то відповідно з урахуванням положень підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201, пункту 201.10 статті 201 ПК України, пункту 19, пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 року № 1246, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №15 від 26 листопада 2018 року.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач 2, як суб’єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне скасувати спірне рішення комісії ГУ Державної фіскальної служби в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690 та зобов’язання Державної фіскальної служби України здійснити реєстрацію податкової накладної №15 від 26 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 77, 139, 241-245 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпроект, ЛТД» (69093, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 40160690) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) від 28 грудня 2018 року №1038563/40160690 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ «Укрспецпроект, ЛТД» №15 від 26 листопада 2018 року.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Укрспецпроект, ЛТД» (69093, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 40160690) №15 від 26 листопада 2018 року з дати подання її на реєстрацію.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпроект, ЛТД» (69093, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 40160690) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 1921 грн. 00 коп.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпроект, ЛТД» (69093, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 40160690) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 39292197, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 1921 грн. 00 коп.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 15 квітня 2019 року.

Суддя Д.В. Татаринов