
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2019 р. Справа№200/3719/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84600, АДРЕСА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області (ідентифікаційний код 26000411, 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вулиця Євгена Седнєва, будинок 1). Позовні вимоги вмотивовані тим, що проживаючи на тимчасово окупованій території у позивача була відсутня можливість своєчасно отримати свідоцтво про народження дитини, у зв’язку з чим вважає, що 12-місячний строк, який встановлено для подання заяви на отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною пропущений з поважних підстав. Просить визнати незаконним та скасувати рішення про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років; визнати протиправною відмову у нарахуванні та виплати допомоги при народженні доньки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2; зобов’язати призначити та здійснити виплату при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до трьох років за заявою від 11.02.2019.
18 березня 2019 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, зобов'язано відповідача надати суду належним чином засвідчені копії справи позивача, а позивача - докази, на підтвердження викладених у позовній заяві обставин (хвороба дитини у період 2016 – 2019 роки, перебування у м.Горлівка в період з вересня 2016 року по 2019 рік).
27 березня 2019 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено про правомірність дій управління, з огляду на те, що, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше, ніж через 12 місяців після народження дитини, цей строк поновленню не підлягає.
5 квітня 2019 року позивачем додатково додані: довідка про перебування ОСОБА_2 на обліку в лікарні м.Горлівки, копії листів медичної карти ОСОБА_2 про хворобу у період з 14.12.2016 по 23.12.2016.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
9 серпня 2016 року ОСОБА_1 народила дитину ОСОБА_2.
6 вересня 2016 року отримала свідоцтво про народження серії І-НО №719616, яке видано Торецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.
11 лютого 2019 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області із заявою про призначення допомоги при народженні дитини.
12 лютого 2019 року Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області прийнято розпорядження про відмову в призначені допомоги.
12 лютого 2019 року складено повідомлено про відмову в наданні державної допомоги сім’ям з дітьми, з огляду на те, що ОСОБА_1Р пропустила дванадцятимісячний строк для звернення з заявою про призначення допомоги при народженні дитини.
Вказана відмова є підставою для звернення до суду з даним позовом.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992р. № 2811 (далі - Закон) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 3 цього Закону призначається державна допомога при народженні дитини.
Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
При цьому, статтею 11 Закону установлено, що допомога при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини, за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Аналогічні положення містяться в п. 12 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок).
В даному випадку несвоєчасне звернення батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини обумовлено проживанням в місті Горлівка, тобто на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та подальшим переміщенням в місто – Торецьк, про що свідчить довідка внутрішньо-переміщеної особи.
За приписами ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27 лютого 1991 року №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров'я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження в місті проживання позивача з дитиною (м.Горлівка), у зв’язку з чим позивач змушений змінити місце проживання (м.Торецьк), що обумовило несвоєчасне звернення до управління за допомогою, суд дійшов висновку, що відмовляючи у призначенні допомоги при народженні дитини, відповідач не врахував всі обставини, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Зважаючи на викладене, суд зазначає, що порушення прав позивача відбулося внаслідок прийняття розпорядження про відмову в призначенні допомоги при народженні дитини, а тому належним способом захисту порушеного права в даному випадку є скасування цього розпорядження та зобов’язання управління призначити та виплатити державну соціальну допомогу при народженні дитини за заявою позивача.
Вимога щодо визнання протиправною відмову у нарахуванні та виплати допомоги при народженні дитини задоволенню не підлягає, оскільки в матеріалах справи відсутнє підтвердження існування такої відмови, як самостійного рішення відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При розподілі судових витрат, судом враховано наступне.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2019 позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір, що підлягає сплаті за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою складає 768,40 грн. Таким чином, зважаючи на те, що позовні вимоги задоволені частково, суд приходить до висновку щодо пропорційного розподілу судових витрат між сторонами.
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області від 12 лютого 2019 року про відмову в наданні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області (ідентифікаційний код 26000411, 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вулиця Євгена Седнєва, будинок 1) призначити та здійснити виплату державної допомоги при народжені дитини за заявою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84600, АДРЕСА_1) від 11.02.2019.
В решті заявлених позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецька Донецької області (ідентифікаційний код 26000411, 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вулиця Євгена Седнєва, будинок 1) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84600, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.