Рішення № 81272888, 19.04.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2019
Номер справи
120/975/19-а
Номер документу
81272888
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 квітня 2019 р. Справа № 120/975/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Демитор Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства – Вінницьке мостобудівельне управління №4 про стягнення фінансових санкцій

ВСТАНОВИВ:

20.03.2019 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулась в суд з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства – Вінницьке мостобудівельне управління №4 про стягнення штрафних санкцій в розмірі 3400 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, в порушення законодавства України про цінні папери та фондовий ринок, не сплачено штрафи застосовані постановами про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів штрафів.

Ухвалою суду від 22.03.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до даної ухвали учасникам справи роз’яснено, що розгляд справи по суті буде розпочато через 15 днів з дня відкриття провадження у справі та про їх право на подання до суду письмових заяв по суті, зокрема, відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам статті 162 КАС України.

Ухвала суду направлялась відповідачу на адресу вказану в позовній заяві, однак до суду повернувся не вручений конверт зі вмістом поштового відправлення з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання». За таких обставин, суд вважає, що відповідно до ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) копія ухвали від 22.03.2019 року вручена відповідачу належним чином. Разом із тим, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Станом на 19.04.2019 на адресу суду від відповідача відзиву на позовну заяву не надходило.

Відповідно до положень ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Таким чином, враховуючи належне повідомлення сторін по справі, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження. При цьому, відповідно до положень статті 229 КАС України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.

05.12.2018 року завідувачем сектору нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Вінницькій області НКЦПФР у Південному регіоні, складено акти №523-ПД-5-Е , №522-ПД-5-Е, про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому зафіксовано ознаки порушення ПрАТ ВМБУ- 4 вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме, нерозкрито регулярну річну інформацію про емітента за 2017 рік.

12.12.2018 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанови №504-ПД-1-Е, № 503-ПД-1-Е про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів та призначені до розгляду на 20.12.2018, однак на розгляд вищезазначених справ керівник та/або уповноважений представник ПрАТ не з'явився.

20.12.2018 року за наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів, винесено постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №370-ПД-1-Е від 20.12.2018 року за порушення вимог п.4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 року за № 2180/24712 (зі змінами) в частині неподання до комісії не пізніше 30 квітня року, насутпного за звітним, річної інформації за 2017 рік ПрАТ ВМБУ-4 застосовано штрафну санкцію у розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700 грн. та постанову, №369-ПД-1-Е від 20.12.2018 року за пормушення вимог п. 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 року за № 2180/24712 (зі змінами) в частині нерозкриття річної інформації емітента цінних паперів за 2017 рік шляхом її розмішення в загальнодоступній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, до ПрАТ ВМБУ-4 застосовано штрафну санкцію у розміні 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700 грн.

Вказані постанови направлено відповідачу листом за вих. №25/02/38159 від 26.12.2018 р., про що свідчить реєстр рекомендованих листів , однак, сума штрафів у встановлені законом строки не сплачена, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_1 України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено основні завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

Відповідно до положень статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Відповідно до п. 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Кмісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Під час здійснення своєї діяльності сектором нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Вінницькій області департаменту НКЦПФР у Південному регіоні у відношені ПрАТ ВМБУ-4 встановлено порушення вимог ст. 40 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» , п. 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів а саме:

- Нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2017 рік не пізніше 30 квітня року, настпуного за звітним (дата розміщення 7 травня 2018 року)

- Неподання до Комісії регулярної річної інформації за 2017 рік не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним (дата подання 10 травня 2018 року).

Пунктом 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів.

Так, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Судом встановлено, що до відповідача застосовувались санкції за порушення на ринку цінних паперів, про що свідчать постанови №370-ПД-1-Е, №369-ПД-1-Е від 20.12.2018 року

На момент звернення до суду зазначена сума штрафу Товариством не сплачена.

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 року за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

За таких обставин, беручи до уваги вище процитовані норми та враховуючи, що застосовані до відповідача штрафні санкції не сплачено в добровільному порядку, суд доходить висновку про наявність підстав для їх стягнення в загальній сумі 3400 грн.

У відповідності до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

За сукупністю наведених обставин, враховуючи, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідачем не спростовані, а відтак, підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб’єкта владних повноважень пов’язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства Вінницьке мостобудівельне управління №4 (вул. Промислова, 3, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03449924) штрафні санкції в сумі 3400(три тисячі чотириста гривень) в дохід державного бюджету (на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 106).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, 8, корп.30, м. Київ, код ЄДРПОУ 37956207).

Відповідач: Приватне акціонерне товариство - Вінницьке мостобудівельне управліення №4 (вул. Промислова, 3, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03449924).

Повний текст рішення виготовлено : 19.04.19 р.

Суддя Демитор Наталія Володимирівна