
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/200/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ, відповідач) про визнання неправомірними дій щодо відмови у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 2 періоду роботи з червня 2015 року по липень 2018 року та зобов'язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 2 період роботи з червня 2015 року по липень 2018 року на ДП "Шахта №1 "Нововолинська", здійснити призначення та виплату пенсії з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 03.01.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.01.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 14.01.2019 №407/02-10-15 відповідач відмовив їй у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки ДП "Шахта №1 "Нововолинська" станом на 08.01.2019 не сплачено за позивача єдиний соціальний внесок з 01.06.2015 по 02.08.2018. Відсутність даних про сплату внесків не дає можливості врахувати вказані періоди роботи для призначення пенсії.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ДП "Шахта №1 "Нововолинська" щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу за період червня 2015 року по липень 2018 року.
З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
У відзиві на позов від 04.03.2019 №1575/06-15 відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні (а.с.30-31). В обґрунтування своєї позиції вказав, що ОСОБА_1 08.01.2019 звернулась до Нововолинсько-Іваничівського ОУПФУ з заявою про призначення пенсії за віком.
14.01.2019 об’єднаним управлінням було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) інформація про сплату ДП "Шахта №1 "Нововолинська" єдиного внеску про загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.06.2015 по 02.08.2018 відсутня, тому правових підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1, з урахуванням вищевказаних періодів, немає.
Відповідач вказав, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов’язок сплати таких внесків покладено на страхувальника (у даному випадку ДП "Шахта №1 "Нововолинська"). До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески.
Крім того, відповідно до статті 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач у позовній заяві просить призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 03.01.2019, однак, за умови сплати ДП "Шахта №1 "Нововолинська" єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.06.2015 по 02.08.2018, пенсію буде призначено з 07.01.2019, тобто з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку (дата народження ОСОБА_1 – 06.01.1962).
Враховуючи вищевикладене, просить в задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, досягнувши 57 років, 08.01.2019 звернулась до Нововолинсько-Іваничівського ОУПФУ з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», надавши до неї усі необхідні документи, а саме: паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, трудову книжку, диплом, довідку про факт роботи №137 від 28.08.2018, видану ДП "Шахта №1 "Нововолинська", свідоцтво про шлюб та свідоцтва про народження дітей (а.с.47).
Рішенням від 14.01.2019 Іваничівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії за віком відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у зв’язку з відсутністю пільгового страхового стажу (а.с.65).
Листом від 14.01.2019 №407/02-10-15 відповідач, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 08.01.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, повідомив позивача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, вказавши наступне.
Відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від останнього місця роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п’ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону – 60 років:
- жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Зі змісту статей 1, 11, 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов’язок сплати таких внесків покладено на страхувальника.
Згідно наданих позивачем документів, страховий стаж, який відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” зараховується по сплаті страхових внесків за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, становить 34 роки 8 місяців 16 днів, в тому числі роботи за Списком №2 складає 3 роки 1 місяць 5 днів. При формуванні відомостей у системі персоніфікованого обліку станом на 08.01.2019, інформація про сплату страхових внесків ДП "Шахта №1 "Нововолинська" з 01.06.2015 по 02.08.2018 відсутня. Враховуючи вищевикладене, на даний час правових підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах немає (а.с.17-18).
Позивач, не погодившись з відмовою Нововолинсько-Іваничівського ОУПФУ у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, звернулась до суду.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1, 18.10.2005 вона була прийнята учнем машиніста (кочегара) котельні у ВП "Шахта №1 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” (наказ №67 від 20.10.2005); 01.02.2006 переведена машиністом (кочегаром) котельні 3 розряду (наказ №11 від 16.02.2006); 20.04.2006 звільнена з ВП "Шахта №1 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” (наказ №32 від 14.04.2006); 15.10.2006 прийнята тимчасово машиністом (кочегаром) котельні 3 розряду (наказ №85 від 11.10.2006); 03.05.2007 переведена тимчасово гірником поверхні 1 розряду в будівельний цех (наказ №49 від 08.05.2007); 15.10.2007 переведена в постійний штат (наказ №109); 01.01.2013 переведена учнем лампівника (наказ №148 від 28.12.2012); 01.02.2013 переведена лампівником 2 розряду (наказ №12 від 31.03.2013); 22.10.2014 переведена машиністом (кочегаром) котельні (наказ №103 від 22.10.2014); 01.06.2015 звільнена з роботи по переводу на ДП "Шахта №1 "Нововолинська" (наказ №70 від 01.06.2015); 02.06.2015 прийнята на роботу машиністом (кочегаром) котельні (наказ №1/К від 02.06.2015); 02.07.2018 звільнена з ДП "Шахта №1 "Нововолинська" (наказ №72/К від 25.06.2018) (а.с.11-16).
Довідкою ДП "Шахта №1 "Нововолинська" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 28.08.2018 №137 стверджується, що позивач в період з 01.02.2006 по 20.04.2006, з 15.10.2006 по 03.05.2007, з 01.02.2013 по 22.10.2014, з 22.10.2014 по 01.06.2015 та з 02.06.2015 по 02.07.2018 виконувала роботи в шахті за посадою машиніста (кочегара) котельні та лампівника (а.с.29).
З довідок про доходи ОСОБА_1 від 21.01.2019 №43/14, від 21.01.2019 №44/14; від 21.01.2019 №45/14; від 21.01.2019 №46/14, виданих ДП "Шахта №1 "Нововолинська", вбачається, що ОСОБА_1 працювала на ДП "Шахта №1 "Нововолинська" на посаді машиніст кочегар котельні з 02.06.2015 по 02.07.2018, за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.25-28).
Таким чином, як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи позивача з червня 2015 року по липень 2018 року на ДП "Шахта №1 "Нововолинська" у зв’язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV – застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев’ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року № 2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує із записів у трудовій книжці та з довідок про доходи ОСОБА_1 від 21.01.2019 №43/14, від 21.01.2019 №44/14; від 21.01.2019 №45/14; від 21.01.2019 №46/14, виданих ДП "Шахта №1 "Нововолинська", у спірний період (з червня 2015 року по липень 2018 року) позивач працювала у ДП "Шахта №1 "Нововолинська" за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.11-16,25-28).
Нововолинське управління Головного управління ДФС у Волинській області на запит суду листом від 18.04.2019 №13269/10/03-20-56-13-06 повідомило, що в ДП "Шахта №1 "Нововолинська" станом на 18.04.2019 наявна заборгованість з єдиного внеску. ОСОБА_1 за період з червня 2015 року по липень 2018 року була включена до поданої ДП "Шахта №1 "Нововолинська" звітності “Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Одночасно повідомляють, що відповідно до пункту 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення (а.с.75). .
Таким чином, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ДП "Шахта №1 "Нововолинська" наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, відтак зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв’язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що у період з червня 2015 року по липень 2018 року позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески; ОСОБА_1 була включена до поданої ДП "Шахта №1 "Нововолинська" звітності “Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів та зборів”, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу вказаний період роботи позивача.
Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги про визнання дій неправомірними належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 2 періоду роботи на ДП "Шахта №1 "Нововолинська" з червня 2015 року по липень 2018 року.
Відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від останнього місця роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п’ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
- чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
- жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Згідно наданих позивачем документів, страховий стаж, який відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” зараховується по сплаті страхових внесків за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, становить 34 роки 8 місяців 16 днів, в тому числі робота за Списком №2 складає 3 роки 1 місяць 5 днів.
Станом на 08.01.2019 (день подання заяви про призначення пенсії) ОСОБА_1 виповнилось 57 років.
Таким чином, з зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 2 періоду роботи на ДП "Шахта №1 "Нововолинська" з червня 2015 року по липень 2018 року, позивач набуває право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 2.
Крім того, відповідно до пункту 1 статті 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач у позовній заяві просить призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 03.01.2019, однак, враховуючи приписи пункту 1 статті 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та звернення позивача із заявою про призначення пенсії 08.01.2019, пенсія має бути призначена з 07.01.2019, тобто з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку (дата народження ОСОБА_1 – 06.01.1962).
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 768,40 грн., сплачений відповідно до квитанції №34 від 22.01.2019.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 2 періоду роботи на ДП "Шахта №1 "Нововолинська" з червня 2015 року по липень 2018 року.
Зобов’язати Нововолинсько-Іваничівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 2 період роботи на ДП "Шахта №1 "Нововолинська" з червня 2015 року по липень 2018 року та здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах з урахуванням вказаного спеціального (пільгового) страхового стажу з 07.01.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (45310, Волинська область, м. Бужанка, вул.. Миру, 48, ідентифікаційний код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 40442724) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривен 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя Т.М. Димарчук