Рішення № 81272834, 18.04.2019, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
161/6741/19
Номер документу
81272834
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/6741/19

Провадження № 2-а/161/306/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :

головуючого судді Пушкарчук В.П.

з участю секретаря судового засідання Загоровської І.І.

представника позивача – ОСОБА_1

відповідача – ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2 про примусове видворення за межі території України та затримання,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач УДМС України у Волинській області звернувся в суд з адміністративним позовом до громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2 про примусове видворення та затримання для забезпечення примусового видворення за межі території України.

Свій позов обґрунтовує тим, що 20.03.2018 уповноваженими працівниками Ратнівського РС УДМС України у Волинській області по вулиці Каштановій, 15 селища міського типу Ратне Волинської області виявлено громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, який проживає на території України з порушенням правил перебування іноземних громадян, про що складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП.

20.03.2018 головним спеціалістом Ратнівського РС УДМС України у Волинській області прийнято рішення про примусове повернення громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Вказане рішення доведено до відома іноземця під розпис. Відповідач зобов’язався самостійно покинути територію України до 16.04.2018.

Вищезазначений іноземець прибув в Україну в січні 2017 року доглядати за хворими батьками. Вимоги законодавства України щодо строку перебування іноземців на Україні знав. Однак після закінчення дозволеного строку перебування не виїхав за межі України через відсутність коштів. Підстав для продовження терміну перебування в Україні в останнього не має.

Уповноваженими працівниками встановлено, що відповідач перебуває на території України з порушенням вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також знаходиться на території України без коштів для проживання та без відповідних документів на право перебування.

На підставі наведеного позивач просив суд затримати та видворити громадянина громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.

Представник Управління Державної міграційної служби України у Волинській області ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позові, просила його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував проти задоволення позову.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 20.03.2018 уповноваженими працівниками Ратнівського РС УДМС України у Волинській області по вулиці Каштановій, 15 селища міського типу Ратне Волинської області виявлено громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, який проживає на території України з порушенням правил перебування іноземних громадян, про що складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП. (а.с. 8)

20.03.2018 головним спеціалістом Ратнівського РС УДМС України у Волинській області прийнято рішення про примусове повернення громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).

Вказане рішення доведено до відома іноземця під розпис. Відповідач зобов’язався самостійно покинути територію України до 16.04.2018 (а.с. 9)

20.03.2018 уповноваженою особою Ратнівського РС УДМС України у Волинській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, якою за вчинення вищезазначеного правопорушення на громадянина РБ накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 510 грн. Вказаний штраф іноземець вчасно не сплатив у зв’язку з цим штраф стягнуто в примусовому порядку органами Державної виконавчої служби в подвійному розмірі.(а.с 14)

Особа громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, станом на дату подання даного позову встановлена та підтверджується паспортом ОСОБА_3 Білорусь серії АВ № 2622566 виданий 11.10.2012 дійсний до 11.10.2022. (а.с. 11-13).

Уповноваженими працівниками було встановлено, що іноземець прибув в Україну в січні 2017 року доглядати за хворими батьками. Вимоги законодавства України щодо строку перебування іноземців на Україні знав. Однак після закінчення дозволеного строку перебування не виїхав за межі України через відсутність коштів.

Підстав для продовження терміну перебування в Україні в останнього не має.

Про прийняте рішення щодо примусового повернення з України вищевказаного іноземця письмово повідомлено Голову ДМС та Прокуратуру Волинської області.

Разом з тим, іноземець рішення про примусове повернення з України від 20 березня 2018 року не виконав, чим порушив норми міграційного законодавства.

За інформацією головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби відомостей про перетинання державного кордону громадянином ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2 не виявлено.

22.04.2018, 02.06.2018, 18.07.2018, 15.08.2018, 21.09.2018, 10.10.2018, 07.12.2018, 08.01.2019, 12.02.2019, 06.03.20019 головним спеціалістом Ратнівського РС УДМС у Волинській області спільно з працівниками Ратнівського ВП ГУНП у Волинській області здійснювалися перевірки адреси проживання громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, однак останнього за вказаною адресою не виявлено. Зі слів сусідів, даний громадянин за вказаною адресою не проживає.

17.04.2019 о 15 год. 15 хв. у зв’язку з вчиненням правопорушення, передбаченого частиною першою статті 203 КУпАП для припинення правопорушення, оформлення та подачі матеріалів до Луцького міськрайонного суду Волинської області іноземець доставлений у службове приміщення, що знаходиться у м. Луцьк, вул. Шевченка 17.

17.04.2019 рішенням начальника УДМС України Волинській області було поміщено вказаного іноземця до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Про прийняте рішення повідомлено Прокурора Волинської області та Посольство ОСОБА_3 Білорусь в Україні.

Встановлено, що відповідач перебуває території України з порушенням вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», вищевказаний іноземець перебуває території України без відповідних документів на право перебування.

Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Волинської області та інших областей України щодо продовження термінів чи областей України щодо продовження термінів чи інших питань перебування не звертався.З заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту громадянин не звертався.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України врегульований Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі – Закон).

Частиною першою ст. 26 Закону визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до ст. 30 Закону передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворенню чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що за забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;зобов’язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Заходи, вчинені цією статтею, також застосовуються адміністративним судом, визначеним частиною першою цієї статті, за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів чи підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України до іноземців та осіб без громадянства, які до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вчинили порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, до завершення процедури розгляду цієї заяви.

Частиною 11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Разом з тим у відповідності до ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об’єднано декілька вимог, пов’язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

Об’єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.

Враховуючий той факт, що у відповідача відсутній документ, що не дозволяє йому легально перебувати на території України, будь-які кошти у відповідача відсутні, слід дійти висновку, що є всі підстави для затримання іноземця та забезпечення видворення за межі території України.

Також суд вважає, строк затримання слід встановити у шість місяців, як це передбачено ч. 11 ст. 289 КАС України.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 371 КАС України визначено, що суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

Отже, враховуючи усе вищезазначене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 4, 9, 16, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 9, 77, 79, 241-246, 289, 293, 295, 371 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Управління Державної міграційної служби України у Волинській області до громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2 про примусове видворення за межі території України та затримання – задовольнити.

Затримати громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на термін до 6–ти місяців для забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до ПТПІ.

Видворити громадянина ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України.

Згідно зі статтями 255, 289, 293, 295 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні

Позивач: Управління ДМС України у Волинській області, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 37821586.

Відповідач: громадянин ОСОБА_3 Білорусь ОСОБА_2, місце тимчасового перебування Волинський ПТПІ, с. Журавичі Ківерцівського району.

Повне судове рішення складено 18 квітня 2019 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області ОСОБА_4