
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
10 квітня 2019 р. Справа № 120/529/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика В.В.,,
за участю:
секретаря судового засідання: Слободянюка В.О.,
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
14.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУПФ України у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУПФ України у Вінницькій області з 30.03.2010 року та одержує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Під час призначення пенсії, для її обрахунку пенсійним органом враховане наступне грошове забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу років - 40%; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.1 - 20%; надбавка за кваліфікацію - 5,5%, в/сл., щомісячна премія - 10%.
Разом з тим, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року, ГУПФ України у Вінницькій області здійснено перерахунок пенсії позивача, лише з таких видів грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, такими що суперечать Конституції та іншим законам України, призводять до порушення його прав, з огляду на що звернувся до суду з даним адміністративним позовом в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо непроведення виплати йому пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-УІ1І "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області провести виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року, згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", виходячи з розміру грошового забезпечення по посаді заступника начальника відділу по боротьбі з торгівлею людьми ГУНП у Вінницькій області, що становить 17 000 грн. на місяць.
Ухвалою суду від 19.02.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, у письмовому провадженні (без виклику часників справи). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
11.03.2019 року за вх. № 13406 відповідач у встановлений судом строк, надав до суду відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Окремо зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення. Розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках, а тому для перерахунку та виплати пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, що не ввійшли в довідку Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області - немає законних підстав. Зміст довідки виданої Ліквідаційною комісією про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 узгоджується з Постановою КМУ № 103 та містить складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії (за відповідною посадою) та містить посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та надбавку за стаж.
Ухвалою суду від 19.03.2019 року розгляд справи відкладено в судове засідання з викликом сторін на 10.04.2019 року.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлений позов та просили його задовольнити. Додатково зазначили, що відповідно до відкритих відомостей Єдиного державного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розмір чинного грошового забезпечення за посадою заступника начальника відділу по боротьбі з торгівлею людьми ГУНП у Вінницькій області, яку обіймав позивач до звільнення, більше ніж розмір грошового забезпечення з якого позивачу здійснюють розрахунок пенсії.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог з мотивів наведених відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та з березня 2010 року отримує пенсію, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В січні 2019 року відповідач листом №52/Н-12 від 24.01.2019 року повідомив про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року, відповідно до грошового забезпечення визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Довідки про грошове забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області.
Розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 01.01.2016 року складає:
- посадовий оклад-3100 грн.;
- оклад за військове звання-2000 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 35%-1785 грн.;
- надбавка за умови режимних обмежень 2,15%-465 грн.;
- премія 2,4% - 176 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо виключення під час перерахунку пенсії за вислугу років раніше врахованих додаткових видів грошового забезпечення, право на включення яких передбачено абз. 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній до 29.12.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно п. 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Суд також враховує позицію Верховного Суду, викладену в рішенні у зразковій справі від 15.02.2018 (справа 820/6514/17, провадження Пз/9901/8/18), відповідно до якої при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Оскільки дана справа відповідає ознакам, викладеним в зазначеному вище рішенні Верховного Суду та у наведеній частині є типовою, тому правові висновки Верховного Суду за правилами ст. 291 КАС України підлягають врахуванню при ухваленні рішення в даній справі.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що саме довідка про розмір грошового забезпечення є підставою для перерахунку пенсії позивачу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії, відповідно до Довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області № 14213, що була направлена до пенсійного органу у порядку, визначеному Порядком №45.
Вказана довідка №14213 Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області позивачем не оскаржувалась та не є предметом розгляду цієї справи.
Суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Даний висновок суду підтверджується правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 16.09.2014, номер з ЄДРСР 40821955.
Крім того, суд наголошує, що право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону №2262, може бути також реалізовано шляхом особистого звернення особи до пенсійного органу.
Разом з тим, встановлені під час розгляду обставини також не дають підстав вважати про обґрунтованість позовних вимог про перерахунок пенсії за заявою позивача, з огляду на наступне.
Постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 3-1).
Порядком № 3-1 затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсій, яка містить вимоги щодо її заповнення та необхідність зазначення певної інформації про особу, яка з такою звертається.
Одночасно, згідно додатку № 2 до Порядку № 45, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії вказується: кому видається (прізвище, ім'я та по батькові); назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії; розмір грошового забезпечення за нормами чинними на ____ _200__ р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу), види грошового забезпечення, підпис, прізвище, ініціали керівника уповноваженого органу; ставиться печатка та міститься примітка.
Разом з тим, доказів того, що позивач звертався до відповідача із відповідною заявою, в Порядку №3-1, надавши іншу довідку про складові грошового забезпечення за його посадою, суду також надано не було.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог, з урахуванням відсутності доказів надходження до відповідача від ліквідаційної комісії УМВС України в Вінницькій області іншої, ніж та, що перебуває у розпорядженні відповідача, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача із зазначенням усіх складових.
Також, не знайшло свого підтвердження посилання позивача щодо порушення строків проведення перерахунку пенсії. Так, відповідно до листа ГУПФ України у Вінницькій області №52/Н-12 від 24.01.2019 року перерахунок пенсії позивача здійснено з 01.01.2016 року. Доказів зворотнього позивачем суду надано не було.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, судом встановлено, що органом пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Вінницькій області, у відповідності до порядку чинного законодавства, а тому у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення у повному обсязі виготовлене 22.04.2019 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович