Постанова № 81269847, 12.04.2019, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
12.04.2019
Номер справи
490/1844/19
Номер документу
81269847
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 490/1844/19

н\п 3/490/467/2019

Центральний районний суд м. Миколаєва

54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2019 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Подзігун Г.В., розглянувши справу про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, ідентифікаційний номер платника податків невідомий, який проходить службу на посаді командира ремонтного взводу роти ремонтно-артилерійського озброєння військової частини А2802 у військовому званні прапорщик, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

27.02.2019 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП. Відповідно до вказаного протоколу, прапорщик ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою військової частини А2802, яка дислокується у Центральному районі м. Миколаєва, протиправно, всупереч інтересам служби, в порушення покладених на нього обов`язків, в умовах дії особливого періоду, в ході проведення інвентаризації ракетно-артилерійського озброєння у військовій частині А2802 у період з 30.10.2018 року по 15.01.2019 року фактичну наявність стрілецької зброї у 2-й реактивній артилерійській батареї реактивного дивізіону військової частини не перевіряв, відсутність двох 5,45 мм автоматів АК-74 ТК (завод. НОМЕР_1, НОМЕР_2) у підрозділі не виявив; підписав акт інвентаризації відповідно до інформації внесеної до інвентаризаційного опису із слів матеріально відповідальних осіб або за даними облікових документів без перевірки фактичної наявності військового майна, що виразилося у недбалому ставленні до військової служби, зокрема не виконанні обов`язків передбачених ст.ст. 11, 16, 70, 71 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, вимог п.п. 9, 14 Положення про інвентаризацію військового майна у ЗС України, и. 10.3.9, п. 103.23 Положення про військове господарство у ЗС України, п.п. 1.8, 1.16, п.1.20, п. 2.1, 2.7 Інструкції про особливості проведення інвентаризації стрілецької зброї у ЗС України та п. 3.4 наказу командира військової частини про проведення інвентаризації, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, з обставинами, викладеними у протоколі не погодився. Зазначив, що належних умов для проведення інвентаризації не було, проте ним за вказівкою голови комісії, в період встановлення фактичної наявності зброї, безпосередньо було здійснено перевірку комплектності автоматів. При цьому додав, що підписав акт на підставі даних перевірки на початку січня 2019 року.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Герасимов О.В. просив закрити провадження у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, адже фактична перевірка зброї закінчилась 28.12.2018 року.

Прокурор військової прокуратури Миколаївського гарнізону Брагар Д. В. протокол про адміністративне правопорушення підтримав та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 172-15 КУпАП. Зазначив, що строк накладення адміністративного стягнення не закінчився, так як фактична перевірка тривала до закінчення підписання самого акту, тобто до 15.01.2019 року.

Свідок ОСОБА_2 вказав, що фактична перевірка зброї відбувалась 28.11.2018 року, проте акт інвентаризації було підписано та зареєстровано після повернення підрозділів з бойових завдань. Зазначив, що точної дати підписання акту № 741 не пам`ятає.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, опитавши свідка, суддя приходить до наступного.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з`ясування обставин по справі.

Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 172-15 передбачена відповідальність за недбале ставлення до військової служби, вчинена в умовах особливого періоду.

Відтак, у судовому засіданні встановлено, що прапорщик ОСОБА_1 , будучи членом інвентаризаційної комісії ракетно-артилерійського озброєння військової частини А2802, яка проводилась у період з 30.10.2018 року по 15.01.2019 року фактичну наявність стрілецької зброї у 2-й реактивній артилерійській батареї реактивного дивізіону військової частини не перевіряв, відсутність двох 5,45 мм автоматів АК-74 ТК (завод. НОМЕР_1, НОМЕР_2) у підрозділі не виявив; підписав акт інвентаризації відповідно до інформації внесеної до інвентаризаційного опису із слів матеріально відповідальних осіб або за даними облікових документів без перевірки фактичної наявності військового майна, що виразилося у недбалому ставленні до військової служби, зокрема не виконанні обов`язків передбачених ст.ст. 11, 16, 70, 71 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, вимог п.п. 9, 14 Положення про інвентаризацію військового майна у ЗС України, и. 10.3.9, п. 103.23 Положення про військове господарство у ЗС України, п.п. 1.8, 1.16, п.1.20, п. 2.1, 2.7 Інструкції про особливості проведення інвентаризації стрілецької зброї у ЗС України та п. 3.4 наказу командира військової частини про проведення інвентаризації.

Так, відповідно до п.п. 9, 14 Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 № 748 (далі - Положення про інвентаризацію військового майна у ЗС України) заборонено проводити інвентаризацію неповним складом комісії та заносити до інвентаризаційного опису дані зі слів матеріально відповідальних осіб або за даними облікових документів без перевірки фактичної наявності військового майна, його якісного стану (категорійності), кількості, комплектності.

Проте, в письмових поясненнях члени інвентаризаційної комісії, зокрема, капітан ОСОБА_3 , старший лейтенант ОСОБА_7 вказали, що фактична наявність стрілецької зброї у 2 реактивній артилерійській батареї реактивного дивізіону військової частини не перевірялася, а до інвентаризаційного опису були занесені дані із слів матеріально відповідальних осіб та за даними облікових документів, будучи на полігоні. Крім того, капітан ОСОБА_5 в письмових поясненнях зазначив, що 2 автомати 5,45 мм АК-74 ТК завод. НОМЕР_1, НОМЕР_2 перебували на обліку та фактично зберігались у 2-й реактивній артилерійській батареї, проте використовувались військовослужбовцями 1 реактивної артилерійської батареї. Даний факт також підтверджується книгою видачі зброї та боєприпасів 1 реактивної артилерійської батареї реактивно артилерійського дивізіону військової частини А2802. Однак, в ході проведення інвентаризації даного факту не було виявлено та у відповідному акті не висвітлено.

Метою проведення інвентаризації, відповідно до п. 3 Положення про інвентаризацію військового майна у ЗС України, є встановлення фактичної наявності військового майна, його якісного стану (категорійності) і комплектності, виявлення обсягів нестачі, надлишку та надлишкового військового майна, а також відображення результатів інвентаризації в інвентаризаційних описах або відомостях наявності та якісного стану майна. Всупереч наведеному, як головою комісії, так і іншими її членами, не було виявлено нестачу 2 автоматів 5,45 мм АК-74 ТК.

У відповідності до п.п. 10.3.9, 10.3.23 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.97 № 300 (далі - Положення про військове господарство ЗС України) голова та члени комісії за недоброякісне проведення інвентаризації, а також за неправильне висвітлення в акті фактичних справ несуть відповідальність у встановленому законом порядку. Відомості наявності та якісного стану матеріальних засобів підписуються головою і членами комісії, які проводили перевірку та матеріально-відповідальними особами, а також командирами підрозділів, які перевірялись. При цьому, п. 29 Положення про інвентаризацію військового майна у ЗС України, є встановлення фактичної наявності військового майна передбачено, що результати інвентаризації оформляються актом, до якого додаються інвентаризаційні описи і який підписується головою і членами інвентаризаційної комісії, а також у порядку ознайомлення командирами (начальниками) відповідних служб.

Відповідно до п. п. 1.8. 1.16. 1.20, 2.1. 2.7 "Інструкції про особливості проведення інвентаризації стрілецької зброї, ракет та боєприпасів у Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 19.07.13 № 495 (далі - Інструкція проособливості проведення інвентаризації стрілецької зброї у ЗС України) головою інвентаризаційної комісії розробляються План інвентаризації стрілецької зброї, а для щоденного відображення її ходу, найменування перевіреної стрілецької зброї та виявлених недоліків заводиться робочий зошит. Після закінчення інвентаризації стрілецької зброї, ракет та боєприпасів головою інвентаризаційної комісії у книгах та картках обліку відображаються її результати. Голова та члени інвентаризаційної комісії повинні особисто перевіряти наявність зброї поштучно та за номерами зі звіркою номерного обліку зброї з обліковими даними підрозділу та служби РАО військової частини.

В акті інвентаризації ракетно-артилерійського озброєння військової частини А2802 №741 простежується відсутність підпису члена комісії ОСОБА_6 , з чого можна зробити висновок також про те, що інвентаризація проводилась не в повному складі комісії. Результатами ж проведення інвентаризації, відповідно до вищезазначеного акту, надлишків та нестач не виявлено.

Отже, з урахуванням викладеного, а також того, що прапорщик ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою військової частини А2802, якого було включено до складу інвентаризаційної комісії у якості її члена в ході проведення інвентаризації, допустив порушення вимог вимог ст. ст. 9, 11, 16, 58,59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.п. 9, 14 Положення про інвентаризацію військового майна у ЗС України, п.п. 10.3.9, 10.3.23 Положення про військове господарство ЗС України, п. п. 1.8. 1.16. 1.20, 2.1. 2.7 Інструкції про особливості проведення інвентаризації стрілецької зброї у ЗС України, суддя приходить до висновку, що у його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, який полягає у недбалому ставленні військової службової особи до військової служби.

При цьому, твердження ОСОБА_1 та його представника - адвоката Герасимова О.В. про закриття провадження по справі у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення суддя не бере до уваги, адже вказане суперечить вимогам Положення про інвентаризацію військового майна у ЗС України та Наказу командира військової частини А2802 №37 від 15.01.2019 року "Про підсумки проведення інвентаризації ракетно-артилерійського озброєння військової частини А2802".

За такого, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який будучи військовослужбовцем та проходячий службу на посаді командира ремонтного взводу роти ремонтно-артилерійського озброєння військової частини А2802, зобов`язаний вчиняти дії, спрямовані на підтримання порядку і дисципліни, бути прикладом для підлеглих та інших військовослужбовців Збройних Сил України, факт невизнання ОСОБА_1 своєї вини, суддя вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста сорока п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що буде достатнім для виправлення та попередження вчинення ним в майбутньому нових правопорушень.

Керуючись ст.ст. 33, ч. 2 ст. 172-15, ст.ст. 283-285 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в прибуток держави у розмірі 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п`ять) гривень.

Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок № 31118106014006, ОКПО 37992781, отримувач УК у м. Миколаїв/Централ.р-н, код 21081100, банк ГУДКСУ Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.

Строк пред`явлення постанови суду до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення.

Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів.

СУДДЯ Г. В. ПОДЗІГУН