Постанова № 81263917, 17.04.2019, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
17.04.2019
Номер справи
638/2744/19
Номер документу
81263917
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 638/2744/19

Провадження № 3/638/1046/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2019 року суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Штих Т. В.,

за участі секретаря судового засідання Тарасової О.П.,

прокурора Радіонова С.А., Гладун Д.В.,

розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого Державне підприємство “Український науково-технічний центр металургійної промисловості “Енергосталь”, генеральний директор, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 1726 КпАП України, -

установив:

27 лютого 2019 року до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал з Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 1726 КпАП України.

В протоколі про адміністративне правопорушення від 20 лютого 2019 року № 44-01/91/19 зазначається, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді генерального директора державного підприємства «Український науково-технічний центр металургійної промисловості «Енергосталь», будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України “Про запобігання корупції”, несвоєчасно подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування у зв’язку з придбанням транспортного засобу.

Згідно зі змістом пунктів 1.1. та 4.1. статуту державного підприємства «Український науково-технічний центр металургійної промисловості «Енергосталь», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.04.2018 № 526, ДП «УкрНТЦ «Енергосталь» засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та є державним комерційним підприємством. ДП «УкрНТЦ «Енергосталь» є юридичною особою від дня його державної реєстрації, що підтверджується відомостями зазначеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до частини другої статті 81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Таким чином ДП «УкрНТЦ «Енергосталь» є юридичною особою публічного права.

Відповідно до наказу заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України від 22.07.2016 № 70-п «Про призначення ОСОБА_1В.» ОСОБА_1 призначено генеральним директором ДП «УкрНТЦ «Енергосталь».

Таким чином, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, ОСОБА_1 є суб’єктом, на якого поширюється дія Закону.

Тому згідно з абзацом п’ятнадцятим частини першої статті 1, частиною другою статті 52 Закону, приміткою до статті 1726 КУпАП ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб’єктом правопорушення.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

ОСОБА_1 допустив порушення вимог Закону, в частині несвоєчасного повідомлення Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані, з огляду на таке.

Частиною другою статті 52 Закону встановлено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Реєстру, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб’єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної

електронної форми.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 становив 1762 гривень.

Таким чином, з 01.01.2018 суб’єкти декларування зобов’язані були повідомляти Національне агентство про суттєві зміни в майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна на суму, що перевищує 88 100,00 грн.

Відповідно до загальнодоступних даних Реєстру, які розміщені на сайті Національного агентства, ОСОБА_1 25.07.2018 подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, у зв’язку з набуттям у власність 23.03.2018 транспортного засобу Chevrolet Orlando, 2017 року випуску, загальною вартістю 586 713, 00 гривень.

Відповідно до копії договору купівлі продажу автомобіля на умовах 100% передоплати № 41415- Y05752 від 23.03.2018, 23.03.2018 укладеного між ПрАТ «Харків-Авто» (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) вартість транспортного засобу Chevrolet Orlando, 2017 року випуску становить 586 713,00 гривень.

Пунктом 2.5. Договору визначено, що право власності на автомобіль переходить до Покупця з моменту підписання акту прийому-передачі автомобіля.

06.04.2018 Продавець та Покупець підписали Акт прийому-передачі автомобіля.

Згідно з частиною першою статті 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зважаючи на вищевикладене, ОСОБА_1 будучи особою, на яку розповсюджується дія Закону, був зобов’язана до 00 години 00 хвилин

подати до Реєстру повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, шляхом заповнення форми повідомлення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Відповідно до загальнодоступних даних Реєстру, які розміщені на сайті Національного агентства, ОСОБА_1 подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, у зв’язку з придбанням транспортного засобу 25.07.2018 о 15 год. 13 хв. (унікальний ідентифікатор документа — b4dbbdd3-9287-4b97-b18а-1ed719e4dd57).

Відповідно до табелю обліку робочого часу за квітень 2018 року, ОСОБА_1 в період з 06.04.2018 по 17.04.2018, знаходився за місцем здійснення трудової діяльності згідно із звичайним розпорядком робочого часу і в будь-який день впродовж зазначеного періоду міг подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані до Реєстру.

Таким чином, ОСОБА_1 допустив порушення вимог Закону щодо своєчасності подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є наступний день після закінчення визначеного Законом десятиденного терміну подачі ОСОБА_1 повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, тобто 00 год 00 хв. 17.04.2018.

Місце вчинення правопорушення в цьому випадку невизначене, бо ОСОБА_1 мав можливість подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані через мережу Інтернет в будь-якому місці, але оскільки, останній є суб’єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, у зв’язку із перебуванням на роботі в ДП «УкрНТЦ «Енергосталь», місцем вчинення правопорушення слід вважати місцезнаходження підприємства, а саме: пр. Науки, 9, м. Харків.

Датою виявлення правопорушення, як вважає, особа, яка складала протокол, є дата складання протоколу, а саме 20.02.2019, тобто момент з’ясування всіх необхідних даних і надання пояснень, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушення за частиною другою статті 1726КУпАП.

Враховуючи, що правопорушення, передбачене частиною другою статті 1726 КУпАП, є правопорушенням з формальним складом та зазначена норма права не містить кваліфікуючих ознак, сам факт несвоєчасного подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування утворює в діях ОСОБА_1 об’єктивну сторону правопорушення.

Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог частини другої статті 52 Закону, а також рішень Національного агентства від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №958/29088 (зі змінами), від 10.06.2016 №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089 (зі змінами), несвоєчасно подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною другою статті 1726 КУпАП.

ОСОБА_1 надав свої письмові пояснення до вказаного протоколу, в яких свою вину не визнав та пояснив, що дійсно 06.04.2018 придбав автомобіль Chevrolet Orlando, 2017 року випуску, загальною вартістю 586713 грн. Однак не знав про обов'язок повідомити про суттєві зміни у майновому стані, а саме про обов'язок письмово повідомити НАЗК у десятиденний строк про придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня поточного року. Планував вказати про придбання автомобіля у щорічній декларації за 2018 рік. Крім того, вказує, що не міг ознайомитись зі змістом ч. 2 ст. 52 Закону України “Про запобігання корупції” та своєчасно повідомити про придбання автомобіля, оскільки у відповідний період встановлений для надання повідомлення він приймав участь у складних переговорах з укладання великих контрактів для державного підприємства, яке він очолює; різке погіршення стану здоров'я дружини вимагало термінового відправлення її на лікування за межі м. Харкова; він приймав участь у випуску магістерських робіт у Харківському національному університеті міського господарства; здійснював редагування до випуску другого номеру за 2018 рік журналу “Екологія та промисловість”, редколегію якого очолює; виконував обов'язки заступника голови комісії з освіти та науки Харківської обласної ради, члена спеціалізованої Ради з присудження вчених ступенів в ХНУ “ХПІ”. Вказує, що у нього не було умислу на вчинення вказаного правопорушення, що виключає відповідальність за його вчинення.

Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 1726 КпАП України та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

18 березня 2019 року ОСОБА_1 прибув у судове засідання, підтримав свої письмові пояснення, а також просив провадження у справі закрити, у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності. У судовому засіданні 16 квітня 2019 року захисник надала пояснення та додаткові докази. Вважала, що ОСОБА_1 взагалі не є суб’єктом вказаного правопорушення, та як є науковцем, крім того зазначила, що його майновий стан не змінився, а на придбання автомобілю витрачені задекларовані в попередньому році кошти.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що відповідно до п. п. 1.1. та 4.1. статуту державного підприємства «Український науково-технічний центр металургійної промисловості «Енергосталь», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.04.2018 № 526, вказане підприємство засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та є державним комерційним підприємством. ДП «УкрНТЦ «Енергосталь» є юридичною особою публічного права відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України.

Наказом заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України від 22.07.2016 № 70-п «Про призначення ОСОБА_1В.», ОСОБА_1 призначено генеральним директором державного підприємства «Український науково-технічний центр металургійної промисловості «Енергосталь».

Таким чином, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про запобігання корупції”, ОСОБА_1 є суб’єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, а тому згідно з абз. 15 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 52 Закону України “Про запобігання корупції”, приміткою до статті 1726 КпАП України, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб’єктом адміністративного правопорушення, передбаченого 1726 КпАП України.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України “Про запобігання корупції”, у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Пунктом 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, встановлено, що суб’єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 становив 1762 грн.

Таким чином, в період з 01.01.2018 по 31.12.2018 суб’єкти декларування, до яких належить і ОСОБА_1, були зобов’язані повідомляти Національне агентство про суттєві зміни в майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна на суму, що перевищує 88100 грн.

23.03.2018 ОСОБА_1 уклав з ПрАТ «Харків-Авто» Договір купівлі-продажу автомобіля на умовах 100% передоплати № 414315-Y05752, відповідно до якого ПрАТ «Харків-Авто» продав, а ОСОБА_1 купив автомобіль Chevrolet Orlando, 2017 року випуску. Відповідно до п. 2.1 зазначеного договору та додатку № 1 до нього, повна ціна автомобіля становить без ПДВ — 488927 грн 50 коп., всього з ПДВ 586713 грн 00 коп. Саме таку суму за придбаний автомобіль сплатив ОСОБА_1 відповідно до квитанцій № 0.0.997527211.1 від 27.03.2018, 0.0.1003392528.1 від 04.04.2018, 0.0.1003807335.1 від 04.04.2018. Згідно з Актом передачі-прийняття автомобіля № 25228185 від 06.04.2018, ОСОБА_1 отримав автомобіль Chevrolet Orlando, 2017 року випуску, тим самим набувши право власності на нього згідно з ч. 1 ст. 334 Цивільного кодексу України.

Таким чином, 06.04.2018 ОСОБА_1 придбав автомобіль Chevrolet Orlando, 2017 року випуску, вартістю 586713 грн 00 коп., а тому як суб'єкт декларування зобов'язаний був до 17.04.2018 подати до Реєстру повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, шляхом заповнення форми повідомлення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Відповідно до загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на сайті Національного агентства, 25.07.2018 ОСОБА_1 подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, у зв’язку з набуттям у власність 23.03.2018 транспортного засобу Chevrolet Orlando, 2017 року випуску, загальною вартістю 586713 грн.

З вказаного вбачається, що ОСОБА_1 допустив порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України “Про запобігання корупції”, а саме не повідомив письмово Національне агентство з питань запобігання корупції шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, через власний персональний електронний кабінет про суттєву зміну у майновому стані, а саме про придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, у десятиденний строк з моменту придбання майна.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 1726 КпАП України.

Доводи ОСОБА_1 про те, що він не знав про свій обов'язок повідомити про суттєві зміни у майновому стані, що передбачено ч. 2 ст. 52 Закону України “Про запобігання корупції”, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Доводи ОСОБА_1 про те, що він не міг своєчасно повідомити про придбання автомобіля, оскільки у відповідний період встановлений для надання повідомлення він працював на підприємстві, опікувався здоров'ям дружини, яка хворіла, виконував свої обов'язки у Харківському національному університеті міського господарства, голови редколегії журналу “Екологія та промисловість”, заступника голови комісії з освіти та науки Харківської обласної ради, члена спеціалізованої Ради з присудження вчених ступенів в Харківського національного університету “Харківський політехнічний інститут” не були підтверджені відповідними доказами, а крім того не можуть бути суттєвими непереборними обставинами, які звільняють його від передбаченого законом обов'язку повідомити про суттєві зміни в майновому стані.

Доводи ОСОБА_1 про відсутність у нього умислу на вчинення вказаного правопорушення суд вважає необґрунтованими, оскільки він має вищу освіту, тривалий час працює на відповідальній посаді, є суб'єктом декларування у розумінні Закону України “Про запобігання корупції”, знання ним закону презюмується, а тому ОСОБА_1 не повідомив про суттєві зміни в майновому стані, знаючи про такий свій обов'язок.

Інші доводи ОСОБА_1 явно не відносяться до предмета спору, або не мають правового значення.

Проте відповідно до наданих та досліджених в судовому засіданні документів, а саме супровідних листів з відмітками про отримання НАЗК виявило вказане правопорушення 21 вересня 2018 року та звернулась з відповідним запитом до ОСОБА_1 У подальшому ОСОБА_1 05 жовтня 2018 року надав всі запитувані документи по запиту.

Суд розглянувши матеріали справи вважає, що даний адміністративний матеріал підлягає закриттю з наступних підстав.

Згідно із ст. 38 КпАП України, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше за три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - трох місяців з дня його виявлення.

У відповідності із п.7 ст.247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки, передбачені статтею 38 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст. 176-2 , п.1 ч. 1 ст.247, 283, 284 КУпАП, суд, -

постановив:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-6 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням терміну накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подаються до апеляційного суду через місцевий суд, який ухвалив постанову.

Суддя : Т.В. Штих