Рішення № 81249011, 18.04.2019, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
405/1645/19
Номер документу
81249011
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 405/1645/19

2/405/217/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.04.2019 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі

головуючої судді: Шевченко І.М.

при секретарі : Фришко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням соціальної допомоги на дітей одинокій матері, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницькому ради, звернулось в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері, мотивуючи свої вимоги тим, що за заявою відповідача було призначено щомісячну соціальну допомогу як одинокій матері на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 на період з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року у розмірі 1 860,00 грн. щомісячно.

Враховуючи лист служби у справах дітей Міської ради міста Кропивницького від 23.06.2018 року № 1523 позивачем було зупинено виплату допомоги розпорядженням від 04.07.2018 року. Однак виплату за червень 2018 року відповідач отримала в зв’язку з тим, що під час нарахування суми соціальної допомоги, управлінню не було відомо про те, що рішенням виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 31.05.2018 року № 271 дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, відібрано від їх матері ОСОБА_2. В зв’язку з чим вона з 01.06.2018 року не мала право на отримання вищезазначеної допомоги одиноким матерям, однак її отримала, що призвело до надміру виплачених бюджетних коштів на суму 1 860,00 грн. Дані кошти повинні бути відшкодовані державі за рахунок відповідача, яка в добровільному порядку відмовляється це зробити.

Посилаючись на викладене та норми діючого законодавства просить задовольнити позов та стягнути з відповідача зазначену вище суму надміру виплачених бюджетних коштів і судові витрати по справі.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 20.03.2019 року відкрито спрощене провадження у вказаній справі та призначено судове засідання без виклику сторін.

Учасники справи повідомлені про судове засідання.

Від представника позивача ОСОБА_5 подано до суду заяву від 18.04.2018 року про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач відзив на позов не подала. За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу на підставі матеріалів справи та наявних у справі доказів.

Дослідивши докази по справі в їх сукупності, з’ясувавши підстави та предмет позову, характер спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернулася позивач, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані, ґрунтуються на вимогах закону, що регулює спірні правовідносини, та є такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 10.06.2016 року № 325 «Про обсяги і межі повноважень, які визначаються Кіровоградською міською радою Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам сьомого скликання та їх виконавчим органам» затверджено обсяги і межі повноважень Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам та їх виконавчим органам. Розділом VІ обсягів меж і повноважень управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради делеговано повноваження в сфері соціального захисту населення, зокрема вирішення питань виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, надання тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, допомоги будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, допомоги особам, які не мають права на пенсію, компенсаційних виплат по догляду за інвалідами та виплат передбачених законодавством (п. 3 Рішення).

У зв’язку з перейменуванням міста Кіровограда на місто Кропивницький та Ленінського району на Подільський рішенням Ленінської районної у місті Кіровограді ради від 25.03.2017 року № 85 Ленінська районна у місті Кіровограді рада перейменована на Подільську районну у місті Кропивницькому раду.

Рішенням Подільської районної у місті Кіровограді ради від 23.06.2017 року № 92 «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради» управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради перейменоване на управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до цього Закону сім’ям з дітьми призначається, зокрема допомога на дітей одиноким матерям.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 затверджений Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми.

Частиною 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», пунктом 33 Порядку встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з ч. 1 ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» визначено, що одинокою матір’ю є жінка, яка не перебуває в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.

Частиною 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Призначення вказаних видів соціальної допомоги проводиться на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 року № 441, що заповнюються особисто заявником (уповноваженим представником сім’ї). В тексті заяви передбачено попередження про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім’ї, а також про обов’язок заявника, у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, повідомити органи соціального захисту населення.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач по справі ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради з листопада 2009 року як одинока мати та отримувала відповідну допомогу на сина ОСОБА_3 в зв’язку з тим, що у свідоцтві про народження дитини запис про батька дитини проведений в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини.

Відповідно до свідоцтва про народження 1-ОЛ № 085642 від 03.11.2009 року, виданого Центральним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Кіровоградській області, батьками ОСОБА_3, який народився 25.10.2009 року є ОСОБА_6 та ОСОБА_2, про що в Книзі реєстрації народжень зроблено відповідний актовий запис за № 2468.

З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України для отримання допомоги від 03.11.2009 року № 00001614994 на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виданого Центральним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Кіровоградській області, вбачається, що відомості про його батька записані за вказівкою матері згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України. Актовий запис зареєстровано в Реєстрі 03.11.2009 року за № 00006013001.

Відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 року за № 1098/12972) в ОСОБА_1 була оформлена особова справа за № 4570 та відкрито особовий рахунок № 419277 (за призначенням допомоги відповідачу як одинокій матері на ОСОБА_3М.).

13.08.2012 року народився ОСОБА_7.

Відповідно до свідоцтва про народження 1-ОЛ № 132284 від 21.08.2012 року, виданого Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Кіровоградській області, батьками ОСОБА_7 є ОСОБА_8 та ОСОБА_2, про що складено відповідний актовий запис за № 1538.

З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України для призначення допомоги від 21.08.2012 року № 00010950245 на ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, виданого Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Кіровоградській області, вбачається, що відомості про його батька записані за вказівкою матері згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України. Актовий запис зареєстровано в Реєстрі 21.08.2012 року за № 00078564878.

За призначенням допомоги відповідачу як одинокій матері на ОСОБА_7 відкрито особовий рахунок № 425482.

З вересня 2012 року ОСОБА_2 як одинока мати отримувала в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради відповідну допомогу на двох синів ОСОБА_3 та ОСОБА_7

04.04.2018 року ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_1 з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (зареєстрована за вх. № 5/485).

До заяви, зокрема, були подані:

довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 02.04.2018 року № 1512, видана комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація № 2» Міської ради міста Кропивницького» про те, що ОСОБА_2 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та крім неї у даному будинку проживають: ОСОБА_9, власник, ОСОБА_10, чоловік, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_3, правнук, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, правнук, ІНФОРМАЦІЯ_2;

декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01.10.2017 року до 01.04.2018 року, відповідно до якої доходів, власного житла, транспортних засобів та земельних ділянок, паїв сім’я не має;

свідоцтво про народження 1-ОЛ № 221642 від 07.03.2018 року, видане повторно Кропивницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, згідно з яким ОСОБА_4 народився 13.08.2012 року у м. Кіровограді Кіровоградської області та його батьками є ОСОБА_11 та ОСОБА_2, про що складено відповідний актовий запис за № 1538.

При наданні заяви про призначення допомоги від 04.04.2018 року відповідач під особистий підпис була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім’ї, доходу сім’ї, а також про необхідність повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги.

Розпорядженням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 13.04.2018 року з 01.04.2018 року особовий рахунок № 425482 для виплати грошової допомоги на ОСОБА_7 було закрито у зв’язку із встановленням батьківства. Рішенням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 13.04.2018 року ОСОБА_7 знятий з оплати з 01.04.2018 року.

Відповідно до поданої відповідачем заяви від 04.04.2018 року ОСОБА_1 було прийнято рішення від 17.04.2018 року про призначення ОСОБА_2 допомоги як одинокій матері на утримання ОСОБА_3 на період з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року у розмірі 1 860,00 грн. щомісячно.

02.07.2018 року до управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради надійшов лист від 23.06.2018 року № 1523 зі служби у справах дітей Міської ради міста Кропивницького про те, що на згідно з рішенням виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 31.05.2018 року № 271 дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 відібрано від матері ОСОБА_2.

Розпорядженням начальника ОСОБА_1 від 04.07.2018 року вирішено з 01.06.2018 року припинити виплату ОСОБА_2 допомоги на дітей одинокій матері відповідно до листа служби у справах дітей міської ради міста Кропивницького від 23.06.2018 року № 1523.

Частиною 2 статті 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та абзацом тринадцятим пункту 36 Порядку встановлено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється, зокрема у разі відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав. Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Згідно з п. 46 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім’ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов’язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім’ям з дітьми, зобов’язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім’ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім’ї тощо). Суми державної допомоги сім’ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім’ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Про факт відібрання дітей відповідач ОСОБА_1 не повідомила.

Рішенням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 04.07.2018 року внесені зміни до рішення від 17.04.2018 року, згідно з яким ОСОБА_2 допомога як одинокій матері на утримання ОСОБА_3 призначена на період з 01.04.2018 року по 31.05.2018 року в розмірі 1 860,00 грн. щомісячно, з 01.06.2018 року ОСОБА_3 знято з оплати та здійснено перерахунок соціальної допомоги.

Встановлено, що переплата, яка утворилася внаслідок неповідомлення відповідачем ОСОБА_1 соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги, за період з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року становить 1 860,00 грн.

Повідомленнями управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 09.07.2018 року № 419277/33 про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державній соціальній допомозі (допомога на дітей одиноким матерям) у розмірі 1 860,00 грн., запропоновано ОСОБА_2 повернути зазначену суму і перерахувати її до 25.12.2018 року на рахунок управління. Відповідач повідомлення залишила без задоволення.

На сьогоднішній день надміру виплачена грошова допомога у розмірі 1 860,00 грн., відповідачем у добровільному порядку не повернута.

Згідно з ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодовування.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов’язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності рахункової помилки з боку особи, яка проводить таку виплату та недобросовісності з боку набувача.

Така позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 22.01.2014 року у справі № 6-151цс13, від 02.07.2014 року у справі № 6-91цс14.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі наведених доказів, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_2 у добровільному порядку не повернула суму грошової допомоги, виплачену надміру, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради нараховану та виплачену державну соціальну допомогу на дітей одинокій матері за період з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року у розмірі 1 860,00 грн.

Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача, а тому стягненню на користь позивача з відповідача підлягають судові витрати в сумі 1 921,00 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ст.ст. 1212, 1213, 1215 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 76, 141, 247, 258-260, 263-265, 274 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради суму надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням допомоги на дітей одинокій матері за період з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року в розмірі 1 860,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради суму сплаченого судового збору в розмірі 1 921,00 грн.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 53/39 (код 03197629, р/р 35418043021577 в УДКСУ у м. Кропивницькому Кіровоградської області, МФО 823016, КПКВКМБ - 0813045).

Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_1, зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_5.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда ОСОБА_12