Ухвала суду № 81240179, 15.04.2019, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
266/1932/19
Номер документу
81240179
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 266/1932/19

Провадження№ 1-кс/266/850/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2019 року м. Маріуполь

Слідчий суддя Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області Сараєв І.А., за участю секретаря Нетреба О.В., за участю слідчого Ставицької Н.Б., розглянувши клопотання слідчого СВ Приморського відділення поліції Центрального ВП ГУНП в Донецькій області лейтенанта поліції Філоненко І.І., погоджене прокурором Приморського відділу Маріупольської місцевої прокуратури №1 Росляковим Ю.В., в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017051290000139 від 13.12.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,-

В С Т А Н О В И В:

09.04.2019 року до суду надійшло клопотання слідчого СВ Приморського відділення поліції Центрального ВП ГУНП в Донецькій області лейтенанта поліції Філоненко І.І., погоджене прокурором Приморського відділу Маріупольської місцевої прокуратури №1 Росляковим Ю.В., в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017051290000139 від 13.12.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Фонду державного майна України по Донецькій області.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що 13.12.2017 р. на адресу Маріупольської місцевої прокуратури № 1 звернувся голова первинної профспілкової організації ДП «ММТП» ОСОБА_4 відносно здійснення закупівлі товарів та послуг посадовими особами ДП «Маріупольський морський торговий порт» під час здійснення господарської діяльності впродовж 2016-2017 року із закупівлі товарів та послуг за цінами, що є значно завищеними.

Під час досудового розслідування було встановлено, що на підставі Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою КМУ від 04.10.1995р. №786, з урахуванням умов, викладених в листах Міністерства інфраструктури України від 02.03.2016р. , між регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Донецькій області та ТОВ «СТТ» було укладено договір оренди від 15.06.2016р. №6311/2016 на державне майно нежитлові приміщення загальною площею 7826,0 кв.м. будівлі складу генеральних вантажів (реєстровий номер 01125755.8.АААИБД724), розташоване за адресою : АДРЕСА_1, 1 й вантажний район 2 причал, що знаходиться на балансі ДП «Маріупольський морський торговельний порт». Метою укладення вказаного правочину є розміщення складу для організації та обслуговування вантажів. Договір оренди укладено строком на 15 років, що діє з 15.06.2016р. до 14.06.2031 включно, нотаріально посвідчений. Вартість зазначеного майна визначена згідно з висновком про вартість на 31.01.2016р., становить за незалежною оцінкою, проведеною суб*єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_5 4293422 грн.

Згідно інформації РВ ФДМУ по Донецькій області орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державним майном та пропорції її розподілу, затвердженою постановою КМУ від 04.10.1995р. №786 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку травень 2016-53667,78грн.

27 лютого 2019 року слідчим було призначено оціночно-будівельну експертизу, до проведення якої було залучено експертів Донецького НДЕКЦ МВС України.

06.03.2019 року до СВ Приморського ВП надійшло клопотання експерта про надання додаткових матеріалів необхідних для складання висновку експерта за результатами судової оціночно-будівельної експертизи, а саме надання оригінала оцінки нерухомого майна з додатками, які виконані суб*єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_5,

нежитлового приміщення загальною площею 7826,0 кв.м. будівлі складу генеральних вантажів, що розташоване за адресою : АДРЕСА_1, 1 й вантажний район 2 причал, що знаходиться на балансі ДП «Маріупольський морський торговельний порт», станом на час визначення ринкової вартості.

У зв*язку з тим, що вказані документи знаходяться у володінні РВ ФДМУ по Донецькій області, слідчий просив надати дозвіл на доступ до оригіналів оцінки нерухомого майна з додатками, які виконані суб*єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_5, з подальшою їх виїмкою.

Слідчий Ставицька Н.Б. в судовому засіданні клопотання підтримала, просила задовольнити.

Представник РВ ФДМУ по Донецькій області у судове засідання не з*явився, до суду надав заяву про розгляд клопотання у його відсутності, з урахуванням письмових пояснень, заперечував проти задоволення клопотання.

Слідчий суддя, вислухавши слідчого, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вважає, що клопотання слідчого задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).

Згідно ст.ст.22,26 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.

Сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.

Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Згідно ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.

Згідно ст.132 ч.1,2,3,4,5 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження є в тому числі і тимчасовий доступ до речей і документів. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

У випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

При цьому, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч. 5ст. 163 КПК України).

Тобто, обставини регламентовані ч. 5ст. 163 вказаного Кодексу в силу норм його ст.ст. 22, 26 підлягають доказуванню заявником.

Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно п.7 ч.2 ст.160КПК України,у клопотанні зазначаються обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Як вбачається, у клопотанні слідчого ставиться питання щодо надання тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні РВ ФДМУ по Донецькій області , з можливістю вилучення їх оригінала.

На обґрунтування підстав слідчим надано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017051290000139, згідно якого 13.12.2017 на підставі заяви первинної профспілкової організації ДП «ММТП» Профспілки працівників вугільної промисловості України, до ЄРДР внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, а саме що посадовими особами ДП «ММТП» при здійсненні господарської діяльності впродовж 2016-2017 р.р. здійснювались закупівлі товарів та послуг за цінами, що є значно завищеними, що призвело до привласнення та розтрати майна ДП «ММТП» (а.с.5).

Також слідчим надано постанову про призначення оціночно-будівельної експертизи від 27.02.2019 року (а.с. 13-14) та клопотання експерта від 05.03.2019 року, в якому перелічені копії документів необхідних для проведення оціночно-будівельної експертизи , а також оригінал оцінки нерухомого майна з додатками, яка виконана згідно постанови, суб*єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_5 нежитлового приміщення загальної площею 7826,0 кв.м будівлі складу генеральних вантажів, що розташоване за адресою : АДРЕСА_1, 1-й вантажний район 2 причал, що знаходиться на балансі ДП «ММТП» станом на час визначення ринкової вартості.

В своєму клопотанні експерт не вказує і не обґрунтовує ,з обов*язковим посиланням на вимоги Закону України «Про судову експертизу» , наказу Міністерства юстиції від 08.10.98р. «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» , в звязку чим йому необхідний саме оригінал вказаного документу, яке значення він має для проведення вказаної експертизи.

Згідно ст..1 Закону України «Про судову експертизу» - судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об*єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Згідно ст..3 Закону України «Про судову експертизу» - судово-експертна діяльність здійснюється на принципах законності, незалежності, об'єктивності і повноти дослідження.

Згідно ст..13 Закону України «Про судову експертизу» - незалежно від виду судочинства судовий експерт має право:

1) подавати клопотання про надання додаткових матеріалів, якщо експертиза призначена судом або органом досудового розслідування або ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи.

Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998р.№53/5 було затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень.

Пунктом 1.2 визначено основні види (підвиди)експертиз п. 1.2.2 визначено Інженерно-технічна: інженерно-транспортна (автотехнічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна); дорожньо-технічна; будівельно-технічна; оціночно-будівельна; земельно-технічна; оціночно-земельна; експертиза з питань землеустрою; пожежно-технічна; безпеки життєдіяльності; гірничотехнічна; інженерно-екологічна; електротехнічна; компьютерно-технічна; телекомунікаційна.

Пунктом 1.4 зазначеної Інструкції визначено, що під час проведення експертиз (експертних досліджень)з метою виконання певного експертного завдання експертами застосовуються відповідні методи дослідження,методики проведення судових експертиз,а також нормативно-правові акти та нормативні документи (міжнародні,національні та галузеві стандарти,технічні умови,правила,норми,положення,інструкції,рекомендації,переліки,настановчі документи Держспоживстандарту України),а також чинні республіканські стандарти колишньої УРСР та державні класифікатори,галузеві стандарти та технічні умови колишнього СРСР,науково-технічна,довідкова література,програмні продукти тощо. Визначення способу проведення експертизи (вибір певних методик, (методів дослідження)) належить до компетенції експерта.

Пунктом 2.1 вказаної Інструкції зазначено, що експерт має право:

ознайомлюватися з матеріалами справи, які стосуються предмета експертизи;

відповідно до процесуального законодавства заявляти клопотання про надання додаткових матеріалів і зразків та вчинення інших дій, пов'язаних із проведенням експертизи.

Згідно п.3.5 вказаної Інструкції - коли об'єкт дослідження не може бути представлений експертові, експертиза може проводитись за фотознімками та іншими копіями об'єкта (крім об*єктів почеркознавчих досліджень), його описами та іншими матеріалами, доданими до справи в установленому законодавством порядку, якщо це не суперечить методичним підходам до проведення відповідних експертиз. Про проведення експертизи за такими матеріалами вказується в документі про призначення експертизи (залучення експерта) або письмово повідомляється експерт органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).

В своєму клопотанні експерт не вказав обґрунтування того, що саме оригінал оцінки нежилого приміщення стосується предмета експертизи, що об*єкт дослідження не може бути представлений експертові, в зв*язку з чим, експертиза буде проводитись за фотознімками та іншими копіями об'єкта , його описами та іншими матеріалами, і що це не суперечить методичним підходам до проведення відповідної експертизи.

Також Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998р. №53/5 було затверджено і «Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень». Будівельно-технічна та оціночно-будівельна експертизи відносяться до ІІ розділу Науково-методичних рекомендацій під назвою « Інженерно-транспортні експертизи». Згідно п.5 вказаного розділу рекомендацій - основними завданнями будівельно-технічної експертизи є: визначення відповідності розробленої проектно-технічної та кошторисної документації вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення відповідності виконаних будівельних робіт та побудованих об*єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо) проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення відповідності виконаних будівельних робіт,окремих елементів об*єктів нерухомого майна, конструкцій,виробів та матеріалів проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення,перевірка обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та складеної первинної звітної документації з будівництва та їх відповідність проектно-кошторисній документації, вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення групи капітальності,категорії складності,ступеня вогнестійкості будівель і споруд та ступеня будівельної готовності незавершених будівництвом об*єктів; визначення технічного стану будівель,споруд та інженерних мереж,причин пошкоджень та руйнувань об*єктів та їх елементів; визначення вартості будівельних робіт, пов*язаних з переобладнанням,усуненням наслідків залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу тощо; визначення можливості та розробка варіантів розподілу (виділення частки; порядку користування) об*єктів нерухомого майна.

Необхідна документація для проведення даного виду експертизи визначена в п.5.1.3- 5.1.6 вказаної методичної рекомендації.

В клопотанні експерта не має жодного посилання на вказані нормативні документи та методики, не має посилання на те, що додаткові матеріали в оригіналі мають суттєве значення для проведення експертизи, яка була призначена постановою слідчого Приморського ВП , також не вказано , у зв*язку з чим дослідження буде проведено по фотознімкам об*єкта та іної документації.

Клопотання слідчого , яке погоджене прокурором, не містить належного обґрунтування необхідності тимчасового доступу саме до оригіналів зазначених відомостей у рамках розслідування даного кримінального провадження за ч.2 ст.191 КК України.

Слідчий суддя звертає увагу, що слідчий, прокурор згідно ч.2ст.93 КПК України має широкий обсяг повноважень щодо збирання доказів у кримінальному провадженні. Так, відповідно до положень зазначеної норми сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Так, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні не позбавлені можливості отримати необхідні документи іншим шляхом, натомість про наявність будь-яких перешкод в отриманні такої інформації від підприємств, інших осіб або органів державної влади чи місцевого самоврядування у клопотанні також не зазначено.

Згідно з ч.4 ст. 132 КПК для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

У цьому контексті необхідно враховувати, що речі і документи могли би бути отримані шляхом проведення слідчих дій, тобто без застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Крім того, відповідно до ч. 1ст. 223 КПК саме слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.

З наведеного слідує, що слідчим та прокурором не доведено необхідності вжиття заходів забезпечення кримінального провадження шляхом тимчасового доступу саме до оригіналів документів.

Керуючись ст.ст. 159, 161-164, 166 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

У задоволенні клопотання слідчого СВ Приморського відділення поліції Центрального ВП ГУНП в Донецькій області лейтенанта поліції Філоненко І.І., погоджене прокурором Приморського відділу Маріупольської місцевої прокуратури №1 Росляковим Ю.В., в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017051290000139 від 13.12.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали буде складено та оголошено 17 квітня 2019 року об 11 годині 00хвилин.

Слідчий суддя Сараєв І. А.