
Справа № 234/5615/19
Провадження № 1-кс/234/2542/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про тимчасовий доступ до речей і документів
12 квітня 2019 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Сухоручко Ю.О.,
За участю секретаря судового засідання Харькової Т.С.,
за участю прокурора Сосновенко О.В.,
розглянувши у судовому засіданні у м. Краматорську Донецької області клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні Державної екологічної інспекції у Донецькій області.
Клопотання надійшло до суду 02.04.2019.
Суд, перевірив матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019051390000030 від 19 березня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні за № 42019051390000030 від 19 березня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, відповідає вимогам ст. 160 КПК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019051390000030 від 19 березня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України.
Краматорською місцевою прокуратурою здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням вказаного кримінального провадження. Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням доручено здійснювати заступнику керівника Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_2, прокурору Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_1, прокурору Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_3, прокурору Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_4, прокурору Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_5
Так, на адресу Краматорської місцевої прокуратури надійшло повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від ОСОБА_6 про вчинення начальником Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_7 правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, який будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, порушує свої повноваження і використовує всупереч інтересам служби адміністративні функції всупереч інтересам служби для незаконного та безоплатного обертання чужого майна, а саме отримання премій працівників екологічної інспекції у Донецькій області, нарахування надмірних премій третім особам.
Так, у заяві про вчинення злочину зазначено, що начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_7 видає Накази про преміювання працівників Державної екологічної інспекції у Донецькій та нараховує працівникам інспекції у Донецькій області премії у розмірі 200%, з яких 100% від премії вимагає повертати йому. Працівники екологічної інспекції премії у розмірі 200% отримують, та частину, а саме 100% повертають начальнику ОСОБА_7
Окрім того, у заяві про вчинення злочину зазначено, що ОСОБА_8 працевлаштував на роботу осіб, які фактично на роботі відсутні, однак отримують заробітну плату та премії у розмірі 200%.
Також, на роботі відсутній і сам начальник Державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_7
Окрім того, 29.03.2019 на адресу Краматорської місцевої прокуратури надійшло повідомлення ГВ у м. Краматорськ 2-го управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про те, що начальник державної екологічної інспекції у Донецькій області ОСОБА_7 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2) будучи посадовою особою, зловживаючи службовим становищем, незаконним шляхом, безпідставно, особистим наказом призначає премії співробітникам Державної екологічної інспекції у Донецькій області. За вказані дії ОСОБА_7 отримує неправомірну грошову винагороду.
Так, за результатами розгляду повідомлення про вчинення кримінального правопорушення Краматорською місцевою прокуратурою внесені відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019051390000037 від 29.03.2019 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
В ході розслідування даних кримінальних проваджень виникли достатні підстави вважати, що зазначені кримінальні правопорушення вчинені однією особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 217 КПК України в одному провадженні можуть бути об’єднані матеріали досудових розслідувань по яких встановлено, що кримінальні правопорушення, щодо яких здійснюються ці розслідування, вчинені однією особою (особами).
Враховуючи вищевикладене, а також те, що матеріали кримінальних проваджень № 42019051390000030 від 19.03.2019 року та № 42019051390000037 від 29.03.2019 року по яких не встановлено підозрюваних, проте є достатні підстави вважати, що зазначені кримінальні правопорушення вчинені однією особою, тому провадження об’єднані в одне провадження за № 42019051390000030 про що внесені відповідні відомості до ЄРДР.
Згідно положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 № 652 Державна екологічна інспекція у Донецькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Голова Донецької обласної державної адміністрації координує діяльність Інспекції та сприяє їй у виконанні покладених на неї завдань.
Відповідно до Положення Інспекцію очолює начальник, який має двох заступників, у тому числі одного першого.
Начальник та заступники начальника Інспекції призначаються на посади та звільняються з посад Головою Держекоінспекції відповідно до законодавства про державну службу.
Начальник Інспекції за посадою є Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області.
Начальник Інспекції:
1)очолює Інспекцію, здійснює керівництво її діяльністю, несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності, представляє інтереси Інспекції у відносинах з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, а також у суді;
2)організовує та забезпечує виконання Інспекцією Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем’єр-міністра України, наказів міністерства, доручень міністра, його першого заступника та заступників, наказів Держекоінспекції, доручень Голови Держекоінспекції, розпоряджень голови Донецької обласної держадміністрації;
3)вносить Голові Держекоінспекції пропозиції щодо визначення пріоритетів роботи Інспекції і шляхів виконання покладених на неї завдань, подає на затвердження плани роботи Інспекції; ’
4)звітує перед Головою Держекоінспекції про виконання покладених на Інспекцію завдань, пріоритетів та планів роботи;
5)забезпечує в установленому порядку дієву взаємодію з Донецькою обласною держадміністрацією та обласною радою;
6)забезпечує надання Донецькій обласній держадміністрації інформації, необхідної для здійснення нею державного контролю;
7)призначає громадських інспекторів з охорони довкілля Донецької області і видає їм посвідчення, організовує їх роботу, надає їм методичну та практичну допомогу;
8)організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників;
9)призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів, інших державних службовців та працівників-Інспекції, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності (крім своїх заступників);
10)порушує перед Головою Держекоінспекції питання про присвоєння рангів державних службовців своїм заступникам, а також щодо заохочення та притягнення їх до відповідальності;
11)підписує накази;
12)розподіляє обов'язки між своїми заступниками;
13)затверджує положення про структурні підрозділи Інспекції і посадові інструкції працівників;
14)подає Голові Держекоінспекції на затвердження структуру, штатний розпис і кошторис;
15)проводить особистий прийом громадян;
16)скликає та проводить наради з питань, що належать до компетенції Інспекції;
17)дає у мбжах повноважень обов'язкові для виконання державними службовцями і працівниками Інспекції доручення;
18)здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Пунктом 7 Положення визначено, що начальник Інспекції підзвітний та підконтрольний голові Донецької обласної державної адміністрації з питань здійснення повноважень місцевих державних адміністрацій.
Інспекція діє на підставі цього Положення.
Пунктом 17 Положення визначено, що Інспекція утримується за рахунок державного бюджету.
Чисельність державних службовців та працівників Інспекції затверджує Голова Держекоінспекції в межах граничної чисельності працівників, визначеної Кабінетом Міністрів України для територіальних органів Держекоінспекції.
Структура Інспекції затверджується Головою Держекоінспекції за погодженням із Міністром екології та природних ресурсів.
Штатний розпис та кошторис Інспекції затверджуються Головою Держекоінспекції.
Інспекція є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, емблему, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Таким чином, у ході досудового розслідування за матеріалами кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України.
Відповідно до ст. 12 Кримінального кодексу України злочин, передбачений ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України є злочином середньої тяжкості, за який передбачено відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до примітки до статті 45 Кримінального кодексу України корупційними злочинами, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, згідно з цим Кодексом вважаються злочини, передбачені:
Статтею 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державна екологічна інспекція у Донецькій області ( код ЄДРПОУ 38034476) є органом державної влади.
Місцезнаходження юридичної особи: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Петровського, 18а.
Фактичне місцезнаходження юридичної особи: Донецька область, м. Краматорськ, проспект Миру,8.
ОСОБА_7 з 07.10.2016 – керівник Інспекції, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Під час досудового розслідування кримінального провадження виникла необхідність у отриманні інформації та оригіналів документів що містять відомості стосовно працевлаштування та переміщення на посадах в інспекції а саме: документацію щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам екологічної інспекції, накази про преміювання, накази про відпустки, лікарняні листи, накази про звільнення з посад, штатні розклади, посадові інструкції, табеля обліку використання робочого часу працівників Державної екологічної інспекції та начальника інспекції ОСОБА_8, табеля обліку використання робочого часу, журнали протоколів апаратних нарад та іншої документації, що матиме суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть свідчити про причетність до скоєння злочину передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Аналіз зазначених документів має суттєве значення для встановлення важливих для слідства обставин, а саме: визначення суб’єктивної та об’єктивної сторони злочину, що має суттєве значення для встановлення істини по справі.
Частиною 2 ст. 159 КПК України встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до статей 84, 91, 92, 93 КПК України, збирання доказів стороною обвинувачення здійснюється, серед іншого, шляхом отримання та долучення до матеріалів досудового розслідування від підприємств, установ, організацій документів про обставини, що мають значення для кримінального провадження, що обумовлює необхідність вилучення документів, про доступ до яких порушується питання.
Вказані документи не відноситься до документів, до яких заборонено доступ та не містить охоронювану законом таємницю.
Також зазначена документація необхідна для проведення судових почеркознавчої та судово-економічної експертиз.
З метою проведення повного всебічного та неупередженого досудового розслідування кримінального провадження згідно ст. 2 КПК України, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до інформації та оригіналів документів що містять відомості стосовно працевлаштування та переміщення на посадах в інспекції а саме: документацію щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам екологічної інспекції, накази про преміювання, накази про відпустки, лікарняні листи, накази про звільнення з посад, штатні розклади, посадові інструкції, табеля обліку використання робочого часу працівників Державної екологічної інспекції та начальника інспекції ОСОБА_8, табеля обліку використання робочого часу, журнали протоколів апаратних нарад та іншої документації, що матиме суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть свідчити про причетність до скоєння злочину передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
З метою недопущення розголошення відомостей, які містяться в даному клопотанні та відноситься до таємниці слідства, що може негативно вплинути на встановлення місцезнаходження предметів, слідів і речей, які можуть бути виявлені в ході проведення тимчасового доступу та в подальшому можуть мати значення речових доказів у вказаному кримінальному провадженні, а також у зв'язку з існуючою загрозою приховування протиправних дій з боку причетних осіб та подальшого ухилення від передбаченої законом відповідальності, прошу розглянути дане клопотання без виклику представників Державної екологічної інспекції у Донецькій області.
Також враховуючи, те що зазначена інформація знаходиться у володінні Державної екологічної інспекції у Донецькій області беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана вище документація має значення для швидкого, повного, об’єктивного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, яка у подальшому може бути визначена та долучена у якості речових доказів по кримінальному провадженню, та інших документів, що мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть свідчити про причетність до скоєння злочину передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення у приміщенні Державної екологічної інспекції у Донецькій області за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, проспект Миру, 8.
В клопотанні прокурор просить надати йому тимчасовий доступ до вказаний речей та документів з можливістю їх вилучення.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.
У судове засідання представник Державної екологічної інспекції у Донецькій області, у володіння якої знаходяться речі та документи, не з’явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність надання тимчасового доступу до документів, суд приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що в провадженні слідчого відділу Краматорського відділу поліції Національної поліції в Донецькій області, знаходиться кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019051390000030 від 19 березня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України.
Судом встановлено, що є достатні підстави вважати, що інформація та оригінали документів, що містять відомості стосовно працевлаштування та переміщення на посадах в інспекції, а саме: документація щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам екологічної інспекції, накази про преміювання, накази про відпустки, лікарняні листи, накази про звільнення з посад, штатні розклади, посадові інструкції, табеля обліку використання робочого часу працівників Державної екологічної інспекції та начальника інспекції ОСОБА_8, табеля обліку використання робочого часу, журнали протоколів апаратних нарад та інша документація, що матиме суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть свідчити про причетність до скоєння злочину передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, перебувають у володінні Державної екологічної інспекції у Донецькій області.
Прокурором доведено, що інформація та оригінали документів, що містять відомості стосовно працевлаштування та переміщення на посадах в інспекції, а саме: документація щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам екологічної інспекції, накази про преміювання, накази про відпустки, лікарняні листи, накази про звільнення з посад, штатні розклади, посадові інструкції, табеля обліку використання робочого часу працівників Державної екологічної інспекції та начальника інспекції ОСОБА_8, табеля обліку використання робочого часу, журнали протоколів апаратних нарад, мають суттєве значення для слідства, оскільки аналіз зазначених документів має суттєве значення для встановлення важливих для слідства обставин, а саме: визначення суб’єктивної та об’єктивної сторони злочину, що має суттєве значення для встановлення істини по справі, також зазначена документація необхідна для проведення судових почеркознавчої та судово-економічної експертиз.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Ч. 7 ст. 163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення клопотання в частині надання тимчасового доступу службовим особам відповідно до ОСОБА_8 з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42019051390000030 від 19 березня 2019 року, а саме: слідчому СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_9, прокурорам Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4В, ОСОБА_5, до інформації та оригіналів документів що містять відомості стосовно працевлаштування та переміщення на посадах в інспекції, за період з 07.10.2016 року по 12.04.2019 року, а саме: документацію щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам екологічної інспекції, накази про преміювання, накази про відпустки, лікарняні листи, накази про звільнення з посад, штатні розклади, посадові інструкції, табеля обліку використання робочого часу працівників Державної екологічної інспекції та начальника інспекції ОСОБА_8, табеля обліку використання робочого часу, журнали протоколів апаратних нарад та іншої документації, що матиме суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть свідчити про причетність до скоєння злочину передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні Державної екологічної інспекції у Донецькій області за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, проспект Миру, 8.
Керуючись ст.ст.159-166 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні Державної екологічної інспекції у Донецькій області, - задовольнити частково.
Надати слідчому СВ Краматорського ВП ГУНП у Донецькій області ОСОБА_9, прокурорам Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4В, ОСОБА_5 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні Державної екологічної інспекції у Донецькій області за адресою: 85114, Донецька область, м. Краматорськ, проспект Миру, 8, а саме до інформації та оригіналів документів що містять відомості стосовно працевлаштування та переміщення на посадах в інспекції за період з 07.10.2016 року по 12.04.2019 року, а саме: документацію щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам екологічної інспекції, накази про преміювання, накази про відпустки, лікарняні листи, накази про звільнення з посад, штатні розклади, посадові інструкції, табеля обліку використання робочого часу працівників Державної екологічної інспекції та начальника інспекції ОСОБА_8, табеля обліку використання робочого часу, журнали протоколів апаратних нарад та іншої документації, що матиме суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть свідчити про причетність до скоєння злочину передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, з можливістю їх вилучення.
Дати розпорядження посадовим та/або службовим особам Державної екологічної інспекції у Донецькій області надати слідчому СВ Краматорського ВП ГУНП у Донецькій області ОСОБА_9, прокурорам Краматорської місцевої прокуратури ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4В, ОСОБА_5 оригінали документів що містять відомості стосовно працевлаштування та переміщення на посадах в інспекції, за період з 07.10.2016 року по 12.04.2019 року, а саме: документацію щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам екологічної інспекції, накази про преміювання, накази про відпустки, лікарняні листи, накази про звільнення з посад, штатні розклади, посадові інструкції, табеля обліку використання робочого часу працівників Державної екологічної інспекції та начальника інспекції ОСОБА_8, табеля обліку використання робочого часу, журнали протоколів апаратних нарад та іншої документації, що матиме суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть свідчити про причетність до скоєння злочину передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, що перебувають у їх володінні Державної екологічної інспекції у Донецькій області за адресою: 85114, Донецька область, м. Краматорськ, проспект Миру, 8, з можливістю їх вилучення.
Строк дії ухвали встановити до 11.05.2019 року.
Роз’яснити, що згідно ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Виготовити ухвалу у двох примірниках, один з яких залишити у матеріалах справи № 234/5615/19 (Провадження № 1-кс/234/2542/19), а другий надати ініціатору розглянутого клопотання.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Краматорського міського
суду Донецької області ОСОБА_10