Рішення № 81237356, 18.04.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
826/10046/18
Номер документу
81237356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 квітня 2019 року № 826/10046/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доЗаступника начальника Управління з питань роботи зі зверненнями громадян, завідуючого сектором Секретаріату Кабінету Міністрів України Городецького Вадима Вікторовича провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до заступника начальника Управління з питань роботи зі зверненнями громадян, завідуючого сектором Секретаріату Кабінету Міністрів України Городецького Вадима Вікторовича, в якому просить:

- визнати неправомірними дії відповідача стосовно повернення без розгляду по суті скарги позивача від 03.04.2018;

- зобов'язати відповідача передати на розгляд Прем'єр-міністру України скаргу позивача від 03.04.2018.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що у відповідача були відсутні правові підстави для повернення позивачу без розгляду скарги останнього від 03.04.2018, оскільки така скарга підлягала передачі на розгляд безпосередньо Прем'єр-міністру України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.07.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для надання відзиву.

20.07.2018 від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому зазначено, що скарга позивача розглянута Секретаріатом Кабінету Міністрів України у межах наданих останньому повноважень, з урахуванням того, що Кабінет Міністрів України та Прем'єр-міністр України законодавством не наділені повноваженнями розглядати заяви чи скарги громадян. Крім того, у листі-відповіді, адресованому позивачу, роз'яснено, що скарги на рішення вищих державних органів вирішуються виключно у судовому порядку.

30.07.2018 від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній додатково наголосив на обґрунтованості заявлених позовних вимог.

02.08.2018 від відповідача через канцелярію суду надійшли заперечення із зазначенням про рішучу незгоду з відповіддю позивача на відзив.

З огляду на вказане, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, відповідь на відзив та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, гр. ОСОБА_1 звернувся до Голови Уряду України Гройсмана Володимира Борисовича зі скаргою від 03.04.2018, в якій просив провести перевірку та надати правову оцінку діям посадових осіб Міністерства юстиції України, з огляду на неналежний, за твердженням заявника, розгляд його звернень.

Листом від 12.04.2018 №41-С-008019/26 Секретаріат Кабінету Міністрів України у відповідь на дану скаргу позивача повідомив останнього, що Закон України «Про Кабінет Міністрів України», яким повинні керуватися у своїй діяльності державні органи та їх посадові особи, не містять жодних повноважень, механізмів і вимог щодо розгляду звернень громадян цим колегіальним органом, відтак, норми ч. 1 ст. 16 Закону України «Про звернення громадян» щодо порядку подання громадянами скарг на дії чи рішення органів державної влади та посадових осіб на Кабінет Міністрів України і Прем'єр-міністра України не поширюються і тому відсутні правові підстави для передачі скарги позивача їм на розгляд. Також, у даному листі-відповіді також наголошено на тому, що у разі незгоди гр. ОСОБА_1 з рішеннями, діями чи бездіяльністю Міністра юстиції України, останній не позбавлений права на звернення до суду за захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів.

Вважаючи таку відповідь необґрунтованою, а власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів; забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення, є Закон України «Про звернення громадян».

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

У відповідності до ст. 3 Закону України «Про звернення громадян», під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян»).

Як вбачається зі змісту листа від 12.04.2018 №41-С-008019/26, скарга позивача від 03.04.2018 прийнята до розгляду Секретаріатом Кабінету Міністрів України, на яку вказаним листом надано відповідь по суті.

Водночас, у позовній заяві позивач висловлює незгоду щодо суб'єкту розгляду даної скарги - Секретаріат Кабінету Міністрів України замість Прем'єр-міністра України, - а також не погоджується з наданою по суті скарги відповіддю.

З приводу вказаного слід зазначити, що у силу ч.ч. 1 та 2 ст. 47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Секретаріат Кабінету Міністрів України здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України.

Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує підготовку та проведення засідань Кабінету Міністрів України та діяльність Прем'єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України та міністрів України, які не очолюють міністерства. Секретаріат здійснює контроль за своєчасним поданням органами виконавчої влади проектів законів, проектів актів Кабінету Міністрів України, інших документів для підготовки їх до розгляду Кабінетом Міністрів України.

Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд та надання відповідей на запити, що надходять до Кабінету Міністрів України.

На виконання вказаних положень Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 №850 затверджено Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України.

Згідно з пп. 33 п. 17 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенції, зокрема, організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України, віце-прем'єр-міністрам України, Міністру Кабінету Міністрів України та міністру, який не очолює міністерство.

З аналізу викладених положень вбачається, що безпосередньо на відповідний структурний підрозділ Секретаріату Кабінету Міністрів України, покладається обов'язок з розгляду звернень громадян, адресованих Прем'єр-міністру України.

Відтак, скаргу позивача від 03.04.2018 розглянуто належним суб'єктом, а твердження позивача про необхідність розгляду останньої безпосередньо Прем'єр-міністром України не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи.

У той же час, приписами ч. 1 ст. 16 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

З огляду на положення ч. 1 ст. 16 Закону України «Про звернення громадян» та відсутність у Прем'єр-міністра України обов'язку із розгляду скарги позивача від 03.04.2018, відповідачем обґрунтовано запропоновано гр. ОСОБА_1 звернутися з відповідним позовом до суду за захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів, у разі незгоди з рішеннями, діями чи бездіяльністю Міністра юстиції України.

З огляду на викладене, суд виходить з того, що скарга гр. ОСОБА_1 від 03.04.2018 є такою, що розглянута належним суб'єктом з наданням відповіді по суті, яка визнана судом обґрунтованою.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення останніх.

При цьому, згідно з ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (ч. 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України).

Так, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.07.2018 ОСОБА_1 відстрочено сплату судового збору за подання позовної заяви до винесення судового рішення у справі по суті.

Виходячи з того, що позивачу даним судовим рішенням відмовлено у задоволенні позовних вимог, зі ОСОБА_1 підлягає стягненню несплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн., враховуючи характер заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до заступника начальника Управління з питань роботи зі зверненнями громадян, завідуючого сектором Секретаріату Кабінету Міністрів України Городецького Вадима Вікторовича (адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) відмовити у повному обсязі.

Стягнути зі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (семисот чотирьох грн. 80 копійок) на р/р №34310206084021, отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н, код отримувача: 38004897, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101 із зазначенням призначення платежу «*;101; ____ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Окружний адміністративний суд міста Києва (назва суду, де розглядається справа)».

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок