Рішення № 81237152, 17.04.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2019
Номер справи
500/292/19
Номер документу
81237152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/292/19

17 квітня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 до Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_2) ОСОБА_3 (далі – позивач, ОСОБА_1Р.) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (далі - відповідач) про зобов'язання Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області прийняти заяву позивача від імені та в інтересах якої діє гр. ОСОБА_2 на підставі довіреності від 14.08.2018 року посвідченою ОСОБА_4, консулом Генерального консульства України в місті Нью-Йорку (Сполучені Штати Америки) щодо внесення змін до актового запису позивача про її народження № 04 від 23 березня 1966 року, складеного Угринською сільською радою Чортківського району Тернопільської області та до актового запису позивача про її одруження № 22 від 08 лютого 1986 року, складеного відділом ЗАГСу Чортківського райвиконкому, а саме змінити дату народження позивача з « 25 січня 1966 року» на « 25 лютого 1966 року», оскільки при видачі свідоцтва про народження позивача невірно було вказано її дату народження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в листопаді 2018 року позивач ОСОБА_1 в особі гр. ОСОБА_2, яка діяла від імені позивачки на підставі довіреності від 14.08.2018 року посвідченою ОСОБА_4, консулом Генерального консульства України в місті Нью-Йорку (Сполучені Штати Америки) звернулась до відділу ДРАЦС Чортківського міськрайонного управління юстиції щодо внесення змін до актового запису про її народження № 04 від 23 березня 1966 року, складеного Угринською сільською радою Чортківського району Тернопільської області та до актового запису про її одруження № 22 від 08 лютого 1986 року, складеного відділом ЗАГСу Чортківського райвиконкому, а саме змінити дату народження позивачки з « 25 січня 1966 року» на « 25 лютого 1966 року», оскільки при видачі свідоцтва про народження позивачки невірно було вказано її дату народження.

Відповідач у своїй відповіді від 08.11.2018 року за № 1796/14-5.6-04 відмовив позивачу у внесенні змін до актових записів про народження та про укладення шлюбу та зазначив, що згідно п. 2.5 Розділу 11 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього; піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Позивач, вважає, що дана відмова Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області є необґрунтованою та помилковою, оскільки ст.ст 237, 238 ЦК України передбачено, що представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Вказує, що оскільки в Правилах прямо не зазначено, що заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану мають подаватись особами особисто, позивач вважає, що відповідач безпідставно відмовив у прийнятті заяви про внесення змін в актовий запис цивільного стану від представника позивача.

Ухвалою судді від 07.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 06.03.2019 в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, розгляд справи відкладено до 20.03.2019 о 11:00 год. для надання додаткових пояснень.

Ухвалою суду від 20.03.2019 розгляд справи відкладено до 03.04.2019 у зв’язку із неприбуттям в судове засідання учасників справи.

Ухвалою суду від 03.04.2019 в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2, розгляд справи відкладено до 17.04.2019 о 10:00 год.

В судове засідання позивач та представник позивача не прибули, проте представник позивача подав до суду клопотання про розгляд даної справи без їх участі за наявними матеріалами у справі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання, в якому просить розгляд даної справи без участі представника.

Третя особа, яка не заявляє самостійний вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 в судове засідання не прибула, причин неприбуття суду не повідомила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. В попередньому судовому засіданні пояснила, що її сестра на даний час проживає в місті Нью-Йорку (Сполучені Штати Америки) і при оформленні документів у неї виникли проблеми, оскільки є наявна розбіжність в даті народження. Відтак, вона на підставі довіреності від 14.08.2018 року посвідченою ОСОБА_4, консулом Генерального консульства України в місті Нью-Йорку (Сполучені Штати Америки) звернулась від імені позивачки до відділу ДРАЦС Чортківського міськрайонного управління юстиції щодо внесення змін до відповідних актових записів.

Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, заслухавши з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.

Судом встановлено, що 06.11.2018 ОСОБА_2, на підставі довіреності від 14.08.2018 посвідченої ОСОБА_4, консулом Генерального консульства України в місті Нью-Йорку (Сполучені Штати Америки), звернулася до Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від імені ОСОБА_1 із заявою, в якій просила розглянути можливість щодо змін до актового запису про народження позивачки № 04 від 23 березня 1966 року, складеного Угринською сільською радою Чортківського району Тернопільської області та до актового запису про одруження позивачки № 22 від 08 лютого 1986 року, складеного відділом ЗАГСу Чортківського райвиконкому, а саме змінити дату народження позивачки з « 25 січня 1966 року» на « 25 лютого 1966 року».

Розглянувши вказану заяву, Чортківський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, листом від 08.11.2018 №1796/14-5.6-04, повідомив ОСОБА_2 про неможливість внесення змін до вищевказаних актових записів, оскільки згідно п. 2.5 Розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього; піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Не погоджуючись із тим, що відповідач відмовив у прийнятті заяви про внесення змін в актовий запис цивільного стану від представника позивача, позивач звернулася до суду із відповідним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01.07.2010 року за № 2398-VI (надалі по тексту - Закон №2398-VІ).

Статтею 6 Закону № 2398-VІ зазначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 22 Закону №2398-VІ закріплено можливість звернення до суду щодо оскарження відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану.

Зміни і доповнення до актового запису цивільного стану здійснюються відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України N 96/5 від 12.01.2011 року (далі - Правила).

Відповідно до п.1.1. розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи (п. 1.5. розділу І Правил).

Згідно із п.2.5. розділу І Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Отже, твердження позивача про те, що відмова Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області є необґрунтованою та помилковою, оскільки в Правилах прямо не зазначено, що заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану мають подаватись особами особисто, є хибним, оскільки як вбачається із вищенаведеного, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис.

Щодо посилання позивача на те, що відповідач безпідставно відмовив у прийнятті заяви про внесення змін в актовий запис цивільного стану від представника позивача, оскільки представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Суд зазначає, що поняття та підстави представництва визначено ст.237 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст.237 Цивільного кодексу України, представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Поряд із цим, згідно до ч.2 ст. 237 Цивільного кодексу України, не є представником особа, яка хоч і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів.

Також, відповідно до ч.2 ст.238 Цивільного кодексу України, представник не може вчиняти правочин, який відповідно до його змісту може бути вчинений лише особисто тією особою, яку він представляє.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що заява про внесення змін до актового запису про народження повинна подаватися заявником особисто, а не його представником.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити, що не позбавляє позивача права особисто подати заяву про внесення змін до актового запису.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову мальованої ОСОБА_3 (48501, Тернопільська область, м.Чортків, вул. П.Полуботка, 7, РНОКПП НОМЕР_1) до Чортківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (48501, Тернопільська обл., м.Чортків, вул.Шевченка, 10, код ЄДРПОУ 21161612) про зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.