Рішення № 81237141, 15.04.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2019
Номер справи
620/634/19
Номер документу
81237141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/634/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області, третя особа, - Публічне акціонерне товариство ''Трест'' про визнання протиправним та скасування наказу,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1М.) 01.03.2019 звернувся до суду з адміністративним позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області (далі – Відділення), у якому просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 10.01.2019 №17 «Про оголошення та проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора ПАТ «Трест».

Свої вимоги мотивує тим, що до скликання перших загальних зборів засновників він, відповідно до умов укладеного контракту, обіймає посаду виконуючого обов’язки директора ПАТ «Трест». На даний час із вказаної посади позивача не звільнено, а перші збори акціонерів ПАТ «Трест» не скликалися, тому видання спірного наказу та оголошення конкурсу є протиправним.

Крім того, вважає, що спірний наказ суперечить вимогам Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №552.

Ухвалою судді від 04.03.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання. Також до участі у справі у якості третьої особи залучено Публічне акціонерне товариство ''Трест'' (далі – ПАТ «Трест»).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, надав відзив та пояснив, що до моменту переходу права власності на акції ПАТ «Трест» до інших осіб повноваження загальних зборів здійснюються державним органом приватизації. Враховуючи наведене, вважає, що єдиним органом управління на даний час є Відділення, яке має право вирішувати практично усі питання діяльності акціонерного товариства, у тому числі, призначати директора. Крім того, оскільки ОСОБА_1 призначено виконуючим обов’язки директора, то посада директора залишається вакантною.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про день, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, з таких підстав.

Судом встановлено, що 16.11.2016 Відділенням було винесено наказ №872 (із змінами внесеними наказом від 12.01.2017 №18), яким Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Трест» перетворено в Публічне акціонерне товариство «Трест» (а.с. 11, 12).

Вказаними наказами передбачено, що до скликання перших Загальних зборів акціонерів виконання обов’язків директора ПАТ «Трест» покладено на ОСОБА_1

ПАТ «Трест» свою діяльність здійснює на підставі Статуту, затвердженого наказом Відділення від 22.11.2018 №908 (а.с. 17-44).

Наказом від 12.01.2017 №19 передбачено, що ОСОБА_1 призначено виконуючим обв’язки директора з 13.01.2017 до проведення конкурсного відбору керівника підприємства (а.с. 84).

23.06.2017 між Відділенням та ОСОБА_1 (в.о. керівника) було укладено контракт, відповідно до умов якого в.о. керівника зобов’язується здійснювати поточне управління (керівництво) ПАТ «Трест» (а.с. 14-16).

Відповідно до пункту 8.1 Контракту, він діє до скликання перших Загальних зборів акціонерів ПАТ.

10.01.2019 Відділенням прийнято наказ №17 «Про оголошення та проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора ПАТ «Трест», пунктом 2.3 якого у терміни з 18.02.2019 по 18.03.2019 наказано провести відбір кандидатур на заміщення вакантної посади директора ПАТ «Трест» відповідно до порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 №777 (а.с. 13).

Вважаючи вказаний наказ протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 1 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 №678, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.06.2012 за №935/21247, Регіональне відділення Фонду державного майна України (далі - регіональне відділення) утворюється в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління.

Регіональні відділення підпорядковуються Фонду. Фонд, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації.

Таким чином, з наведених норм чинного законодавства України вбачається, що дії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області стосовно оголошення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора ПАТ «Трест» є діями суб'єкта владних повноважень на виконання визначених чинним законодавством України владних управлінських функцій, тому даний спір підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Позивач має законні право та інтерес бути одним із претендентів на зайняття посади ПАТ «Трест», у зв’язку з чим подав і свої документи до конкурсної комісії, що підтверджується заявою від 15.02.2019. Тобто, вирішення питання законності оспорюваного наказу безпосередньо впливає на право позивача приймати участь у конкурсі, оскільки процедура конкурсу має відбуватись у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Згідно із статтею 5 Закону України від 10.07.1996 №290/96-ВР «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» (далі – Закон №290/96, чинного на момент початку приватизації ДП «Сільськогосподарське підприємство «Тест») приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства або у акціонерні товариства за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених).

Згідно із частиною першою статті 6 Закону №290/96 працівникам підприємства (організації), що приватизується, та прирівняним до них відповідно до частини першої статті 3 цього Закону особам безоплатно надається частка державного майна (акції), розмір якої визначається як добуток вартості майна, що припадає на одного працівника недержавного сільськогосподарського підприємства області (Автономної Республіки Крим), на кількість працівників підприємства, що приватизується, та прирівняних до них осіб. Вартість майна, що припадає на одного працівника недержавного сільськогосподарського підприємства області (Автономної Республіки Крим), визначається один раз на рік на початку року на підставі статистичної звітності за попередній рік.

Відповідно до статті 7 даного Закону, приватизація частки державного майна (акцій), що залишилася після безоплатної його (їх) передачі, здійснюється за кошти.

Право на першочергове придбання частки державного майна (акцій) за кошти мають працівники радгоспу або іншого державного сільськогосподарського підприємства та прирівняні до них особи.

Якщо після використання працівниками радгоспу або іншого державного сільськогосподарського підприємства, що приватизується, права на придбання державного майна (акцій) за кошти залишається невикупленою частка державного майна (акцій), державний орган приватизації за згодою загальних зборів (зборів уповноважених) передає працівникам залишки майна (акцій) для придбання за власні кошти з розстрочкою платежу до п'яти років з урахуванням індексу інфляції, визначеного спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики з укладенням відповідного договору. У разі якщо індекс інфляції в будь-якому місяці становить менш як 1, для розрахунку береться його значення, що дорівнює 1.

У разі відсутності згоди загальних зборів (зборів уповноважених) на придбання майна з розстрочкою платежу державний орган приватизації приймає рішення про перетворення цього підприємства в акціонерне товариство на умовах і в порядку, передбачених статтями 6 і 7 цього Закону. При цьому право на придбання акцій на пільгових умовах за кошти, крім членів трудового колективу та прирівняних до них осіб, мають члени сімей трудового колективу радгоспу або іншого державного сільськогосподарського підприємства, які проживають разом з ними, та особи, зайняті в соціальній сфері в селі.

Після реалізації членами трудового колективу та прирівняними до них особами їх права на безоплатне отримання акцій, пільгове придбання акцій за кошти, а також права викупу акцій з розстрочкою платежу нереалізовані державні акції приватизуються на загальних підставах відповідно до законодавства.

Процедуру утворення акціонерних товариств та перетворення державних підприємств в акціонерні товариства у процесі приватизації визначено Порядком утворення акціонерних товариств у процесі приватизації та перетворення державних підприємств, здійснення емісії акцій таких товариств, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №552 (далі - Порядок №552).

Згідно із пунктом 16 Порядку №552 до скликання загальних зборів акціонерів державний орган приватизації покладає виконання обов'язків голови виконавчого органу акціонерного товариства на керівника підприємства, що перетворюється.

Як зазначено у пункті 17 Порядку №552, особа, що виконує обов'язки голови виконавчого органу акціонерного товариства, у тижневий строк з дня державної реєстрації такого товариства подає в установленому порядку НКЦПФР або її територіальному органу заяву про реєстрацію випуску акцій та документи, необхідні для такої реєстрації.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 552 після реєстрації випуску акцій, оформлення глобального сертифіката випуску цінних паперів та депонування його в депозитарії особа, що виконує обов'язки голови виконавчого органу акціонерного товариства, подає засновнику копії договору про обслуговування емісії цінних паперів, глобального сертифіката з відміткою депозитарію про його депонування, свідоцтва про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, акта приймання-передачі глобального сертифіката та статуту акціонерного товариства.

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна по Чернігівській області від 22.11.2018 №908 затверджено Статут ПАТ «Трест», відповідно до пункту 15.2 якого органами Товариства є :

(1) Вищий орган Товариства - Загальні збори;

(2) Наглядова рада;

(3) Виконавчий орган Товариства (одноосібний) - Директор.

У свою чергу, відповідно до підпункту 12 пункту 17.3 Статуту ПАТ «Трест», до виключної компетенції Наглядової ради належить обрання та припинення повноважень Директора, який, відповідно до пункту 18.2, обирається Наглядовою радою.

З наведених норм чинного законодавства України та положень Статуту ПАТ «Трест» вбачається, директор ПАТ «Трест» має обиратися наглядовою радою товариства, члени якої, у свою чергу, обираються загальними зборами акціонерів. У свою чергу, до скликання загальних зборів акціонерів державний орган приватизації може лише покладати виконання обов'язків директора на певну особу, і не може призначати будь-яку особу на посаду директора товариства, оскільки після розподілу акцій та початку роботи загальних зборів акціонерів, обрання на вказану посаду буде відбуватися уже в порядку, передбаченому Законом України «Про акціонерні товариства» та Статутом товариства.

Суд вважає, що наведене підтверджується і положеннями наказу Відділення від 16.11.2016 №872 (із змінами, внесеними наказом від 12.01.2017 №18) та умовами контракту від 23.06.2017, укладеного Відділенням з ОСОБА_1 (а.с. 11, 12, 14-16), згідно яких виконання обов’язків директора ПАТ «Трест» покладається на ОСОБА_1

При цьому, відповідно до пункту 5 вищевказаного наказу позивач є в.о. директора ПАТ «Трест» до скликання перших Загальних зборів акціонерів, а відповідно до пункту 8.1 укладеного із ОСОБА_1 контракту, він діє до скликання перших Загальних зборів акціонерів.

Крім того, пунктом 4 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 18.01.2018 №2269-VIII «Про приватизацію державного і комунального майна» установлено, що приватизація об'єктів агропромислового комплексу, щодо яких на день набрання чинності цим Законом державними органами приватизації затверджені плани їх приватизації, здійснюється та завершується відповідно до вимог Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі».

Планом розміщення акцій, який є розділом VI Плану приватизації єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Трест», затвердженого наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області від 16.11.2016 №872 (зі змінами, внесеними наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області від 28.11.2018 №921), передбачено, що жодна акція в державній власності закріплюватись не буде, а усі 100% акцій будуть або передані безоплатно або продані за кошти працівникам та прирівняним до них особам (а.с. 74-81). Відповідно до пункту 5 розділу VII Плану приватизації, у державній власності пакет акцій тимчасово не залишається.

У зв'язку із викладеним, суд вважає, що проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора ПАТ «Трест» за процедурою, передбаченою для відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, є неможливим оскільки після розподілу акцій та скликання загальних зборів акціонерів акції ПАТ «Трест» вже будуть перебувати не в державній, а у приватній власності, і підприємство вже не бути суб'єктом державного сектору економіки.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Ураховуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області від 10.01.2019 № 17 «Про оголошення та проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора ПАТ «Трест» не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки до скликання загальних зборів акціонерів відповідачу надано повноваження лише покладати на певну особу виконання обов'язків директора ПАТ «Трест», а не оголошувати конкурсний відбір на заміщення вакантної посади директора ПАТ «Трест».

Таким чином, всебічно та повно з’ясувавши обставини справи та дослідивши норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд вважає, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області приймаючи спірний наказ вийшло за межі наданих йому повноважень та діяло не у спосіб, встановлений чинним законодавством України, тому адміністративний позов ОСОБА_1 слід задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Шевченка, 150, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500) до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області (код ЄДРПОУ 14243893, просп. Миру, 43, м. Чернігів, 14000), третя особа, - Публічне акціонерне товариство ''Трест'' (код ЄДРПОУ 35583857, вул. Межиріченська, 16, с. Переволочна, Прилуцький район, Чернігівська область, 17551) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області від 10.01.2019 №17 ''Про оголошення та проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора ПАТ ''Трест''.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 18 квітня 2019 року.

Суддя С.В. Бородавкіна