Рішення № 81237001, 03.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2019
Номер справи
580/393/19
Номер документу
81237001
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2019 року справа № 580/393/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації про скасування рішення та зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Черкаської обласної державної адміністрації, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №12 від 16.11.2018, про відмову у встановленні позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та видачі посвідчення категорії 1;

- зобов’язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації видати позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постійно проживає у місті Каневі. Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв’язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на засіданні №59 від 18.09.2018 встановлено причинний зв’язок захворювання позивача з впливом аварії на Чорнобильській АЕС. 01.11.2018 позивачу встановлено І групу інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради та Департаменту соціального захисту населення із заявою про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Проте, 16.11.2018 комісією Черкаської ОДА з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийнято рішення про відмову у видачі посвідчення категорії 1 з тих підстав, що згідно Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів» позивач вважається таким, що не проживає на забрудненій території, тому підстави для видачі посвідчення постраждалого 1 категорії із числа постраждалих 4 категорії відсутні. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.

Відповідач проти позову заперечив. 15.02.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач на час встановлення інвалідності не проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, оскільки така зона виключена з переліку зон радіоактивного забруднення. Вказана обставина унеможливлює видачу посвідчення категорії 1. Крім цього послався на постанову Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №375/555/17.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 05.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 07.03.2019 без виклику учасників справи.

Дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.

Згідно копії посвідчення серії В-П №813809 від 14.08.2014 позивач ОСОБА_1 має статус особи, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорія 4.

Згідно копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №129208 позивачу з 30.10.2018 встановлена І група інвалідності, захворювання пов’язане із впливом аварії на ЧАЕС.

Експертним висновком №59 від 12.07.2018 Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв’язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановлено, що захворювання позивача пов’язане із впливом аварії на ЧАЕС.

Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради та Департаменту соціального захисту населення із заявою про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Згідно витягу з протоколу №12 від 16.11.2018 засідання комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи позивачу відмовлено у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та видачі посвідчення категорії 1. Підставою відмови зазначені Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VІІІ від 28.12.2014 та роз’яснення Міністерства соціальної політики України від 18.04.2017 №245/0/76-17 та від 22.08.2017 №16900/0/2-17/29.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров?я, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991. (далі – Закон №796).

Так, у відповідності до пункту 4 частини 1 статті 11 Закону №796, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону №796 для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до яких належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв?язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу. Зазначені особи належать до 1 категорії.

Отже, для отримання постраждалими статусу категорії 1 необхідні три умови: 1) інвалідність; 2) статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи; 3) причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Щодо першої та третьої умови спору між сторонами немає.

Щодо збереження у позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи внаслідок зміни закону та виключення з переліку зон радіоактивного забруднення зони посиленого радіоекологічного контролю суд виходить з наступного.

Визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій до ухвалення Закону № 76-VIII від 28 грудня 2014 року містилося у ст. 2 Закону № 796-XII. Відповідно до цієї статті до зон радіоактивного забруднення було віднесено такі зони: (1) зона відчуження, (2) зона безумовного (обов'язкового) відселення, (3) зона гарантованого добровільного відселення та (4) зона посиленого радіоекологічного контролю.

Аналогічне визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій містилося у ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».

01.01.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014. (далі – Закон №76-VIII).

Згідно підпункту 1 пункту 4 розділу І Закону №76-VIII статтю 2 Закону №796-XII було виключено.

Також згідно пункту 2 розділу І Закону №76-VIII із Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» №791а-ХІІ від 27.02.1991 виключено абзац 5 частини 2 статті 2, який визначав зону посиленого радіоекологічного контролю як одну із зон радіоактивно забруднених територій.

Законом №76-VIII не передбачено, що раніше видані посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, є недійсними.

Таким чином, виключення з 01.01.2015 зони посиленого радіоекологічного контролю із переліку радіоактивно забруднених територій не позбавляє статусу потерпілого осіб, яким раніше, до 31.12.2014, було встановлено статус і видано посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Особа, якій видано безтермінове посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4), для цілей застосування пункту 1 частини 1 статті 14 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII, вважається потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

Позивач набув статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 12.01.1993, тобто до 01.01.2015. Цей статус є безстроковим.

Виключення з 01.01.2015 зони посиленого радіоекологічного контролю не позбавляє позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки такий статус було набуто правомірно, а законні підстави для його припинення відсутні.

Посвідчення позивача категорії 4 є чинним та зберігається за ним довічно, тому на момент звернення із заявою про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 позивач мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи зазначене, та наявність у позивача І групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з впливом аварії на ЧАЕС, позивач має право на отримання статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.03.2019 у справі №697/121/17 і застосовується судом при вирішенні даної справи згідно частини 5 статті 242 КАС України, яка передбачає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд відхиляє посилання позивача на постанову Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №375/555/17, оскільки в пункті 32 постанови Верховного Суду від 20.03.2019 у справі №697/121/17 зазначено, що Колегія суддів у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від правового висновку у справі №375/555/17 та вважає правильним правовий висновок, який було викладено раніше у постанові від 25.05.2018 у справі № 802/1445/17, з таких підстав.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід І групи на підставі Закону України “Про судовий збір”, з відповідача судові витрати, у відповідності до ст. 139 КАС України, не стягуються.

Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 00022668), оформлене протоколом №12 від 16.11.2018, про відмову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 19000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та видачі посвідчення категорії 1.

Зобов’язати Черкаську обласну державну адміністрацію (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 00022668) в особі комісії з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийняти рішення про надання ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 19000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та про видачу посвідчення категорії 1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя А.В. Руденко