Ухвала суду № 81236979, 12.04.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2019
Номер справи
2040/7004/18
Номер документу
81236979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

з питань призначення експертизи

12 квітня 2019 р. Справа № 2040/7004/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Зоркіної Ю.В.,

при секретарі судового засідання – Пройдак С.М.,

за участю:

позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання позивача про проведення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61099) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків,61145, код ЄДРПОУ39792822), третя особа ОСОБА_3 (с.Шляхове, Коломацький район, вул. Чабана,17) про визнання протиправною бездіяльності, визнання дій дискримінаційними

встановив

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд: 1.) визнати протиправною бездіяльністю не проведення Головним управлінням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області перевірки згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідності вимогам законів місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000, зазначеної в графічних матеріалах доданих до клопотання ОСОБА_1 від 26.01.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства площею до 2 га за рахунок земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000, яка розташована за межами населених пунктів на території Левківської сільської ради Ізюмського району Харківської області; 2.) визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Харківській області “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою” від 07.02.2018 року № 461-СГ , “Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність” від 13.06.2018 року № 4215-СГ на підставі яких та відповідно до ст.118 Земельного кодексу України був наданий дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшої передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000, затверджена зазначена технічна документація та передана у власність ОСОБА_3 земельна ділянка з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000; 3.) визнати дискримінаційними дії Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області відносно ОСОБА_1 при розгляді в порядку передбаченому ч.7 ст.118 Земельного кодексу України заяви ОСОБА_4 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 31.01.2018 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшої передачі її у власність щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000 та клопотання ОСОБА_1 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 26.01.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства площею до 2га. за рахунок земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000, яка розташована за межами населених пунктів на території Левківської сільської ради Ізюмського району Харківської області.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 року в частині вимог про визнання протиправними та скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Харківській області “Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою” від 07.02.2018 року № 461-СГ, “Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність” від 13.06.2018 року № 4215-СГ на підставі яких та відповідно до ст.118 Земельного кодексу України був наданий дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для подальшої передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000, затверджена зазначена технічна документація та передана у власність ОСОБА_3 земельна ділянка з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000 провадження у справі закрито.

У судовому засіданні позивачем заявлено клопотання про призначення судово-графічної експертизи. На вирішення експерта позивач просив поставити наступні питання:

чи ідентичні два графічні зображення з написами над ними «Ізюмський район, Левківська сільська рада», на яких міститься текст «1 ділянка площею 1.7030 га» та якщо вони відрізняються, то чим?

на одному графічному зображенні з написом над ним « Ізюмський район, Левківська сільська рада» праворуч текста « 1 ділянка площею 1.7030 га» виділена замкнутим контуром земельна ділянка. На другому графічному малюнку з написом над ним «Ізюмський район, Левківська сільська рада» праворуч текста « 1 ділянка площею 1.7.020 га» зображена земельна ділянка, яка всередині замкнутого контуру заштрихована. Чи ідентичні контури цих земельних ділянок та чи ідентичні оточуючи їх графічні об’єкти зображені на цих двох графічних зображеннях?

чи співпадають контури виділеної земельної ділянки на двох графічних зображеннях з написами над ними «Ізюмський район, Левківська сільська рада», на яких міститься текст «1 ділянка площею 1.7030 га» з контурами земельної ділянки з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000, яка відображається на Публічній кадастровій карті України?

В обґрунтування клопотання позивач зазначив, що він просить визнати протиправною бездіяльністю не проведення Головним управлінням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області перевірки згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідності вимогам законів місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6322886500:04:000:1000, зазначеної в графічних матеріалах, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 26.01.2018 року. У відзиві відповідач зазначив, що ним проведено перевірку відповідності вимогам закону місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6322886500:04:000:100, проте доказів цього твердження не надав. В дорученні Держгеокадастру від 20.06.2017 року № 22-28-0.13.-9525/2-17 зазначено, що перелік земельних ділянок повинен бути відображений як на текстових (зведена таблиця в розрізі районів сільських, селищних рад, в якій відображено орієнтовну площу земельних ділянок, склад угідь, наявність/відсутність кадастрових номерів), так і на графічних матеріалах (актуальні планово картографічні матеріали з відображенням на них чіткої інформації про місце розташування земельних ділянок)».

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та заявлене клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно ч. 2 ст. 101 КАС України, предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Згідно ст.1 Закону України “Про судову експертизу”, судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно ст. 108 КАС України, висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні. З наведених вимог вбачається, що наявність сукупності умов, передбачених ч. 1 ст. 102 КАС України є обов'язковою для призначення експертизи у справі.

Так, в клопотанні про призначення судово-графічної експертизи, на виконання вимог вищевказаних статей відсутні обґрунтування необхідності призначення експертизи, оскільки предметом розгляду справи є оскарження бездіяльності відповідача, яка полягає у не дотриманні вимог ч.7 ст.118 ЗК України ( не проведення перевірки місця розташування спірної земельної ділянки). З наведених позивачем обґрунтувань клопотання, наявних матеріалів справи, предмету розгляду справи, судом не встановлено обставин для підтвердження яких потрібні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право для правильного, всебічного і повного розгляду справи, та з'ясування обставин справи шляхом призначення експертизи.

Враховуючи положення ч.1 ст.102 КАС України, зміст позовних вимог, суд зазначає, що зазначені позивачем питання не входять до предмету доказування, а тому для з'ясування обставин та вирішення даної справи не потребують роз’яснень експертів.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для призначення судової будівельно-технічної експертизи.

Керуючись статтями 72-77, 90, 102, 243, 248 КАС України, суд, -

ухвалив:

Клопотання про проведення експертизи залишити без задоволення.

Ухвала окремо не оскаржується зауваження на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на остаточне рішення по справі

У повному обсязі ухвала виготовлена 17.04.2019

Суддя Зоркіна Ю.В.