Рішення № 81236965, 18.04.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
560/802/19
Номер документу
81236965
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/802/19

РІШЕННЯ

іменем України

18 квітня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 01.02.2018 року про тимчасове зупинення виплати пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відновити виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року;

- допустити негайне виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є внутрішньо переміщеною особою. Позивач вказав, що за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року йому невиплачені суми пенсії.

Вказав, що 01.02.2018 року відповідач тимчасово призупинив виплату пенсії позивачу з підстав, не передбачених ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та вказане рішення позивачу не направив.

21.09.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату нарахованої пенсії за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року, однак в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.10.2018 року №2279/Ш-8 відповідач зазначив, що пенсія за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року облікована в головному управлінні та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.

Позивач вважає невиплату йому пенсії за вищевказаний період протиправною та такою, що порушує його конституційні права.

Ухвалою суду від 25.03.2019 відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

12.04.2019 року відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №000244506 від 20.06.2017 року.

Вказав, що на підставі отриманого витягу з протоколу засідання комісії з питань державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та субсидій при Ізяславській райдержадміністрації від 09.01.2018 року №1 про припинення ОСОБА_1 виплату пенсії, відповідачем з 01.02.2018 року тимчасово призупинено виплату пенсії позивачу.

Згідно заяви позивача від 10.04.2018 року та після надходження 06.06.2018 року рішення від 10.05.2018 рок №6 відповідач поновив виплату пенсії позивачу.

Зазначив, що пенсія за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року облікована в головному управлінні та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.

Відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки в його діях не вбачається будь якої неправомірності.

Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.03.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт громадянина України серії ЕМ 686752, виданий Артемівським РВ ЛМУМВС України в Луганській області, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1.

ОСОБА_1 отримує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000244506 від 20.06.2017 року.

Відповідно до вказаної довідки №0000244506 від 20.06.2017 року фактичним місцем проживання позивача є: 30350, Хмельницька область, Ізяславський район, с.Васьківці, вул.50 річчя Перемоги, б.36.

Відповідно до рішення №14 від 16.01.2018 року про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за віком з 01.02.2018 року відповідно до Витягу з протоколу №1 засідання комісії з питань призначення державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям та субсидій при Ізяславській райдержадміністрації від 09.01.2018 року.

За період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року пенсія ОСОБА_1 не виплачена.

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати йому пенсії за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року.

У відповіді, оформленій листом від 09.10.2018 року №2279/Ш-8 відповідач вказав, що пенсія за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року в сумі 54711,95 грн. облікована в головному управлінні та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

За приписами ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З 22 листопада 2014 року набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Зокрема, відповідно до ст. 7 цього Закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.

Таким чином, доказів існування визначених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підстав для не виплати пенсії позивачу за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року в сумі 54711,95 грн. матеріали справи не містять та відповідачем не надано.

Відповідно ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Аналогічний правовий підхід викладено в постанові Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 805/402/18, від 20 грудня 2018 року у справі №686/4567/17.

Крім того, пенсія, що не виплачена позивачеві за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року в сумі 54711,95 грн. облікована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що не заперечується відповідачем.

Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України про розмір призначеної та виплаченої пенсії ОСОБА_1, сума невиплаченої пенсії позивачу за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року становить 54711,95 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для не виплати пенсії позивачу, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення №14 від 16.01.2018 року про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відновити нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача допустити негайне виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Згідно з вимогами статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.

Нормами статті 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, тому рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення пенсії за один місяць.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позовної заяви позивач сплатив судовий збір в розмірі 768,40 грн. Відтак, у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь ОСОБА_1 необхідно присудити 768,40 грн судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення №14 від 16.01.2018 року про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відновити нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року в сумі 54711,95 грн. (п'ятдесят чотири тисячі сімсот одинадцять грн 95 коп).

Звернути до негайного виконання рішення суду в межах суми пенсії за один місяць.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( вул.50 річчя Перемоги, б.36, с.Васьківці, Ізяславський район, Хмельницька область, 30350 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_2