Рішення № 81236744, 18.04.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
440/1008/19
Номер документу
81236744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/1008/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

21 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови у направленні до комісії ДСНС України документів про визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій та відмову надати йому довідку встановленого зразка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення; зобов'язання направити до комісії ДСНС України документів про визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій; зобов'язання надати довідку встановленого зразка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність рішення відповідача про відмову у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки має усі необхідні документи на підтвердження перебування у відрядженні в зоні проведення антитерористичної операції у складі Відділу ДСНС на ОКП ОС м. Часів Яр Донецької області з метою забезпечення виконання завдань за призначенням Відділом ДСНС України на оперативному пункті Об'єднаних сил, а тому позивач стверджує про наявність права на отримання статусу учасника бойових дій.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

03.04.2019 судом одержано відзив Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, у якому відповідач проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначав, що чинним законодавством України не передбачено визнання учасниками бойових дій осіб, які працюють на підприємствах ДСНС України на умовах трудового договору і не проходять службу цивільного захисту та не мають спеціальних звань рядового чи начальницького складу. Оскільки, позивач ОСОБА_1 не проходить службу і не є особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, на думку Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, відповідач не зобов’язаний і не має правових підстав направляти документи позивача на розгляд Комісії ДСНС України, враховуючи вимоги статті 19 Конституції України та статті 6 Закону №3551 і пункту 2 Порядку постанови КМУ №413.

З урахуванням пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Пунктом 1.12. наказу від 19.09.2018 №265 ос "Про відрядження" Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Полтавській області відряджено ОСОБА_1, водія автотранспортних засобів відділення вантажного та спеціального автотранспорту групи автотранспортного забезпечення частини автотранспортного забезпечення та ремонту і обслуговування автомобільної техніки аварійно-рятувального загону спеціального призначення терміном на 66 діб з 01.10 по 05.12.2018 до м. Часів Яр Донецької області, з метою забезпечення виконання завдань за призначенням Відділом ДСНС України на Оперативному командному пункті Об'єднаних сил, згідно наказу ДСНС України від 23.08.2018 №492 дск "Про чергову ротацію представників ДСНС, залучених до виконання завдань за призначенням у складі Відділу ДСНС на ОКП ОС та ОКП ОТУ "Схід" і "Північ".

Підпунктом 2.1.1.2.4. пункту 2. наказу Міністерства оборони України від 05.12.2018 №189дск визнано такими, що вибули зі складу сил та засобів, які приймали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях працівника ОСОБА_1, водія автотранспортних засобів відділення вантажного та спеціального автотранспорту групи автотранспортного забезпечення частини автотранспортного забезпечення та ремонту і обслуговування автомобільної техніки аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Полтавській області.

10.12.2018 начальником аварійно-рятувального загону спеціального призначення внесено подання №40-3922/45-02 начальнику Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання учасником бойових дій ОСОБА_1, водія автотранспортних засобів відділення вантажного та спеціального автотранспорту групи автотранспортного забезпечення частини автотранспортного забезпечення та ремонту і обслуговування автомобільної техніки аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області.

12.02.2019 позивач звернувся із заявою до начальника Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про направлення до комісії ДСНС України документів про визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій та проханням надати довідку встановленого зразка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення.

Листом від 21.02.2019 №01-1227/11 відповідачем повідомлено, що на момент повернення ОСОБА_1 із відрядження Об'єднаного командного пункту Об'єднаних сил (м. Часів Яр Донецької області), станом на 05.12.2018, відсутні законні підстави для встановлення позивачу статусу учасника бойових дій. Крім того, позивачу роз'яснено, що працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у порядку, встановленому законодавством, визнаються учасниками війни.

Позивач не погодився із відмовою Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області у направленні до комісії ДСНС України документів та визнанні ОСОБА_1 учасником бойових дій, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи заявлений спір по суті суд виходить із наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання надання громадянам України статусу учасника бойових дій регулюються положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII /далі – Закон №3551/, постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 "Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення" /далі – Порядок №413/, у редакції, що діє станом на 05.12.2018, коли позивач наказом МО України від 05.12.2018 №189 дск визнаний таким, що вибув зі складу сил та засобів, які приймали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській області.

Відповідно до пункту 19 частини частини першої статті 6 Закону №3551 учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Частиною другою статті 6 Закону №3551 визначено, що порядок надання статусу учасника бойових дій зазначеним особам, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Порядку №413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення /далі – Порядок Порядку №413/.

Згідно з пунктом 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Правовий статус осіб рядового і начальницького складу ДСНС України визначається відповідно до Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI та Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 /далі – Положення №593/.

Статтями 101,104 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Особам, які проходять службу цивільного захисту, присвоюються такі спеціальні звання:

1) рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;

2) молодший начальницький склад - молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту, старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту, прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту;

3) середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;

4) старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;

5) вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту.

Відповідно до пунктів 3-4 Положення №593 особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання. Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС. Статус особи рядового і начальницького складу підтверджується службовим посвідченням, форма та порядок видачі якого встановлюються ДСНС.

Згідно пункту 15 Положення №593 склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький.

Відповідно до наданих позивачем документів до позову та наданої відповідачем копії трудової книжки ОСОБА_1 від 18.06.1999 АС №582382 станом на 05.12.2018 він працює в АРЗ СП на посаді водія, а не проходить службу цивільного захисту та не має спеціального звання рядового чи начальницького складу.

З аналізу наведених норм суд приходить до висновку, що законодавством України не передбачено визнання учасниками бойових дій осіб, які працюють на підприємствах ДСНС України на умовах трудового договору і не проходять службу цивільного захисту та не мають спеціальних звань рядового чи начальницького складу.

Відповідач не має законних підстав для направлення документів ОСОБА_1 до розгляду в Комісію ДСНС України для встановлення статусу учасника бойових дій і видачі йому довідки за формою в додатку 4 Порядку №413 "Довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення" у зв’язку із наступними вимогами законодавства.

Згідно пункту 5 Порядку №413 рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДФС /далі - комісія/. Рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджується відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в абзаці другому цього пункту.

Частиною другою пункту 6 Порядку №413 особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку (рядовий, начальницький склад ДСНС), які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях зобов’язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Отже, суд приходить до висновку, що довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення не видається особі, а направляється до Комісії ДСНС. Таким чином вимога позивача про зобов'язання видати йому таку довідку суперечить чинному законодавству та задоволенню не підлягає.

Крім того, зі змісту форми довідки (додаток №4 до Порядку №413) вбачається, що довідка містить графу для заповнення "військове (спеціальне) звання".

Разом з тим, із наданих позивачем документів не вбачається, що ОСОБА_1 має військове звання, є особою рядового чи начальницького складу.

Наказом МВС від 22.12.2018 №1048 зареєстрованим в Міністерством юстиції України 17.01.2019 за №55/33026, затверджено Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій та Інструкції про порядок видачі посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості в Державній службі України з надзвичайних ситуацій /далі – Положення наказ МВС №1048/.

Пунктом 4 розділу ІІІ Положення наказ МВС №1048 встановлено, що для надання статусу учасника бойових дій керівники, у підпорядкуванні яких проходили службу особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, у місячний строк після завершення ними виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення чи заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях зобов’язані подати на розгляд Комісії довідки за формою, встановленою додатком 1 або 4 до Порядку №413, та документи, зазначені у пункті 1 або 2 розділу "III. Особливості надання статусу учасника бойових дій за участь в антитерористичній операції чи заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації" Положення наказ МВС №1048.

Оскільки, позивач ОСОБА_1 не проходить службу і не є особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, відповідач не має правових підстав направляти документи позивача на розгляд Комісії ДСНС України, враховуючи вимоги статті 6 Закону №3551 і пункту 2 Порядку №413.

Згідно пункту 8 Порядку №413 у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Позивач не надав до суду доказів самостійної реалізації права на звернення до Комісії ДСНС України.

Частиною другою пункту 4 розділу ІІІ Положення наказ МВС №1048 також встановлено, щоу разі неподання керівником підрозділу до Комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту можуть самостійно звернутися до Комісії.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення наказ МВС №1048 щодо осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, Комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій на підставі таких документів:

- витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях;

- витяги з наказів Командувача об’єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях;

- документи про направлення у відрядження до районів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Як вбачається із документів, копії яких додані до позову, всі документи має позивач, що не перешкоджає йому самостійно звернутися до відповідної Комісії ДСНС. Довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення не включена до цього переліку, отже, суд вважає необгрунтованими твердження позивача, що її відсутність перешкоджає реалізації права самостійного звернення до Комісії ДСНС для встановлення статусу учасника бойових дій.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач діяв на підставі та в межах повноважень, у спосіб, що передбачений чинним законодавством, з дотриманням вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку з чим, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати залишаються за позивачем.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підпунктом 15 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 38751, рнокпп НОМЕР_1) до Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. Маршала Бірюзова, 26/1, м. Полтава, 36007, код ЄДРПОУ 38610079) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії, повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_2