Рішення № 81236633, 18.04.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
440/1144/19
Номер документу
81236633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1144/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

28 березня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у якій просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення з 01 січня 2008 року пенсії в розмірі 53% грошового забезпечення;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії, виходячи з її розміру 58% розміру грошового забезпечення з 01 січня 2008 року та здійснити виплату невиплаченої її частини;

зобов'язати відповідача в подальшому здійснювати виплату пенсії позивачу, виходячи з її розміру 58% розміру грошового забезпечення без обмежень у часі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час ознайомлення з матеріалами своєї пенсійної справи виявив, що з 01 січня 2008 року йому скасовано надбавку до пенсії в розмірі 5% як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вищевказана надбавка передбачалась пунктом "в" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" в редакції закону, що діяла на дату призначення пенсії. Не зважаючи на те, що в подальшому вищевказана надбавка до пенсії була скасована, однак позивач вважає, що під час перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року відповідач протиправно зменшив розмір його пенсії на 5%.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву посилався на те, що станом на дату здійснення перерахунку пенсії (01 січня 2008 року) стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" не передбачала 5% збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до ІІ категорії, а відтак основний розмір пенсії позивача (53% розміру грошового забезпечення) визначений відповідачем для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 обґрунтовано /а.с.22-23/.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 01 січня 2007 року та отримує пенсію за вислугу років (21 рік) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") з 28 липня 1998 року. Станом на дату призначення пенсії ОСОБА_1 розмір пенсії визначено на рівні 53% відповідного грошового забезпечення, а також додатково встановлено підвищення на 5% відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії /а.с. 14, 34/.

У березні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з 01 січня 2008 року, виходячи з розміру пенсії 58% відповідного грошового забезпечення (53% за вислугу років (21 рік) та додатково надбавка до пенсії в розмірі 5% як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) /а.с. 11-12/.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 14 березня 2019 року № 1203/Б-03 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови відповідач зазначив, що станом на дату здійснення перерахунку пенсії (01 січня 2008 року) стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" не передбачала 5% збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до ІІ категорії, а тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру пенсії 58% грошового забезпечення, з 01 січня 2008 року /а.с. 9-10/.

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі за текстом - Закон № 2262) встановлено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України - військовослужбовців Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Національної гвардії України, Управління державної охорони, інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, Служби безпеки України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей, а також військовослужбовців колишніх Збройних Сил СРСР, органів державної безпеки і внутрішніх справ СРСР, військовослужбовців, які в період Великої Вітчизняної війни проходили службу у складі 1-го Чехословацького армійського корпусу під командуванням ОСОБА_3 та членів їх сімей.

Відповідно до пункту "в" частини першої статті 13 Закону №2262 (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

04 квітня 2006 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" № 3591-IV, який набрав чинності 29 квітня 2006 року, та викладено статтю 13 Закону № 2262 в редакції, яка не передбачала підвищення пенсії військовослужбовцям у зв'язку з участю у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, в даному випадку - 5% доплату.

Підставою перерахунку всіх призначених за Законом № 2262 пенсій згідно з пунктом 3 статті 63 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2008 року № 45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Нові види грошового забезпечення військовослужбовців були визначені постановою № 1294, яка набирала чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01 січня 2008 року.

З огляду на наведене, відповідач своїми діями щодо перерахунку позивачу пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01 січня 2008 року для відповідних категорій осіб, не порушив вимог чинного законодавства України.

Проаналізувавши викладене суд дійшов висновку, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 01 січня 2008 року стаття 13 Закону № 2262 не передбачала 5% збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до ІІ категорії, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування спірної 5% доплати для зазначеної категорії військовослужбовців немає.

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 08 травня 2018 року у справі № 752/17929/13-а.

При цьому, суд звертає увагу, що вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до фактичного зниження розміру пенсії позивача, а відтак - до порушення прав останнього.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, у дослідженому судом випадку доведено правомірність проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2008 року в розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення.

За викладених обставин суд не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову.

Згідно із статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 6-9, 77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 38741, рнокпп НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_4