
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
18 квітня 2019 року СєвєродонецькСправа № 812/625/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі №812/625/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі №812/625/18, в якій заявник просив суд встановити подальший спосіб та порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року у справі № 812/625/18, на підставі якого видано виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 № 812/625/18, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії відповідно до ст. 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області № 3687 - Ж від 21.03.2018 року, за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року без врахування постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб”, якою врегульовано проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, оскільки дана постанова прийнята пізніше, ніж виникли спірні правовідносини (а.с.172-174).
В обґрунтування заяви заявник зазначив, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області знаходиться виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 № 812/625/18 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії відповідно до ст. 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області № 3687 - ЛК від 21.03.2018 року, за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
07.09.2018 державним виконавцем, керуючись вимогами Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої в порядку ст. 28 Закону України “Про виконавче провадження” надіслані сторонам. За результатами її розгляду та на виконання вимог виконавчого документа боржником було повідомлено про часткове виконання рішення суду, оскільки здійснено перерахунок з 2016-2017 років у сумі 44970,00 грн, але виплату проведено лише з 01.01.2018, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018. Так, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103, якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ, внесено певні зміни до порядку та процедури перерахунку та виплати пенсій. Постанова № 103 прийнята після виникнення спірних правовідносин і звернення позивача з позовом до суду та погіршує його становище в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак не підлягає застосуванню. З посиланням на ст.378 КАС України заявник просив задовольнити вказану заяву.
Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.228), просив розглянути заяву за відсутності представника (а.с.174).
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.225), до канцелярії суду надав пояснення, в яких зазначив, що вважає вказану заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, просив розглядати її за його відсутності (а.с.229).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.226)
Згідно з частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Оскільки немає перешкод для розгляду заяви, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно частини 9 статті 205 КАС України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про розгляд заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву та дослідивши матеріали, суд дійшов наступного.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 у справі №812/625/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №3550-ЛК від 10.05.2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року.
Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд.9) провести виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце проживання: 93321, Луганська область, смт.Мирна Долина, вул. Петровського, буд.13) перерахованої пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №3687-ЛК від 21.03.2018 року, за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено (а.с.105-110).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.07.2018 за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року у справі № 812/625/18 залишено без змін (а.с.151-154).
31.08.2018 Луганським окружним адміністративним судом видано ОСОБА_1 виконавчий лист щодо зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд.9) провести виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце проживання: 93321, Луганська область, смт.Мирна Долина, вул. Петровського, буд.13) перерахованої пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №3687-ЛК від 21.03.2018 року, за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (а.с.205-206).
05.08.2018 позивач звернувся до начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області з заявою, в якій просив прийняти до виконання виконавчий лист №812/625/18 (а.с.204).
07.09.2018 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №57166321 з виконання виконавчого листа №812/625/18 від 31.08.2018 (а.с.203).
12.10.2018 за №13922/03-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області направило до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області лист, в якому зазначило, що доплати по проведеному перерахунку за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачено в терміни відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» починаючи з 01.01.2019 в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином строк для сплати за 2016 - 2017 даних сум на сьогодні ще не настав.
Зважаючи на те, що в резолютивній частині рішення суду не зазначено порядку і способу виконання, не йдеться про одноразову виплату (стягнення) заборгованості з пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017, та з врахуванням чинної постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, тобто чинного підзаконного нормативно - правового акту, не застосовувати який орган УПФУ не вправі, та який визначає порядок виплати перерахованих пенсій, в межах спірних правовідносин відсутні підстави для накладення штрафу за невиконання судового рішення. Таким чином головне управління Пенсійного фонду України Луганської діє у відповідності з вимогами чинного на теперішній час законодавства (а.с.191-192).
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області винесено постанову від 22.10.2018 ВП №57166321 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у розмірі 5100,00 грн (а.с.194).
21.11.2018 за №16141/03-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області направило до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області лист, в якому зазначив, що доплата по проведеному перерахунку за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у сумі 44970,00 грн буде виплачена в терміни відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (а.с.186-188).
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області винесено постанову від 29.11.2018 ВП №57166321 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у розмірі 10200,00 грн (а.с.185).
Станом на теперішній час рішення суду не виконано.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Разом із тим, зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Здійснюючи зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. При цьому, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Так, саме поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Водночас, суд дійшов висновку, що резолютивна частина рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 у справі №812/625/18 є чіткою, зрозумілою за змістом, не припускає різного тлумачення, не вбачається недотримання вимоги ясності, визначеності судового рішення, що свідчить про те, що судове рішення не може містити положень, що викликають суперечки під час його виконання.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу заявника на те, що судове рішення, що набрало законної сили, стає незмінним (неспростовним). Тобто воно не може бути скасоване (змінене) судом, що його прийняв. Основні і додаткові судження (висновки) суду по суті справи стають остаточними. Отже, суд, який прийняв рішення, може внести до нього виправлення, які не торкаються суті відомостей, що викладені у рішенні.
Також суд звертає увагу учасників виконавчого провадження на те, що в мотивувальній частині рішення судом надавалось оцінка щодо прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
У мотивувальній частині рішення судом було зазначено, що норми Закону №2262 (а саме: ч.3 ст.52, ч.2 ст.55, ч.4 ст.63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме постанови від 21 лютого 2018 р. №103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону, та не повинні суперечити положення Закону.
Таким чином, судом в рішенні вказано про те, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 відносно умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватись, оскільки відповідно до змісту ч.4 ст.63 Закону №2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.
Резолютивна частина рішення містить чіткі вказівки для відповідача про проведення виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №3687-ЛК від 21.03.2018 року, за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
За таких обставин боржник при виконанні рішення суду повинен керуватись саме Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не жодним іншим підзаконним нормативно-правовим актом.
Посилання боржника у своїх листах на те, що в резолютивній частині рішення суду не зазначено порядку і способу виконання цього рішення, не йдеться про одноразову виплату (стягнення) заборгованості, та з урахуванням чинної постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, ГУПФУ в Луганській області діє у відповідності з вимогами чинного на теперішній час законодавства, суд зазначає, що статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України законодавець встановив обов’язок учасників справи щодо обов’язкового виконання рішень суду та їх відповідальність за невиконання таких рішень. Зазначена норма не передбачає будь-яких припущень або тлумачень щодо виконання частини судового рішення, не визначає яку частину рішення сторона повинна виконати обов’язково, а яку може не виконувати за наявності будь-яких причин.
Оскільки суд в своєму рішенні не встановлював іншого порядку, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, окрім того, що зобов’язано відповідача вчинити певні дії і зазначено які саме, отже, відповідач-боржник зобов’язаний невідкладно виконати рішення суду, яке набрало законної сили без будь-яких припущень та тлумачень.Не виконання рішення суду є підставою для належного реагування державним виконавцем та вжиття передбаченим діючим законодавством заходів направлених на його виконання.
Враховуючи встановлені судом обставини та аналізуючи наведені вище норми законодавства, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі №812/625/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії необхідно відмовити, оскільки не доведено обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 378, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про встановлення способу і порядку виконання рішення у справі №812/625/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_2