
8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
04 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4199/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шембелян В.С.
при секретарі судового засідання Олійник О.А.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Ровенькиантрацит” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10 вересня 2018 року № НОМЕР_1,-
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК “Ровенькиантрацит” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10 вересня 2018 року № НОМЕР_1, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК “Ровенькиантрацит” застосовано штраф на загальну суму 720255,23 грн за платежем податок на додану вартість.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що ревізорами відділу податкового супроводження підприємств металургійної галузі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку з питання дотримання вимог податкового законодавства України та встановлено факт відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних “ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит”, період виписки яких припадає на березень-липень 2018 року. За результатами перевірки складено Акт перевірки № 380/28-10-46-06-37713861 від 17.08.2018. Відповідно до Акту перевірки встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: відсутність реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них, період виписки яких припадає на березень-липень 2018 року.
На підставі Акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення- рішення № НОМЕР_1 від 10.09.2018, відповідно до якого за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201.10 статтею 201, та згідно зі статтею 120-1.1 ст.120-1 ПК України застосовано до позивача штраф за платежем податок на додану вартість.
Позивач вважає, що вищезазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що прийняте відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", у зв'язку із чим - підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 17.12.2018 залишено позовну заяву без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (т.1 арк.спр. 83).
Ухвалою суду від 17.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (т.1 арк.спр. 1-2).
Ухвалою суду від 05.03.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (т.2 арк.спр.196).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та письмових поясненнях (т.1 арк.спр. 3-9, т.2 арк.спр. 136-142). Просила суд врахувати факт наявності в позивача сертифікатів Торгово-промислової палати України на підтвердження обставин непереборної сили, пов’язаних з подіями АТО, які унеможливили своєчасну реєстрацію зазначених податкових накладних. Поясила, що, хоча підприємство позивача з 2015 року перереєстроване на підконтрольній українській владі території, основні його виробничі потужності – шахти залишаються на непідконтрольній території, що унеможливлює веденя позивачем своєї господарської діяльності в загальному режимі і до сьогодні. Оскільки на електронному рахунку позивача є постійний брак коштів, необхідних для реєстрації податкових накладних, зазначені в акті перевірки податкові накладні не зареєстрованими залишаються й на момент розгляду справи в суді. Надала до суду докази на підтвердження цих обставин, а також копію рішення господарського суду Луганської області від 07.02.2019 в справі №913/619/18, яким відкрито провадження в справі про банкрутство позивача. Просила до спірних правовідносин застосувати правові позиції Верховного суду, викладені ним в постанові від 14.11.2018 (справа № 805/365/17-а).
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, у відповіді на відзив та додаткових письмових поясненнях (т.1 арк.спр. 105-107, т.1 арк.спр. 77-83, т.2 арк.спр. 127-128). Так, зазначив, що висновок Акту камеральної перевірки від 17.08.2018 № 380/28-10-46-06-37713861 містить технічні помилки стосовно визначення суми, на яку позивачем не зареєстраовані податкові накладні, про що податковий орган повідомив платника податків листом, який додано до матеріалів справи. Правильною є загальна сума, на яку позивач до часу розгляду цієї справи в суді не зареєстрував податкові накладні - 1440510,45 грн, у зв’язку з чим відповідачем прийнято оскаржене податкове повідомлення-рішення, яким застосовано штраф у розмірі 50% зазначеної суми - 720255,23 грн. Позивачем не надано заперечення до акту перевірки та відповіді на вказаний лист. Сертифікати Торгово-промислової палати України, надані позивачем на підтвердження наявності обставин непереборної сили, пов’язаних з подіями АТО, які унеможливили своєчасну реєстрацію зазначених податкових накладних, не можуть бути підставою для звільнення позивача від відповідальності за вчинене правопорушення, оскільки такі сертифікати датовані 2014 роком, а події вчинення вказаного правопорушення відбулися в 2018 році.
Крім того, відповідач вважає безпідставними посилання позивача на наявність сертифікатів ТПП як на підставу для звільнення від відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН з огляду на те, що норми Закону № 1669 визначають тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції. Питання звільнення від відповідальності за несплату (несвоєчасну сплату) податків та зборів до бюджету у Законі взагалі не порушується. Наявність у платника податку сертифікатів ТПП про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику звернутися із заявою до контролюючого органу для продовження граничних строків подання податкової звітності та зміни строків сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, а також для списання податкового боргу, що виник унаслідок обставин непереборної сили. Особливості здійснення таких процедур визначено у листах Міндоходів від 01.07.2014 № 15472/7/99-99-25-01-17 та від 07.07.2014 № 16042/7/99-99-19-03-02-17.
Виходячи з вимог чинних нормативно – правових актів України та Регламенту засвідчення ТПП України та регіональними торгово – промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), який затверджений рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 № 44 (5), сертифікат (висновок) ТПП України обов’язково повинен містити конкретний період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що об’єктивно вплинули на виконання конкретним платником у вказаному періоді певного податкового обов’язку зі сплати податків. Сертифікати ТПП України від 05.09.2014 № № 2895/05-4, 2884/05-4, надані ТОВ “ДТЕК “Ровенькиантрацит”, не охоплюють період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувальні обставини (події), що об’єктивно вплинули на виконання зобов’язань, зокрема, в частині відсутності реєстрації податкових накладних. Інші сертифікати до контролюючого органу не надавалися.
На думку відповідача, наявність у платника сертифікатів ТПП України не надає підстав такому платнику не виконувати чи виконувати не в повному обсязі зобов’язання за правилами, що є відмінними від правил, визначених Податковим кодексом України.
З огляду на наведене, представник відповідача просив суд застосувати правові позиції Верховного суду, виладені ним в постановах: від 07.08.2018 у справі №805/4013/17-а, від 10.04.2018 у справі №805/2210/17-а, від 27.11.2018 у справі №805/4685/17-а, від 04 вересня 2018 у справі №805/3894/17-а, та відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи – 37713861, місцезнаходження юридичної особи з 09.04.2015: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Гвардійський, буд. 30/1, має 25 відокремлених підрозділів, а саме: ВП “Автобаза”, ВП “Вузол виробничо – технологічного зв’язку”, ВП “Гірничомонтажне налагоджувальне управління №2”, ВП “Групова збагачувальна фабрика “Вахрушевська”, ВП “Групова збагачувальна фабрика “Ровеньківська”, ВП “Краснолуцьке вантажно-транспортне управління”, ВП “Енергоуправління”, ВП “Ремонтно – механічний завод”, ВП “Ровеньківське вантажно-транспортне управління”, ВП “Санаторій-профілакторій “Шахтарські зорі”, ВП “Трест “Антрацитвуглебуд”, ВП “Управління матеріально-технічного постачання”, ВП “Управління по збагаченню та технічному контролю якості вугілля та стандартів”, ВП “Управління соціальної сфери”, ВП “Учбово – курсовий комбінат”, ВП “Центральна збагачувальна фабрика “Комендантська”, ВП “Шахта № 81 “Київська”, ВП “Шахта імені ОСОБА_3”, ВП “Шахта імені Космонавтів”, ВП “Шахта імені ОСОБА_4”, ВП “Шахта імені ОСОБА_5”, ВП “Шахтоуправління “Ровеньківське”, філія “Житлово-комунальне господарство”, та ВП “Шахтоуправління Ясенівське”, які розташовані у м. Ровеньки або Антрацитівському районі Луганської області, ВП “Шахтоуправління Ровеньківське” з місцезнаходженням у м. Сєвєродонецьку Луганської області (т.1 арк.спр. 37-47).
ОВПП ДФС є суб'єктом владних повноважень, на яке чинним законодавством покладено владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
ТОВ “ДТЕК “Ровенькиантрацит” перебуває на обліку в Дніпропетровському управлінні ОВПП ДФС, що підтверджено матеріалами справи.
17.08.2018 Дніпропетровським управлінням ОВПП ДФС ОСОБА_6 на підставі п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст. 19, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.п.75.1.1 п.75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ “ДТЕК “Ровенькиантрацит”, період виписки яких припадає на березень – липень 2018 року, за наслідками якої складено акт від 17.08.2018 № 380/28-10-46-06-37713861 (т.1 арк.спр. 11-14).
За результатами перевірки встановлено порушення вимог пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме відсутність реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них, період виписки яких припадає на березень-липень 2018 року на суму ПДВ 720255,22 грн.
Акт камеральної перевірки направлено на адресу позивача 21.08.2018 (т.1 арк.спр. 15), заперечень на акт не надано.
На підставі зазначеного Акта відповідачем прийнято податкове повідомлення – рішення від 10.09.2018 № НОМЕР_1, яким за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого абзацом першим та/або другим пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України, податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 1440510,45 грн застосовано до позивача штраф у розмірі 50% у сумі 720255,23 грн (т.1 арк.спр. 16).
До податкового повідомлення-рішення додано розрахунок штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якому також зазначено, що позивачем не зареєстровано податкових накладних в періоді, що перевірявся, на суму 1440510,45 грн, 50% від якої складає сума 720255,23 грн – розмір застосованої до позивача штрафної санкції в оскарженому повідомленні-рішенні (т.1 арк. спр. 17-18).
Суд звертає увагу на ту обставину, що зазначена в оскарженому повідомленні-рішенні та розрахунку до нього сума, на яку позивачем не зареєстровано податкових накладних в періоді, що перевірявся, - 1440510,45 грн не зазначена податковим органом як загальна сума вленого в ході перевірки порушення а ні в мотивувальній частині акту перевірки № 380/28-10-46-06-37713861 від 17.08.2018, а ні в його висновках.
Про наявність у висновках акту перевірки технічних помилок з цього приводу відповідач повідомив позивача лише під час розгляду цієї справи в суді (т.2 арк. спр. 129).
Сторони визнають ті обставини, що заперечень на акт перевірки позивач не подавав, з наявністю виявлених фактів відсутності реєстрації податкових накладних, зазначених в акті перевірки, на загальну суму - 1440510,45 грн згоден.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, 25.09.2018 платником податку надано до податкового органу скаргу від 24.09.2018, яка рішенням Державної Фіскальної Служби від 23.11.2018 №38145/6/99-99-11-03-01-25 - залишена без задоволення, а ППР - залишено без змін (т.1 арк.спр. 20-26, 29-31).
Також судом встановлено, що Сертифікатом (висновком) про настання обставин непереборної сили від 05.09.2014 № 2884/05-4, виданим Торгово – промисловою палатою України, відповідно до пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року ТОВ “ДТЕК “Ровенькиантрацит” при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації. На момент видачі сертифікату (висновку) ТПП України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (т.1 арк.спр. 33-34).
Сертифікатом (висновком) про настання обставин непереборної сили від 05.09.2014 № 2895/05-4, виданим Торгово – промисловою палатою України, відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року ТОВ “ДТЕК “Ровенькиантрацит” при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов’язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) ТПП України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (т.1 арк.спр. 35-36).
Крім того, на підтвердження того, що у позивача взагалі були відсутні кошти – суми податку на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, представником позивача надано копії витягів з системи електронного адміністрування ПДВ з мінусовими показниками коштів ліміту (т.2 арк.спр. 144-155).
Згідно з копією рішення господарського суду Луганської області від 07.02.2019 в справі №913/619/18, відкрито провадження в справі про банкрутство позивача (т.2 а.с.156-159).
Спірним питанням у даній справі є правомірність нарахування відповідачем ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" штрафних санкцій за відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунків коригування до них, період виписки яких припадає на березень-липень 2018 року за наявності в позивача сертифікатів ТПП.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Відповідно до п. 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
Відповідно до статті 59.1 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу. При цьому, відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, порядок надіслання платникові податків податкової вимоги є тотожним порядку надіслання податкового повідомлення-рішення. У свою чергу, відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Судом встановлено, що позивачем не заперечується факт відсутності реєстрації податкових накладних, але він зазначає, що порушення сталось в силу обставин непереборної сили з огляду на ситуацію, що склалася у Східному регіоні України у зв’язку з проведенням Антитерористичної операції.
Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 р. № 1669-УИ, який набрав чинності з 15 вересня 2014 року (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. N° 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Таким чином, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014року.
Вказаним Законом №1669 визначено тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Нормами ст. 1 Закону №1669 (в редакції чинній на момент спірних правовідносин), визначена територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи ідодо подолання терористичноїзагрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014.
Пунктом 5 ст. 11 Закону №1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року №405/2014 у період з 14.04.2014 року до її закінчення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. №1275-р (далі - Розпорядження №1275-р) затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р (далі - Розпорядження № 1085-р) затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Позивач до 09.04.2015 був зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до п. 14 Розпорядження № 1275-р віднесено до переліку населених пунктів Луганської області, на території яких здійснюється антитерористична операція. При цьому, м.Ровеньки - є територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Позивач здійснив перереєстрацію до м. Сєвєродонецьк, яке знаходиться на території, що контролюється українською владою. У той же час, м. Сєвєродонецьк, відповідно до п. 13 Розпорядження № 1275-р віднесено до переліку населених пунктів Луганської області, на території яких здійснюється антитерористична операція.
Отже, судом встановлено, що місцезнаходженням ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит” до 09.04.2015 була територія, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження – місто Ровеньки; основним видом діяльності позивача є КВЕД 05.10 добування кам’яного вугілля; ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит” має відокремлені підрозділи, місцезнаходженням яких є виключно територія, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження – місто Ровеньки.
При цьому, навіть з огляду на перереєстрацію до м. Сєвєродонецьк, на поточну дату усі виробничі потужності позивача, за допомогою яких здійснювалось видобування вугілля, знаходяться у м. Ровеньки - на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зоні проведення антитерористичної операції під впливом форс-мажорних обставин.
Стаття 10 Закону України № 1669 передбачає, що єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини, як підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх податкових зобов'язань є наявність у такого суб'єкта господарювання Сертифікату ТПП про засвідчення форс мажорних обставин.
Таким чином саме Сертифікат ТПП є документом, що засвідчує настання обставин непереборної сили при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів на підставі вимог Закону України № 1669.
На підтвердження настання обставин непереборної сили позивачем надано сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України від 05.09.2014 № 2884/05-4, від 05.09.2014 № 2895/05-4.
Вказаними сертифікатами засвідчено настання обставин непереборної сили з 14.04.2014 ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит” при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової звітності, а також справлення та сплати податків та обов’язкових платежів. Термін дії вказаних сертифікатів не визначено в них, оскільки не можливо встановити наперед час закінчення АТО.
Загальновідомим фактом є те, що події, повязані із здійсненням АТО на територіях Луганської та Донецької областей тривають і на час розгляду цієї справи в суді.
Позивач шляхом надання належних доказів підтвердив в суді той факт, що фос-мажорні обставини, визначені у вказаних сертифікатах, пов’язані з подіями АТО, продовжують мати негативний вплив на господарську діяльність позивача та обумовлюють постійний тривалий в часі дефіцит ліміту коштів на електронному рахунку позивача, необхідний для реєстрації податкових накладних, а також призвели до порушення процедури банкрутства позивача в судовому порядку.
Таким чином, враховуючи правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 14.11.2018 (справа № 805/365/17-а), суд дійшов висновку, що позивач є звільненим з 14 квітня 2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань щодо своєчасної реєстрацію податкових накладних.
Практика ж Верховного Суду, викладена в постановах, на які посилається відповідач, не стосується спірних правовідносин, оскільки не містить висновків щодо підстав звільнення платників податків від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Податковим органом застосовано штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунків коригування до них, період виписки яких припадає на березень-липень 2018 року, що є відповідальністю за невиконання (неналежне виконання) податкових зобов'язань.
З урахуванням вищезазначеного, нарахування штрафних санкцій позивачу на території та під час проведення антитерористичної операції є протиправним та безпідставним, а так само є й протиправним та безпідставним прийняття спірного податкового повідомлення- рішення, у зв’язку з чим, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими які слід задовольнити в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Платіжним дорученням від 27.12.2018 № НОМЕР_2 позивачем сплачено судовий збір у сумі 10803,83 грн. (т.1 арк.спр. 86).
Зважаючи на ті обставини, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у сумі 10803,83 грн.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Ровенькиантрацит” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10 вересня 2018 року № НОМЕР_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати прийняте Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби податкове повідомлення-рішення від 10.09.2018 № НОМЕР_1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Ровенькиантрацит” (код ЄДРПОУ 37713861) витрати по сплаті судового збору у розмірі 10803,83 грн (десять тисяч вісімсот три гривні 83 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 15.04.2019.
Суддя ОСОБА_7