
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 квітня 2019 року о/об 15 год. 00 хв.Справа № 280/1136/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (69071, м.Запоріжжя, вул.Баранова, буд.34; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1)
до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м.Запоріжжя, вул.Карпенка-Карого, буд.25-А; код ЄДРПОУ 41248959)
про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (надалі – відповідач, Шевченківське ОУПФУ м.Запоріжжя), в якому позивач просить суд: 1) рішення відповідача від 15.02.2019 №70 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загадьнообов'язкове державне пенсійне страхування" скасувати; 2) зобов’язати відповідача зарахувати позивачу період роботи з 16.02.2001 по 07.08.2001 до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, у зв'язку із чим призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загадьнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 24.02.2019.
Позивач у позові зазначив, що 08.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського ОУПФУ м.Запоріжжя за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 9 років відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки мав необхідний загальний стаж роботи та 9 років пільгового стажу роботи за Списком №1 та 23.02.2019 досяг 51-ти річного віку. Рішенням Шевченківського ОУПФУ м.Запоріжжя від 15.02.2019 за №70 у призначенні пенсії позивачу було відмовлено у зв’язку із відсутністю в нього 9 років пільгового стажу за Списком №1. Із змісту Рішення від 15.02.2019 за №70 та наданої копії розрахунку стажу позивача вбачається, що відповідачем до його пільгового стажу за Списком №1 не було враховано період роботи з 16.02.2001 по 07.08.2001, який складає 5 місяців 22 дні із посиланням на відсутність на цей період діючих наказів про атестацію робочих місць (перерва у проведеннях атестації робочих місць більше п’ятирічного періоду у ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат»). Необхідний для призначення пенсії пільговий стаж у 9 років 2 місяці позивач здобув працюючи: з 09.10.1998 по 21.05.1999 та з 16.02.2001 по 02.09.2009 у ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат». Із вказаних періодів відповідач визнає лише 08 років 8 місяців 9 днів пільгового стажу позивача за Списком №1, оскільки не враховує пільговий стаж позивача за період його роботи, який не покривається п’ятирічною дією наказів про атестацію робочих місць – з 16.02.2001 по 07.08.2001, що складає 5 місяців 22 дні. В спірний період позивач працював у ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» за професією слюсаря-ремонтника, яка передбачена Списком №1, розділ 7, підрозділ 17 «а», позиція 7.17а-3, Постанова КМУ від 16.01.2003 за №36. Пільговий стаж позивача за вказаний період підтверджується довідкою ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» від 05.02.2019 за №36. При цьому первинна атестація робочого місця позивача за Списком №1 була проведена згідно із наказом від 10.01.1995 за №13. Наступна атестація робочого місця позивача була проведена згідно із наказом від 08.08.2001 за №174. У відповідь на адвокатський запит листом від 07.03.2019 за №25-15/415 ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» було повідомлено, що з моменту проведення первинної атестації в 1995 році та до другої атестації в 2001 році умови праці ОСОБА_1 не змінювались. Оформлення пільгових пенсій за період до завершення на підприємстві процесу наступної атестації робочих місць у 2001 році проводилось на підставі дозвільного листа Управління соціального захисту населення Запорізької ОДА від 01.08.2000 за №02-476. Так, в листі Управління соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації від 01.08.2000 за №02-476 визнано можливим використання результатів атестації робочих місць за наказом 10.01.1995 за №13 до закінчення роботи по наступній атестації. Наступна атестація робочого місця позивача була проведена згідно із наказом від 08.08.2001 за №174, отже пільговий стаж з 16.02.2001 по 07.08.2001 також мав бути зарахований за Списком №1 відповідно до наказу від 10.01.1995 за №13. Позивач пенсійного віку набув 23.02.2019, за призначенням пенсії звернувся не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку - 08.02.2019, тому згідно із ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія йому мала бути призначена з дня наступного за днем набуття пенсійного віку, тобто з 24.02.2019. На думку позивача, маючи більше 29 років загального стажу та більш ніж 9 років стажу за професією, передбаченою Списком №1, 08.02.2019 правомірно звертався за призначенням пенсії, а відповідач, відмовивши у її призначення, порушив вимоги ч.2 ст.19 Конституції України.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №1 від 08.02.2019 та надав документи. Проте, в трудовій книжці позивача та додатково наданих документах зазначено лише посади, на які позивача було зараховано, переведено або звільнено з посиланням на накази, але не зазначено характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи, не підтверджується зайнятість на роботах із шкідливими умовами праці повний робочий день. Оскільки трудова книжка позивача не містить вичерпної інформації про характер роботи, що визначає право на пенсію на пільгових умовах, то відповідно до п.20 “Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, керівництво підприємства повинне надати уточнюючу довідку, в якій зазначити всю необхідну інформацію для призначення пенсії. На дату права позивача потрібно мати 9 років пільгового стажу, але враховуючи відсутність атестації робочих місць на ТОВ «Запорізькому титано-магнієвому комбінаті» за період з 16.02.2001 по 07.08.2001 позивачу було відмовлено у зарахуванні до його пільгового стажу за Списком №1 часу його роботи. У зв’язку із тим, що на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії у позивача були відсутні підстави для врахування до пільгового стажу роботи за період з 16.02.2001 по 07.08.2001, оскільки не було проведено атестації робочих місць, а, отже, й було відсутнє саме право на зарахування до пільгового стажу. У випадку позивача, згідно наданих документів та довідок пільговий стаж позивача складав 08 років 08 місяця 9 днів. Пільговий стаж роботи позивача за період роботи з 16.02.2001 по 07.08.2001 по Списку №1 на ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» не зараховується у зв’язку з не проведенням атестації робочих місць. Таким чином, наразі відсутні правові підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, оскільки, не має наказу про атестацію відповідного робочого місця. За таких обставин 15.02.2019 прийнято Рішення №70 про відмову позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №1.
Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.03.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд з’ясував наступне.
ОСОБА_1 відповідно до Паспорта громадянина України серії СА425628, народився 23.02.1968.
У Трудовій книжці серії БТ-ІІ №3239456 зазначено про трудову діяльність позивача, зокрема на Казенному підприємсті ЗТМК, згодом ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» з 16.02.2001 по 07.08.2001 працював слюсарем-ремонтником 5 розряду.
У Довідці від 05.02.2019 за №36 ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», зазначено, що ОСОБА_1 дійсно працював повний робочий день в ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» у цеху №10 (спец. ділянка) з 16.02.2001 по 02.09.2009 за професією, посадою – слюсарем-ремонтником (робітники ремонтних служб, зайняті ремонтом устаткування в місцях його встановлення на дільницях (робочих місцях) діючих виробництв, основні робітники яких користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1), що передбачена Списком №1, Розділ VIІ, Підрозділ 17а. Позиція 7.17а-3. Підстава: Постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 за №36. Підстава для видачі: штатний розклад, особова справа, особова картка П - 2, результати атестації робочих місць - наказ №13 від 10.01.1995. Реєстрація в Державній експертизі за умовами праці Запорізької області. Реєстраційний №1-3-00044-3 від 12.06.1996. ОСОБА_2 праці України №02-476 від 01.08.2000. Наказ - №174 від 08.08.2001. Реєстрація в Державній експертизі за умовами праці Запорізької області №11-3-00044-3 від 12.02.2002. Наказ - №307 від 08.08.2006.
У відповіді ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (від 07.03.2019 за №25-15/415) на запит адвоката позивача зазначено наступне: «… Атестація робочих місць на підприємстві проводилася 10.01.1995 року (Наказ №13), яка діяла до 09.01.2000, наступна атестація проводилася 08.08.2001 (Наказ №174). В період з 10.01.2000 по 07.08.2001 оформлення атестації робочих місць на підприємстві проводилося на підставі дозвільного листа Управління соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 01.08.2000 №02-476. З часу першої атестації в 1995 році та до другої атестації в 2001 році умови праці ОСОБА_1 не мінялися, він працював на спеціалізованій дільниці по ремонту обладнання цеху №10 за професією слюсар-ремонтник в бригаді зайнятій ремонтом та обслуговуванням основних виробничих цехів комбінату. …».
08.02.2019 позивач звернувся до відповідача із Заявою за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 9 років відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки мав необхідний загальний стаж роботи та 9 років пільгового стажу роботи за Списком №1 та 23.02.2019 досяг 51-ти річного віку.
Рішенням №70 від 15.02.2019 відповідач відмовив позивачу у призначенням пенсії за віком на пільгових умовах. Підстави для відмови зазначені наступні: «… на дату права заявнику потрібно мати 9 років пільгового стажу, але враховуючи відсутність атестації робочих місць на ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» за період з 16.02.2001 року по 07.08.2001 року, даний період не зараховується до пільгового стажу. …».
Вирішуючи по суті переданий на розгляд публічно-правовий спір суд виходить з наступного.
Згідно з п.3 «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого 18.11.2005 наказом ОСОБА_2 праці та соціальної політики України №383, зареєстрованого у ОСОБА_2 юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (надалі – «Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах»), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Відповідно до п.1 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого 01.08.1992 постановою Кабінету Міністрів України №442 (надалі – «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці») (набрав чинності з 21.08.1992), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах (п.2 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці»).
Згідно з абз.1 п.4 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці» атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
У «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» зазначено: «… 4.2.Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника. 4.3.У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.4.Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.5.Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось. …».
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (ОСОБА_2 соціальної політики України №22862/0/2-7/28 від 24.11.2017 щодо застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461).
З’ясовано, що позивач працював на Казаному підприємстві «Запорізький титано-магнієвий комбінат», згодом ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», з 16.02.2001 по 02.09.2009 на посаді слюсаря-ремонтника.
Враховуючи наведене та матеріали справи, позивачем документально доведено необхідність зарахування періоду роботи з 16.02.2001 по 07.08.2001 на Казаному підприємстві «Запорізький титано-магнієвий комбінат», згодом ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» у виробництвах, передбачених Списком №1, тобто період роботи із шкідливими умовами праці до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб’єктом владних повноважень у справі було Шевченківське ОУПФУ м.Запоріжжя, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 768 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м.Запоріжжя, вул.Карпенка-Карого, буд.25-А; код ЄДРПОУ 41248959) від 15.02.2019 за №70 про відмову ОСОБА_1 (69071, м.Запоріжжя, вул.Баранова, буд.34; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загадьнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м.Запоріжжя, вул.Карпенка-Карого, буд.25-А; код ЄДРПОУ 41248959) зарахувати ОСОБА_1 (69071, м.Запоріжжя, вул.Баранова, буд.34; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) період роботи з 16.02.2001 по 07.08.2001 до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, у зв'язку із чим призначити та виплачувати ОСОБА_1 (69071, м.Запоріжжя, вул.Баранова, буд.34; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загадьнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 24.02.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (69071, м.Запоріжжя, вул.Баранова, буд.34; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м.Запоріжжя, вул.Карпенка-Карого, буд.25-А; код ЄДРПОУ 41248959) судові витрати в сумі 768 грн. 40 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 12.04.2019.
Суддя О.О. Прасов