
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2019 р. Справа№200/14337/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2018 року позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний код 206721564, Донецька область, Лиманський район, с.Торське, вул.Центральна, 22а) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Бахмутсько-Лиманського об’ємного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42172734, 84500, Донецька обл., місто Бахмут, вулиця Миру, будинок 35). Позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.10.2018 №26 про відмову у перерахунку пенсії; зобов’язати Бахмутсько-Лиманське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% відсотків сукупного оподаткованого доходу, в т.ч. сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, та сум індексації заробітної плати, відповідно довідки від 29.09.2018. Позов вмотивовано тим, що в жовтні 2018 року позивач звернулась до управління із заявою про перерахунок призначено пенсії по заробітку з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 29.09.2018 №05.3-21/570. Рішенням відповідач відмовив у здійсненні перерахунку. Відмова є безпідставною, оскільки не дотримано вимоги ст.37 Закону України “Про державну службу”, шляхом не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та суми індексації до сум заробітної плати, з якої розраховується пенсія.
2 січня 2019 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
24 січня 2019 року ухвалою суду призначено розгляд справи у судовому засіданні.
20 лютого 2019 року ухвалою суду призначено розгляд справи в загальному позовному провадженні.
Відповідачем надано відзив, в якому просив відмовити у задоволені позовних вимог. Свою позицію вмотивовував тим, що дії Пенсійного фонду є правомірними, оскільки з 24.10.2018 рішенням №914420144720 позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». При цьому, включення до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, є неприйнятним, ці доплати не є складовими заробітної плати державного службовця у розумінні законодавства.
19 березня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 9 квітня 2019 року.
У судове засідання призначене на 9 квітня 2019 року представники сторін не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 08.08.2011 перебуває на обліку в Бахмутсько-Лиманському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як одержувач пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу».
09 липня 2018 року розпорядженням №144720 за заявою позивача призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», при цьому загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає – 90.
24 жовтня 2018 року позивач звернулась до управління із заявою №4685 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Разом із заявою надана довідка про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією) від 29.09.2018 №05/.3-21/570, яка видана за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011 №5-1. Довідка містить інформацію про виплачену матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати за період з серпня 2009 року по липень 2011 року.
24 жовтня 2018 року управлінням прийнято рішення, яким ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».
26 жовтня 2018 року Бахмутсько-Лиманським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення №26, яким відмовлено в перерахунку пенсії по заробітній платі Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, оскільки вони не є складовими заробітної плати державного службовця у розумінні законодавства.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернулась до суду.
Стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788-ХІІ, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058 визначають виплати (доходи), що враховуються в заробітку застрахованої особи, зокрема, як суми виплат, з яких були обчислені та сплачені страхові внески.
Згідно до статті 37 спеціального Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-ХІІ (який був чинний на момент призначення пенсії) Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У відповідності з частиною другою статті 33 вказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Таким чином, суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною та такою, що прийнята з формальних підстав, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Суд враховує, що надана позивачем довідка Головного управління юстиції у Донецькій області від 29.09.2018 № 05.3-21/570 про складові заробітної плати ОСОБА_2 за період з 01.08.2009 по 31.07.2011 містить відомості про нарахування, розмір та виплату позивачеві матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, пенсійний орган за наявності відповідних документів з такими даними мав здійснити перерахунок з урахуванням матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, а тому в цій частині позов слід задовольнити.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити дату, з якої необхідно здійснити такий перерахунок, а саме з 24.10.2018, тобто з дати звернення із заявою про перехід на інший вид пенсії.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень судових витрат у розмірі 704,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Скасувати рішення Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26 жовтня 2018 року №26 про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі по Закону України «Про державну службу».
Зобов’язати Бахмутсько-Лиманське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90% відсотків сукупного оподаткованого доходу, в т.ч. сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, та сум індексації заробітної плати, відповідно довідки від 29.09.2018 № 05.3-21/570 починаючи з 24 жовтня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42172734, 84500, Донецька область, м. Бахмут, вулиця Миру, будинок, 35) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний код 206721564, Донецька область, Лиманський район, с.Торське, вул.Центральна, 22а).
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.