
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/618/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп” до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп” звернулося в суд з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови №065689 від 14.01.2019 року про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області постановою №065689 від 14.01.2019 року, за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення відповідних документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, Товариство з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп”, на думку позивача, було необгрунтовано притягнуто до відповідальності, передбаченої ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, оскільки позивач не є перевізником вантажу, а є лише власником транспортного засобу.
У зв’язку із чим, вважає постанову №065689 від 14.01.2019 року про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14 березня 2019 року відкрито провадження в зазначеній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 29.03.2019 зазначив, що 04.12.2018 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, відповідно до направлення на перевірку №006137 від 03.12.2018 та щотижневого графіку проведення перевірок з 03.12.2018 по 09.12.2018 в с. Чукалівка Тисменицького р-ну Івано-Франківської області на автомобільній дорозі Н-10 “Стрий – Івано-Франківськ-Чернівці-Мамалига” було проведено рейдову перевірку на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом під час якої, був зупинений транспортний засіб марки Mercedes-Benz Atego, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_2 До перевірки водій транспортного засобу Mercedes-Benz Atego, номерний знак НОМЕР_1, надав: посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Mercedes-Benz Atego, номерний знак НОМЕР_1, серії СХМ №966060 та видаткову накладну №0412126 від 04.12.2018.
В ході проведення перевірки відповідачем було виявлені порушення, відповідальність за які передбачена ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, зокрема: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких передбачено ст.48 Закону, а саме – протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, індивідуальної контрольної книжки водія, відсутність яких зафіксована в акті перевірки №104690 від 04.12.2018.
Вказує, що у відповідності до Порядку №1567 позивач запрошувався на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для надання пояснень по суті складеного Акта, що підтверджується повідомленням Управління Укртрансбезпеки у Волинській області яке було надіслано рекомендованим листом.
Позивач на розгляд справи не прибув, письмових пояснень чи заперечень не подав, а відтак розгляд справи відбувся без участі позивача, що відповідає вимогам п.27 Порядку №1567.
14.01.2019 за результатами розгляду справи про порушення в Управлінні Укртрансбезпеки у Волинській області було винесено постанову №065689 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп” адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн.
Додатково зазначив, що водієм під час перевірки транспортного засобу марки Mercedes-Benz Atego, номерний знак НОМЕР_1, серед документів, які він надав на огляд посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, договір оренди транспортних засобів від 30.11.2018 був відсутній.
Відповідно до норм чинного законодавства, власник транспортного засобу в разі передачі транспортного засобу в тимчасове користування зобов’язаний здійснити перереєстрацію такого транспортного засобу, а водій, здійснюючи перевезення вантажів зобов’язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, на підставі яких на законних підставах використовується транспортний засіб (договір оренди або тимчасовий реєстраційний талон).
Враховуючи вищенаведене, представник відповідача вважає, що постанова №065689 від 14.01.2019 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1 700 грн. відповідає нормам чинного законодавства та підлягає обов’язковому виконанню, а тому просив відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Представник позивача у додаткових поясненнях від 09.04.2019 наголошував на тому, що у відповідача на час розгляду справи 14.01.2019 були наявні документи, які підтверджували ту обставину, що позивач не був автомобільним перевізником, зокрема це видаткова накладна №0412126 від 04.12.2018 з якої вбачається, що ТОВ “Забіяка” здійснювало перевезення продукції для відвантаження ФОП ОСОБА_3
Крім того, зазначає, що товариство з обмеженою відповідальністю має право займатися будь-якими видами діяльності, за винятком тих, які потребують спеціального дозволу або ліцензії, а тому посилання відповідача на те, що позивач не надає в оренду транспортні засоби так-як у видах економічної діяльності відсутній даний КВЕД, не відповідає дійсності.
На основі вищевикладеного, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача 15.04.2019 в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце його проведення, у зв’язку із чим розгляд справи вирішено проводити за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 09.09.2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп” зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 22.02.2019 №1005041454. (а.с.5-7)
04.12.2018 року під час рейдової перевірки в с. Чукалівка Тисменицького р-ну Івано-Франківської області на автомобільній дорозі Н-10 “Стрий – Івано-Франківськ-Чернівці-Мамалига” було зупинено транспортний засіб марки Mercedes-Benz Atego, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_2
До перевірки водій транспортного засобу Mercedes-Benz Atego, номерний знак НОМЕР_1, надав: посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Mercedes-Benz Atego, номерний знак НОМЕР_1, серії СХМ №966060 та видаткову накладну №0412126 від 04.12.2018.
За результатами перевірки складено акт №0412126 від 04.12.2018 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким зафіксовано порушення, відповідальність за які передбачена ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, зокрема, надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких передбачено ст.48 Закону, а саме: протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, індивідуальної контрольної книжки водія.
14.01.2019 в.о. начальника управління Укртрансбезпеки у Волинській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №065689, якою до ТОВ “Вест техно груп”, за допущене порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: не оформлені документи, перелік яких передбачено ст.48 Закону, відповідальність за яке передбачено абзацом 3 частини першої статті 60 вказаного Закону України “Про автомобільний транспорт”, застосовано штраф у сумі 1 700 грн. (а.с.37)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 № 2344-III (далі – Закон №2344-ІІІ).
Закон №2344-ІІІ регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до частини 11 статті 6 Закону №2344-III державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
За приписами частини 3 статті 6 Закону №2344-III центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (пункт 8 Положення №103).
Згідно з пунктом 15 Порядку здійснення контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до статті 34 Закону №2344-III автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Статтею 48 Закону №2344-III встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
Статтею 60 Закону №2344-III встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, як зазначено в абзаці 3 частини першої статті 60 Закону №2344-III, суб'єктом відповідальності за вказане правопорушення є саме автомобільний перевізник.
Відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів застосовується саме до перевізників.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України №2344-III, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Статтею 33 Закону №2344-III визначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
Таким чином, відповідальності за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього у відповідності до статті 1 Правил дорожнього руху.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп” є власником транспортного засобу марки Mercedes-Benz Atego, номерний знак НОМЕР_1. (а.с.8-9)
З матеріалів справи вбачається, що 30.11.2018 між ТОВ “Вест техно груп”, як Орендодавцем, та ТОВ “Забіяка”, як Орендарем, укладено договір оренди транспортних засобів, відповідно до п.1.1 умов якого Орендодавець зобов’язується передати Орендареві в строкове платне користування автомобілі марки, зокрема, Mercedes-Benz 2003 року випуску, модель Atego, реєстраційний номер НОМЕР_1, кузов №WDB9700232K784958, а Орендар зобов’язується прийняти названі автомобілі та використовувати їх виключно з метою здійснення господарської діяльності, а також сплачувати Орендодавцеві оренду плату.
Згідно п.3.1 даного Договору транспортні засоби передаються в оренду на строк до 30.08.2020 року включно. (а.с.10-12)
Разом з тим, 01.12.2018 року між сторонами складено та підписано акт приймання-передачі, відповідно до якого ТОВ “Вест техно груп”, як Орендодавець передав, а ТОВ “Забіяка”, як Орендар, прийняв транспортні засоби, зокрема, Mercedes-Benz 2003 року випуску, модель Atego, реєстраційний номер НОМЕР_1, кузов №WDB9700232K784958. (а.с.13)
Отже, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що вищезазначений транспортний засіб марки Mercedes-Benz 2003 року випуску, модель Atego, реєстраційний номер НОМЕР_1, кузов №WDB9700232K784958 на праві власності належать ТОВ “Вест техно груп”, однак згідно договору оренди транспортних засобів від 30.11.2018 року та акта приймання-передачі від 01.12.2018 року знаходяться в оренді (наймі) ТОВ “Забіяка”.
В свою чергу, згідно видаткової накладної №0412126 від 04.12.2018, якою було оформлено перевезення вантажу та яка була пред’явлена працівникам Управління під час перевірки, в графі постачальник зазначено ТОВ “Забіяка”, покупець ФОП ОСОБА_3 (а.с.32)
Таким чином, у вказаній видатковій накладній, яка була описана в акті перевірки від 04.12.2018 №104690, чітко зазначено в графі постачальник - ТОВ “Забіяка”, покупець - ФОП ОСОБА_3 Будь-які відомості щодо участі позивача у здійсненні обумовленого вантажного перевезення в дослідженій видатковій накладній не відображені. Належні та допустимі докази господарських взаємовідносин позивача та суб’єктів господарювання, зазначених у видатковій накладній, по перевезенню вантажу відповідачем не надані, а судом не встановлені.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає підтвердженим належними та допустимими доказами той факт, що на час проведення перевірки належний позивачу транспортний засіб марки Mercedes-Benz 2003 року випуску, модель Atego, реєстраційний номер НОМЕР_1, кузов №WDB9700232K784958, був переданий в користування юридичній особі - ТОВ “Забіяка” на підставі договору оренди транспортних засобів від 30.11.2018 року, і саме останнє, а не позивач, здійснювало вантажні перевезення.
З огляду на встановлені під час розгляду обставини справи, суд приходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп” до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови, шляхом визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №065689 від 14 січня 2019 року.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Волинській області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1 921 грн., сплачені згідно платіжного доручення №176 від 11.03.2019. (а.с.2)
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України ‘Про автомобільний транспорт”,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 065689 від 14 січня 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп” судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1 921 гривні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Вест техно груп”, код ЄДРПОУ 39384303, адреса: 45623, Волинська область, Луцький район, село Забороль, вул. Володимирська, 9в.
Відповідач: Управління Укртрансбезпеки у Волинській області, код ЄДРПОУ 39816845, адреса: 43020, Волинська область, місто Луцьк, вул. Зв’язківців, 1-Б.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 17.04.2019.