
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
18 квітня 2019 р. Справа № 120/847/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протипрвними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Вінницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що згідно наказу Міністра оборони України №01097 від 17.05.1994 його було звільнено з військової служби у запас з посади начальника аеродромно-технічного забезпечення військової частини №35564, 43 Ракетної армії у військовому звані “підполковник” за підпунктом “б”, пунктом 65 (за віком). Також зазначив, що з 1994 року він знаходився на обліку та отримував пенсію у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Крім того, починаючи з 01.01.2008 його посадовий оклад на дату звільнення зі служби встановлений у розмірі – 1480,00 грн., з урахуванням якого йому неодноразово здійснювався перерахунок пенсії. Разом із тим, 01.03.2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу та начальницького складу.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області довідку №ХЛ50598 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії, згідно постанови КМУ №704 від 30.08.2017 та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України”, на підставі якої з 01.01.2018 було проведено перерахунок та виплату пенсії з урахуванням посадового окладу 5640,00 грн.
Разом із тим, Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області нову довідку з суттєвим заниженням розміру посадового окладу, із якого обраховується пенсія позивачу.
Не погоджуючись із такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.03.2019 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що відповідно до ст. 10 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на органи Пенсійного фонду України покладені функції призначення та виплати пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції.
На виконання Постанов КМУ № 704 та № 103 Вінницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення від 16 березня 2018 року № ХЛ50598 на підставі якої головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з розміру посадового окладу - 7890,00 грн. В подальшому, Вінницьким ОВК видано нову довідку від 27.03.2018 з розміром посадового окладу 5640,00 грн. на підставі якої головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.
Функція контролю за своєчасним і правильним оформленням документів для призначення або перерахунку пенсій та надсилання їх до органів, що призначають чи перераховують пенсії належить до компетенції Вінницького обласного військового комісаріату.
Таким чином, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення.
01.04.2019 до суду надійшов відзив на адміністративний позов Вінницького обласного військового комісаріату, у якому просять суд відмовити у задоволенні даного адміністративного позову. Зокрема зазначили, що тарифні розряди за посадами штабу армії, в тому числі «начальник відділення аеродромно-технічного забезпечення авіаційного відділу військової частини 35564» Постановою №704 від 30.08.2017 та додатками 1-22 до наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 №90 не визначені. Тарифний розряд та розмір посадового окладу, визначався згідно з додатком 24 до Наказу №90, шляхом співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та з врахуванням вимог Алгоритму, затвердженого Директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України 13.03.2018. Крім того, зазначив, що згідно таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої Департаментом фінансів Міністерства оборони України на підставі штату ракетної армії, посаді «начальник відділення аеродромно-технічного забезпечення авіаційного відділу військової частини 35564» станом на 01.01.2008 відповідав оклад 1160, 00 грн., тому відповідно Схеми встановлено 28 тарифний розряд, що відповідає розміру посадового окладу 5640,00 грн.
03.04.2019 відповідачем 1 подані доповнення до відзиву, в додаток до якого надає рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
08.04.2019 до суду надійшла відповідь представника позивача на відзив Вінницького обласного військового комісаріату, однак суд не бере її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що наказом Міністра оборони України №01097 від 17.05.1994 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас з посади начальника відділу аеродромно-технічного забезпечення військової частини №35564, 43 Ракетної армії у військовому звані “підполковник” за пунктом “б” ст. 65 (за віком).
З 18.07.1994 позивач знаходився на обліку та отримував пенсію у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Починаючи з 01.01.2008 розрахунок пенсії позивача здійснювався виходячи із розміру посадового окладу 1480,00 грн.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України довідку №ХЛ50598 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, із врахуванням постанови КМУ №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".
Як видно зі змісту даної довідки №ХЛ50598 посадовий оклад, прирівняний до посади, яку займав позивач на час звільнення, становить 7890,00 грн.
27.03.2018 Вінницький ОВК надсилає до Головного управління нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Зі змісту даної довідки №ХЛ50598 від 27.03.2018 вбачається, що посадовий оклад ОСОБА_1 становить 5640,00 грн., а тарифний розряд за його посадою становить «28» та розрахований виходячи із співвідношення розміру посадового окладу 1160,00 грн.
Крім того, листом від 25.02.2019 №12/362, наданим на звернення позивача, Вінницький обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1 про те, що уповноважені органи Міністерства оборони України, зокрема Вінницький обласний комісаріат, діючи в межах наданих їм повноважень, дотримуючись вимог Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанов Кабінету Міністрів України від 31.03.1992 №161, від 07.06.1993 №419, від 22.05.2000 №829, від 30.08.2017 №704, від 21.02.2018 №103, наказів Міністерства оборони України від 08.09.1998 №338 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.09.1998 за № 596/3036), від 01.03.2018 №90 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2018 за №315/31767), під час перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, звільненим з посад в управлінні 43 Ракетною армією, визначалися нові розміри посадових окладів з 01.03.2018, які є вищими, ніж встановлені для обчислення їх пенсії раніше, не допускаючи їх перевищення у порівнянні з відповідними (аналогічними) посадами органу військового управління вищого рівня – оперативного командування, та відповідно до розмірів окладів, зазначених у витягах зі штату управління Ракетної армії.
Також зазначено, що оскільки тарифні розряди за посадами штабу ракетної армії, в тому числі «начальник відділення аеродромно-технічного забезпечення авіаційного відділу військової частини 35564» постановою КМУ №704 від 30.08.2017 року та додатками 1-22 до Наказу від 01.03.2018 року №90 не визначені, тому тарифний розряд, і відповідно розмір посадового окладу визначався згідно із Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 – Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі – Схема).
Згідно зі Схемою, в разі якщо посадовий оклад до 01.03.2018 складав 1160,00 грн., то з 01.03.2018 в такому випадку встановлюється тарифний розряд «28», що відповідає посадовому окладу в розмірі 5640,00 грн.
Не погоджуючись із такими діями відповідачів щодо зменшення тарифного розряду, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суду виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови від 30 серпня 2017 року за № 704, тарифному розряду «44» відповідає тарифний коефіцієнт «4,48».
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Так, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року в розмірі 1480 - 1519,99 грн. відповідає тарифному розряду «44», що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Як уже було встановлено вище, починаючи з 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1480,00 грн. З огляду на викладене, посадовий оклад ОСОБА_1, встановлений до 01 березня 2018 року в розмірі 1480,00 грн., відповідає тарифному розряду «44» та тарифному коефіцієнту «4,48».
В той же час, як уже було встановлено судом вище, 27.03.2018 Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно якої його посадовий оклад становить 5640,00 грн., що відповідає тарифному розряду «28» у співвідношенні посадовому окладу до 01.03.2018 в розмірі 1160,00 грн.
При цьому, заперечуючи проти задоволення даного адміністративного позову представник Вінницького обласного військового комісаріату зазначив, що відповідно до Примітки 2 Додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Також вказав на те, що оскільки тарифні розряди за посадами штабу армії, в тому числі, посада «начальника відділення аеродромно-технічного забезпечення авіаційного відділу військової частини 35564», яку обіймав позивач, постановою КМУ №704 від 30.08.2017 та додатками 1-22 до Наказу від 01.03.2018 №90 не визначені, тому тарифний розряд, і відповідно розмір посадового окладу визначався згідно із Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018, та з врахуванням вимог Алгоритму, зокрема відповідності рівня військової частини.
13.03.2018 Директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України затверджено Алгоритм урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 (далі - Алгоритм).
В даному випадку, представник Вінницького обласного військового комісаріату зазначає, що згідно з наведеною у Алгоритмі таблицею відповідності рівнів військових частин за рівнем посадового окладу керівника, рівень військової частини «Армія, корпус» встановлюється на рівні частини «Корпус резерву» та нижче рівня «Оперативне (повітряне) командування». Крім того, відповідно до таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої Департаментом фінансів Міністерства оборони України на підставі штату ракетної армії, посаді «начальник відділення аеродромно-технічного забезпечення авіаційного відділу військової частини 35564» станом на 01.01.2008 відповідав посадовий оклад 1160,00 грн., тому відповідно до Схеми позивачу встановлено «28» тарифний розряд, що відповідає розміру посадового окладу 5640,00 грн.
Поряд із цим, суд звертає увагу на те, що пунктом 5 Алгоритму визначено, що якщо назва військової частини не відповідає назві схем (Додатки 1-22 до Наказу №90, Додаток 2 до вказівки 612), застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (Додаток 24 до Наказу №90, Додаток 3 до вказівки 612).
Таким чином, Алгоритмом, на який посилається представник Вінницького обласного військового комісаріату, чітко визначено, що у разі якщо назва військової частини не відповідає назвам, наявним у Додатках 1-22 до Наказу №90 від 01.03.2018, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018.
В даному ж випадку, в період до 01.03.2018 ОСОБА_1 отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1480,00 грн., при цьому, назва військової частини із якої був звільнений позивач не відповідає жодній із схем відображених у Додатках 1-22 до Наказу №90 від 01.03.2018.
Крім того, згідно роз’яснення Міністерства оборони України Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 03.07.2018 №322/1/2740 на запит Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо визначення статусу управління 43 ракетної армії зазначено, що у Збройних Силах України немає нормативно-правових актів, які визначають критерії що порівнюють органи військового управління та інші нетипові штатні структури, а також посади в них. Без прямих аналогів ототожнення (взвод до взводу, рота до роти, батальйон до батальйону в межах одного роду військ (сил), виду Збройних Сил України) Головне управління не може порівнювати управління 43 ракетної армії з іншими органами військового управління.
З огляду на викладене, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно постанови №103 від 21.02.2018, на думку суду, необхідно розраховувати виходячи із співвідношення його посадового окладу встановленого до 01.03.2018, тобто 1480,00 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно Додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду «44» та розміру посадового окладу – 7890,00 грн.
Відтак, враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги обставини, встановленні в ході розгляду даної справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Вінницького обласного військового комісаріату щодо заниження грошового забезпечення позивачу встановленого на підставі довідки №ХЛ50598 від 27.03.2018 із урахуванням посадового окладу в розмірі 5640,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1160,00 грн., тарифний розряд за посадою « 28») є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, з метою належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов’язати Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області станом на 01.01.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 в розмірі 7890,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1480,00 грн., тарифний розряд за посадою «44», тарифний коефіцієнт «4,48») згідно постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та додаткам №23, 24 згідно наказу МОУ №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, суд зазначає наступне.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №45 чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій, а саме, державні органи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Отже, вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок може мати місце лише після виконання Вінницьким обласним військовим комісаріатом рішення суду в частині направлення нової довідки про грошове забезпечення позивача, після отримання якої у органу пенсійного фонду виникне відповідний обов'язок здійснити перерахунок пенсії.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого на підставі довідки №ХЛ50598 від 27.03.2018 із урахуванням посадового окладу в розмірі 5640,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 – 1160,00 грн., тарифний розряд за посадою «28»).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Вийти за межі позовних вимог.
Зобов'язати Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 в розмірі 7890,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 – 1480,00 грн., тарифний розряд за посадою «44», тарифний коефіцієнт «4,48») згідно постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та додаткам №23, 24 згідно наказу МОУ №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".
Стягнути на корить ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 384,2 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Вінницького обласного військового комісаріату.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 21030, ідентифікаційний код НОМЕР_1)
Відповідач 1: Вінницький обласний військовий комісаріат (вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, 21016, код ЄДРПОУ 08362793)
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Комар Павло Анатолійович