
Справа № 161/6596/19
Провадження № 2-а/161/283/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :
головуючого – судді Кирилюк В.Ф.,
секретаря – Самолюк І.М.,
за участю: представників позивачів – ОСОБА_1, ОСОБА_2С
відповідача – громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Чанг
перекладача ОСОБА_5 Пгонг
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Управління Служби Безпеки України у Волинській області до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Чанг про примусове затримання з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачі - УДМС України у Волинській області, Управління СБУ у Волинській області звернулися в суд з адміністративним позовом до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Чанг про примусове затримання з метою забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Свій позов обґрунтовує тим, що 15.04.2019 року уповноваженими працівниками Управління ДМС України у Волинській області спільно з працівниками УСБ України у Волинській області був виявлений та затриманий громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 Чанг, ІНФОРМАЦІЯ_1 (прізвище, ім’я та дата народження записані зі слів іноземця), без документів, що посвідчують його особу, який порушив правила перебування іноземців на території України.
За порушення правил перебування на території України, 15.04.2019 року працівниками УДМС України у Волинській області відносно вказаного іноземцяскладено протокол про адміністративне затримання за ч.2 ст. 263 КУпАП, у зв’язку з вчиненням правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 203 КУпАП, для припинення правопорушення, оформлення та подачі матеріалів до Луцького міськрайонного суду Волинської області, з метою ідентифікації та передачі згідно договорів про реадмісію.
Вказують, що вказаний іноземець був виявлений без документів, що посвідчують особу, порушив встановлені правила перебування іноземців на території України та перебував без відповідних документів на право перебування на території держави, постійного місця проживання та близьких родичів на території України не має, до органів та підрозділів міграційної служби з заявою і документами необхідними для вирішення питання про продовження строку перебування або про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту – не звертався, своїми діями грубо порушив вимоги ст. ст. 9, 16, 23, 26 Закону №3773, що дає обґрунтовані підстави для прийняття рішення про його затримання з метою подальшої реадмісії в порядку, визначеному міжнародною угодою.
У зв’язку з чим, просять примусово затримати громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Чанг, ІНФОРМАЦІЯ_1, на шість місяців шляхом поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою ідентифікації та забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
В судовому засіданні представники позивачів позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Відповідач проти позову не заперечив.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено підстави та строк для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Судом встановлено, що 15.04.2019 року уповноваженими працівниками Управління ДМС України у Волинській області спільно з працівниками УСБ України у Волинській області був виявлений та затриманий громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 Чанг, ІНФОРМАЦІЯ_1 (прізвище, ім’я та дата народження записані зі слів іноземця), без документів, що посвідчують його особу, який порушив правила перебування іноземців на території України.
За порушення правил перебування на території України, 15.04.2019 року працівниками УДМС України у Волинській області відносно вказаного іноземця складено протокол про адміністративне затримання за ч. 2 ст. 263 КУпАП, у зв’язку з вчиненням правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 203 КУпАП, для припинення правопорушення, оформлення та подачі матеріалів до Луцького міськрайонного суду Волинської області, з метою ідентифікації та передачі згідно договорів про реадмісію (а.с. 5).
16.04.2019 року про затримання відповідача повідомлено Посольство ОСОБА_3 в Україні (а.с. 10).
Уповноваженими працівниками встановлено, що відповідач перебуває на території України з порушенням вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», вищевказаний іноземець перебуває на території України без відповідних документів на право перебування. Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Волинській області та інших областей України щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України, з заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземець не звертався.
У відповідності до ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
У відповідності до ч.ч. 1, 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію.
Іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Законом України від 03.09.2008 року «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав» ратифіковано угоду про реадмісію громадян обох держав, підписану в м. Нью-Йорку 25.09.2007 року.
Процедура реадмісії громадян ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 визначена ст.4 цієї Угоди.
Таким чином, відповідач підлягає видворенню не за процедурою, передбаченою ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а за процедурою, яка визначена ст. 29 вказаного Закону та угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав, ратифікованою Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав».
Окрім зазначеного, наказом МВС України та Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 158 від 16.02.2015 року затверджено Інструкцію про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб.
За приписами п.1 розділу IX вказаної Інструкції у разі встановлення відповідними імплементаційними (виконавчими) протоколами до міжнародних угод про реадмісію іншого порядку реадмісії, ніж той, що встановлений у цій Інструкції, застосовуються положення, визначені цими протоколами.
Оскільки Виконавчий протокол до Угоди між КМ України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав не укладений, позивачем застосована визначена чинним законодавством процедура.
Факт не укладення Виконавчого протоколу до Угоди між КМ України та Урядом ОСОБА_6 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав не може вважатися перешкодою для виконання такого міжнародного договору.
Разом з тим, відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Таким чином, з врахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
На підставі ст. ст. 4, 9, 16, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», керуючись ст. ст. 241, 244, 246, 289 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Примусово затримати громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 Чанг, ІНФОРМАЦІЯ_1, на шість місяців шляхом поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою ідентифікації та забезпечення його передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Згідно зі статтями 255, 289, 293, 295 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачами у справі є:
Управління ДМС України у Волинській області, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 37821586.
Управління Служби Безпеки України у Волинській області, м. Луцьк, вул. Василя Мойсея, 4, код ЄДРПОУ 20001487
Відповідачем у справі є громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 Чанг, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце тимчасового перебування Волинський ПТПІ, с. Журавичі Ківерцівського району.
Повне судове рішення складено, підписано та проголошено 17 квітня 2019 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Кирилюк В.Ф.