ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
10.07.07р.
Справа № 20/201
За позовом Акціонерного товариства закритого типу „Дніпродзержинський завод продтоварів”, м. Дніпродзержинськ
до Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Дніпрообленерго”, м.Дніпропетровськ
про стягнення 36 365 грн. 00 коп.
(за скаргою на дії державної виконавчої служби Акціонерного товариства закритого типу „Дніпродзержинський завод продтоварів”)
Суддя Пархоменко Н.В.
Представники:
Від позивача – Медведєва Л.В. ,юрист за довір. № б/н від 09.07.07 року
Від відповідача - Кузьменко Н.О. юрисконсульт за довір. №47 від 01.03.07 року за дов.
Від Державної виконавчої служби - Антонов Є.М. за довіреністю № 92 від 10.04.07року державний виконавець.
СУТЬ СПОРУ
12 січня 2007 року Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС Дніпропетровської області Антоновим Є.М. винесено постанову про зупинення виконавчого провадження, що входять до складу зведеного виконавчого провадження з примусового виконання виконавчих документів, у тому числі і наказ № 20/201 від 13.3.2006 року про стягнення з ВАТ«Енергопостачальної компанії «Дніпрообленерго»суми безпідставно набутих 49 870,00 грн, 498,70 грн витрат по сплаті держмита та 118,00 грн витрат по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу на користь кредитора , про що до цього держвиконавцем Антоновим Є.М. була винесена постанова № А (В6/123/06) від 10.05.2006 року про відкриття виконавчого провадження.
До нинішнього часу дана постанова не виконана.
29 травня 2007 року при ознайомленні з матеріалами зведеного виконавчого провадження скаржнику стало відомо про винесення державним виконавцем Антоновим Є.М. постанови про зупинення виконавчого провадження від 12.01.2007 року на підставі ст.ст. 34, 36 Закону України «Про виконавче провадження».
Підставою винесення даної постанови та зупинення виконавчого провадження є наявність в матеріалах зведеного виконавчого провадження виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а також встановлення нового строку закінчення процедури погашення заборгованості, а саме - до 01 січня 2008 року,
Вважають, що постанова держвиконавця Антонова Є.М. від 12.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження є такою, що суперечить діючому законодавству України, виходячи з наступного.
Відповідно до Конституції України судові рішення обов”язкові для виконання на території України.
Постанова від 12.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження вмотивована приписами ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», згідно якої передбачено підстави обов'язкового зупинення виконавчого провадження. Зокрема, пунктом 15 частини першої цієї статті передбачено випадок зупинення виконавчого провадження щодо підприємств паливно-енергетичного комплексу, внесеного до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Вважаємо, що до правовідносин, які виникли між сторонами у цій справі дія вказаного закону не може бути застосована, оскільки предметом спору у справі було стягнення безпідставно набутої грошової суми з боку відповідача по справі внаслідок неналежного виконання взятих на себе боржником зобов'язань, а не стягнення заборгованості за спожиті енергоносії.
Відповідно до пункту 1.4.ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»даний закон стосується заборгованості, яка:
1) підлягає сплаті за товари , роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та /або постачання енергоносіїв, відповідно до укладення договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та < державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб”єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Таким чином, вважають що безпідставно набута Відповідачем грошова сума від їх підприємства не підпадає під визначення заборгованості, якої стосується вищенаведена норма Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». А тому, дії виконавчої служби щодо зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження»в спірному випадку не відповідають приписам закону.
За таких обставин постанова держвиконавця Антонова Є.М. від 12.01.2007 року про зупинення виконавчого провадження є незаконною і підлягає скасуванню.
Головне управління юстиції у Дніпропетровській області в особі підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби скаргу не визнало, та в обґрунтування своїх заперечень посилаються на ті підстави, що на адресу відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби Дніпропетровської області 03.05.06 надійшли документи, а саме: супровідний лист державної виконавчої служби у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, постанова про закінчення виконавчого провадження та наказ № 20/201, виданий 13.03.06 господарським судом про стягнення з ВАТ „ЕК „Дніпрообленерго" на користь АТЗТ „Дніпродзержинський завод продтоварів" 49870 грн. 00 коп. безпідставно набуті, 498 грн. 70 коп. витрат по сплаті державного мита, 118 грн. 00 коп. витрат по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу. В зв'язку з тим, що боржник в строк наданий для добровільного виконання вимог виконавчого документа не виконав, державним виконавцем 18.05.06 було винесено постанову про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження на вимоги ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження", яке 22.09.05 було зупинено на підставі ухвали № 2-4002 від 16.09.05 виданої Індустріальним районним судом м. Дніпропетровська.
25.07.06 державним виконавцем було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження на вимогу п. 15 ч. 1 ст. 34 "Про виконавче провадження". В резолютивній частині постанови про зупинення виконавчого провадження було зазначено „Зупинити виконавчі провадження, що входять до складу зведеного виконавчого провадження з примусового виконання виконавчих документів: наказ № 3/296 (5/118) від 06.07.06, 3/171 від 22.06.06, 3/61 від 03.07.06 та інші виконавчі документи видані господарським судом Дніпропетровської області та судами загальної юрисдикції на які поширюється дія вимог Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та Закону України „Про виконавче провадження" про стягнення з ВАТ „Енергопостачальна компанія „Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 22, код ЄДРПОУ 23359034) на користь стягувачів".
В матеріалах зведеного виконавчого провадження знаходиться копія виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Відповідно до виписки ВАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" було внесено до реєстру 28.11.05. Згідно вимог ст. З Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачені строки дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які не повинні перевищувати дев'яти місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України наказу про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості. В зв'язку з чим, 29.08.06 державним виконавцем відділу було винесено постанову про поновлення виконавчого провадження. В резолютивній частині постанови було зазначено „поновити зведене виконавче провадження з примусового виконання виконавчих документів: наказ № 3/296 (5/118) від 06.07.06, 3/171 від 22.06.06, 3/61 від 03.07.06 та інші виконавчі документи видані господарським судом Дніпропетровської області та судами загальної юрисдикції про стягнення грошових коштів з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго
14.09.06 на адресу відділу надійшов лист від ВАТ „ЕК „Дніпрообленерго", відповідно до якого боржник зазначає, що відповідно до вимог п. 3.14 ст. З Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" продовжено до 31 грудня 2006 року.
В зв'язку з тим, що судами неодноразово визнавали дії державної виконавчої служби, які були спрямовані на виконання судових рішень, відносно боржника - ВАТ „ЕК „Дніпрообленерго" під час дії процедурі погашення заборгованості підприємства паливно-енергетичного комплексу, відповідно до вимог ЗУ „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", то 17.10.06 державним виконавцем було винесено постанову про зупинення зведеного виконавчого провадження відносно боржника „ЕК „Дніпрообленерго" в тому числі, виконавче провадження з примусового виконання наказу № 20/201 від 13.03.06.
09.01.07 державним виконавцем було винесено постанову про поновлення виконавчого провадження, в зв'язку із закінченням строку перебування ВАТ „ЕК „Дніпрообленерго" в реєстрі ПЕК, але 11.01.07 в ст. З Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" були внесені зміни, відповідно до яких було встановлено новий строк закінчення процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, а саме 01 січня 2008 року, в зв'язку з чим 12.01.07 державним виконавцем було винесено постанову про зупинення зведеного виконавчого провадження, в тому числі виконавче провадження з примусового виконання наказу № 20/201 від 13.03.06р.
ВАТ „ ЕК Дніпрообленерго” скаргу не визнали та вважають дії виконавчої служби такими що відповідають вимогам законодавства. Та посилаються на наступне :відповідно до Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2711-IV від 23.06.2005 р. ВАТ .,ЕК „Дніпрообленерго" увійшло до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України № 2711-IV від 23.06.2005р. Підприємства паливно-енергетичного комплексу протягом дії процедури повинні здійснювати заходи щодо погашання заборгованості. Процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 01 січня 2008 року.
Згідно з п. 3.7. Закону України № 271 І-IV від 23.06.2005 р., на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Пункт 15 статті 34 Закону України „Про виконавче провадження" зазначає, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участі»у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення-сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Виконавче провадження зупиняється у випадку, передбаченому пунктом 15 статті 34 Закону України „Про виконавче провадження" до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Впродовж строку, на який виконавче провадження зупинено, виконавчі дії не провадиться (ч. 4 ст. 36 Закону України "Про виконавче провадження").
Більше того, по справі № 20/201 було розглянуто скаргу ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго", за результатами якої винесено ухвалу від 10.10.2006р. Наразі, зазначеною ухвалою зобов'язано Державну виконавчу службу Дніпропетровської області зупинити виконавче провадження щодо примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області № 20/201 від 13.03.2006р. до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами ПЕК, визначеного Законом України "Про; заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств ПЕК".
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд вважає скаргу такою що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України „ Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу „ № 2711-1У від 23.06.2005 року ВАТ „ЕК „ Дніпрообленерго” увійшло до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу , які беруть участь у процедурі погашення заборгованості , відповідно до зазначеного закону Підприємства паливно –енергетичного комплексу протягом дії процедури повинні здійснювати заходи щодо погашення заборгованості. У відповідності до закону України № 51-У від 28.07.2006 року „ Про внесення зміни до статті 3 Закону України „ Про заходи , спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” процедура погашення заборгованості підприємствами паливно енергетичного комплексу діє до 01 січня 2008 року.
Згідно до п.3.7. Закону України № 2711-1У від 23.06.2005 року на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку , встановленому Законом України „ Про виконавче провадження” .
Пункт 15 статті 34 Закону України „ Про виконавче провадження” зазначає , що виконавче провадження підлягає обов’язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу , які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України „ Про заходи , спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.
Впродовж строку, на який виконавче провадження зупинено, виконавчі дії не проводяться ( ч.4 ст.6 Закону України „ Про виконавче провадження „).
Розглянувши доводи скаржника суд вважає їх необґрунтованими, оскільки діюче законодавство не обмежує застосування даних норм залежно від підстав , періоду виникнення заборгованості , яка підлягає стягненню з підприємства паливно-енергетичного комплексу, отже суд не вбачає в діях виконавчої служби порушення пункту 15 статті 34 , та пункту 4 статті 36 Закону України „ Про виконавче провадження” .
З огляду на викладене скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні скарги відмовити.
Суддя
Н.В. Пархоменко