Рішення № 81214114, 11.04.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2019
Номер справи
480/560/19
Номер документу
81214114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2019 р. справа № 480/560/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Давиденко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/560/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої надбавки,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання протиправними дій щодо невиплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та стягнення невиплаченої надбавки в сумі 9558,25 грн. Свої вимоги мотивує тим, що він проходив службу в органах поліції, працював в режимі умовних обмежень. В період служби щомісячно ним отримувалося грошове забезпечення. З 14.09.2018 позивач звільнений зі служби у зв'язку з виходом на пенсію. Під час ознайомлення з матеріалами пенсійної справи, яка містила довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"), позивач виявив, що встановлена йому надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, яка повинна складати 15% від посадового окладу майже не виплачувалася. Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, оскільки він постійно працював з інформацією та відомостями, що становлять державну таємницю.

Ухвалою суду від 18.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень встановлюється за певною посадою і припиняється з дати звільнення поліцейського з цієї посади. На підставі наказу від 12.10.2016 ОСОБА_1 згідно з його функціональними обов'язками було встановлено надбавку в розмірі 15% за роботу в умовах режимних обмежень. В подальшому позивача було звільнено з посади, за якою йому було встановлено надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, тому виплата вказаної надбавки була припинена. Головним управлінням не видавалися інші накази про встановлення ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень з 09.12.2016 (а.с.22-24).

Позивачем подана відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначив, що позиція відповідача, викладена у відзиві на позов є необґрунтованою, тому наполягав на своїх вимогах.

Ухвалою суд від 13.03.2019 справа призначена в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача Давиденко О.В. проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що під час проходження позивачем служби в органах поліції, наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 12.10.2016 № 297 о/с майору поліції ОСОБА_1, оперуповноваженому кримінальної поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, з 20.09.2016 була установлена надбавка в розмірі 15 % до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень (а.с.13).

09.12.2016 ОСОБА_1 був звільнений з посади оперуповноваженого кримінальної поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області та призначений начальником відділу розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами управління карного розшуку ГУ НП в Сумській області, що підтверджується відповідним наказом (а.с.26).

Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 01.06.2017 №215 о/с відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 65 Закону України "Про Національну поліцію" (для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби), майора поліція ОСОБА_1 призначено начальником сектору кримінальної поліції Буринського відділення поліції Конотопського відділу поліції Головного управління національної поліції в Сумській області, звільнивши його з посади начальника відділу розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами управління карного розшуку ГУ НП в Сумській області (а.с.25)

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 14.09.2018 № 477 о/с майора поліції ОСОБА_1, начальника сектору кримінальної поліції Буринського відділення поліції Конотопського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, звільнено зі служби на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) (а.с.11).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону України "Про державну таємницю" у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Питання нарахування і виплати грошового забезпечення поліцейських визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", відповідно до п. 1 якої грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (далі Постанова N 988).

Кабінетом Міністрів України постановлено виплачувати надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством (пп. 2 п. 5 Постанови № 988).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які, зокрема, визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції (далі - Наказ).

Відповідно до п. 7 розділу II Наказу поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:

відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків;

відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків;

відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.

Установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу, за умови їх призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад відповідного органу поліції, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, надання йому доступу до державної таємниці та постійної роботи із секретною інформацією або її носіями. Надбавка за службу в умовах режимних обмежень керівнику Національної поліції встановлюється наказом Міністра внутрішніх справ України. Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень припиняється з дня звільнення з посади, за якою вона була встановлена. Припинення виплати встановленої раніше надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється на підставі відповідного наказу керівника органу поліції. Враховуючи викладене, надбавка за службу в умовах режимних обмежень встановлюється за певною посадою і припиняється з дати звільнення поліцейського з цієї посади. З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу ГУНП в Сумській області від 12.10.2016 № 297 о/с "Про надання, припинення доступу до державної таємниці, встановлення надбавки від посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень" оперуповноваженому кримінальної поліції Головного управління НП в Сумській області ОСОБА_1 було встановлено надбавку в розмірі 15% до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень (а.с.13).

Проте в подальшому він був звільнений з вказаної посади та призначений на іншу посаду. Накази про встановлення позивачу надбавки за займаними ним посадами з 09.12.2016 відповідачем не приймалися.

Отже, з грудня 2016 року у відповідача не було підстав для нарахування позивачу відповідної надбавки за відсутності наказів про встановлення позивачу такої надбавки за займаною ним посадою.

Вказана правова позиція також узгоджується з постановою Верховного Суду від 25 квітня 2018 року по справі №802/74/15-а, в якій зазначено, що виплата надбавки у відповідному розмірі до посадового окладу особі, яка працює в умовах режимних обмежень, здійснюється на підставі наказу керівника відповідного органу, у якому особа працює/проходить службу.

Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання протиправними дій щодо невиплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та стягнення невиплаченої надбавки в сумі 9558,25 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої надбавки - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 16.04.2019.