
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2019 р. справа № 480/755/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/755/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною щодо невиплати пенсії за періоди з 01.05.2018 по 30.06.2018 та з 01.08.2018 по 31.03.2019 та зобов'язання виплатити пенсію за вказаний період. Свої вимоги мотивує тим, що він є внутрішньо переміщеною особою. Місцем його фактичного проживання є АДРЕСА_1. Відповідач у періоди з 01.05.2018 по 30.06.2018 та з 01.08.2018 по 31.03.2019 безпідставно не виплачував йому пенсію. Позивач не погоджується з такою бездіяльністю органу Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням органу Пенсійного фонду або за рішенням суду. В даному випадку припинення виплати пенсії здійснено без прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відповідного рішення.
Ухвалою суду від 04.03.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що у зв'язку з отриманням відповідної інформації, головним управлінням була призупинена виплата пенсії з 01.05.2018. За результатом надходження від управління соціального захисту населення Сумської міської ради до головного управління відповіді, ОСОБА_1 у липні 2018 року було поновлено виплату пенсії з 01.05.2018. Головним управлінням перераховано пенсію за липень 2018 року на картковий рахунок позивача. Крім того, нараховано до виплати пенсію за травень та червень 2018 року. У зв'язку з надходженням у липні 2018 року від управління соціального захисту населення Сумської міської ради до головного управління листа про скасування дії довідки про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщеної особи, йому було припинено виплату пенсії з 01.08.2018. Від позивача надійшла заява від 18.02.2019 про поновлення виплати пенсії разом із новою довідкою про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи. Після підтвердження дійсності вказаної довідки, виплату пенсії позивачу було відновлено.
З огляду на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, ухвалою суду від 25.03.2019 справа призначена в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 10.04.2019.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що згідно довідки від 18.02.2019 № 5924-5000035233 ОСОБА_1 взятий на облік внутрішньо переміщеної особи. Зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2. Фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 12).
Позивач перебуває на обліку в Головному управління ПФУ в Сумській області, яке до травня 2018 року нараховувало та виплачувало йому пенсію.
З травня по червень 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виплата пенсії ОСОБА_1 припинена.
За результатом надходження від управління соціального захисту населення Сумської міської ради до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у липні 2018 року було поновлено виплату пенсії з 01.05.2019.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області перераховано пенсію за липень 2018 року на картковий рахунок позивача.
Крім того, відповідачем нараховано пенсію позивачу за травень та червень 2018 року.
До Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у липні 2018 року від управління соціального захисту населення Сумської міської ради надійшов лист про скасування довідки ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З серпня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виплата пенсії ОСОБА_1 припинена.
У зв'язку із припиненням виплати пенсії, позивачем 19.02.2019 оформлений запит на отримання публічної інформації про надання відомостей про номер та дату рішення керівника органу Пенсійного фонду про припинення нарахування (виплати) пенсії, або якщо такого рішення не існує - реєстраційні дані (назва, номер, дата) розпорядчого документа, на підставі якого припинено нарахування (виплата) пенсії; відомостей про дату, з якої припинені нарахування та виплата пенсії, та на який термін; номер та дату рішення про поновлення нарахування і виплату пенсії з лютого 2019 року на підставі заяви від 18.02.2019.; номер та дату рішення про нарахування і виплату суми неотриманої пенсії за період з 01.05.2018 по 31.01.2019; відомості про нарахування і виплату пенсії за 2018 рік та за поточний 2019 рік (помісячно) (а.с.13).
Розглянувши вказаний запит, Головне управління ПФУ в Сумській області листом від 25.02.2019 №1818/08-29 повідомило ОСОБА_1 про те, що виплату пенсії з травня по червень 2018 року було припинено у зв'язку з отриманням відповідної інформації про відсутність. Для вирішення питання відновлення виплати пенсії, управлінням був надісланий відповідний запит до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, яке відповідає за ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. за результатом надходження відповіді від управління соціального захисту населення Сумської міської ради, у липні 2018 року виплату пенсії було поновлено з 01.05.2018. Пенсія за липень 2018 року перерахована на картковий рахунок позивача. До Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у липні 2018 року від управління соціального захисту населення Сумської міської ради надійшов лист про скасування довідки ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Тому з серпня 2018 року Головним управлінням виплата пенсії ОСОБА_1 припинена. У зв'язку з заявою ОСОБА_1 від 18.02.2019 та наданням нової довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, головним управлінням направлено список до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про отримання інформації для призначення (відновлення) виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (а.с.14).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає наступне.
За приписами ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване в Законі України № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в Законі України №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", якими встановлено порядок призначення, нарахування та виплати пенсії. За приписами п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсій страховий стаж. Питання виплати пенсій врегульовані ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення. Згідно зі ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно цим Законом України визначається порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням. Таким чином, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
Статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний перелік є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Жодна з цих підстав відповідачем не була застосована для припинення виплати пенсії. Окреме рішення про припинення виплати пенсії відповідачем не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду не надсилалась.
Таким чином, відповідач припинив виплату пенсії ОСОБА_1, не приймаючи рішення у відповідності до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при тому, що жодним законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
На думку суду, право громадянина на отримання призначеної йому пенсії не можна пов'язувати з такою умовою, як постійне проживання або перебування за місцем реєстрації місця проживання. Будь-які висновки органів соціального захисту про відсутність осіб за місцем проживання, перебування чи реєстрації, а також рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (яка була створена виконавчим органом міської ради на підставі ПКМУ від 08.06.2016 №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам"), яке фактично слугувало підставою для припинення виплати пенсії позивачу, ніяким чином не є таким рішенням у розумінні ч. 1 ст. 49 Закону України №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналогічний висновок викладений у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі, викладений у рішенні Верховного Суду від 03 травня 2018 року (справа №805/402/18, провадження №Пз/9901/20/18), згідно якого визнано протиправним та скасовано розпорядження Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24 березня 2017 року "Про припинення виплати пенсії до з'ясування" та зобов'язано відновити виплату призначеної їй пенсії за віком з 01 квітня 2017 року.
Суд зазначає, що справа №480/755/19, є аналогічною із вказаною зразковою справою.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності невиплати пенсії ОСОБА_1 за періоди з 01.05.2018 по 30.06.2018 та з 01.08.2018 по 31.03.2019.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати ОСОБА_1 раніше призначено пенсії за періоди з 01.05.2018 по 30.06.2018 та з 01.08.2018 по 31.03.2019, а також зобов'язати відповідача виплатити пенсію позивачу за вказані періоди.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за періоди з 01.05.2018 по 30.06.2018 та з 01.08.2018 по 31.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити пенсію ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за періоди з 01.05.2018 по 30.06.2018 та з 01.08.2018 по 31.03.2019.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 16.04.2019.